Kur nuk duhet të përdorni WordPress për Uebfaqen tuaj?

kur të mos përdorni wordpress për faqen tuaj


Edhe nëse WordPress është sistemi më i popullarizuar i menaxhimit të përmbajtjes nga Interneti dhe ka shumë avantazhe, ai gjithashtu ka disa disavantazhe që mund t’ju bëjnë të mendoni dy herë nëse doni ta përdorni për faqen tuaj të internetit ose jo.

Secili CMS ka disa përmirësime, azhurnime dhe azhurnime të lëshuara në kohë që zgjidh gabime më të vjetra dhe vjen me karakteristika të shumta të reja dhe të ndryshme, por disa gabime mbeten të pazgjidhura për një periudhë me të vërtetë të gjatë ose nuk janë rregulluar asnjëherë.

Ka disa Gabimet në WordPress dhe disavantazhet që duhet të merrni parasysh kur doni të krijoni një faqe në internet me këtë platformë: përkthim, siguri, programim të keq, mbështetje, konfigurim të parazgjedhur të keq, kod burimi, personalizim, azhurnime dhe burime.

përkthim

Një nga problemet më të mëdha të WordPress është vullnetarët, ka shumë prej tyre, dhe shumica prej tyre nuk kanë aftësi të duhura për fusha të caktuara të ekspertizës siç është përkthimi. Dokush mund të jetë vullnetar, ju duhet vetëm një llogari WordPress dhe mund të filloni të përktheni nga anglishtja në gjuhë të ndryshme pa asnjë kufizim.

Kam parë përdorues që kanë bërë përkthim me cilësi të dobët nga anglishtja në gjuhë të huaj, duke e shndërruar tabelën e lehtë për t’u përdorur në zonën e administratorit jo sens..

Në disa nga versionet e WordPress, veçanërisht më të rejat, përkthimet janë jo të plota. Me azhurnimin e sistemit, mund të përfundoni të keni faqen tuaj të internetit në anglisht dhe në gjuhën tjetër që keni përdorur më parë.

Pra, nëse keni nevojë për të krijuar një faqe në internet për një klient që nuk e kupton anglisht, ju përkundrazi bëni përkthimin dhe ndihmoni komunitetin me punën tuaj, ose zgjidhni një metodë tjetër për të bërë faqen e internetit.

Probleme të sigurisë

Siguria është një problem i madh në faqet e internetit të WordPress. veçanërisht sulm brutal i forcës është një nga shqetësimet kryesore. Ne flasim për BFA, kur dikush përpiqet të hyjë në pultin e faqes tuaj WordPress ose llogarinë tuaj FTP duke provuar emra të ndryshëm të përdoruesve me kombinime të ndryshme të fjalëkalimeve. Nëse zgjidhni një fjalëkalim të fortë dhe keni ndryshuar emrin e përdoruesit të paracaktuar të administratorit, mund të zvogëloni mundësinë e hakimit, por nuk ka asnjë garanci që gjithmonë do të fitoni.

Një vrimë e madhe e sigurisë përfaqësohet nga temat dhe shtojcat e palëve të treta të cilat bëhen nga të dyja kompanitë e zhvillimit profesional, si dhe nga individë apo edhe hakerë. Këto skedarë janë verifikuar, por nganjëherë zhvilluesit mund të fshehin kodin e peshkut që nuk do të tërheq vëmendjen e verifikuesit.

Këto probleme të sigurisë nuk mund të zgjidhen vetëm me azhurnime. Ata duhet të kushtojnë më shumë vëmendje në temat dhe shtojcat që janë duke u aktualizuar dhe të verifikojnë përdoruesit që e bëjnë atë. Punësimi i programeve me shumë aftësi dhe ekspert i WordPress për të rishikuar kodin mund të jetë një zgjidhje tjetër, por siç thashë nuk do të ketë gjithmonë një vrimë diku.

Programim i keq

Ndërsa WordPress thelbësor është zhvilluar nga Automatic Inc, një kompani profesionale e zhvillimit të internetit, e cila i kushton shumë vëmendje detajeve, shumica e shtojcave dhe temat e palëve të treta janë krijuar nga persona të pa aftësuar.

Kodi jo i optimizuar jo vetëm që mund të ngadalësojë faqen tuaj ose të shkaktojë gabime, por gjithashtu mund të jetë dera e pasme për një haker të depërtojë në faqen tuaj.

Mungesa e mbështetjes

Edhe pse komuniteti është shumë aktiv, dhe ju do të gjeni përgjigje për shumicën e pyetjeve tuaja, ka raste kur ju duhet të kuptoni gjërat vetë. mbështetje zyrtare për WordPress përfaqësohet nga vullnetarë, plugin dhe zhvillues të temave, asistentë të WP ose njerëz nga e gjithë bota.

Kur blini një temë tregtare ose shtojcë, do të merrni një nivel mbështetjeje nga kompania që jua ka shitur juve, por mund të keni ende pyetje pa përgjigje në fund të ditës. Ju gjithashtu mund të blini mbështetjen e WordPress nga kompani të ndryshme ose të blini udhëzues për të mësuar këtë sistem, por këto nuk janë të lira.

Konfigurimi i paracaktuar

Konfigurimi i parazgjedhur i WordPress ka nevojë për një rregullim nga përdoruesi. Në thelb kur instaloni WordPress në faqen tuaj, do të duhet të bëni disa rregullime.

Për shembull, do të duhet të aktivizoni URL-të SEF për SEO më ​​të mirë, kështu që motorët e kërkimit si Google mund të gjejnë më lehtë faqet dhe përmbajtjen tuaj. Redaktori vizual gjithashtu mund të shkaktojë probleme për përdoruesit e rinj, sepse si parazgjedhje janë fshehur disa veçori të rëndësishme, të cilat përdoruesi duhet të kuptojë.

Kodi i burimit

Megjithëse WordPress azhurnohet shpesh, ende ka pjesë në thelb, ku teknikat e vjetra PHP përdoren për ndryshore, funksione dhe klasa globale. Emërtimi i disa funksioneve është konfuz dhe bëhet ndonjëherë frustruese.

WordPress prodhon një kod të fryrë me redaktorin e tij vizual WYSIWYG dhe ju lehtë mund ta shihni këtë kur shkruani një artikull në redaktues dhe pastaj kaloni në redaktorin HTML ku mund të shihni kodin burimor.

Disa tema dhe shtojca falas kanë kode dhe lidhje të fshehura në faqet e internetit të dyshimta. Kur hiqni këto kode, tema dhe e gjithë faqja e internetit do të ndalojnë së punuari. Në disa raste, pulti gjithashtu mund të ndikohet, duke ju pamundësuar mundësinë për të ndryshuar temën ose për të modifikuar faqen tuaj si ju.

Përshtatje

Përshtatja e një teme ose shtese të WordPress ka nevojë për një njohuri të mirë të PHP, HTML, CSS dhe JavaScript. Ju gjithashtu duhet të kuptoni vetë kornizën e WordPress që të jeni në gjendje të modifikoni skedarët dhe funksionet për të arkivuar rezultatet që dëshironi.

Kërkesat SQL janë gjithashtu të vështira për tu përshtatur sepse keni nevojë për njohuri të MySQL dhe PHP ose keni nevojë të punësoni një programues në internet për të bërë faqen tuaj në WordPress, kështu që është më mirë ta bëni një nga e para pa përdorur asnjë CMS.

Updates

Edhe pse thelbi zakonisht azhurnohet një herë në muaj, disa shtojcë mund të kenë azhurnime ditore. Përditësimi i shtojcave ose temës suaj çdo ditë mund të jetë zhgënjyese. Ju nuk duhet ta bëni atë, por rekomandohet.

Sidoqoftë, nëse tashmë keni modifikuar temën ose shtojcat që përdorni, ruajuni, sepse azhurnimi do të rishkruaj të gjithë skedarët tuaj të modifikuar. Nuk do të krijojë një kopje rezervë ose një kopje të skedarëve që keni redaktuar, kështu që do të humbni modifikimet tuaja. Në këtë situatë do t’ju duhet të jetoni me njoftimin e vazhdueshëm të azhurnimit.

Burimet e serverit

Për shkak se zgjerimet bazë të WordPress dhe palëve të treta përfshijnë një numër të madh të funksioneve PHP dhe pyetjeve SQL, faqet e internetit të ndërtuara me këtë CSM do të kërkojnë burime më të mëdha të serverit.

Ka probleme në lidhje me përdorimin e CPU dhe askush nuk duket se e di zgjidhjen apo edhe për të identifikuar burimin e problemit. Nëse blini mbajtjen e menaxhuar të WordPress, disa shtojca që janë konsumator i burimeve të rënda janë të ndaluara. Kështu që nuk do të mund të instaloni shtojcat e nevojshme në faqen tuaj, sepse ofruesi juaj i pritjes nuk do ta lejojë atë.

përfundim

Tani, pasi regjistrova kaq shumë disavantazhe të WordPress, mund të mendoni se është një CMS e keqe. Fakti është, se ai është CMS më i mirë përreth, dhe po fuqizon mbi 75 milion faqe interneti në mbarë botën. Unë gjithmonë rekomandoj WordPress për ndërtimin e faqes në internet, edhe nëse ka disa probleme, sepse është shumë e thjeshtë për t’u përdorur dhe është falas.

Sidoqoftë ka ende disa raste kur nuk duhet të përdorni WordPress për projektin tuaj: nëse doni të krijoni një uebfaqe të thjeshtë, e cila nuk ka nevojë të azhurnohet. Në këtë rast ju mund ta krijoni sitin në HTML dhe CSS të thjeshtë. Ju nuk duhet të përdorni WordPress për projekte të ndjeshme që kanë nevojë për siguri të lartë. Ju duhet të shmangni përdorimin e WordPress nëse nuk mund të përballoni një host të besueshëm në internet.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map