Fillimi me Google Web Hosting

google web hosting


Ndërtimi i një faqe interneti këto ditë është e lehtë dhe argëtuese. Nëse vendosni të krijoni një faqe në internet nga e para, ka shumë mjete në dispozicion për t’ju ndihmuar. Nga krijuesit e uebfaqeve deri tek sistemet e menaxhimit të përmbajtjes, paleta e aplikimit për ndërtimin e faqes në internet është shumë e madhe.

Sot, unë do t’ju prezantoj në web hosting të Google, dhe do t’ju tregoj se si të krijoni një faqe në internet, adresë emaili, imazhe pritëse, video, dokumente dhe aplikacione të tjera në Google.

Krijoni faqen tuaj te internetit me Google Sites

Me faqet e Google, ju mund të krijoni dhe të presni një faqe interneti falas. Sidoqoftë, kjo nuk ju jep shumë mundësi për të bërë me uebfaqen. Ekzistojnë disa shabllone në dispozicion nga të cilët mund të zgjidhni, por asnjëra prej tyre nuk duket shumë profesionale. Kjo është më shumë për faqen e internetit të hobi dhe personal. Nëse jeni duke kërkuar të ndërtoni faqen tuaj te internetit me një krijues profesionist faqesh, eHost ka zgjidhjen perfekte me mbi 1000 shabllone profesionistë në dispozicion.

Sidoqoftë, përsëri në mjetin e ndërtimit të faqeve në Google, këtu janë hapat që duhet të ndiqni për të ndërtuar faqen tuaj të internetit me këtë mjet falas për ndërtimin e faqeve:

1. Zgjidhni një “domain”, në të vërtetë një emër dosje në një nën-domain

krijoni uebfaqen e google zgjidhni modelin

2. Zgjidhni një shabllon falas që ju pëlqen

zgjidhni shabllon falas

3. Redaktoni faqet e faqes tuaj të internetit, krijoni faqe të reja

redaktoni faqet e internetit

4. Ngarko fotografi, rregulloje paraqitjen, shto tekst

shtoni imazhe për të ndryshuar tekst

5. Publikoni faqen tuaj dhe ndani atë me miqtë tuaj

https://sites.google.com

Shërbim falas me email me Gmail

Google gjithashtu ju lejon të presni postat elektronike me ta përmes shërbimit Gmail. Ky është një shërbim shumë i popullarizuar, falas me email, i përdorur nga individë si dhe nga bizneset. Shtë shumë e dobishme të keni një llogari gmail, sepse këtu mund të merrni email nga adresa të tjera të postës elektronike, si dhe mund të dërgoni postë elektronike nga llogaritë tuaja të tjera që i shtohen gmail. Për të shtuar një adresë emaili profesional në Gmail, do të keni qasje:

Cilësimet > Llogaritë dhe importet > Shtoni një adresë tjetër të postës elektronike që zotëroni

Pasi emaili juaj të jetë vendosur si duhet, do të keni mundësi të përdorni postë elektronike përmes postës elektronike të biznesit tuaj nga kudo. https://mail.google.com/

Pritini imazhet tuaja me albumin në internet Picasa

album web picasa hosting imazh falas

Nëse jeni fotograf, ose thjesht doni t’iu ruani imazhet e familjes në internet, albumi në internet Picasa është një mënyrë e shkëlqyeshme për të menaxhuar, kategorizuar dhe shkëmbyer imazhet tuaja me miqtë tuaj. Picasa është një ruajtje falas në internet, ku mund të ngarkoni sa më shumë imazhe që dëshironi, mund t’i bëjë albumin tuaj publik ose mund t’i kufizojë ato në përdorues të veçantë. Ju gjithashtu mund të shtoni përdorues të tjerë në albumin tuaj për ta menaxhuar atë. Picasa është një mjet i shkëlqyeshëm për të ruajtur imazhet tuaja në internet falas. https://picasa.google.com/

Vendosni dokumentet tuaja në Google Docs

Për dokumente, prezantime, tabela të shkëlqyera ose skedarë PDF mund të përdorni dokumentet Google si depo. Këtu mund të ngarkoni dhe menaxhoni me lehtësi skedarët tuaj. Ju mund të kufizoni ose t’u jepni leje skedarëve tuaj përdoruesve të tjerë. Nëse keni nevojë për të ruajtur skedarët tuaj për qasje të shpejtë, dokumentet e Google janë një mundësi e shkëlqyer e ruajtjes. https://docs.google.com/

Pritja e aplikacioneve në Google Project Hosting

host i projektit të kodit google

Nëse jeni një zhvillues dhe po punoni në një projekt me burim të hapur, në Google Project Hosting mund të ngarkoni aplikacionin tuaj falas. Kjo ishte një mënyrë shumë e popullarizuar për të shpërndarë kodin burimor në internet në të kaluarën, por meqenëse GitHub është bërë i njohur, Kodi Google nuk përdoret më shumë. Për më tepër, Google vendosi ta mbyllë atë më 25 janar 2016. Pra, nëse keni ndonjë projekt të organizuar këtu, duhet ta eksportoni atë në GitHub. Mjet ofron një veçori të shpejtë të eksportit që automatikisht do të shtyjë kodin tuaj në GitHub. https://code.google.com

Ngarko videot e tua në YouTube

Sido që të jetë një video personale e marrë në pushimet tuaja, ose për kafshën tuaj, ose pse jo për fëmijën tuaj të bukur, dhe doni të ndani me miqtë tuaj, Youtube është platforma më e mirë për t’u përdorur. Youtube përdoret gjithashtu nga biznesi, strategjia e marketingut e të cilit mbështetet në prodhimin e videos dhe krijimin e përmbajtjes.

Ngarkimi i videove në youtube në vend të llogarisë tuaj të pritjes mund të kursejë shumë gjerësi bande dhe kohën e përpunimit. Me Youtube, ju mund t’i jepni videot tuaja shumë më shpejt audiencës tuaj të synuar. Pothuajse koha e ngarkimit dhe e pritjes, ndërsa në hostet e rregullt kjo mund të jetë shumë më e gjatë.

Youtube përdoret gjithashtu nga shumë individë që krijojnë përmbajtje video për të jetuar. Vlogging, krijimin e mësimeve video, duke bërë video me shaka, është bërë aq e popullarizuar sa që shumica e njerëzve kaluan në youtube në vend që të shikonin TV. http://youtube.com

Fjalët përfundimtare: A ka të drejtë strehimi në Google për mua?

Google është një nga kompanitë më të mëdha të teknologjisë. Ata krijojnë, testojnë dhe përmirësojnë shërbimet e tyre gjatë gjithë kohës. Disa nga shërbimet e tyre mund të mos jenë aq të njohura, ndërsa të tjerët përdoren çdo ditë nga miliona në të gjithë botën. Farëdo që të jeni një individ ose pronar biznesi, duhet të merrni parasysh përdorimin e disa prej produkteve të Google, të tilla si gmail, youtube dhe picasa. Për ndërtimin e faqes në internet, megjithatë ju duhet të merrni në konsideratë marrjen e një webhosti të rregullt, ku do të merrni domenin tuaj, adresën e emailit profesional dhe modelin e cilësisë së dizajnit të internetit. Ju duhet të shikoni iPage për faqet e internetit më të vogla, ose mbajtjen e InMotion për faqet më të mëdha të biznesit. Për hostimin e WordPress do të rekomandoja të kontrolloja BlueHost.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map