A është Joomla CMS një zgjedhje e mirë për ndërtimin e një faqe në internet?

pse zgjidhni joomla për ndërtimin e faqes në internet


Joomla është një platformë me burim të hapur të programuar në 2005 në gjuhën e programimit PHP që zakonisht përdor MySQL ose PostgreSQL të ngjashme me WordPress, duke qenë sistemi i dytë më i popullarizuar i menaxhimit të përmbajtjes nga Interneti pas WP i cili mund të menaxhojë përmbajtjen e një faqe në internet, qoftë një blog, një prezantim një ose lloj tjetër.

Ekzistojnë të paktën 7 arsye për ju që të zgjidhni Joomla për faqen tuaj të internetit dhe ato janë këto: çmimet e ulëta, kursimi i kohës, mungesa ose mungesa e njohurive të programimit të nevojshme, pajtueshmëria e lartë, përdorimi i lehtë, mbrojtur organizatën superiore dhe mjet i fuqishëm i krijimit të menusë.

Ndërtoni një faqe në internet falas ose me çmim të ulët

Në fillim, të gjithë dëshirojnë të dinë se sa kushton krijimi i një faqe në internet, edhe Joomla është plotësisht falas duke pasur shumicën e shablloneve dhe shtesave gjithashtu falas dhe ju mund të zgjidhni që të instaloni në varësi të dëshirave dhe nevojave tuaja, por ka edhe disa premium shabllone dhe shtesat me çmimet duke filluar nga 50 $ në krahasim me një dizajn të krijuar që nga fillimi që kushton midis $ 1000 dhe $ 2500.

Joomla ofron mundësinë për të krijuar, modifikuar dhe fshirë përmbajtjen tuaj pa punësuar dikë tjetër për ta bërë këtë dhe gjithashtu nuk keni nevojë të punësoni një projektues dhe një programues në internet për të instaluar Joomla në serverin tuaj ose për të krijuar faqen e internetit.

Filloni shpejt dhe kohën e kursimit

Me ndihmën e këtij sistemi të menaxhimit të përmbajtjes, ju mund ta bëni faqen tuaj në internet ashtu si dëshironi, pa humbur kohë në telefon duke biseduar me një punonjës që duhet të kuptojë se çfarë dëshironi dhe më pas të bëni atë që dëshironi dhe pa u futur në programim gjuhë ose IT të tjera teknike.

Me disa klikime dhe 10 minuta maksimale, ju mund të instaloni Joomla së bashku me bazën e të dhënave të saj vetëm, dhe me disa klikime të tjera mund të zgjidhni modelin dhe zgjatjet tuaja të preferuara duke marrë më shumë ose më pak se 10 minuta të tjera në varësi të mënyrës sesi vendosni për karakteristikat dhe modelin. të faqes në internet.

Mungesa e njohurive të programimit të nevojshme

Me Joomla nuk keni nevojë për njohuri programimi fare, sepse thjesht mund të shkoni në faqen zyrtare të internetit https://www.joomla.org/, shkarkoni Joomla ose versionin e saj më të ri Joomla 3, hiqni arkivin e shkarkuar dhe ngarkoni dosjen e re përmes FTP me një klient të protokollit të transferimit të skedarëve si Winscp, FireFTP ose Filezilla, dhe në fund ju thjesht bëni një bazë të dhënash nga Cpanel e hostit tuaj dhe ruani emrin , emrin e përdoruesit dhe fjalëkalimin në skedarin e konfigurimit të Joomla.

Ekziston edhe një metodë më e lehtë ku mund të instaloni Joomla, pa e shkarkuar, pa krijuar bazën e të dhënave me dorë ose për të ngarkuar Joomla në FTP, me ndihmën e skenarit të instalimeve automatike Cpanel dhe Fantastico i cili në 2 minuta dhe 5 klikime mund të instalojë ndonjë platformë popullore dhe skriptin që hosti juaj e vë në dispozicion, Joomla është gjithashtu i disponueshëm.

Joomla është jashtëzakonisht e pajtueshme

Joomla është në përputhje me Apache 2+, nginx Serverat 1.1 dhe Microsoft IIS 7 dhe cilindo version i PHP më i ri se 5.3.10, duke mbështetur bazat e të dhënave të mëposhtme: MySQL me mbështetje InnoDB 5.1+, SQL Server 10.50.1600.1+, Oracle dhe PostgreSQL 8.3.18+.

Joomla mund të përdoret për të krijuar faqet e internetit të korporatave, portalet, intranet e korporatave dhe ekstra-rrjeta, e-commerce, rezervime online, revista online, botime ose gazeta, aplikime qeveritare, portale me bazë në komunitet, faqe interneti jofitimprurëse dhe organizative, biznes i vogël faqet e internetit, shkollat ​​ose faqet e kishave dhe faqet personale të familjes ose të familjes.

Vizitorët mund të hyjnë në një faqe në internet Joomla nga kudo, në çdo kohë dhe nga çdo sistem operativ, siç janë Linux, Windows, Mac dhe nga çdo shfletues në internet si Firefox, Internet Explorer, Chrome, Opera, nëse nuk ka kufizime nga ana e serverit, kështu që vizitori mund të lundroni me lehtësi në faqen tuaj të internetit pa ndonjë problem.

Joomla është e lehtë për t’u përdorur

Joomla është shumë intuitiv, me një ndërfaqe shumë miqësore për përdoruesit, duke pasur në pultin e saj një menu të vendosur në kokë me butonat e mëposhtëm: Sistemi, Përdoruesit, Menutë, Përmbajtja, Përbërësit, Zgjatjet dhe Ndihma, të gjitha kanë nënkategoritë e tyre specifike . Kështu që është shumë e thjeshtë për të menaxhuar përdoruesit e faqeve të internetit që shkojnë tek Përdoruesit ku mund t’i shtoni, modifikoni ose fshini ato, menutë nga opsioni Menus, faqe nga butoni Përmbajtja, shtesa nga opsioni Extensions etj. Butoni Ndihmë do t’ju ridrejtojë në një faqe me udhëzues dhe burime të tjera të dobishme për Joomla.

Me Joomla ju mund të shkruani tekst në të njëjtën mënyrë si të shkruani në Microsoft Word, ose tabela në Microsoft Excel, ju mund të zgjidhni modelin tuaj të preferuar, si të zgjidhni një mobilje për shtëpinë tuaj dhe ju mund të zgjidhni zgjatime si të zgjidhni ku të shkoni në pushime , madje edhe një i ri ose një person i moshuar mund të përdorin Joomla për të krijuar një faqe në internet.

Joomla është shumëgjuhësh, ka përmirësime të lehta, sistem të integruar të ndihmës, menaxher të mediave, menaxhim banderolash, menaxhim kontakti, kërkim të përmirësuar, menaxhim të përmbajtjes, opsione për etiketime, kategorizim të fole, redaktim në front, versionin e përmbajtjes, menaxher të menusë dhe mbështetet mirë nga shumica e kompanive pritëse, programuesit e internetit, vizitorët dhe komuniteti.

Organizatë Superior Backend

Ndërsa WordPress ka një prapambetje komplekse dhe të zhvilluar mirë, ku mund të krijoni artikuj dhe faqe, Joomla ka një prapavijë edhe më të mirë, ku mund të zgjidhni një shtojcë për një faqe të veçantë, që ka një organizatë superiore mbrapa. Me ndihmën e pultit të tij, në Joomla mund të kategorizoni artikuj sipas kategorive, një meny e re lehtë mund të bëhet dhe ju lehtë mund të zgjidhni atë faqe të caktuar ku dëshironi që përmbajtja juaj të shfaqet pa sherr dhe pa shkruar kodin burimor.

Në të njëjtën mënyrë, lehtë mund të zgjidhni shabllone dhe shtesa si të zgjidhni një artikull, të gjithë ata të jenë mirë të organizuar pas filtrave të ndryshëm, modeleve dhe veçorive të ndryshme. Joomla ka një tryezë më pak komplekse sesa Drupal, një më komplekse se WordPress dhe është e organizuar më mirë sesa të dy.

Joomla ofron përmes sfondit të saj mundësinë e krijimit të një platforme komunitare me karakteristika të forta të rrjeteve sociale, ndërsa WordPress ofron mundësinë për të krijuar një blog, dhe nëse doni më shumë ju duhet të instaloni shtesa shtesë.

Mjet i fuqishëm i krijimit të menusë

Joomla njihet më së miri sepse ka menusë jashtëzakonisht të lehtë për t’u përdorur pa pasur nevojë për ndonjë aftësi programimi në të cilën mund të krijoni në mënyra të ndryshme menutë speciale shumë më mirë sesa ato nga WordPress ku thjesht mund të shkruani butonat dhe të zgjidhni ku do të vendosen menutë.

Me mjetin e fuqishëm dhe të lehtë për krijimin e menusë, Joomla mund të krijojë menunë hierarkike të përbërë nga artikuj të ndryshëm të menusë që tregojnë për lokacione të ndryshme brenda dhe jashtë dhe gjithashtu duke zgjedhur vendndodhjen e menusë dhe veçori të tjera.

Joomla CMS është një zgjedhje shumë e mirë për marketing në internet dhe për ndërtimin e një faqe në internet, veçanërisht për përdoruesit me përvojë që dinë çfarë duan dhe gjithashtu e dinë potencialin e plotë të kësaj platforme në internet.

Përmbledhje – A është Joomla një zgjedhje e mirë?

Popullariteti i saj dëshmon se Joomla është një zgjedhje e mirë për ndërtimin e një faqe në internet: duke u shkarkuar më shumë se 50 milion herë dhe fuqizuar më shumë se 3% të të gjitha faqeve në internet në vitin 2014. Për të pasur një faqe të suksesshme Joomla, do t’ju duhet gjithashtu një shërbim i besueshëm pritës . Ne ju rekomandojmë InMotion Hosting për projektet tuaja Joomla, sepse ato ofrojnë shërbim të besueshëm dhe të optimizuar të Joomla-s të pritjes, mbështetje të trajnuar për trajtimin e çështjeve të lidhura me Joomla dhe shumë karakteristika të tjera të mbështetur me një garanci të kthimit të parave 90 ditë.

Merrni një host të besueshëm për faqen tuaj të Joomla

Merrni shërbim pritës të besueshëm dhe të performancës së lartë për faqen tuaj të internetit Joomla nga InMotion Hosting. Kjo kompani ofron Joomla hosting të optimizuar me çmim shumë të mirë.

Fillo tani! »

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map