12+ Alternativa më e mirë e Gmail për përdorim personal dhe të biznesit

alternativa më e mirë e biznesit personal Gmail


Emailet luajnë një rol të madh në jetën tonë të punës. Ata shndërruan dhe evoluan komunikimin me rreze të gjatë në diçka që mund të bëhet në sekonda. Sot sasia e informacionit që ne po dërgojmë dhe marrim përmes postave elektronike mund të jetë dërrmuese.

Nëse ka shumë të dhëna për të trajtuar, atëherë keni nevojë për disa mjete të mira për t’ju ndihmuar dhe për ta bërë punën tuaj më efikase. Klientët me email vazhdojnë të përpiqen të sjellin përdoruesit e tyre përvojën më të mirë dhe të jenë më të mirë se sa konkurrenca e tyre. Falë kësaj, ka shumë klientë të postës elektronike në dispozicion.

Gmail ka qenë rreth e rrotull për ca kohë dhe që atëherë ka qenë një nga shërbimet më të përdorura të postës elektronike. Ajo ka marrë shumë azhurnime që nga lëshimi i saj dhe përfundimisht ndërfaqja e saj u bë më e thjeshtuar dhe më miqësore për përdoruesit, gjë që solli disa ndryshime. Shumë njerëz e duan atë dhe natyrisht, ka njerëz që nuk mund ta durojnë atë.

Ka shumë përdorues që do të ankohen se kjo ndërfaqe e re nuk është miqësore për përdoruesit dhe butoni kompozues është thjesht kaq i ngathët dhe i bezdisshëm ndonjëherë. Nëse keni më shumë se një llogari Gmail, mund të shihni vetëm një (në një skedë të vetme).

Gmail gjithashtu nuk ofron asnjë mënyrë për të importuar llogari nga çdo shërbim tjetër postar që keni përdorur më parë. Por gjëja më problematike është fakti që Google skanon secilën nga mesazhet tuaja të postës elektronike. Google e bën këtë në mënyrë që reklamuesit të mund të synojnë përdoruesit më mirë dhe të shfaqin reklama të cilat janë më të rëndësishme për ta.

Kjo mund të konsiderohet e plotë mosrespektimi dhe pushtimi i intimitetit.

Lexoni: A duhet të përdorni Gmail për biznes?

Këto arsye janë më se të mjaftueshme për të larguar nga Gmail dhe për të provuar diçka të re dhe diçka më të mirë.

Në këtë artikull ne do t’ju ndihmojmë të gjeni shërbimin e postës elektronike që i shërben më së miri nevojave tuaja.

Mail.com

Vizitoni sitin »

Mail.com është një shërbim falas me email që ju lejon të zgjidhni nga më shumë se 200 fusha. Ju mund të zgjidhni secilën fushë në varësi të profesionit tuaj (@ përmbajtje-writer.com), hobi (@ carlover.com) dhe sporteve (@ footballplayer.com).

Mail.com gjithashtu siguron ruajtje të pakufizuar të postës elektronike, një skanim antivirus, filtra spam, një koleksionues të postës, shërbimin celular, integrimin e kalendarit dhe bashkëngjitjet e 50MB. Ai gjithashtu ka një veçori të Koleksionistit të Postave që ju lejon të merrni dhe dërgoni mesazhe për të gjithë ju shërbimet e jashtme të postës elektronike në llogarinë tuaj Mail.com. Ka mbështetje për Gmail, Yahoo dhe Hotmail.

Outlook.com

Vizitoni sitin »

Shërbimi më i mirë i postës elektronike për çdo përdorues hardcore të Microsoft-it. Ajo gjithashtu sjell me vete disa aplikacione të shkëlqyera në zyra dhe SkyDrive. Mund të importoni të gjitha emailet tuaja nga Windows Mail, posta Windows Live ose Outlook Express. Ju gjithashtu mund ta përdorni atë për të dërguar dhe marrë email nga llogari të tjera të postës elektronike.

Outlook ka një integrim të thellë shoqëror që ju lejon të importoni kontaktet tuaja në Facebook për lehtësinë e aksesit dhe të bisedoni me ta përmes veçorisë së Mesazheve. Ju mund të përdorni dhe të publikoni të gjitha statuset, fotot ose videot tuaja në Facebook dhe të shihni gjithashtu azhurnimet e miqve tuaj.

Hapësira e ruajtjes është në thelb e pakufizuar dhe automatikisht do të rritet kur të keni nevojë për të.

Inbox.com

Vizitoni sitin »

Inbox.com është një karakteristikë e mahnitshme e paketuar me email që ofron ruajtje 5 GB për email dhe madhësi bashkëngjitëse prej 50MB. Ai gjithashtu ka një modul fotografish që ju mundëson të ruani, shpërndani dhe organizoni me lehtësi të gjitha fotot tuaja.

Ndër karakteristikat e shumta të tij, ekziston një Organizer i integruar që mund t’ju ndihmojë në rritjen e produktivitetit tuaj dhe gjithashtu përfshin një menaxher detyre, kalendar dhe kujtesë. Për të shtuar edhe më shumë funksionalitet, mund të përdorni veçorinë e Shënimeve për të krijuar lista, të regjistroheni ide dhe to-dos.

Kutia postare skanon automatikisht të gjitha mesazhet tuaja për spam, spyware dhe viruse, duke e mbajtur të mbrojtur jetën tuaj private gjatë gjithë kohës. Ju gjithashtu mund të instaloni shiritin e veglave Inbox.com nëse doni të keni njoftime me email në desktopin tuaj.

Zimbra

Vizitoni sitin »

Zimbra është një zgjedhje e njohur jo vetëm sepse ka një ndërfaqe shumë të dëshiruar, por sepse mund të trajtojë gjithashtu llogaritë tuaja në Facebook dhe Twitter. Ndërfaqja e tij duket pak e vjetëruar por paketon shumë funksionalitet. Sasitë e mëdha të veçorive që Zimbra ofron, kërkon një ndërfaqe më të përparuar që ju të jeni në gjendje t’i përdorni si duhet. Mbështet gjithashtu punën offline.

Yandex

Vizitoni sitin »

Yandex ofron një adresë falas @ yandex.com dhe një ndërfaqe të thjeshtë që shton pak gëzim në shfletimin përmes postave elektronike. Ju merrni 3 GB ruajtje në Yandex Disk tuaj, i cili mund të shtrihet në 7 GB duke bërë disa gjëra të thjeshta si instalimi i aplikacionit Windows, ngarkimi i disa skedarëve dhe referimi i një shoku në shërbim. Yandex është më popullor në Rusi dhe gjithashtu ka mbështetje në 9 gjuhë që përfshijnë anglisht.

Yandex gjithashtu ju lejon të importoni të gjitha emailet tuaja duke përdorur POP ose IMAP. Aplikacionet për iOS dhe Android janë gjithashtu të disponueshme për t’u shkarkuar.

Yahoo Mail

Vizitoni sitin »

Yahoo dikur ishte një klient i tmerrshëm i postës, por ajo ka marrë një rrugë të gjatë në zhvillimin e tij dhe u bë shumë më modern. Mund të arrihet në kompjuterin tuaj ose pajisjen celulare, në thelb nga çdo klient email që mbështet POP.

Magazinimi juaj është i pakufizuar dhe mund të importoni kontakte nga Facebook, Outlook, Gmail dhe të tjerët. Mbrojtja ndaj spamit të Yahoo u përmirësua shumë dhe kodifikimi SSL është gjithashtu i disponueshëm, por ai duhet të aktivizohet manualisht.

Falë Yahoo Messenger, biseda me miqtë mund të bëhet gjithashtu kur lexoni përmes emailit tuaj dhe mund të dërgoni dhe merrni mesazhe SMS gjithashtu.

GMX

Vizitoni sitin »

GMX është një alternativë e shkëlqyeshme për Gmail. Ju mund të merrni një llogari falas emaili që ofron veçori shumë të ngjashme si Gmail, prisni që adresa juaj e emailit të përdor domenin @ gmx.com ose @ gmx.de. Nuk ka asnjë kufizim në sa email mund të ruani në llogarinë tuaj, por ka një kapak të madhësisë së bashkëngjitjes 50MB. Nëse keni nevojë të dërgoni skedarë më të mëdhenj, mund të përdorni veçorinë e tyre FileStorage.

Emailet hyrëse në llogaritë tuaja GMX skanohen për viruse dhe trojanë dhe filtra të përparuar të spamit janë aplikuar për t’ju ndihmuar të parandaloni marrjen e mesazheve të padëshiruara.

Facebook

Vizitoni sitin »

A e dini se mund të përdorni Facebook për të dërguar dhe marrë email të jashtëm? Ne të gjithë e dimë se ju mund të dërgoni një mesazh për miqtë tuaj ose përdoruesit e tjerë të Facebook me Messenger Facebook, por është gjithashtu e mundur të dërgoni email në adresat e jashtme të postës elektronike si Gmail, Yahoo ose të tjerët.

Dërgimi i mesazheve në postë elektronike të jashtme funksionon saktësisht si dërgimi i mesazheve private në Facebook me pak ndryshimin që do t’ju duhet të shkruani adresën e postës elektronike në të cilën dëshironi të dërgoni emailin dhe jo emrin e mikut tuaj. Ju gjithashtu mund të dërgoni mesazhe në grup, të shikoni historinë e bisedës ose të shënoni masazhe spam.

Zoho Mail

Vizitoni sitin »

Nëse keni nevojë për një adresë emaili që funksionon me domenin tuaj, atëherë Zoho a jeni ju shërbimi që ju nevojitet. Me versionin falas ju mund të strehoni një domain dhe të krijoni deri në 5 adresa emaili me hapësirë ​​5 GB për secilën llogari. Për pritjen e domeneve të shumëfishta, do t’ju duhet të azhurnoni në shërbimin e tyre të paguar, i cili fillon me 2 $ / muaj dhe ofron shumë më tepër karakteristika sesa versioni falas.

Shërbimi i postës elektronike Zoho mbështet POP si dhe IMAP. Mund të përdoret në çdo pajisje dhe gjithashtu në klientët me postë elektronike të palëve të treta. Ju gjithashtu mund të merrni postë nga adresa të jashtme të postës elektronike në llogaritë tuaja të postës Zoho përmes POP.

Husmail

Vizitoni sitin »

Husmail është një shërbim i shkëlqyeshëm pa ad reklamues që ofron ruajtje 25 GB, enkriptim përmes postës elektronike dhe mbështet POP dhe IMAP. Ju mund të përdorni Husmail përmes shfletuesit tuaj, ai ka aplikacione për një gamë të gjerë të pajisjeve mobile si Android, iOS dhe Blackberry, ose mund ta përdorni atë përmes klientëve të postës elektronike të palëve të treta.

Llogaria juaj e email-it falas do të përdorë domenin @ hushmail.com, por nëse keni nevojë për adresë emaili me porosi, do të duhet të azhurnoni planin.

Dobësia e vetme e këtij ofruesi të shërbimit të postës elektronike është që për të mbajtur aktiv llogarinë tuaj të emailit, duhet të regjistroheni të paktën një herë në javë, gjë që mund të jetë një telashe, veçanërisht nëse shkoni me pushime.

Tutanota

Vizitoni sitin »

Tutanota është një shërbim i thjeshtë, i sigurt me email me qendër në Gjermani. Ajo siguron kriptim nga fundi në fund në postën elektronike të dërguar midis llogarive të postës elektronike Tutanota.

Llogaria falas ofron 1 GB ruajtje të postës elektronike me llogarinë e postës elektronike @ tutanota.com. Plani premium që kushton 1 € në muaj lejon shtimin e domainit tuaj personal dhe të keni deri në 5 llogari emaili. Përshtatja e kutisë suaj lejohet gjithashtu me planin e paguar. Nëse keni nevojë për më shumë hapësirë ​​për skedarë më të mëdhenj, mund të blini hapësirë ​​shtesë deri në 1TB.

AOL Mail

Vizitoni sitin »

AOL është një nga ofruesit më të vjetër dhe me siguri më të njohurit e shërbimit email falas dhe alternative për Gmail. Me AOL mund të keni një llogari falas me email me ruajtje të pakufizuar të postës elektronike dhe opsionin për të zgjedhur midis fushave të shumta të postës elektronike (@ love.com, @ ygm.com, @ games.com).

Me mesazhet AOL janë të koduara dhe skanuar për viruse si dhe kundër spamit. Aplikacioni i tyre i mesazheve ju lejon të dërgoni me shpejtësi mesazhe te miqtë tuaj.

Madhësia e skedarit 25MB në bashkëngjitje mund të jetë një dobësi nëse keni nevojë të dërgoni skedarë më të mëdhenj.

Mail iCloud

Vizitoni sitin »

Shërbimi iCloud Mail është i mirënjohur në mesin e përdoruesve të iOS dhe Mac. Ju mund ta përdorni këtë shërbim nëse keni një Apple ID dhe mund të hyni në emailin tuaj përmes aplikacionit nga iPhone ose iPad juaj. Ju gjithashtu mund të merrni qasje në emailin tuaj të iCloud nga një PC ose pajisje Android duke përdorur një shfletues në internet dhe të hyni në url të icloud.com.

Shërbimi siguron ruajtje të postës elektronike 5 GB dhe skedarët maksimalë me madhësi 20MB lejohen për t’u ngarkuar. Kjo ju lejon të sinkronizoni të dhënat midis pajisjeve të ndryshme të Apple. Ky shërbim i postës elektronike ofron siguri dhe intimitet të lartë për emailet tuaja.

Në përgjithësi, është një alternativë e shkëlqyeshme për Gmail megjithatë ka disa dobësi gjithashtu. Ju nuk mund të importoni llogari të postës elektronike nga klientët e tjerë dhe nuk mund të organizoni emailet tuaja në dosje.

Fastmail

Vizitoni sitin »

Fastmail ofron një ndërfaqe të thjeshtë, të lehtë për t’u përdorur me dizajn minimalist së bashku me një shërbim të shkëlqyeshëm me email. Kompania përdor filtra të sofistikuar anti-spam për të mbajtur kutitë tuaja pa spam dhe ofron veçori të ngjashme me Gmail. Sistemi i tyre i kërkimit ju lejon të gjeni shpejt mesazhet që dëshironi dhe të shfletoni shpejt përmes postave elektronike. Ju mund të vendosni mesazhe të rëndësishme dhe këto do të shfaqen në krye të kutisë suaj.

Mund të hyni në llogarinë tuaj të postës elektronike përmes një shfletuesi në internet ose mund të përdorni aplikacionin e tyre. Sinkronizimi ose ndarja e kalendarëve me pajisje të tjera si tableta, celular ose PC ose me llogari të tjera është gjithashtu e mundur.

Aplikacioni i tyre i postës elektronike është i disponueshëm për të gjitha platformat dhe mbështet vërtetimin e dy faktorëve gjithashtu.

përmbledhje

Kjo përfundon listën e klientëve më të mirë me email sipas mendimit tonë. Ju mund të shihni se ka shumë vende ku mund të migroni, nëse do të kishit mjaftueshëm Gmail. Shumë prej këtyre klientëve paketojnë ton karakteristika dhe funksionalitet dhe kjo është arsyeja pse secili prej tyre mbështetet nga miliona përdorues. Ende ka shumë klientë atje që ne nuk i kemi mbuluar por jam i sigurt që një nga këto do t’i përshtatet nevojave tuaja në mënyrë të përsosur!

Shpresojmë të keni gjetur informacionin që ju po kërkoni dhe shpresojmë të ju shoh përsëri!

Update:

Klientë të dobishëm të postës elektronike

Ndërsa kishte disa konfuzione midis shërbimeve të postës elektronike dhe klientëve të postës elektronike, ne e azhurnuam këtë artikull dhe i ndamë ato. Më poshtë mund të gjeni një koleksion të klientëve të postës elektronike, të cilat mund t’i përdorni me disa nga shërbimet e lartpërmendura të postës elektronike.

em Klient

Vizitoni sitin »

ndërfaqja e thjeshtë e Klientit vë përqendrim shumë më të madh në funksionalitetin dhe lehtësinë e qasjes sesa një numër pa fund karakteristikash. Ju mund të shtoni një numër llogarish email, por versioni falas është i kufizuar vetëm në 2. Një tipar unik është integrimi Skype, duke ju mundësuar që të bisedoni përmes klientit tuaj.

Ai gjithashtu ka mbështetje për Exchange, iCloud, Gmail dhe Outlook.com. Karakteristikat si kalendari i integruar, kontrollet e prekjes, kontaktet dhe kërkimi i shpejtë e bëjnë atë një mjet me të vërtetë të fuqishëm.

i zi

Vizitoni sitin »

Inky është më i famshmi për modelin e tij intuitiv. Probablyshtë ndoshta alternativa më e mirë në kërkim e Gmail atje. Ai gjithashtu ka në dispozicion klientë celularë dhe mund të sinkronizoni të gjitha cilësimet tuaja midis tyre përmes cloud. Vendosja dhe përdorimi i llogarive të ndryshme të postës elektronike është një shëtitje në park dhe nuk keni pse të shkoni shumë keq.

TouchMail

Vizitoni sitin »

Një klient interesant i postës elektronike që paraqet email në një mënyrë unike por të thjeshtë. Secila prej postave tuaja elektronike nënvizohet si titulli i tyre dhe ju i keni të ndara sipas kontakteve. Ai gjithashtu mbështet llogari të shumta dhe mbështet çdo filtër për të cilin mund të mendoni. Isshtë bërë për makineritë dhe tabletët e Windows 10, kështu që ndërfaqja është e dizajnuar për ekranet me prekje, sesa për miun dhe tastierën. Mund të keni dy llogari me versionin falas.

Mailbird Lite

Vizitoni sitin »

Mailbird Lite është një platformë komunikimi e mbushur me karakteristika që mund të zgjatet nga aplikacione të ndryshme. Mund të shtoni planifikimin, sinkronizimin e skedarëve, bisedimin dhe punën në ekip.

Pasi të keni shkarkuar Mailbird, do të keni qasje në versionin pro për 30 ditë. Pasi të bëhet periudha e provës dhe të vendosni të mos paguani për pro, klienti juaj do të kthehet në versionin falas i cili ka kufizimet e veta.

Përdoruesit e lirë nuk do të marrin veçori të tilla si leximi i shpejtë, vrojtimet e shtojcave, përgjimi i postës elektronike, por ky klient ende bën një punë të shkëlqyeshme. Isshtë i optimizuar për shpejtësi, duket i shkëlqyeshëm dhe mund të përdorni deri në tre llogari të postës elektronike.

zogu i stuhisë

Vizitoni sitin »

Njerëzit që ju sollën shfletuesin e famshëm të Firefox-it, e kanë krijuar Thunderbird disa vjet më parë dhe ata e kanë ruajtur atë që nga ajo kohë. Shtë një IMAP standard dhe klient i postës Popullore të cilin mund ta vendosni për çdo adresë emaili që dëshironi të përfshini, përfshirë një llogari Gmail.

Sourceshtë burim i hapur dhe i lirë për t’u përdorur. Njerëzit e duan atë për thjeshtësinë dhe funksionalitetin që ofron. Ju gjithashtu mund të vendosni një llogari Gmail me Thunderbird mjaft lehtë duke u regjistruar me letrat kredenciale tuaj Gmail dhe duke vendosur Thunderbird të përdorë IMAP.

Ky klient me email përmes platformës është në dispozicion për Windows, Linux dhe Mac OS X.

Mail Opera

Vizitoni sitin »

Opera Mail vjen me shfletuesin më të dashur të Operës dhe është me të vërtetë e lehtë të krijosh pothuajse çdo ofrues të postës elektronike. E vetmja gjë që nuk është shumë e mirë për Opera Mail është se është e integruar në përvojën e shfletimit.

Opera Mail mund të përdoret brenda shfletuesit të internetit të Operës dhe gjithashtu mbështet përdorimin offline. Aftësitë e shkëlqyera të kërkimit e bëjnë të lehtë të shikoni ndonjë gjë lart dhe seksioni i bashkëngjitjeve ju lejon të përdorni të gjitha bashkëngjitjet tuaja në të njëjtin vend.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map