Evolucioni i Tregtisë – Një përmbledhje e shkurtër

01.06.2020
Artikuj dhe më shumë… 'Evolucioni i Tregtisë – Një përmbledhje e shkurtër
0 12 мин.

evolucioni i e-commerce


Tregtia elektronike është diçka që hasim çdo ditë, si në biznes ashtu edhe në jetën normale, të përditshme. Por nuk ishte gjithmonë kështu.

22 vjet më parë, Amazon ka shitur librin e saj të parë në internet. Pra, kjo nuk është histori e lashtë, siç ndodhi në mesin e viteve ’90. Dhe sot, ju mund të blini gjithçka që ka për të shitur përmes Internetit. Pra, si u rrit diçka për t’u bërë kaq e gjerë dhe aq domethënëse në një periudhë relativisht të shkurtër kohe?

Kjo është pyetja që ne kemi dashur t’i përgjigjemi. Në këtë artikull ne do t’ju ofrojmë të gjitha informacionet dhe do t’ju shpjegojmë se si ndodhi. Pasi të keni lexuar këtë artikull, do të keni shumë më tepër vlerësim për gjërat që zakonisht i konsiderojmë të mira në jetën e sotme moderne, gjëra të tilla si tregtia elektronike.

Afati kohor i tregtisë elektronike

Në 1991 u krijua Rrjeti Botëror. Ishte e natyrshme që njerëzit të përpiqen të gjejnë një mënyrë për të shfrytëzuar këtë shpikje të re, kryesisht në drejtim të gjenerimit të të ardhurave. Si zakonisht në jetë, dëshirat janë një gjë, por realiteti është diçka krejtësisht ndryshe. Kishte shumë gjëra në rrugën e ideve të ndritshme, pasi i gjithë Interneti i asaj epoke ishte një territor i panjohur që priste të regjistrohej.

Njerëzit u përpoqën të hynin në internet në mënyra të ndryshme, por asgjë nuk funksionoi. Jo deri në vitin 1994. Pati një përparim; Netscape lëshoi ​​shfletuesin e tij, Navigator. Ky ishte jetik, pasi ky ishte shfletuesi i parë që u përdor gjerësisht dhe globalisht. Në të njëjtin vit, kompania e parë që zbatoi një risi të biznesit në internet ishte Pizza Hut. Ata ofruan porositje online në faqen e tyre të internetit.

Por viti kur lindi ecommerce e vërtetë është 1995. Në këtë vit, u themelua eBay dhe Amazon shiti dhe dërgoi librin e tij të parë. Por, askush madje nuk shpresonte që Interneti, e lëre më tregtinë elektronike, do të rritet pothuajse aq sa bëri në 20 vitet e kaluara.

Por ajo u rrit, dhe ajo u rrit shpejt. Në vitin 1996 tashmë më shumë se 40 milion njerëz kishte hyrje në internet dhe shitjet në internet kaluan mbi një miliard dollarë atë vit!

përdoruesit e internetit në botë

Trendi jo vetëm që vazhdoi, por u rrit ndjeshëm. U shfaqën platforma të reja, si PayPal, përshpejtimi i transaksioneve dhe ndryshimi i mënyrës se si njerëzit bëjnë pagesa plotësisht.

Dhe në vitin 2000, vetëm 4 vjet të shkurtër pas blerjes së parë në internet, shumat e blerjeve në internet shkuan mbi 25 milion dollarë.

Më vonë, u shfaqën më shumë shërbime, të tilla si Apple iTunes, i cili ishte dyqani i parë i madh muzikor dixhital.

Në vitin 2006, 10 vjet pas blerjes së parë në internet, Facebook filloi të shesë reklama dhe të ndryshojë plotësisht botën e marketingut.

Pas pak, në vitin 2008, blerjet celulare u bënë të disponueshme për herë të parë. Shpejt përparoni shtatë vjet, dhe do të shihni që në vitin 2015, 30% e të gjitha blerjeve në internet janë bërë nga një pajisje mobile.

Në vitin 2012, shitjet në internet B2C kaluan mbi 1 trilion dollarë. Në vitin 2015, vetëm amerikanët shpenzuan mbi 341 miliard dollarë në internet. Por kjo nuk do të thotë që u rritën vetëm të ardhurat nga ecommerce. Pjesa e tregtisë në shitjet totale të shitjes me pakicë në Sh.B.A u rrit nga 4.6% në 2010 në 7.5% në 2015. Dhe ajo vazhdon të rritet.

Të dhënat e SH.B.A.-së tregojnë se gati 80% e të rriturve kanë bërë një blerje në internet. Kategoria e produkteve që klientët blejnë më shumë është kompjuterët dhe elektronika e konsumit. 22% e të gjitha shitjeve janë në këtë kategori. Kategoria e dytë pas elektronikës është veshja me një peshë totale prej 17.2%. Librat, muzika dhe videot janë rreth 10% e pjesës totale të tregut.

Sot, ka më shumë se 800,000 dyqane online.

Plane dhe Minuse të e-Tregtisë

Një gjë që i mungon ecommerce, dhe diçka që ndoshta do t’i mungojë përgjithmonë, mungon ajo ndjenjë fizike. Fotografitë, tingujt dhe videot janë një gjë, por mbajtja e artikullit me dhjetë gishtat tuaj është diçka krejtësisht e ndryshme. Për disa kategori artikujsh, si kompjuterët, kjo është e parëndësishme (kjo është arsyeja pse është kategoria më e shitur), por për të tjera mund të jetë problem. Për sa kohë që ju nevojiten artikuj gjenerikë, tregtia elektronike është e shkëlqyeshme, por nëse keni nevojë të gjeni diçka me porosi, mund të jetë e ndërlikuar. Nëse këmba juaj është shumë e gjerë, dhe ju e dini që duhet të provoni 30 palë të ndryshme në dyqan përpara se të gjeni atë që i përshtatet, duhet të harroni për blerjen e këpucëve në internet.

Lexoni: Pse bizneset në tregti elektronike mbyllen në vitet e tyre të para të aktivitetit?

Gjithmonë mund ta ktheni artikullin tuaj, kjo është e vërtetë, por kërkon kohë. Transporti është gjithashtu një dobësi, pasi ka shumë të ngjarë që ju do të blini artikuj në të gjithë globin, dhe taksat e transportit dhe importit mund të jenë të kushtueshëm. Dhe kishte disa shqetësime të vjetra, si vjedhja e identitetit (pasi përdorni kartat e kreditit për blerje në internet), por këto janë më pak të rëndësishme sot, pasi siguria e Internetit është përmirësuar në mënyrë drastike.

Por blerja në internet ka përfitimet e saj gjithashtu. Ju mund ta bëni atë kudo, duke kërkuar nga telefoni juaj. Kjo do të thotë që nuk duhet të kushtoni kohë për blerje në të vërtetë, mund ta bëni këtë gjatë rrugës. Duke blerë në internet, ju jeni në gjendje të merrni sende që nuk janë në dispozicion në dyqanet tuaja lokale. Dhe ju mund të krahasoni çmimet nga dyqane të ndryshme në asnjë kohë fare.

Ecommerce gjithashtu ju kursen para. Mund të krijoni një listë dëshirash me artikujt që dëshironi dhe të prisni që çmimet të përmirësohen. Shumë dyqane ofrojnë një sistem njoftimesh dhe do t’ju njoftojnë kur artikulli juaj shkon në shitje. Shumë dyqane të rregullta ofrojnë njoftime me email dhe SMS, por është një shqetësim shumë më i madh, pasi duhet të shkosh në dyqan për ta blerë atë. Me eCommerce dhe menaxhimin e duhur të parave, vërtet mund të kurseni shumë.

Gjithashtu, ka gjëra që dëshironi të blini pa ditur të tjerët. Blerja mund të bëhet në mënyrë diskrete dhe anonime në internet.

Në kërkim përpara – E ardhmja e tregtisë elektronike

Afati i shkurtër kohor më sipër tregon se sa shpejt u rrit ecommerce. Por kjo nuk do të thotë se do të ndalojë së rritet, përkundrazi. Do ditë sjell diçka të re në botën e teknologjisë dhe me ato shpikje sipërmarrësit e biznesit vazhdojnë të shpikin mënyra të reja për të shitur produktet e tyre dhe për të kënaqur klientët e tyre. Mund të presim që gjithnjë e më shumë biznese do të bëhen plotësisht në internet në të ardhmen. Edhe sot disa gjëra bëhen pothuajse tërësisht në internet. Mundohuni të mbani mend herën e fundit që keni porositur pica me telefon? Aplikacioni i smartphone-it e bën atë shumë më të lehtë. Edhe taksitë po bëhen një tepricë kur keni Uber.

Shumë njerëz mendojnë se blerja në internet vret prodhuesit e vegjël, por kjo nuk është e vërtetë. Shitësit e zgjuar gjejnë mënyra të reja për plotësimin e boshllëqeve. Shumica e klientëve të e-commerce ankohen se përvoja e tyre e blerjes në internet është shumë e përgjithshme dhe ata dëshirojnë që shitësit e tyre të ofrojnë diçka më të personalizuar dhe të personalizueshme. Kjo është diçka që është më e lehtë për shitësit me pakicë, pasi ato natyrisht janë më afër klientëve sesa markat e mëdha. Për shembull, sot, madje është e mundur të blini një kostum të bërë me porosi, të bërë me porosi në internet. E vetmja gjë që duhet të bëni është të matni veten dhe të zgjidhni një model. Dhe, do t’ju kushtojë shumë, shumë më pak se një kostum klasik i markës. Kjo është fuqia e vërtetë e tregtisë elektronike të lëshuar, pasi rrobat e bëra me qepje ishin diçka që vetëm më të pasurit ishin në gjendje ta përballonin. Dhe tani është gjerësisht në dispozicion.

Ecommerce lejon secilin të konkurrojë, për sa kohë që ata kanë cilësi për të ofruar. Nëse produkti juaj është i mirë dhe ju bëni një faqe interneti të mirë duke përdorur një ndërtues të faqes në internet ose WordPress, ai do të shesë. Njerëzit gjithmonë do të duan vlerën më të mirë për paratë e tyre, dhe ata do të gjejnë një mënyrë për t’i marrë ato. Pra, nëse keni një produkt cilësor, ju duhet vetëm një uebfaqe e duhur dhe një marketing për t’ju bërë të shkoni. Pas kësaj, vetëm qielli është kufiri.

Ecommerce po përmirëson jetën tonë me shpejtësi, në shumë mënyra, duke na ofruar gjëra nga e gjithë bota, edhe për çmime të përballueshme. Me smartfonët modernë, të gjithë kemi në xhep dyqanin më të madh në botë, të disponueshëm në çdo kohë.

Ecommerce ofron mundësi të pakufizuara. Problemi i vetëm është; paratë janë shumë të kufizuara dhe nuk mund të blini gjithçka. Por, problemi i zgjedhjes është një problem i mirë për të pasur, prandaj duhet të jemi mirënjohës që jetojmë në kohën e e-commerce.

A ju pëlqeu ky artikull? Ndoshta do të kënaqeni të mësoni më shumë për:

 • Evolucioni i Dizajnit të Uebit
 • Evolucioni i mediave sociale
 • Evolucioni i Web Hosting
 • Evolucioni i Blogging
Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Оцените статью
  Понравилась статья?
  Комментарии (0)
  Комментариев нет, будьте первым кто его оставит

  Комментарии закрыты.

  Adblock
  detector