A është Blogging vërtet i vdekur? Whatfarë duhet të bëni në vend të kësaj?

01.06.2020
Artikuj dhe më shumë… 'A është Blogging vërtet i vdekur? Whatfarë duhet të bëni në vend të kësaj?
0 9 мин.

Blogimi është i vdekur


Everydo herë, vihet në dyshim mbijetesa e blogezimit. “Fundi i blogeres” ose “Blogging ka vdekur” janë termat e ditës së ditës që kanë qenë rreth e rrotull profesionit të blogezimit vitet e fundit. Por, blogjet me të vërtetë po vdes, dhe është viti 2018 viti që do të japë përfundimisht puthjen e vdekjes për Blogim?

blogu i parë u krijua në 1994, dhe që nga ajo kohë, Blogging ka qenë një nga pjesët kryesore të përmbajtjes në internet. Por bloget dhe blogerët e sotëm janë shumë të ndryshëm në krahasim me bloget e yesteryear. Për fillestarët, sot, konkurenca në blogosferë është shumë më e ashpër sesa dikur.

Platformat si WordPress, Tumblr, Reddit ose Squarespace kanë bërë që Blogging të jetë i arritshëm për të gjithë, duke lejuar shfaqjen e qindra miliona blogjeve, duke mbuluar të gjitha llojet e interesave dhe profesioneve.

Pra, nga lind frika se mos blogimi ka vdekur?

Fatalistët pëlqejnë ta shpjegojnë këtë duke treguar faktin se përmbajtja tjetër dixhitale – për shembull, përmbajtja video – po tërheq turma më të mëdha dhe më të mëdha në dëm të përmbajtjes së bazuar në tekst. Gjithashtu, një kërkim në Google Trend zbulon një rënie të konsiderueshme vitet e fundit për kërkime për terma si “blog” dhe “blogging”.

Por këtu është një ide e re: Po sikur Blogging nuk po vdes, por – si me gjithçka – thjesht ndryshon?

Farë është Blogging Kreu Për?

Nëse thjesht po filloni me bloget ose jeni një bloger profesionist, e gjithë kjo bisedë për dënimin e afërt që po shkon për blogez mund t’ju dekurajojë, por ne jemi këtu për t’ju siguruar që blogeria e mirë nuk drejtohet për katastrofë në çdo kohë së shpejti.

Në të vërtetë, kërkimet në Google për termat “blog” ose “Blogging” kanë parë një rënie në vitet e fundit, por dikush pyes veten nëse kjo është shkaktuar kryesisht sepse termi tashmë është bërë një nocion i njohur dhe i përhapur, dhe kërkon për “çfarë është një blog “ose” kuptimi i blog “janë bërë të panevojshme, kështu që rënia në kërkime. Nga ana tjetër, kërkimet për termat si “si të filloni një blog”, “platformat më të mira të blogezimit”, ose “platformat e lira të blogezimit” padyshim kanë parë një rritje.

Kështu që, nëse bloget thjesht po ndryshojnë, çfarë ndryshon në lidhje me të, dhe çfarë duhet të bësh për të mbajtur krah për krah këto ndryshime?

Rrokulliset me Times

Gjithmonë do të ketë trende të reja në industrinë e blogezimit, disa prej të cilave do të veniten, ndërsa të tjerët do të rrinë ashtu si me çdo gjë tjetër.

Si një bloger, do të duhet të shihni se cilat trende mund të përfitoni për të rritur lexueshmërinë tuaj ose bazën e klientit, por filloni me kujdes dhe mos zbatoni ndonjë ndryshim të madh derisa të keni bindur veten se këto tendenca funksionojnë për ju ose janë këtu për të qëndruar Edhe markat e mëdha dihet se dështojnë: Ndërsa platforma e mediave sociale Facebook u rrit shumë, Google+ u rrëzua.

Për të mos e qëlluar veten në këmbë, bëni hulumtimin tuaj se si lexuesit tuaj po konsumojnë përmbajtje dhe rregulloni strategjinë tuaj të Blogging për të punuar për lexuesit tuaj.

Takoni në Multiverse të përmbajtjes

Megjithëse 20 para disa vitesh teksti ishte e vetmja përmbajtje me të cilën mund të argëtoni lexuesit tuaj, realiteti i sotëm është se përmbajtja merr shumë forma – video, infografikë, gifs, podcast, eBooks, etj. Blogimi po rritet gjithnjë e më shumë në Blogging ose Vlogging, me YouTube është një nga kanalet e preferuara për të dhënë këto video.

Por kjo nuk do të thotë që përmbajtja e bazuar në tekst është bërë dhe zhdukur. Artikujt janë ende shumë të rëndësishëm për dhënien e vlerës tek lexuesit tuaj dhe për renditjen mirë në motorët e kërkimit. Vetëm se artikujt dhe postimet duhet të diversifikohen me llojet e tjera të përmbajtjes gjithashtu.

Mos kini frikë të futni në përmbajtje shumëllojshme për të hedhur poshtë blogun tuaj me lloje të shumta të përmbajtjes të shpërndara në kanale të ndryshme.

Duke folur për kanalet e ofrimit të përmbajtjes, blog-u juaj nuk duhet të jetë kanali i vetëm ku lexuesit tuaj mund të konsumojnë përmbajtjen tuaj. Përveç marrjes në përmbajtje video dhe YouTube, duhet të ekzekutoni lista me postë dhe gazeta. Emaili është akoma një platformë e fortë dhe e qëndrueshme për të komunikuar me lexuesit tuaj dhe për t’u dhënë atyre përmbajtje të personalizuar.

Sigurohuni që të kushtoni kohë për të rritur listat tuaja të postimeve dhe për të rritur shkallët e hapjes së postës elektronike duke përdorur mjete që përcjellin standardet e marketingut të postës elektronike si normat e hapjes së postës elektronike, normat e klikimeve, pritje të buta, pritje të forta, çregjistrime, etj. Këto parametra mund t’ju ndihmojnë të hartoni më mirë email dhe të bëjë rregullimet e nevojshme.

Bëhuni një Mësues Social Media

Si kjo apo jo, media sociale po ndodh. Platformat si Facebook, Reddit, Instagram, Twitter, Tumblr ose Pinterest janë vendet e takimeve virtuale të miliarda njerëzve në të gjithë botën. Sipas Statista, fuqia e rrjeteve sociale pritet të rritet duke arritur në 2.96 miliardë përdorues në të gjithë botën deri në vitin 2020. Sipas të njëjtave vlerësime, internautët globale kalojnë, mesatarisht, 109 minuta në rrjetet sociale.

Nëse nuk jeni tashmë në platformat e mediave sociale, ju sugjerojmë të shpejtoheni me kanalet e ndryshme të mediave sociale që punojnë për ngrohtësinë tuaj dhe të zhvilloni një strategji të mediave sociale që mund të drejtojë më shumë klientë ose lexues në blogun tuaj.

Platformat e mediave sociale mund të ndihmojnë në rritjen e ndërgjegjësimit dhe angazhimit të markës me klientët tuaj, dhe ju mund të merrni reagime në kohë reale për përmbajtjen tuaj duke matur pëlqimet, aksionet, komentet dhe parametrat e tjerë.

Bëni gati për celular

Kërkimet në celular janë bërë kërkimet kryesore në motorët e kërkimit. Gjithnjë e më shumë njerëz konsumojnë përmbajtje në celular dhe bëjnë blerjet e tyre në internet në telefonat e tyre. Google ka vërejtur këtë zhvendosje në një botë të lëvizshme dhe është përgjigjur duke njoftuar indeksimin e saj të parë celular në 2017.

Nëse blogu juaj nuk ka një model të përgjegjshëm dhe nuk luan mirë në celular, mund të shihni që renditjet e motorëve tuaj të kërkimit po ulen dhe nivelet e braktisjes së tyre.

Duke pasur një blog që duket mirë në celular do të sigurojë që ju të mos humbisni trafikun që vjen nga kërkimet në celular.

Mendimet përfundimtare

Nëse shihni një rënie në renditjen tuaj ose një ulje të angazhimit, konvertimeve, shitjeve ose pajtimtarëve, nuk do të thotë që bloget si industri po vdesin dhe duhet të hidheni me anije. Thjesht do të thotë që blog-u, pasi e dini që mund të mos funksionojë më ashtu siç bëri, dhe është koha që ju të ndryshoni llojin e përmbajtjes që keni lënë jashtë, mënyrën e tregtimit të blogut tuaj dhe mënyrën si lidheni me audiencën tuaj.

Analizimi i tendencave të reja në kamaren tuaj, eksperimentimi i mënyrave për të ri-angazhuar audiencën tuaj ekzistuese, degëzimi në platformat e mediave sociale dhe diversifikimi i përmbajtjes tuaj janë disa mënyra si mund të “ringjallni” një blog që mund të venitet.

Blogimi nuk ka vdekur!

Me kalimin e viteve, bloget kanë kaluar shumë ndryshime. Ju duhet të përshtateni me këto ndryshime dhe ta bëni blogun të funksionojë për ju. Filloni blogun tuaj në InMotion hosting domain – përfshirë pa domain.

Filloni Blogun Tuaj Tani »

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Оцените статью
  Понравилась статья?
  Комментарии (0)
  Комментариев нет, будьте первым кто его оставит

  Комментарии закрыты.

  Adblock
  detector