5 gabime që duhet të shmangni kur zgjedhni Web Hosting për Biznes

01.06.2020
Artikuj dhe më shumë… '5 gabime që duhet të shmangni kur zgjedhni Web Hosting për Biznes
0 10 мин.

gabimet-zgjedhjen-biznes-web-hosting


Ju dëshironi përvojën më të mirë të mbajtjes në internet për faqen tuaj të biznesit? Atëherë sigurohuni që të shmangni këto gabime të zakonshme.

Uebi është i bollshëm me këshilla për zgjedhjen e hostit më të mirë për faqen tuaj të internetit. Kjo përmbytje e këshillave, mësimeve dhe artikujve se si të gjeni një host të besueshëm nuk është e rastësishme, pasi të gjitha llojet e hostit që merrni dhe kompania pritëse me të cilën regjistroheni do të keni shumë fjalë për të thënë në funksionimin e përditshëm të faqes tuaj të internetit.

Ndërsa shumica e artikujve përqendrohen në detyrat e zgjedhjes së një hosti, le të shohim disa nga pengesat për të shmangur kur kërkoni për web hosting:

1. Të biesh për joshjen e një hostimi FALAS

Tani, pritja falas mund të duket si një marrëveshje e shkëlqyeshme nëse keni një faqe të vogël personale që nuk do të azhurnohet shumë dhe nuk po e përdorni atë për të tërhequr klientë ose mundësi biznesi. Në të gjitha rastet e përdorimit të tjerë, hostimi falas është jo i besueshëm dhe i padëshirueshëm.

Disa hostë të internetit ofrojnë një pritje falas për të tërhequr më shumë klientë që në një moment mund të vendosin të azhurnojnë paketat e paguara ose që mund të interesohen për shërbimet e tjera të paguara në internet të tregtuara nga kompania pritëse.

Nëse sapo po filloni, mund të provokoni të regjistroheni për një shërbim falas të pritjes, por ka shumë paralajmërime për t’u marrë parasysh, veçanërisht nëse po nisni një faqe në internet për biznesin tuaj.

Së pari, pritja dhe reklamimi falas në internet zakonisht shkojnë paralelisht. Kjo do të thotë që faqja juaj ka shumë të ngjarë të shpërndahet nga reklama ose banderolat dhe të shndërrohet në një platformë reklamimi për kompaninë pritëse ose bashkëpunëtorët e saj. Nuk është e vështirë të shihet se si mbajtja e faqes në internet të kompanisë suaj në një platformë falas të pritjes mund ta dëmtojë reputacionin tuaj.

Një çështje tjetër me hostimin falas është performanca. Free hosting vjen me burime të pakta dhe çështje të performancës së tmerrshme. Meqenëse nuk keni paguar asgjë, nuk mund të prisni asnjë garanci në kohë, ndihmë sigurie ose mbështetje.

Pagesa për pritje do të thotë që ju do të merrni disa garanci kur bëhet fjalë për performancën, disponueshmërinë, mbështetjen ose sigurinë. Pritja e mirë nuk është domosdoshmërisht e shtrenjtë, dhe ka shumë pritës të miqve me buxhetin që ofrojnë shërbime të besueshme.

2. Mbi madhësinë e Planit tuaj të Pritjes

Kompanitë pritëse ofrojnë shumë lloje të planeve të hostimit, të dizajnuara për të mbuluar nevojat e të gjitha llojeve të faqeve të internetit. Pritja e përbashkët është plani më i zakonshëm dhe më pak i kushtueshëm i hostimit i ofruar nga hostet në internet, por ka edhe serverë virtualë privatë, serverë të dedikuar dhe paketa të tjera të specializuara të pritjes.

Sigurisht, paketat supersize vijnë me të gjitha llojet e kambanave dhe bilbilave që websiti juaj i vogël ndoshta nuk do të ju nevojitet, kështu që fillimi me një plan të përbashkët të pritjes është krejtësisht i mirë për shumicën e faqeve të internetit.

Ju mund të filloni të shikoni në serverë privatë virtualë ose opsione të nivelit më të lartë kur faqja juaj e internetit fillon të rritet në një faqe të internetit me vëllim të lartë dhe trafik të lartë. Deri atëherë, kurseni biznesin tuaj disa para dhe filloni me një paketë të përbashkët pritëse.

3. Injorimi i garancive për kthimin e parave

Jo të gjithë hostet e internetit ofrojnë garanci për kthimin e parave për planet e tyre të nivelit të hyrjes, por ka shumë arsye pse duhet të gjeni një host që bën.

Mund të ndodhë që ju të zgjidhni planin e gabuar të pritjes dhe të kuptoni vetëm se pasi të keni bërë blerjen tuaj, ose mund të keni një përvojë të keqe me mbështetjen e klientit ose të keni çështje të performancës që mund të ndryshojnë mendimin tuaj për hostin që keni zgjedhur. Në të gjitha këto raste, ju mund të kërkoni një rimbursim dhe të merrni faqen tuaj të internetit diku tjetër.

Garancia e kthimit të parave nga standardi i industrisë është 30 ditë, por disa hoste në internet si InMotion Hosting ofrojnë periudha të kthimit të parave që shkojnë deri në 90 ditë.

4. Vendosja për një host bazuar vetëm në çmim

Shkuarja në opsionin më të lirë të disponueshëm të pritjes me supozimin se ata janë të njëjtën gjë nuk do t’ju japin planin më të mirë të pritjes, por as nuk do të zgjedhin më të shtrenjtën duke besuar se është më mirë se të gjithë pjesa tjetër.

Theelësi është gjetja e një pakete pritëse që ka të gjitha tiparet, burimet dhe garanton se jeni të kënaqur me të dhe keni nevojë.

Një arsye tjetër pse është e vështirë të marrësh një vendim të bazuar në çmime është sepse shumë kompani pritëse krijojnë paketat e tyre të pritjes për të përfshirë freebies të ndryshme që mund të mos ofrohen falas nga hostet e tjerë.

Për shembull, ju mund të merrni një domen falas me disa hostë, por pritës të tjerë mund t’ju kërkojnë të paguani shtesë për të. E njëjta gjë vlen për mjetet e sigurisë, mjetet e ndërtimit të faqes në internet, rezervat dhe gjurmët e tjera.

Kur krahasoni çmimet nëpër hostet në internet, këtu janë disa gjëra që duhet të mbani mend:

 • Pricesmimet e shfaqura mund të jenë çmime promovuese të zbatueshme për afatin e parë të kontratës suaj dhe paketat do të rinovohen me ritme më të larta në fund të afatit;
 • Pricesmimet e shfaqura mund ose nuk përfshijnë TVSH (TVSH zakonisht do të shtohet në arkë);
 • Kur regjistroheni për periudha më të gjata (2 ose 3 vjet) mund të përfitoni nga zbritje të çmimeve më të larta;
 • Jo të gjithë hostet e internetit lejojnë pagesa mujore, kështu që çmimet e shpallura mund të jenë të zbatueshme vetëm nëse regjistroheni për afatin minimal të kontratës dhe paguani përpara.

Fundja është se mënyra se si çmimet e planeve mund të ndryshojnë shumë nga një kompani në kompani.

5. Duke mos ditur për kufizimet

Kurdo që të shihni fjalët Falas ose të Pafund të lidhura me mbajtjen në internet, gjithmonë supozoni se afatet dhe kushtet zbatohen dhe konsultohuni me Kushtet e Shërbimit, pavarësisht sa mund të duket i mërzitshëm.

Nëse një kompani pritëse premton hapësirë ​​të pakufizuar në disk dhe gjerësi të bandës, ajo që do të thotë është se nuk do të ngarkoheni nga sasia e burimeve që përdorni, por kjo nuk do të thotë se nuk ka kufi. Burimet janë gjithmonë të mbyllur dhe kur faqja juaj e internetit fillon të ketë nevojë për më shumë, faqja juaj do të ngadalësohet dhe madje do të shkojë jashtë linje, përveç nëse do të përmirësoheni në një plan me më shumë burime.

Përveç kufizimeve që vlejnë për burimet, ekzistojnë edhe kufizime në lidhje me llojin e përmbajtjes që mund të strehosh në llogarinë tënde dhe kufizime që lidhen me transmetimin. Disa pritës nuk ju lejojnë të pritni përmbajtje për të rritur në llogarinë tuaj, të tjerët nuk e mbështesin transmetimin.

Me pak fjalë: mos e kaloni printimin e shkëlqyer dhe kontaktoni me ekipin mbështetës të hostit tuaj nëse keni kërkesa të veçanta për faqen tuaj të internetit.

Për fat të keq, do t’ju duhet të hulumtoni ndërmarrjet pritëse dhe planet e pritjes kur përpiqeni të gjeni një të përshtatshme për faqen tuaj të internetit. Shpresojmë, artikulli ynë mund t’ju ndihmojë të minimizoni aspektet më të rëndësishme të zgjedhjes së një plani të përshtatshëm të pritjes dhe të shmangni gabimet gjatë rrugës.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Оцените статью
  Понравилась статья?
  Комментарии (0)
  Комментариев нет, будьте первым кто его оставит

  Комментарии закрыты.

  Adblock
  detector