Cila është një platformë më e mirë për Blogim? WordPress vs Ghost.org

01.06.2020
Artikuj dhe më shumë… 'Cila është një platformë më e mirë për Blogim? WordPress vs Ghost.org
0 11 мин.

përmbledhje e krahasimit të wordpress vs fantazmë


WordPress është një platformë e sistemit të menaxhimit të përmbajtjes (CMS) krijuar për çdo lloj uebsajti nga blogu, dyqanet në internet, forume, deri në faqet e uljes ndërsa Ghost.org është një platformë me burim të hapur të dedikuar për botimin e artikujve në blog..

Në këtë artikull do të krahasoj platformën më të popullarizuar të blogerisë dhe ndërtimit të faqes në internet: WordPress, drejt një programi blogerial për ngritjen dhe fillimin fantazmë.

regjistrim

Nëse në WordPress.org nuk keni nevojë për regjistrim për të shkarkuar dhe instaluar CMS në serverin tuaj, në Ghost.org ju duhet regjistrim dhe duhet të shkruani adresën tuaj të postës elektronike, emrin tuaj të përdoruesit dhe fjalëkalimin dhe kjo mund të jetë pak zhgënjyese sepse do të merrni e-mail të padëshiruar, dhe nëse doni të bëni llogari të shumëfishta në shtëpi, për punë, për një mik që t’i mbajë gjërat të ndara kjo mund të marrë një kohë.

çmim

Sistemi i menaxhimit të WordPress.org është plotësisht i lirë dhe ka edhe tema dhe shtesa falas në krahasim me Ghost.org që ofron pako të shumëfishta: ai falas me emrin Kodi i Burimit, Kostot personale 8 dollarë në muaj, Avancuar kushtojnë 24 dollarë në muaj, Ekipi kushton $ 80 në muaj dhe Biznesi kushton 200 dollarë në muaj.

hostingmimet e hostimit të fantazmave në internet

hosting

Ekzistojnë në internet disa ndërmarrje të mbajtjes së faqeve në internet që ofrojnë paketa speciale për WordPress siç janë BlueHost, çmimet duke filluar me 3,95 $ në muaj ndërkohë Ghost.org ofron hostin e tyre së bashku me platformën me çmimet e lartpërmendura.

instalim

WordPress është i thjeshtë për tu instaluar nga Cpanel i hostit tuaj duke përdorur Fantastico që përfundon procesin brenda disa klikimeve, por Ghost vjen i instaluar nëse blini një nga paketat e tyre të hostimit ose në rastin kur dëshironi të vetë-hostit ju duhet të instaloni manualisht Ghost dhe kjo nuk është e lehtë.

status

WordPress nuk ka një faqe statusi të të cilave sistemet janë funksionalë, sepse ai funksionon drejtpërdrejt në serverin tuaj dhe nuk lidhet me faqen zyrtare nga ku e keni shkarkuar atë në krahasim me Ghost që ka një status të të gjithë sistemit operacional sepse platforma funksionon në serverat e tyre zyrtarë, kështu që ju mund të shihni statusin për serverat Ghost.org, Ghost (PRO), Marketplace dhe CloudFlare së bashku me System Metrics për Ghost.org Uptime dhe Ghost (Pro) Koha e Reagimit.

Community

Rreth çdo sendi ose personi popullor, shfaqet një bashkësi e madhe, dhe është e njëjta gjë për WordPress që ka një komunitet të shkëlqyeshëm që përmban qindra faqe në internet me mësime, këshilla, truket, hacks, premium dhe tema falas dhe shtojcat dhe ato madje kanë edhe vetë forumi mbështetës dhe seksionet e komenteve për shtojcat dhe temat në krahasim me Ghost që ka vetëm një ekip mbështetës.

Dizajni mbrapa

Të dy WordPress dhe Ghost kanë një tabelë minimale të pastër, ndryshimi është se WordPress vjen me një temë të errët, ndërsa Ghost me një dizajn të lehtë.

thjeshtësi

Shumica e njerëzve që nuk janë përdorur me WordPress mendojnë se nuk është e thjeshtë të përdoret platforma ndërkohë Ghost është më e thjeshtë dhe më e thjeshtë duke pasur vetëm 8 butona direkt për veprime si postimi i ri ose vizualizimi i përmbajtjes në krahasim me WordPress që ka shumë opsione të ndërlikuara, dhe nëse instaloni tema dhe shtojca ato do të jenë edhe më shumë.

Hartimet e temave

Edhe nëse Paneli i WordPress është më i komplikuar për t’u përdorur dhe ka një dizajn themelor, shumica e temave të bëra për para-parakolucion janë shumë mirë të dizajnuara me shumë veçori në krahasim me ato nga Ghost.

lakueshmëri

Për shkak se WordPress ka qindra tema dhe shtojca, ju mund të ktheni një faqe të thjeshtë uljeje ose blogu me 4 faqe në një forum apo edhe dyqan në internet me shumë karakteristika, ndërkohë Ghost nuk lejon transformime të tilla sepse është bërë vetëm për bloge.

Menaxhimi i përmbajtjes

Me WordPress mund të krijoni shumë lloje artikujsh nga ato standarde në ato me porosi si portofol, produkt, rekomandim, staf etj., Ndërsa Ghost nuk e ofron këtë veçori shumë të dobishme.

Paraprakisht për përmbajtjen

Të dy WordPress dhe Ghost ofrojnë mundësinë për të parë atë që shkruani përpara se të botoni, problemi është se në WordPress ju duhet të ndryshoni redaktorët nga redaktori i tekstit në redaktorin vizual dhe i fundit nuk është shumë i saktë në krahasim me Ghost që ka një dy- sistemi i panelit dhe kjo ju tregon live se çfarë ndryshimesh keni bërë.

Ngarkimi i figurës

Për të ngarkuar një imazh në WordPress duhet të klikoni aty ku dëshironi që imazhi të jetë atëherë për të klikuar në butonin për figurë, për të zgjedhur nëse dëshironi ta ngarkoni atë nga kompjuteri juaj, një lidhje ose nga biblioteka e mediave dhe më pas të zgjidhni imazhin, ndërsa në Ghost ju duhet vetëm të bëni një element imazhi me Markdown dhe me zvarritje dhe rënie ju mund të hidhni imazhin e kërkuar direkt në elementin e krijuar.

Redaktimi i përparuar i përmbajtjes

WordPress ka shumë opsione të përparuara për redaktimin e përmbajtjes dhe së bashku me shtojcat shtesë numri i tyre mund të jetë me të vërtetë i madh duke ofruar butona të veçantë, kode të shkurtra dhe veçori të tjera në krahasim me Ghost që nuk e kanë këtë veçori.

Menaxhimi i përdoruesit

WordPress ofron mundësinë për të bërë llogari të përdoruesve dhe role të ndryshme të përdoruesit që mund të sigurojnë funksionimin e duhur të faqes në internet dhe, duke përdorur shtojcat, ju mund të përmirësoni menaxhimin e përdoruesit, por Ghost ka të njëjtat karakteristika në vend pa asnjë shtojcë.

Përputhshmëria e celularit

Ka shtojca të ndryshme që mund ta bëjnë një blog të WordPress të duket shumë bukur në sistemet operative të lëvizshme dhe madje WordPress ka një aplikacion të krijuar posaçërisht për përdoruesit për të hyrë në pultin e tij nga sistemet e funksionimit celular si Android, Windows Phone dhe iOS, por Ghost ofron qasje në pulti i tij vetëm përmes shfletuesit të internetit të telefonit tuaj ose tabletit.

Aplikacionet e palëve të treta

Të gjithë mund të krijojnë aplikacione, veçanërisht shtojca për WordPress dhe ata mund t’i postojnë ato në faqen zyrtare në mënyrë që përdoruesit e tjerë t’i shkarkojnë dhe instalojnë ato, ndërkohë në Ghost kjo nuk është e mundur, por ata thonë që kjo veçori është në zhvillim.

analitikë

Në WordPress mund të shihni statistika dhe tabela për çdo ditë, javë, muaj dhe vit në lidhje me çdo artikull në blogun tuaj ndërkohë në Ghost ju nuk e keni këtë veçori sepse ai gjithashtu është në zhvillim.

Shikoni kufirin

Vitet e fundit, pothuajse çdo kompani e mbajtjes së faqes në internet ofron bandë të pakufizuar për vizitorët, kështu që një blog WordPress i pritur në një kompani të mirë nuk do të ketë probleme në lidhje me limitin e shikimit, por Ghost ka probleme në lidhje me limitin e shikimit, kjo në rritje në varësi të paketës që keni zgjedhur dhe është jo i pakufizuar, kështu që nëse keni më shumë shikime sesa kufiri i shikimit tuaj, duhet të azhurnoni paketën tuaj dhe të paguani më shumë.

stabilitet

Krijuesit e WordPress ofrojnë azhurnime të reja vazhdimisht me karakteristika të përmirësuara dhe të reja dhe gjithashtu me zgjidhje për të metat e vjetra, ndërkohë programuesit e Fantazmave kanë vetëm një shënim ku shkruajnë se çfarë të zhvillojnë dhe çfarë do të vijnë së shpejti dhe nuk i azhurnojnë shpesh platformën.

siguri

WordPress është platformë që e instaloni në serverin tuaj që në varësi të hostit mund të ketë disa probleme dhe aksesi mund të jetë i pakontrolluar në krahasim me Ghost që pret shumicën e faqeve të internetit në serverin e tyre dhe gjithashtu ofron CDN në të gjithë botën & mbrojtja e sigurisë.

potencial

Themeluesit e WordPress dëshirojnë të krijojnë një sistem operativ në internet nga ai dhe për shkak të numrit të veçorive, WordPress ka këtë potencial ndërkohë që ekipi Ghost dëshiron të përmirësojë platformën vetëm për Blogging..

Përfundim – Cilin duhet të zgjedh?

Si përfundim, WordPress është shumë më popullor sepse është i vjetër, sepse është një bashkësi e tërë, por edhe sepse numri i shtojcave dhe temave që ofron qindra veçori dhe e bën atë fleksibël dhe të përsosur për çdo lloj uebsajti, por është një pak e vështirë për t’u përdorur nga fillestarët, duke pasur një dizajn të shëmtuar dhe i duhen plugins për disa veçori amtare Fantazma me modelin e tij të bardhë dhe të thjeshtë tashmë ka.

Nëse vetëm dëshironi të keni një blog, atëherë mund të përdorni Ghost, por mund të zgjoheni një ditë duke dashur të shtoni më shumë karakteristika në faqen tuaj të internetit dhe atëherë do të kuptoni që ndoshta një zgjedhje më e mirë do të kishte qenë WordPress.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Оцените статью
  Понравилась статья?
  Комментарии (0)
  Комментариев нет, будьте первым кто его оставит

  Комментарии закрыты.

  Adblock
  detector