A është mirë mbajtja në internet e mirë për biznesin?

është falas hosting mirë për faqet e internetit të biznesit


Zhvillimi i faqes në internet mund të jetë një shpenzim i madh për çdo biznes. Për këtë arsye, shumë pronarë të afarizmave të vegjël zgjodhën të krijojnë uebfaqen e tyre, duke përdorur një mjet ndërtimi të faqes në internet ose një sistem të menaxhimit të përmbajtjes siç është WordPress, për të kursyer koston e dizajnit dhe zhvillimit të internetit. Përveç kostos së krijimit të një uebfaqeje ka edhe shpenzime të tjera siç janë emri i domain-it dhe mbajtja në internet, të cilat janë një pjesë e kostos së zhvillimit aktual të uebit. Për shembull, një domen .com kushton rreth 10 dollarë në vit dhe një llogari pritëse profesionale kushton rreth 5 dollarë në muaj, e paguar përpara për një vit. Sidoqoftë, ka shumë pronarë të faqeve që bëjnë çmime në pritje dhe zgjedhin të marrin një pritje falas, duke shpresuar se ata mund të marrin rreth duke blerë vetëm një domain. Kjo tingëllon shkëlqyeshëm, mund të kurseni shumë para, por me çfarë kostoje? Në këtë artikull do t’ju tregoj disa nga arsyet e shumta pse duhet të shmangni përdorimin e një webi falas për faqen tuaj të internetit.

Pse nuk duhet të zgjidhni një host të lirë?

Para së gjithash, duhet të keni parasysh që drejtimi i një serveri në internet kushton më shumë se 100 dollarë në muaj. Pse do t’i dhuronte askujt këtë shërbim falas? Epo, ka shumë përfitime për kompanitë që ofrojnë shërbimin falas, megjithatë përdoruesi mund të vuajë shumë nga kjo. Ofruesit e pritjes së pritjeve falas përpiqen të tërheqin sa më shumë webmaster që të jetë e mundur të përdorin shërbimin e tyre falas dhe përfundimisht të përmirësohen në një pajtim të paguar. Kjo është një strategji e mirë e marketingut, megjithatë jo gjithmonë shlyhet.

Ështjet kryesore të sigurisë së pritjes falas

Për shkak se serverët janë shumë të shtrenjtë për t’u marrë me qira dhe për të mirëmbajtur, ofruesi i pritësit që ofron plane falas për hozë, i kushtojnë më pak vëmendje sigurisë së llogarive falas, sepse ato nuk gjenerojnë të ardhura, përkundrazi është vetëm një humbje parash. Për shkak të nivelit të ulët të sigurisë së serverit, ndodh shumë shpesh që hakerat të komprometojnë serverin, fshijnë faqen e internetit dhe përfundimisht do të vjedhin identitetin e përdoruesve.

Kufizimet e mbajtjes në internet falas

Nëse ofruesi ju lejon të shtoni domainin tuaj, me siguri keni gjetur një pritës shumë të mirë falas, sepse shumica e tyre lejojnë vetëm përdorimin e nënfushave. Ka kufizime drastike në hapësirën e internetit dhe gjerësinë e bandës gjithashtu. Shumë lloje të skedarëve gjithashtu mund të përjashtohen, kështu që nëse po planifikoni të krijoni një uebfaqe php me një formë kontakti, ose të ngarkoni disa imazhe, mund të mos jeni në gjendje ta bëni atë në një llogari pritjeje falas.

Pritësit e lirë vijnë me shërbim dhe mbështetje të dobët

Për shkak të numrit të lartë të llogarive të përdoruesve të hostuar në të njëjtin server, ajo do të rezultojë në ngarkim të ngadaltë të faqes në internet dhe performancë të dobët. Në orët e shpejtuara ju nuk mund të jeni në gjendje të përdorni internetin tuaj, si do të prisni të merrni një kërkesë nga klientët e mundshëm përmes faqes tuaj? Në rast të një pritjeje falas, mbështetja është shumë joprofesionale ose jo-ekzistuese, kështu që ju mbeteni vetëm për të zgjidhur problemin, të cilin vetëm një administrator i sistemit mund ta bënte.

Reklamim i detyruar në llogaritë e pritjes falas

Praktika më e zakonshme në mesin e ofruesve të hosteve falas është të detyrosh reklamën në faqet e internetit të përdoruesve. Shtë e pamundur të heqësh qafe ato reklama, përveç nëse kaloni në versionin e paguar. Banderolat e palidhura mund të rezultojnë në trafik në internet dhe humbje të biznesit, dhe është gjithashtu një shenjë e joprofesionizmit. Për më tepër, mund të dëmtojë renditjen e motorëve të kërkimit.

Humbja e faqes tuaj të internetit dhe llogarisë tuaj

Nëse problemet e përmendura më lart nuk janë një arsye për të shmangur hostimin falas, me siguri humbja e faqes tuaj do t’ju japë një paralajmërim. Po, është e mundur që kompania të ndalojë ofrimin e shërbimit falas pa ndonjë njoftim paraprak. Në këtë rast është e pamundur të rikuperoni skedarët e faqes tuaj. Ndoshta ju keni pasur një kopje rezervë, por do t’ju duhet kohë derisa të merrni një ofrues të ri pritës dhe të vendosni përsëri faqen tuaj.

Alternativë për pritjen falas

Unë gjithmonë them, se mbajtja në internet është baza e një faqe interneti të suksesshme. Nëse zgjidhni një shërbim të mirë dhe të besueshëm të pritjes, mund të përqendroheni në ndërtimin e biznesit tuaj në internet dhe mos u shqetësoni për gjërat teknike që janë prapa web hosting. Nëse kujdeseni për biznesin tuaj dhe dëshironi të jeni të suksesshëm, nuk duhet të mërziteni në mbajtjen në internet. Zgjidhni një pritje të lirë të paguar në vend që të shkoni për një falas. Ekipohuni me një mik dhe ndani koston e pritjes nëse është e mundur, por mos u mbështetni në pritësin falas. Për shembull, ju mund të merrni një pritje të pakufizuar për vetëm 2 dollarë në muaj në iPage.com hosting; do të duhet të paguani përpara për të paktën 12 muaj, por si kthim do të merrni mbështetje profesionale, performancë të shkëlqyeshme, aftësi për të pritur çdo lloj uebsajti, përfshirë ndërtuesin e faqes në internet, dhe një domain falas gjithashtu.

Pra, nëse jeni serioz në lidhje me faqen tuaj të internetit dhe doni të krijoni një prani të fortë në internet për biznesin tuaj, shkoni me një plan të paguar të mbajtjes së faqes në internet. Paç fat!

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map