Gjeni Web Hosting dhe Ndërtoni një Uebfaqe Profesionistësh për Fotograf

01.06.2020
Artikuj dhe më shumë… 'Gjeni Web Hosting dhe Ndërtoni një Uebfaqe Profesionistësh për Fotograf
0 9 мин.

ndërtoni një faqe interneti fotografike profesionale


Në ditët tona përmbajtja moderne e tekstit në internet luan një rol shumë të rëndësishëm që tërheq lexuesit në një faqe interneti. Videot janë gjithashtu shumë të rëndësishme sepse në krahasim me tekstin e thjeshtë mund të mbajnë më shumë informacion dhe është mënyrë më e shpejtë për të komunikuar temën. Fotografitë janë gjithashtu një element shumë i rëndësishëm i çdo faqe në internet, kështu që ne nuk mund të shmangim përfshirjen e tyre në përmbajtje.

Shumica e faqeve të internetit përdorin fotografi të aksioneve, të tjerë punësojnë fotografë për të marrë fotografitë për to. Kërkesa për imazhe profesionale është në rritje, por ka edhe shumë fotografë profesionistë me pajisje me cilësi të lartë të cilët mund të prodhojnë foto profesionale. Nëse vetë jeni fotograf, me siguri tashmë e dini se sa e vështirë është të ndërtoni një reputacion të mirë dhe të merrni një kontratë afatgjatë. Ndoshta tashmë keni filluar ndërtimin e portofolit tuaj duke përdorur faqet e rrjeteve sociale si Flickr, Pinterest, Instagram Tumblr ose Facebook. Këto uebfaqe ofrojnë një platformë të mirë për të ngarkuar, ruajtur dhe shkëmbyer punën tuaj dhe për të marrë disa punë. E gjithë kjo mund të funksionojë deri në një pikë të caktuar, por nëse vërtet doni të dilni nga turma, duhet të ndërtoni faqen tuaj të internetit të fotografëve, të krijoni një portofol që do t’ju përfaqësojë juve dhe punën tuaj, ndërsa keni kontroll të plotë mbi fotot tuaja, ndryshe nga faqet e rrjeteve sociale.

Në vazhdim do t’ju mësoj se si të gjeni një ofrues të mirë të pritjes dhe si të krijoni një faqe interneti profesionale fotografësh.

Ndërtoni faqen tuaj të fotografisë

udhëzues për ndërtimin e faqes në internet fotografi

Hapi i parë është të zgjidhni një platformë që do t’ju lejojë të menaxhoni me lehtësi, ngarkoni dhe azhurnoni përmbajtjen në faqen tuaj të internetit. Mund të jetë një galeri fotografish ose një cms që ju lejon të ndërtoni një portofol ose një softuer të ndërtuar me porosi që është krijuar posaçërisht për nevojat tuaja. Farëdo që të zgjidhni, sigurohuni që të kuptoni se si funksionon faqja juaj e internetit, sepse qëllimi është të jeni të vetë-mjaftueshëm dhe të shtoni vetë përmbajtje të re. Nëse nuk jeni të njohur me ndërtimin e faqes në internet, duhet të kërkoni një projektues / zhvillues të internetit i cili mund t’ju ndihmojë në fillim.

Nëse nuk keni buxhet të punësoni një projektues ose ju pëlqen të ndërtoni vetë faqen tuaj në internet, konsideroni të zgjidhni një platformë që ka një mbështetje të madhe dhe një komunitet aktiv që mund t’ju ndihmojë në forume të ndryshme publike. Për shembull, një opsion shumë i mirë për ndërtimin e faqes tuaj të fotografisë do të ishte WordPress. Ky është një program shumë i popullarizuar, me burim të hapur, i cili është në dispozicion falas, dhe është krijuar kryesisht për bloge, por ka zgjatime dhe tema që do të shndërrojnë ndërfaqen thelbësore të blogezimit në një faqe interneti profesionale të portofolit fotograf..

Bleni një plan të mirë pritës fotografësh

pritja më e mirë në internet e fotografisë

Nuk mund të stresoj sa duhet që pritja është një nga faktorët kryesorë të një uebsajti të suksesshëm. Pra, zgjedhja e një pritje të mirë për faqen tuaj të internetit është e rëndësishme. Por cilat janë karakteristikat që do t’ju duhet gjatë ndërtimit të portofolit tuaj të fotografisë? Natyrisht që do të ngarkoni imazhe dhe ndoshta shumë prej tyre. Ju dëshironi që faqja juaj në internet të ngarkojë shpejt dhe të shfaqë imazhet shpejt. Për fillimin është e mjaftueshme për të marrë një plan të përbashkët të pritjes. Nëse vendosni të ndërtoni portofolin tuaj duke përdorur WordPress, ju rekomandoj shumë të përdorni hostin BlueHost ose InMotion. Këto dy kompani ofrojnë mbështetje të madhe për Wrodpress dhe serverët e tyre të përbashkët janë mjaft të shpejtë për të siguruar një performancë të mirë për faqen tuaj të fotografisë.

Organizoni portofolin tuaj të fotografisë

uebsajti i portofolit profesional fotograf

Duke marrë pjesë në disa seanca fotografie, mund të përfundoni të keni mijëra imazhe. Ka shumë të ngjarë që nuk do të doni të ngarkoni të gjitha këto imazhe në faqen tuaj të internetit, jo vetëm sepse është shumë përmbajtje, por do të doni të tregoni fotografitë tuaja më të mira për klientët tuaj të mundshëm. Zgjidhni fotot tuaja më të mira 15-20, ripërpunoni ato duke përdorur një program për redaktimin e fotografive, si Photoshop ose Gimp, dhe nxirrni në pah ato. Mbani faktorin “më pak është më shumë” dhe mos i mposhtni vizitorët e faqes suaj të internetit. Nëse nuk mund t’i bindni vizitorët tuaj me 20 foto, ndoshta disa qindra nuk do të ndihmojnë për të marrë një vend pune, kështu që ngarkoni vetëm materialin me cilësi të lartë në faqen tuaj të internetit.

Si rekomandim, mos i ngarkoni fotot tuaja në një format të papërpunuar, ndryshoni madhësinë e tyre për në internet dhe zvogëloni madhësinë e skedarëve të imazheve, por mbani cilësinë e mirë, në këtë mënyrë klientët tuaj të mundshëm do të jenë në gjendje të lundrojnë shpejt në fotot tuaja.

Nëse keni kohën për Blogging, mos hezitoni të krijoni një seksion në faqen tuaj, ku ju ndani përvojë, mendime dhe të shkruani për veten tuaj. Kjo do të krijojë një urë komunikimi midis jush dhe klientëve tuaj dhe gjithashtu do të ndihmojë për të fituar më shumë trafik nga motorët e kërkimit.

Shndërroni vizitorët në klientë

Uebfaqja juaj është e strukturuar siç duhet dhe imazhet tuaja janë në vend, padyshim që dëshironi të merrni disa klientë të rinj. Ndoshta nuk dëshironi të merrni një email ose një telefonatë nga të gjithë vizitorët tuaj, por vetëm nga ata që me siguri do të nënshkruajnë kontratën. Për të mos humbur kohën tuaj të çmuar duke u marrë me klientë që nuk kanë buxhetin e duhur ose të kuptoni qartë se çfarë bëni, bëni faqen tuaj të efektshme: sqaroni se cilat shërbime ju ofroni, cilat janë tarifat tuaja dhe cili është procesi i juaj puna. Duke paraqitur të gjitha këto informacione në faqen tuaj të internetit, ka shumë të ngjarë që thirrja tjetër telefonike të përfundojë në mbylljen e një marrëveshje.

Përfundim dhe rekomandim

Ndërtimi i një uebsajti ose portofoli fotografik nuk është i vështirë; sigurisht që kërkon pak kohë dhe një nivel të caktuar të njohurive teknike nëse vendosni ta ndërtoni vetë. Përdorimi i WordPress për faqen tuaj të internetit mund të zvogëlojë ndjeshëm kohën dhe nivelin e vështirësisë së zhvillimit. Për më tepër, WordPress është jashtëzakonisht fleksibël duke ju lejuar të instaloni një temë, ta rregulloni atë për nevojat tuaja dhe të personalizoni faqen tuaj te internetit pa pasur nevojë të shkruani një linjë të vetme kodesh. Në fund të ditës, ju jeni një fotograf dhe jo një zhvillues, dhe WordPress u ndërtua për persona si ju. Tani që keni gjetur një mënyrë të mirë dhe të thjeshtë për të ndërtuar faqen tuaj të internetit, shkoni dhe regjistrohuni me Bluehost, blini planin e tyre Starter, regjistroni emrin e domain tuaj falas dhe filloni menjëherë portofolin tuaj të fotografisë WordPress.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Оцените статью
  Понравилась статья?
  Комментарии (0)
  Комментариев нет, будьте первым кто его оставит

  Комментарии закрыты.

  Adblock
  detector