5 Sistemet kryesore të Menaxhimit të Përmbajtjes me Burim të Hapur (CMS) për t’u marrë parasysh

01.06.2020
Artikuj dhe më shumë… '5 Sistemet kryesore të Menaxhimit të Përmbajtjes me Burim të Hapur (CMS) për t’u marrë parasysh
0 11 мин.

mirë-content-menaxhimit-system


Nëse nisja e një faqe në internet, një blog ose një biznes në internet është ndër rezolutat e Vitit të Ri për vitin 2018, duhet të marrësh kohën për të hulumtuar sistemet e menaxhimit të përmbajtjes që mund të përdorësh për të ndërtuar faqen tënde. Kanë kaluar ditët e faqeve të internetit të koduara me dorë, pasi sistemet e menaxhimit të përmbajtjes kanë zëvendësuar me sukses mënyrën e krijimit të faqeve të internetit jo shumë kohë më parë. Sot, gjithçka që ju duhet për të filluar me sipërmarrjen tuaj online është një plan pritës dhe një CMS. Ndërsa lloji i hostimit që keni dhe lloji i CMS që ju zgjidhni të dy kanë një ndikim domethënës në suksesin e përpjekjeve tuaja në internet, në këtë artikull do të përqendrohemi në sistemet e menaxhimit të përmbajtjes me burim të hapur që ia vlen të merren parasysh për ndërtimin e Faqja e internetit.

Krahasoni 3 CMS kryesore: WodPress vs Joomla vs Drupal

Edhe pse WordPress është sistemi më i dallueshëm i menaxhimit të përmbajtjes në industri, ka CMS të tjera të fuqishme për të cilat mund të interesoheni, në varësi të natyrës së faqes tuaj të internetit ose blogut. Këtu janë 5 sistemet kryesore të menaxhimit të përmbajtjes me burim të hapur që duhet të keni parasysh në 2017:

# 1 WordPress

WordPress është lehtësisht platforma më e njohur dhe më e përdorur për ndërtimin e një game të gjerë të faqeve të internetit dhe blogeve. Anët e forta të WordPress qëndrojnë në instalimin e tij të shpejtë, personalizueshmërinë e lartë dhe zhvillimin e madh të komunitetit dhe mbështetësve që e mbështesin atë. Një grup i gjerë i shtojcave dhe temave falas dhe premium, si dhe redaktimi i skedarëve të thjeshtë PHP dhe CSS, ua lehtëson përdoruesve të shtojnë funksionalitetin dhe elementët e dizajnit në blogun e tyre standard, faqen e internetit të korporatave ose faqen e e-commerce..

WordPress është gjithashtu një platformë miqësore për përdoruesit, SEO-miqësore dhe multimedia, e cila është ndërtuar me performancë dhe siguri në mendje. Duke qenë po aq popullor sa është edhe në mesin e përdoruesve të ekspertëve dhe fillestarëve, WordPress mund të instalohet në çdo llogari pritjeje dhe shumica e ofruesve të pritjes ofrojnë hostpizim të optimizuar të WordPress me WordPress të instaluar paraprakisht ose të instalueshëm përmes instalimeve me një klikim, azhurnime automatike, rezervë dhe WP -Integrimi CLI.

Ateverfarëdo që të keni nevojë për të arritur me faqen tuaj të internetit, WordPress është një platformë me shumë aspekte që do t’ju lejojë të ndërtoni një faqe interneti miqësore për motorë kërkimi shumë të lëmuar, të përshtatura për nevojat tuaja të sakta.

Lexoni: Si të krijoni një faqe në internet WordPress?

# 2 Drupal

Drupal është një nga sistemet më të avancuara të menaxhimit të përmbajtjes që ndihmon zhvilluesit të krijojnë faqe të fuqishme me qindra faqe që janë të afta për të trajtuar vëllime të mëdha të vizitorëve. Drupal përdoret kryesisht për krijimin e biznesit kompleks dhe ndërveprues, ecommerce ose site qeveritare, por mund të përdoret për të krijuar bloge ose site më të thjeshta gjithashtu. Falë kompleksitetit të tij, Drupal është parë si një CMS i klasës së ndërmarrjes, apo edhe si një kornizë e menaxhimit të përmbajtjes, pasi nuk bën supozime se si përmbajtja duhet të strukturohet dhe menaxhohet.

Me Drupal, krijimi i faqeve të pasura miqësore të motorit të kërkimit, të gatshëm për celular dhe me veçori është një fllad, dhe falë shkallëzueshmërisë, fuqisë dhe stabilitetit të tij, menaxhimi i vëllimeve të mëdha të përmbajtjes dhe trafikut mund të arrihet pa probleme.

Drupal ka një përdorues aktiv dhe komunitet mbështetës, por vetë platforma ka për qëllim përdoruesit më të përparuar sesa fillestarët dhe zhvilluesit e papërvojë. Drupal ofron një gamë të gjerë të shtesave veçanërisht për bizneset dhe faqet e e-commerce siç janë menaxhimi i inventarit, karrocat e blerjeve, biseda live, krijimi i raporteve të bazave të të dhënave, mjetet e përcjelljes së projektit, etj..

# 3 Joomla

joomla është një tjetër CMS me burim të hapur që fuqizon miliona faqe në internet nga faqet e internetit të biznesit në faqet e internetit të organizatave të mëdha dhe jo-fitimet. Për sa i përket kompleksitetit, është vendosur diku midis WordPress dhe Drupal, duke qenë platforma e zgjedhjes për ecommerce të vogla deri në mes ose faqet e internetit të biznesit, por Joomla mund të përdoret për të krijuar goxha çdo lloj uebsajti falë natyrës së tij shumë të personalizueshme.

Edhe pse nuk është në të njëjtën kohë me WordPress për sa i përket përdorshmërisë, Joomla ende llogaritet si një platformë miqësore për përdoruesit që lehtëson krijimin dhe menaxhimin e thjeshtë të faqeve të internetit me qindra faqe përmbajtjesh. Bollëku i burimeve, mësimeve mësimore dhe mjetet e programuesit lejon përdoruesit të arrijnë të shpejtojnë me siguritë dhe pajisjet e Joomla dhe shpejt të fillojnë me projektet e tyre në internet.

Faqja e administratorit të Joomla lejon përdoruesit të zgjedhin nga një përzgjedhje e gjerë opsionesh se si të menaxhojnë të gjitha aspektet e përmbajtjes së tyre me menaxhimin e menusë, menaxhimin e mediave, menaxhimin e përdoruesit, menaxhimin e modulit dhe mjetet e menaxhimit të zgjatjeve.

Lexoni: Si të krijoni një faqe në internet me Joomla?

# 4 ModX

Motori i kërkimit i optimizuar, i arkitekturuar për shpejtësi dhe reagim të shpejtë në celular, ModX e vendos veten si sistemi më i përshtatshëm, i shkallëzueshëm dhe më i shpejtë i menaxhimit të përmbajtjes PHP. Sshtë një CMS e shkëlqyeshme e SEO që ndihmon përdoruesit të ndërtojnë faqet e internetit që i duan motorët e kërkimit. ModX u ndërtua me idenë për t’u ofruar zhvilluesve lirinë e projektimit gjatë gjithë kohës duke ruajtur siguri të fortë.

Që nga viti 2005 kur u lëshua për herë të parë, ModX ka ndihmuar përdoruesit të lëshojnë lirinë e tyre krijuese duke mos diktuar kurrë se si duhet të ndërtoni faqen tuaj të internetit. Biblioteka e integruar e paketave u jep zhvilluesve shumicën e mjeteve që duhet të ndërtojnë me të, gjë që e bën atë më shumë një kornizë të menaxhimit të përmbajtjes sesa një CMS të thjeshtë jashtë kutisë. ModX ju lë kontrollin e plotë të përmbajtjes tuaj, duke shkuar aq larg sa ju lejon të ndryshoni funksionalitetin thelbësor pa pasur nevojë të hidhni kodin thelbësor.

Përveç performancës së faqes, shpejtësisë dhe shkallëzimit të pakrahasueshëm, ModX gjithashtu e konsideron shumë seriozisht sigurinë e faqes në internet. xPDO shërben si themel i xMod, duke u siguruar që sulmet me injeksion SQL me të cilat luftojnë shumë platforma janë parandaluar me sukses.

# 5 Betoni5

Concrete5 hyri në skenën e menaxhimit të përmbajtjes me burim të hapur në 2009 dhe që nga ajo kohë lulëzon. Ky CMS ka marrë përsipër detyrën për ta pozicionuar veten si CMS të lehtë për t’u përdorur, për kohën e duhur për këdo që nga përdoruesit individualë më pak me përvojë, deri tek projektuesit dhe zhvilluesit e faqes në internet..

Concrete5 është e thjeshtë për t’u përdorur që në fillim – është e thjeshtë për t’u instaluar, ka me mijëra shtesa në majë të gishtave, hyrja në një drejtori të madhe temash, bën të mundur që të personalizoni faqen tuaj me ndërtuesit e zvarritjes dhe rënies, redaktorët e stilit dhe lehtëson faqet përgjegjëse të krijimit që duken mirë në çdo pajisje. Concrete5 gjithashtu përqendrohet në sigurimin e mjeteve të marketingut, mjeteve të kontrollit të hyrjes, SEO dhe mjeteve të mediave sociale për një përvojë të lehtë dhe gjithëpërfshirëse të menaxhimit të përmbajtjes.

Ky CMS duhet të jetë pa dyshim një pretendent kryesor për këdo që kërkon një CMS me shkëlqim, të lehtë për t’u përdorur dhe të personalizueshëm, i cili mbështetet nga një ekip mbështetës pa probleme dhe një i etur për të ndihmuar komunitetin e përdoruesve.

përfundim

Ka shumë përparësi për të përdorur një CMS për ndërtimin e një faqe në internet duke përfshirë arritjen e funksionaliteteve të përparuara të faqes në një kohë të shkurtër, duke lejuar zhvillimin e shpejtë dhe kohën e vendosjes. CMS-të me burim të hapur për t’u marrë në konsideratë në 2017 të paraqitura në këtë artikull janë disa nga CMS-të më të njohura, të thjeshta për t’u përdorur dhe me karakteristika të plota që mund të shkarkoni dhe përdorni falas për të nisur çdo faqe në internet nga një blog standard në një trafik të lartë faqe ecommerce.

Si të zgjidhni Web Hosting për uebfaqen tuaj CMS?

Këtu janë disa mësime që do t’ju ndihmojnë të zgjidhni ofruesin më të mirë të pritjes për CMS tuaj të preferuar:

 • Udhëzues për hostimin e WordPress
 • Udhëzues për strehimin Joomla
 • Udhëzues për Hosting Drupal
Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Оцените статью
  Понравилась статья?
  Комментарии (0)
  Комментариев нет, будьте первым кто его оставит

  Комментарии закрыты.

  Adblock
  detector