Kërkesat për mbajtjen në internet për faqet e internetit të e-commerce

kërkesat për web hosting për faqet e internetit të e-commerce


Nëse jeni shitës me pakicë dhe nuk keni ende një dyqan online, duhet të konsideroni ndërtimin e një sa më shpejtë që të jetë e mundur. Ka shumë gjëra që duhet të merren parasysh kur zhvilloni një dyqan online, por ekzistojnë dy aspekte shumë të rëndësishme të një faqe të suksesshme në eCommerce: shporta e blerjeve dhe mbajtja në internet. Sot, në këtë artikull do t’ju paraqes veçoritë që duhet të shikoni kur blini web hosting për faqen tuaj të internetit të eCommerce:

 • Një SSL certifikatë rrit sigurinë dhe sigurinë e klientëve tuaj duke shënuar faqen e internetit të sigurt me një vulë të gjelbër në lidhjen e faqes në internet. Praktikisht, një Certifikatë SSL përmban skedarë të të dhënave të uebfaqes, të cilat i dërgohen shfletuesit çdo herë që dikush të hyjë në uebfaqen tuaj të tregtisë elektronike duke aktivizuar protokollin https mbi portin 443 dhe duke lejuar lidhje të sigurta ndërmjet serverit në internet që pret faqen e internetit dhe shfletuesit të klientit kështu që transaksionet e kartave të kreditit, hyrjet dhe të dhënat e tjera delikate mund të jenë të sigurta Një Certifikatë SSL lidh së bashku emrin e domain, emrin e serverit ose emrin e hostit me emrin e kompanisë dhe vendndodhjen e tij, kështu që këto informacione zakonisht tregohen pranë vulës së gjelbër.
 • Një IP e Përkushtuar është i nevojshëm për një uebfaqe të sigurt të tregtisë elektronike sepse i jep faqes së internetit një adresë unike në internet të dedikuar ekskluzivisht asaj dhe ju lejon të përdorni një Certifikatë SSL, të shikoni faqen e internetit përmes adresës së tij IP, të përdorni akses në llogaritë FTP kur domeni nuk është i disponueshëm dhe siguron reagim i shpejtë gjatë ngarkesës së lartë në trafik. Një IP e dedikuar gjithashtu siguron stabilitet më të lartë, akses, identitet biznesi dhe kërkohet nga aplikacionet e palëve të treta dhe ju ndihmon në problemet me papajtueshmërinë e shfletuesve të vjetër. Me një IP të dedikuar, nuk do të keni më probleme me dërgimin e postave elektronike të ndaluara ose të listës së zezë, sepse dikush në IP të përbashkët u përhap ose bëri një tjetër gjë të çmendur.
 • Një performancë e lartë serveri me burime të duhura mund të ju ndihmojë vërtet të rritni dhe mirëmbani faqen tuaj në internet e-commerce duke mos pasur ndonjë vështirësi teknike dhe duke i mbajtur klientët tuaj të lumtur dhe shumë të sjellshëm. Nëse web hosti ju siguron një CPU të fuqishme, një sistem operativ të mirëmbajtur, ruajtje të mjaftueshme të hapësirës, ​​RAM, bandwidth dhe gjithashtu me një SSD në vend të kësaj një HDD për të përmirësuar shpejtësinë, madje edhe më shumë, ju tashmë jeni në rrugën e duhur për të maksimizuar të ardhurat tuaja . Shtë gjithashtu një ide e mirë të keni fusha të pakufizuara të shtesave, llogari të postës elektronike, bazat e të dhënave, nënfushat në rast se ju nevojiten për të krijuar projekte të tjera dytësore rreth faqes tuaj të internetit..
 • Uptime 99,99% zakonisht është e garantuar përmes një kontrate, por duhet të dini në të vërtetë se koha e pritjes së hostit tuaj në internet është të paktën 99% dhe duhet të ketë statistika në kohë reale në lidhje me kohën e tyre dhe performancën e serverit të tyre. Ekzistojnë softverë të ndryshëm që mund t’ju tregojnë kohën e duhur të një serveri të largët ose lokal në varësi të sistemit operativ të përdorur siç është Uptime.exe për serverat e Windows. Disa nga ky program janë në internet si p.sh. Robot Uptime që ju dërgojnë email sa herë që faqja e internetit / hostin tuaj është ulur ose përsëri. Softueri ka një tryezë të fuqishme dhe dërgon njoftime përmes e-mail, SMS dhe Twitter, duke monitoruar https, ping, port dhe fjalë kyçe dhe gjithashtu duke shikuar kohëzgjatjen, kohën e prishjes dhe kohën e përgjigjes. Veryshtë shumë zhgënjyese për klientët të hyjnë ose të shfletojnë faqen në internet, por është e padisponueshme për shkak të joproduktive.
 • Rikthim ditor me ndihmën e një programi profesional siç është R1Soft ose duke përdorur një skenar të thjeshtë të instaluar automatikisht si Softaculous ose Fantastico nëse përdorni një CMS të paracaktuar si WordPress mund të krijohet në mënyrë që të ruani faqen tuaj në internet me tekstin, imazhet, videot, modelin, bazën e të dhënave dhe informacione të tjera të ndjeshme si llogaritë e klientëve dhe produktet e shtuara. Mos harroni të bëni një kopje rezervë të plotë, të dyja bazat e të dhënave dhe të gjitha përmbajtjet e FTP duhet të ruhen çdo ditë nëse keni shumë ndryshime në faqen tuaj të internetit, përndryshe mund të provoni të bëni një kopje rezervë javore ose mujore për ndryshime të rralla, por edhe kështu që ekziston mundësia për çështje teknike ose probleme të hakmarrjes, kështu që ju duhet të qëndroni në kopje rezervë ditore.
 • Mbështetje teknike 24/7 duhet të jenë të disponueshme në telefon, me email, të dyja të dukshme në faqen e internetit të hostit të internetit, live chat dhe biletat e krijuar posaçërisht për klientët e tyre në rast të ndonjë problemi teknik ose kërkesave shtesë dhe informacionit të nevojshëm nga ju. Ekipi mbështetës duhet të jetë shumë i sjellshëm, i shpejtë në përgjigjet e tyre, i saktë dhe i qartë, në mënyrë që të kuptoni përgjigjet e tyre shumë lehtë dhe ju mund të menaxhoni problemin e shfaqur ose informacionin e ri pa një dhimbje koke. Problemet financiare siç janë faturat duhet të zgjidhen nga departamenti financiar dhe jo ai teknik.
 • Server i pajtueshëm me pajtueshmërinë PCI është një tipar i domosdoshëm, zakonisht, host-et e ofrojnë këtë, por ato nuk janë të konfiguruara që ta bëjnë këtë si parazgjedhje, duke qenë pronari i përgjegjësisë së faqes në internet të tregtisë elektronike. Nëse dëshironi të aktivizoni pajtueshmërinë PCI, duhet të diskutoni me ekipin mbështetës dhe gjithashtu duhet të azhurnoni rregullisht programin e serverit në mënyrë që të ruani këtë mundësi në dispozicion nëse keni një VPS ose një server të dedikuar. Pajtueshmëria e PCI është shumë e dobishme në rast se pranoni kartat e kreditit në internet ose aspekte të tjera financiare të rëndësishme për klientët tuaj.
 • Kontroll i plotë mbi burimet është mënyra më e mirë për të menaxhuar dhe mirëmbajtur shpejtësinë dhe performancën e faqes suaj të internetit. Për ta bërë këtë ju në të vërtetë ju duhet të paktën një VPS ose një server gjysmë i dedikuar nëse jo një server i plotë i dedikuar që mund të jetë shumë i kushtueshëm në fillim për ju por i sigurt që ia vlen vlera e tij, askush tjetër duke përdorur burime nga i njëjti server që përdorni dhe ju keni kontroll të plotë mbi to duke përdorur Cpanel dhe softuer të tjerë në internet që janë në gjendje të optimizojnë në maksimum burimet që keni në dispozicion.
 • Siguria e zgjeruar mund të jetë një problem i vërtetë nëse hosti juaj në internet nuk ju ofron më të mirën! Në këtë rast është mundësia që jo vetëm hakerat të kenë mundësi të përdorin fjalëkalimet e faqes suaj të internetit dhe të dhëna të tjera të ndjeshme, por edhe përdoruesit e zakonshëm të uebfaqes tuaj mund të shohin informacione private nëse siguria nuk është përmirësuar, azhurnuar dhe përmirësuar nga programet e shumta të instaluara në host-in e internetit server. Siguria është çelësi i kartave të kreditit dhe transaksioneve të tjera në internet përmes një faqe në internet.
 • Një rezervë cloud mund të ju ndihmojë edhe më shumë sesa kopjimi i përditshëm sepse faqja juaj e internetit ruhet plotësisht në një lokacion tjetër të arritshëm nga të gjithë, në rast se hosti i faqes tuaj është në rregull. CloudFlare ofron këtë lloj shërbimesh duke kursyer tërë faqen tuaj të internetit në një cloud dhe duke maksimizuar shpejtësinë dhe aspektet e tjera teknike të faqes në internet duke përfshirë sigurinë dhe mbrojtjen.

Përveç një sistemi të shkëlqyeshëm të një web hosti dhe shportash, ju duhet gjithashtu një dizajn i shkëlqyeshëm në internet, SEO i mirë dhe imazhe të produkteve me cilësi të lartë. Në varësi të sasisë së produkteve që do të keni në dyqanin tuaj online, këtu janë disa rekomandime të ofruesve të shkëlqyera të pritjes së faqes në internet:

kompani
nga

1nxitje për faqet më të mëdha të tregtisëpër rritje të shpejtë të dyqaneve online 3.49 dollarë / muaj
2bluehost i shkëlqyeshëm për dyqanet online me madhësi të mesmepër faqet e mesme të tregtisë elektronike3,95 $ / muaj
3pritja më e mirë për faqet e internetit të vogla të tregtisëpër dyqane të vogla me deri në 20 produkte1.99 $ / muaj
Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map