A duhet të investoni në Emrat e Domainëve Premium?

01.06.2020
Artikuj dhe më shumë… 'A duhet të investoni në Emrat e Domainëve Premium?
0 13 мин.

investoni emra domenesh premium


Ne do të kemi këtu një pyetje për të trajtuar çdo biznes. Sidomos bizneset e vogla dhe fillestarët duhet të mendojnë nëse ia vlen të shpenzoni një të katërtën e buxhetit të tyre në një emër domain premium ose jo. Përgjigja për këtë pyetje është rrallë e drejtpërdrejtë, sepse varet se çfarë lloj biznesi do të jetë, së bashku me shumë aspekte të tjera.

Një emër domain është thelbësor, sepse nuk mund të drejtoni një faqe në internet pa të. Do të jetë emri i adresës tuaj të internetit dhe emailit dhe do të luajë një rol vendimtar në strategjinë tuaj të marketingut pasi të keni blerë atë.

Në këtë artikull, ne do të shohim gjithçka që duhet të dimë për emrat e primit të domainit dhe t’ju ndihmojmë të vendosni nëse duhet të blini një për biznesin tuaj. Ndoshta ju keni rënë nofullën kur keni hasur në një emër domaini që kushton $ 10,000 +, ndërsa të tjerët kushtojnë vetëm 10 dollarë. Por kjo është se si kjo biznes rrokulliset dhe edhe pse kjo është një ngarkesë e madhe parash për të shpenzuar vetëm në disa karaktere, mund të rezultojë të jetë një nga investimet më të mira që keni bërë për biznesin tuaj.

Gjej & Bleni Emrat e Domainëve Premium

Në GoDaddy mund të gjeni dhe blini jo vetëm premium, por edhe emra domain -esh të skaduar me cilësi të lartë. Me shërbimin e tyre ndërmjetësuesit e domain mund të jeni në gjendje të merrni duart tuaja në domenet që nuk janë të listuara për shitje.

Kërkoni për Domain »

Pse një emër domain-i konsiderohet Premium?

Procesi i kërkimit të një emri domain përfshin disa takime zhgënjyese. Kur të vini një emër veçanërisht të mirë, vetëm për ta kërkuar atë dhe për të zbuluar se është marrë ose për të zbuluar se çmimi i tij është deri në qiell. Megjithatë, këta emra domain nuk bëjnë asgjë të veçantë. Ata janë thjesht të njohur dhe të çuditshëm, pa asnjë shkencë rakete të përfshirë në afrimin e tyre dhe kjo është çështja. Mediokriteti i tyre është ajo që i bën ata kaq të vlefshëm.

Lexoni: COM vs NET vs ORG – Cilin Zgjatje Domain për të zgjedhur?

Një premium është pikërisht ajo që tingëllon. Një emër domaini që është mjaft i shtrenjtë që jo të gjithë mund ta përballojnë atë. Ka shumë arsye pse një emër i thjeshtë i domain bëhet një premium, por është mjaft e qartë se pse një emër domain mund të kushtojë më shumë se një tjetër. Nuk është për t’u habitur që Cooking.com do të kushtojë shumë më tepër sesa Makingfood-notsogoodhosting.biz. Kjo tregon tendencën qartë, se sa më gjithëpërfshirës të jetë një emër domain, aq më shumë ka të ngjarë që ai të kushtojë më shumë.

Një emër domain gjithëpërfshirës do të ndihmojë faqen tuaj të fitojë më shumë tërheqje shumë më shpejt, gjë që do të dëshmojë se është një nga investimet tuaja më të mira nëse keni zgjedhur me mençuri. Kjo është arsyeja pse një emër domain bëhet një premium.

Përkufizimi i saktë i një Emri Domain

Themimi i një emri domain do të japë që është një premium. Zakonisht, një emër i rregullt premium domain është një emër domain që tashmë është në pronësi të një regjistri ose një individi. Kostoja e tij është në mënyrë eksponenciale më e lartë se një emër domaini tipik dhe mund të kushtojë nga disa qindra dollarë deri në dhjetëra mijëra. Kjo për shkak se vlera e perceptuar që mund të ketë për një kompani brenda një industrie specifike. Kjo vetëm për faktin se dikush e beson ashtu dhe ai / ajo vërtetohet e drejtë nëse keni përfunduar të kërkoni për atë fushë të veçantë.

Një emër domain konsiderohet premium për shkak të gjatësisë, markës së saj dhe fjalëve kyçe. Të gjitha këto janë shumë të vlefshme për një biznes që dëshiron të degëzohet në internet.

Jo çdo çmim premium i emrit të domain është vendosur nga një individ. Ndonjëherë regjistri (siç është .info ose .design) përcakton çmimin për të. Por kjo nuk do të ndryshojë shumë kur bëhet fjalë për procesin tuaj të blerjes.

Problemet e mundshme me fusha jo aq gjithëpërfshirëse

Ekzistojnë disa probleme në të cilat një biznes mund të zgjidhet nëse ata nuk zgjedhin emrin më të mirë të domain që mundnin. Këtu janë vështirësitë kryesore:

Mshtë e mundur që klienti të ngatërrohet. Nëse një kompani ose një individ zgjedh shtrirjen e gabuar të domain, ata mund të marrin shumë klientë të drejtuar keq. Disa mund të mendojnë se shërbimi është ulur ose nuk ekziston, thjesht sepse ata vizituan Domain.com në vend të Domain.co..

Besimi dhe Marka. Në shumë raste, mbajtja e një domeni .com është mënyra për të treguar se një biznes është i besueshëm dhe serioz. Shumë ekspertë thonë që gjithmonë të shkojnë me .com, por ka edhe shumë alternativa të tjera, të tilla si .org, .co etj..

Potenciali për tu rritur. Kompanitë e shumta përfundojnë të lulëzuara pasi blenë një emër domain premium për rreth $ 500,000, veçanërisht nëse përputhet me emrin e kompanisë së tyre.

Këto probleme nuk lindin për të gjitha kompanitë dhe një domain mund të ketë patjetër sukses nëse nuk është një .com.

Whatfarë Emri Domain Premium do të bëjë për Uebfaqen tuaj

Gjëja e mirë në lidhje me emrat e domaineve premium është fakti që ata janë pothuajse emra shtëpiakë dhe nuk keni pse të bëni investime të mëtejshme në bërjen e tyre. Cila është arsyeja pse:

 • Do të duhet të shpenzoni më pak para për reklamat në internet PPC dhe do të merrni shumë më tepër trafik organik në faqen tuaj pasi të keni filluar.
 • SEO më ​​e mirë dhe renditja e faqeve, e cila do t’ju fitojë më shumë trafik cilësor. Njerëzit tashmë janë në kërkim të faqes tuaj dhe do të jenë të lumtur ta gjejnë atë.
 • Ka më shumë besim dhe autoritet të përfshirë me një emër domain premium, i cili do t’i bëjë kompanitë me reputacion të lidhen me faqen tuaj. Kështu duke rritur më tej SEO-në tuaj.
 • Një emër i shkurtër, tërheqës funksionon shumë mirë në mediat sociale dhe njerëzit do ta kujtojnë atë më lehtë. Ndërsa shkurtuesit e URL-së do ta kthejnë vetëm emrin e domain në një listë pa kuptim të karaktereve.
 • Domeni do t’u japë klientëve të mundshëm një sugjerim të fortë për atë që do të gjejnë në faqen tuaj të internetit, kështu që nuk do të duhet të investoni kohë dhe para për t’i shpjeguar ato.

Me pak fjalë, është shumë më e lehtë për ta bërë një emër domain premium popullor dhe do të duhet të shpenzoni shumë më pak para për reklamimin e tij.

A ja vlen të blini një kur sapo filloni?

Përgjigja për këtë pyetje varet nga qëllimi juaj me emrin e domain. Nëse jeni duke bërë biznes në një industri ku fjala për gojë është e rëndësishme, atëherë emrat e primit të domain janë padyshim diçka që duhet të merrni në konsideratë. Por pronarët e bizneseve të vogla dhe fillimet nuk duhet të fillojnë me një emër domain premium. Një biznes mund të jetë patjetër i suksesshëm me një emër domain më pak se ideal nëse është mjaft tërheqës. Nëse emri i domainit që po konsideroni përputhet me markën tuaj, kjo është gjithçka që ju nevojitet. Mund të funksionojë mirë edhe nëse nuk përputhet me emrin e kompanisë suaj.

Lexoni: 10 Mjetet më të mira të Sugjerimit të Domainit

Edhe nëse nuk mund të merrni shtrirjen .com, mund të shkoni me .co ose me shumë të tjerë. Për sa kohë që nuk e keni hequr kompaninë tuaj nga toka dhe do të funksiononi mirë, nuk duhet të bëni një investim masiv në emrin e domain. Por, pasi ta keni goditur atë të madhe, mund të dëshironi të shikoni përreth dhe të merrni një emër domain premium, sepse ka një shans të lartë që ajo të ketë një kthim të madh brenda disa viteve të ardhshme.

Si të blini një emër të domainit Premium?

Procesi i blerjes së një domain premium është pothuajse i njëjtë me blerjen e një të rregullt. Shkon si më poshtë:

 1. Krijoni një llogari në regjistruesin e domain-it ose hyruni.
 2. Kërkoni për një emër domain
 3. Shtojeni në karrocën tuaj.
 4. Plotësoni formularin me informacionin e kontaktit tuaj.
 5. Kontrolloni.

Zakonisht është aq e thjeshtë sa ajo, por megjithatë disa shërbime do t’ju kërkojnë të plotësoni shumë më shumë dokumente, të cilat mund të jenë pak nga një makth.

Ifka nëse një emër domain nuk është në shitje?

Nëse nuk është në shitje, do të thotë që pronari nuk po kërkon në mënyrë aktive një blerës, por prapë mund t’i afroheni. Ju mund t’i shkruani atij një email dhe t’i kërkoni një çmim. Vetëm mbani në mend se ata zakonisht do t’ju japin një çmim shumë më të lartë se mesatarja.

përfundim

Nëse biznesi juaj tashmë u ndërpre dhe po fiton të ardhura të mira, me të vërtetë ia vlen të investoni në një emër domain premium dhe t’i çoni gjërat në nivelin tjetër. Do të fitoni më shumë trafik organik dhe do të njiheni më shumë, falë një emri të plotë dhe mediokër të domain. Por nëse thjesht po filloni, është më mirë të përdorni krijimtarinë tuaj për të dalë me një emër unik domaini që përputhet me markën tuaj. Shpenzimi i vetëm 10 dollarëve deri në 50 dollarë në të nuk do të dëmtojë aq shumë.

Shpresoj se ju kemi ndihmuar të mësoni diçka të re në lidhje me emrat e domain në këtë artikull dhe që do t’ju shohim përsëri në një tjetër! Deri në këtë, ju lutemi shikoni në bazën e të dhënave premium të emrit të domainit GoDaddy.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Оцените статью
  Понравилась статья?
  Комментарии (0)
  Комментариев нет, будьте первым кто его оставит

  Комментарии закрыты.

  Adblock
  detector