Lista e listave para blerjes së emrave të skaduar të domenit

01.06.2020
Artikuj dhe më shumë… 'Lista e listave para blerjes së emrave të skaduar të domenit
0 10 мин.

lista e kontrollit para blerjes së emrave të skaduar të domenit


Ka shumë arsye pse njerëzit zgjedhin të blejnë një domen të përdorur ose një domain të skaduar. Mund të jetë rasti që domeni që ata duan të ndodhë të jetë ai që më parë ishte në pronësi të dikujt tjetër. Por shumica e njerëzve vendosin të blejnë një domen të skaduar sepse duan të përfitojnë nga fakti se është një domen më i vjetër që mund të vijë edhe me disa përfitime të SEO.

Me blerjen e një domeni të skaduar nënkuptojmë blerjen e një domeni të skaduar së fundmi, jo atë që kishte 1-2 pronarë të mëparshëm në 5-10 vitet e fundit. Shpesh, njerëzit as nuk e kuptojnë se domeni që ata blenë kishte një pronar të mëparshëm.

Kur bëni blerje për një domen të skaduar, ka kuptim të zgjedhni më të mirën në kamare në të cilën do të nisë faqja e re. Do të ketë pak përfitime të SEO nëse dikush dëshiron të fillojë një faqe të re në internet rreth gatimit dhe blen një domain që u përdor për një blog në lidhje me makinat.

Ka disa gjëra që mund të bëhen për të siguruar që së shpejti në domen do të përfitojë faqja e internetit e re dhe jo zjarri. Ne përpiluam një listë të gjërave që duhet të kërkoni përpara se të vendosni të blini një domen të skaduar.

Ekzistojnë disa kontrolle që mund të bëni përpara se ta blini, me siguri që rrënjosni ato më toksike, dhe ka disa kontrolle të tjera që mund të bëni pasi të keni blerë në të vërtetë domain, sepse atëherë ju mund ta provoni pronësinë e tij në një shumë shërbime si Google Webmaster Tools, për shembull.

Lista e kontrollit përpara se të blini një emër të skaduar të domenit

Një kërkim i thjeshtë në Google mund të zbulojë disa informacione rreth historisë së mëparshme të një domeni, por ka mjete të tjera për të hetuar jetën e mëparshme të një domeni. Këtu janë gjërat kryesore që duhet të kontrolloni për:

1. Kontrolloni për dënimet aktuale të Google

Para blerjes së domenit, mund të bëni një kërkim të thjeshtë në Google (“siti: domain.com”). Nëse asgjë nuk shfaqet, mund të jetë një tregues që faqja është nën penallti nga Google, e cila mund të jetë një ndëshkim automatik ose manual. Sido që të jetë, nuk është një shenjë e mirë. Sigurisht, ekziston mundësia që pronari i mëparshëm të vendosë që ajo të mos shfaqet në indeksin e kërkimit të Google përmes robots.txt, për shembull, por edhe në atë rast duhet të shihni disa hite që përmendin këtë fakt.

2. Kontrolloni metrikë të ndryshme të SEO

kontrolloni metrikat e seo-s së domain-it

Ekzistojnë shumë mjete që do të prodhojnë rezultate duke dhënë një emër domain, dhe një shembull do të ishte Autoriteti i Domain ose SEO MOZ Authority Authority. Google ndërpreu Renditjen e Faqe, por ka metrika të tjera në të cilat mund të mbështetesh në vend. Shikoni për ekstreme – nëse DA ose PA e një siti të caktuar është jashtëzakonisht e lartë ose e ulët, dhe nuk ka ndonjë shpjegim të qartë pse, vëzhgoni dhe ndoshta gërmoni pak më thellë.

3. Kontrolloni për Llojin e Përmbajtjes që Pritej në Domain

Ju mund të bëni një kërkim në Google (“site: domain.com”), dhe nëse mundeni, kontrolloni për të parë nëse ka ndonjë rezultat të kërkuar të ruajtur ende në indeks. Edhe nëse përmbajtja e ruajtur nuk duket e duhur për shkak të mungesës së CSS-së, versioni vetëm me tekst mund të ju jap një ide se çfarë lloji të faqes në internet u prit nën emrin e domain.

Ju gjithashtu mund të përdorni Makinë WayBack për të parë versionet më të vjetra të faqes, shanset janë që ju do të keni mundësi të shihni disa fotografi.

arkiv makinerie kthyese org

4. Hetoni Profilin e Lidhjes së Domenit

Kontrolloni llojin e linjave që ka domain. Nëse shihni shumë lloje të backlinks drejtori me cilësi të ulët ose madje edhe ato spammy si profile të rreme të mediave sociale, profile të forumit, ose nënshkrim i forumit me vetëm disa lidhje editoriale të vërteta, është koha për të vlerësuar nëse ia vlen përpjekja dhe rreziku i blerja e atij domeni. Në disa raste, mund të jetë, sepse është emri i përsosur për markën tuaj, por nëse vetë emri nuk është aq i rëndësishëm, mbase është më mirë të shikoni në fushën tjetër.

Mund të jetë rasti që ato lidhje nuk janë të lejuara në GWT, por nuk mund ta dini me siguri nëse nuk blini domenin.

Kontrollet shtesë pas blerjes së një emri domain

Pasi të blini domenin tuaj, ekzistojnë disa kontrolle shtesë që mund të bëni përpara se të organizoni një faqe në internet në të:

1. Shikoni për Trafikun Ardhës

Ju mund të hetoni trafikun në hyrje, qoftë duke vendosur një faqe të vogël HTML me vetëm kodin Google Analytics mbi të dhe mbase një mesazh që do të vijë së shpejti, ose duke shikuar shkrimet e serverit në internet. Kontrolloni referimet, nëse shihni trafik që vjen nga faqet e internetit të rastësishme që duket i ligjshëm, por nuk gjeni një lidhje me domenin tuaj në to, mund të jetë një shenjë që pronari i mëparshëm ishte i përfshirë në ndonjë biznes me hije si rrëmbimi i faqeve të tjera të internetit dhe duke ridrejtuar trafikun në faqen e saj të internetit.

2. Mjetet Google Webmaster

Pasi të keni blerë emrin e domain, ju mund të regjistroheni me Mjetet e Webmasterit Google, sepse tani mund të provoni pronësinë e faqes në internet. Prisni disa ditë ose një javë për të parë nëse ndonjë gjë shfaqet në Mjetet e Webmasterit si mesazhe në lidhje me dënimin manual ose në thelb ndonjë çështje tjetër. Nuk ka asnjë garanci që domeni është i pastër edhe nëse pas një jave ose kështu që ju nuk shihni ndonjë mesazh nga Google, por nëse merrni mesazhe, ju e dini që është ndoshta më mirë të mos përdorni një faqe në internet të re nën atë domain.

3. Kontrolloni për Spam me Email

Vendosni një adresë të re emaili në emrin e domain dhe dërgoni disa email vetes, ndoshta për disa prej miqve tuaj me një lidhje në faqen e internetit. Kontrolloni nëse emailet mbërrijnë në kutinë e postës elektronike ose në dosjen Spam. Ky kontroll i thjeshtë që mund të bëni, dhe nëse postat elektronike zbriten në dosjen Spam, mund të shikoni pse është kështu.

Ekzistojnë gjithashtu mjete që mund të identifikojnë emrat e domain-ve të përdorura në fushatat spam:

Këto mjete mund t’ju ndihmojnë të kontrolloni statusin e listës së zezë të domenit dhe mund të ndihmojnë me këshilla se si mund ta hiqni / pastroni atë nga listat e zeza të caktuara.

përfundim

Ky artikull mund të bëjë që të duket se blerja e një emri domain është një biznes shumë i rrezikshëm. Kjo për shkak se përqendrohet kryesisht në problemet dhe skenarët e rasteve më të këqija që mund të lindin me blerjen e fushave të përdorura / skaduara, dhe është e drejtuar për ata që duan të jenë të plotë në hulumtimin e historisë së një domeni të skaduar. Në shumicën e rasteve, megjithatë, situata nuk është aq e keqe, dhe ka histori të shumta suksesi kur bëhet fjalë për njerëzit që blejnë emra domain jashtëzakonisht të vlefshëm që kishin një pronar të mëparshëm.

Gjeni domene të vlefshme të skaduara në GoDaddy

Në Seksionin e Ankandeve të Domainit në GoDaddy ju mund të zgjidhni nga mijëra fusha që skadojnë në kamare të ndryshme.

Kërkoni Tani »

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Оцените статью
  Понравилась статья?
  Комментарии (0)
  Комментариев нет, будьте первым кто его оставит

  Комментарии закрыты.

  Adblock
  detector