6 Alternativat më të mira Joomla për Ndërtimin e Uebfaqeve Profesionale

01.06.2020
Artikuj dhe më shumë… '6 Alternativat më të mira Joomla për Ndërtimin e Uebfaqeve Profesionale
0 17 мин.

alternativa më e mirë joomla


Joomla është ende një nga opsionet më të mira për ndërtimin e faqeve të internetit, por nëse nuk doni të përdorni Joomla për ndonjë arsye, duhet të dini se ekzistojnë disa alternativa të mira. Para së gjithash, Joomla është një CMS e mirënjohur që ka rreth që nga 2005.

Completelyshtë plotësisht i lirë dhe me burim të hapur, do të thotë që kodi i burimit të tij mund të modifikohet në çdo kohë. Ndërsa popullariteti i tij u rrit me kalimin e kohës, ajo gjithashtu lindi një komunitet të madh të stilistëve, programuesve dhe profesionistëve të tjerë që pak a shumë kontribuojnë në zhvillimin e softuerit Joomla.

Ky CMS rekomandohet edhe për fillestarët dhe përdoruesit më të avancuar gjithashtu. Edhe pse ekzistojnë mundësi të tjera CMS që mund të jenë më të lehta për tu filluar, Joomla ende përdoret nga mijëra profesionistë në të gjithë botën për ndërtimin e një larmie të gjerë të uebfaqeve të besueshme.

Sidoqoftë, më lehtë nuk është gjithmonë më e mirë, kështu që duhet t’i krahasoni ato sipas nevojave tuaja përpara se të zgjidhni një. Një nga avantazhet kryesore të përdorimit të Joomla është se ju mund të gjeni pothuajse gjithçka që ju nevojitet për zgjerimin dhe përmirësimin e faqes tuaj.

Ka kaq shumë shtesa, rregullime dhe tema në dispozicion, saqë gjithmonë mund të krijoni uebfaqen që keni imagjinuar. Sigurisht, duhet shumë kohë për t’u mësuar në të gjithë sistemin dhe për të mësuar më shumë rreth asaj se si funksionon.

Në varësi të llojit të faqes në internet që doni të filloni, duhet të shtoni dhe të punoni me disa funksione shtesë. Nëse dëshironi një uebsajt serioz personal ose biznesi, thelbi Joomla CMS vetëm nuk mund të jetë e mjaftueshme për ju, por padyshim që ia vlen të përpiqeni të mësoni se si të përdorni shtesat.

Tani le të flasim për disa CMS të tjera të dobishme si dhe shërbimet SaaS që ju rekomandojmë.

3 CMS më të Mirë si Alternativa Joomla

WordPress

Vizitoni sitin »

alternativa më e mirë e fjalës joomlaKy është një tjetër CMS shumë i madh që është me të vërtetë popullor këto ditë dhe konsiderohet gjithashtu si opsioni më i drejtpërdrejtë falas i disponueshëm nga shumë. Ju ose mund të përdorni shërbimet e tyre të pritjes ose thjesht të shtoni WordPress në hostin tuaj dhe pastaj të ndërtoni faqen tuaj në internet.

Në vitin 2016, faqet e vetë-pritura të mundësuar nga WordPress llogariten tashmë 20% të të gjitha faqeve të internetit në Web sipas të dhënave që atëherë. Indshtë me të vërtetë një zgjedhje e mirë sepse keni më shumë kontroll mbi uebfaqen tuaj, veçanërisht nëse keni disa qëllime biznesi gjatë fillimit të tij.

Duke zgjedhur WordPress si një opsion pritës, mund të filloni një lloj uebsajti të thjeshtë si një blog personal dhe nuk mund të shfaqni reklama ose ndonjë përmbajtje tregtare. Nga ana tjetër, është falas dhe gjithashtu merrni një nënfushë së bashku me të.

WordPress fillimisht ishte një CMS e thjeshtë për Blogim, por më pas janë shtuar kaq shumë karakteristika, shtesa dhe azhurnime që u bë një sistem i madh i përdorur nga shumë biznese në të gjithë botën. Ajo gjithashtu ka komunitetin e vet me shumë njerëz që janë të etur për të rregulluar të metat, për të përmirësuar platformën dhe për të siguruar reagime në baza ditore.

Një tjetër gjë e shkëlqyeshme për WordPress është shkathtësia e tij, duke e bërë atë themelin e një larmie të gjerë faqesh në internet, si dyqane online, forume, portofole, restorante, blogje, etj. Shtë plotësisht i besueshëm dhe nëse zgjedh shtojcat e duhura për të punuar me të, me siguri mund të bësh mrekulli me këtë CMS.

Drupal

Vizitoni sitin »

alternative drupal joomla më e mirëSi dy platformat e mëparshme CMS, kodi burimor i Drupal gjithashtu mund të modifikohet lirshëm dhe mbështetet shumë në komunitetin e tij të çmuar të stilistëve dhe profesionistëve që vazhdojnë ta mbështesin atë në shumë mënyra.

Gjithashtu, ka shumë ekspertë të disponueshëm që mund t’ju japin njohuritë e kërkuara përmes forumeve Drupal dhe është gjithashtu shumë e lehtë të gjesh dikë që mund të ndihmojë në rast se ju keni ngecur.

Shtojcat Drupal, së bashku me temat, të gjitha mund të shkarkohen drejtpërdrejt nga komuniteti Drupal, do të thotë që është plotësisht i besueshëm dhe gjithmonë e dini se çfarë merrni. Ky CMS ju siguron përdorues të nivelit të lartë dhe menaxhimin e menusë ndërsa është gjithashtu optimale për krijimin e faqeve të internetit me përgjegjësi që janë të përshtatshme për çdo lloj pajisje celulare.

Nëse dëshironi të filloni një faqe në internet e cila është më shumë e bazuar në komunitet, si për shembull një rrjet social, atëherë Drupal është një zgjedhje e jashtëzakonshme për ju. Shtë shumë e thjeshtë për të vendosur dhe menaxhuar përdoruesit tuaj si administrator. Ju mund të kontrolloni hyrjen e përdoruesve tuaj dhe gjithashtu të krijoni role unike, me porosi nëse dëshironi.

Drupal zakonisht ju rekomandon të përdorni versionin e tyre të fundit, pasi përdorimi i një të vjetër shpesh herë çon në probleme të përputhshmërisë. Oneshtë një nga ato të avancuarit kur është fjala për CMS, kështu që padyshim që do të shoqëroheni më mirë me disa njohuri në kodimin dhe krijimin e faqeve në internet.

Fillimi i faqeve të internetit më të thjeshtë si fillestar nuk është aspak çështje, mund të mësoheni me të shpejt dhe komuniteti ndihmon shumë. Nëse planifikoni të filloni një uebfaqe komplekse dhe të kërkuar si fillestar, duhet të jeni të gatshëm të punësoni një profesionist të Drupal i cili do të sigurojë që ajo funksionon në potencialin e tij të plotë.

Concrete5

Vizitoni sitin »

konkrete5 alternative joomla më e mirëBetoni5 mund të mos jetë aq popullor sa alternativat e tij të përmendura më parë, por sipas rishikimeve dhe reagimeve të fundit, njerëzit që e provojnë atë zakonisht janë të kënaqur dhe as nuk mendojnë për një mundësi tjetër. Kjo është kryesisht sepse ky CMS vazhdimisht përmirësohet dhe është krijuar për të qenë miqësor dhe logjik në çdo aspekt.

Ju mund të krijoni uebfaqe komplekse, të bukura, me pak ose aspak përvojë në krijimin e uebit. Nëse keni nevojë për një udhëzues, ka një bollëk të dokumenteve të dobishme në dispozicion që janë krijuar nga komuniteti. Duke kombinuar forume, udhëzues dhe pak eksperimente, shpejt mund të njiheni me ndërfaqen.

Nuk ka aq shumë shtesa dhe tema të disponueshme për Concrete5 se sa për platformat më të njohura, por ajo akoma po rritet në popullaritet dhe tërheq mijëra stilistë të rinj që duan të zgjerojnë tregun. Shtesat gjithmonë azhurnohen automatikisht dhe ju mund t’i instaloni ato menjëherë nga pulti.

Një tjetër gjë mbresëlënëse për ta është se nuk ka shtesa deri më tani që bien ndesh me njëri-tjetrin në çfarëdo mënyre, gjë që përfundimisht nuk është rasti me platformat e tjera CMS. Në fakt, ato shpesh janë herë më të besueshme se shtojcat që mund të gjesh për WordPress për shembull, gjë që e bën më të thjeshtë përdorimin e shumë shtesave në të njëjtën kohë.

Në përgjithësi, mund të themi që Betoni5 është shumë më i mirë për sa i përket funksionaliteteve sesa mund të presim bazuar në renditjen e CMS, kështu që patjetër që ia vlen të provosh.

3 vendet më të mira SaaS për t’i konsideruar si Joomla Alternatives

Wix

Vizitoni sitin »

wix alternativë më e mirë joomlaWix është mjaft markë e njohur kur bëhet fjalë për ndërtuesit e faqeve të internetit Saa në përgjithësi. E gjitha filloi rreth vitit 2006 kur ata erdhën me një softuer tërheqës dhe lëshim të bazuar në Flash, duke ofruar një zgjidhje të drejtpërdrejtë për ndërtimin e faqeve të internetit. Platforma e tyre u përmirësua shumë që nga ajo kohë, dhe tani ata kanë shumë mjete të marketingut dhe karakteristika të tjera të reja për të punuar me të, duke e bërë atë plotësisht të përshtatshme për bizneset.

Sigurisht, një biznesmen që nuk ka përvojë në kodim zakonisht dëshiron zgjidhjen më të lehtë dhe më efektive dhe kjo është pikërisht ajo që ju merrni me Wix. Pas epokës së tyre të Flash, ata prapë donin ta mbanin sa më thjeshtë. Një gjë që mund t’ju ​​tërheqë vëmendjen është se ndërfaqja e tyre nuk është me të vërtetë tërheqëse, por ndërsa filloni të punoni me mjetet dhe elementët, do të kuptoni se nuk ka as rëndësi.

Do gjë funksionon pa probleme në redaktor, madje edhe funksioni i tyre i tërheqjes dhe rënies është çuditërisht i saktë dhe i besueshëm. Ndërtimi i një uebsajti të plotë mund të jetë një projekt i gjatë dhe nuk është gjithmonë e qartë se si të vazhdohet, por Wix gjithmonë mund t’ju japë ju udhëzues dhe mjete të veta që mund t’ju ndihmojnë në punën tuaj. Ata gjithashtu kanë një sasi të mirë të modeleve moderne, të nivelit më të lartë për të zgjedhur në tregun e tyre të temave.

Si me çdo SaaS, faqja juaj e internetit Wix do të pritet në serverët e tyre, e cila nuk është aspak një dobësi. Professionalsshtë e garantuar nga profesionistët e tyre që faqet tuaja të internetit do të ngarkojnë brenda 2 sekondave, edhe nëse ka sasi të mëdha të përmbajtjes. Wix me siguri qëndron si një ndërtues miqësor i faqes në përgjithësi.

Weebly

Vizitoni sitin »

weebly alternativa më e mirë joomlaWeebly është një nga ndërtuesit kryesorë të faqeve të internetit që e bën shumë më të lehtë për bizneset të krijojnë faqen e tyre. Ndërsa zvarritni dhe lëshoni elementët e ndryshëm të faqes së internetit, gjëja e parë që vini re se është gjithmonë e qartë se si do të duket faqja juaj e internetit gjatë procesit. Alsoshtë gjithashtu mjaft e dobishme për sa i përket pozicionimit dhe mund të modifikoni secilin element përmes një moduli shtesë CSS.

Ndërfaqja e tyre funksionon në një mënyrë që sigurisht siguron një proces më të shpejtë të mësimit duke siguruar flluska informacioni që shfaqen, duke ju dhënë disa këshilla të dobishme. Weebly ju ofron mjaft veçori të azhurnuara që kërkohen për faqet e fundit personale dhe të biznesit. Këto janë integruar lehtësisht në platformë.

Sidoqoftë, gjithmonë ka disa funksionalitete të tjera specifike që mund t’ju duhen për sitin tuaj dhe mund të kërkoni për ato në dyqanin e aplikacioneve të Weebly. Nëse kjo nuk ju ndihmon, platforma ende ju lejon të shtoni copa kodi si një mënyrë tjetër për të vendosur veçori të reja. Me kodimin e duhur, mund të shtoni gjithçka që mund t’ju ndihmojë.

Një nga avantazhet kryesore të Weebly është se gjithmonë mund të mbështeteni në mbështetjen e tyre për klientët. Ata kanë një bazë të madhe të njohurive dhe ju mund t’i arrini ato përmes bisedës, postës elektronike dhe telefonit gjithashtu. Ju nuk do të duhet të gjeni një djalë që rregullon çështjen. Thjesht dërgimi i mesazheve në ekipin mbështetës është i mjaftueshëm që ata të fillojnë zgjidhjen e problemeve.

Kur bëhet fjalë për tipare dhe mbështetje të besueshme, Weebly me siguri i ka kuptuar të gjitha.

WebsiteBuilder.com

Vizitoni sitin »

alternativa më e mirë joomla për uebfaqenWebsiteBuilder.com vjen me një ndërfaqe të zoti që është mjaft e thjeshtë për t’u mësuar, ndërsa ende është një mundësi e shkëlqyeshme për stilistët më me përvojë që duan të ndërtojnë faqe interneti komplekse. ’Shtë një nga platformat më të reja që prej fillimit të saj në vitin 2014. Menutë e tyre dhe pamja e tërë e faqes së internetitBuilder janë dizajnuar bukur, dhe ato gjithashtu kanë një koleksion të niveleve më të larta.

Ju ose mund të zgjidhni një kategori sipas nevojave tuaja, ose thjesht zgjidhni një model bosh dhe filloni nga bazat. Nuk është plotësisht bosh; të gjithë ata kanë një kornizë të dobishme që përcakton paraqitjen kryesore të faqes tuaj të internetit. Shumë përdorues zgjedhin këtë mundësi për të krijuar një sit në stilin e tyre.

Ekzistojnë një gamë e gjerë elementesh në dispozicion por përveç zvarritjes dhe heqjes së tyre, ju mund të aplikoni sjellje të ndryshme dhe gjithashtu t’i rregulloni ato në detaje të shkëlqyera. Përveç kësaj, çdo temë është e ndarë në seksione, duke filluar me një kokë dhe duke përfunduar me footer. Në këtë mënyrë, ju mund të mblidhni faqen tuaj të internetit duke shtuar shumë pjesë të ndryshme dhe duke i personalizuar veç e veç.

Nga ana tjetër, shpejtësia e ngarkimit të siguruar nga hostet e tyre është e jashtëzakonshme. WebsiteBuilder ju jep pothuajse të njëjtën përvojë si çdo softuer që funksionon thjesht në PC tuaj, ndonjëherë është edhe më i shpejtë. Platforma gjithashtu ofron shumë mundësi për blogerët, duke u siguruar atyre shumë dizajne specifike.

Duke zgjedhur WebsiteBuilder, ajo që merrni është një platformë gjithëpërfshirëse që nuk ka asnjë kufizim fare dhe e lë atë deri në krijimtarinë tuaj për të krijuar një faqe interneti të mrekullueshme.

përfundim

Asnjë nga këto platforma nuk është një zgjedhje e keqe; të gjithë kanë të mirat dhe të këqijat e tyre. Ju duhet të merrni parasysh veçoritë e përgjithshme, opsionet e personalizimit dhe besueshmërinë e këtyre ndërtuesve të faqeve në internet veçmas sipas qëllimeve tuaja.

Për të zgjedhur më të mirën, gjithmonë rekomandohet të vizitoni uebfaqen e tyre, së paku përmes disa prej faqeve të tyre dhe të mblidhni disa informacione rreth platformës nga këndvështrimi i tyre. Pastaj, për t’i krahasuar ato në mënyrë më realiste, duhet të lexoni rishikime dhe komente në forume në internet, të shkruara nga përdoruesit të cilët në të vërtetë kanë ndërtuar faqet e tyre të internetit në këto platforma CMS ose SaaS..

Ka shumë konkurrencë midis këtyre vendeve, kështu që ata gjithmonë vazhdojnë t’i përmirësojnë ato me azhurnime dhe ndreqje të reja për të tërhequr gjithnjë e më shumë përdorues dhe shtojnë karakteristikat më të reja të njohura. Meqenëse të gjithë duhet të vazhdojnë me ritmin, nuk mund të gabosh me listën tonë të platformave më të mira.

Pasi të keni mbledhur informacion të mjaftueshëm, thjesht zgjidhni atë për të cilin jeni më të kënaqur dhe filloni të punoni në faqen tuaj të re.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Оцените статью
  Понравилась статья?
  Комментарии (0)
  Комментариев нет, будьте первым кто его оставит

  Комментарии закрыты.

  Adblock
  detector