Magento vs WordPress vs Drupal për Ndërtimin e Uebfaqeve të eCommerce

01.06.2020
Artikuj dhe më shumë… 'Magento vs WordPress vs Drupal për Ndërtimin e Uebfaqeve të eCommerce
0 40 мин.

tregti magjistare woocommerce ecommerce drupal


Po kërkoni të ndërtoni një faqe në internet eCommerce shpejt dhe sa më efikase të jetë e mundur, duke përdorur teknologjinë e duhur? Epo ju keni ardhur në vendin e duhur. Sepse këtu, ne do të shqyrtojmë 3 nga sistemet e menaxhimit të përmbajtjes që përdoren më së shumti për ndërtimin e faqeve të internetit të e-commerce.

Unë do të doja të them që ndërtimi i një faqe në internet eCommerce me CMS të duhur është një copë tortë, por në të vërtetë nuk është ashtu. Pavarësisht se çfarë platforme zgjidhni, do të keni vetë të mësoni të bëni. Në qoftë se nuk shkoni me një CMS të pronarit, por ne kemi mbuluar atë që është në një artikull tjetër.

Sot, do të flasim për tre sisteme të menaxhimit të përmbajtjes me burim të hapur që janë të shkëlqyera për ndërtimin dhe administrimin e një dyqani online ose një uebfaqe të e-commerce. Secila prej tyre ka grupin e tyre të atributeve unike që i veçojnë ato nga të tjerët dhe i bën ata një zgjedhje popullore.

Lexoni: Sa kushton një dyqan në internet?

Pra, pa ado të mëtejshme, le të shohim se çfarë do të duhet të ofronte secili prej këtyre sistemeve të menaxhimit të përmbajtjes për faqen tuaj të ardhshme të eCommerce!

Magento

Magento aktualisht është platforma më e popullarizuar eCommerce në botë. Me rreth 300,000 tregtarë duke e përdorur atë, shumë njerëz mund të argumentojnë se është një platformë e mrekullueshme të keni një dyqan që funksionon. Ajo ka qenë në treg që nga viti 2007 dhe ka qenë në një rrugë të qëndrueshme drejt suksesit, me lojtarë të mëdhenj si eBay, pasi e kanë blerë atë.

Arsyeja për popullaritetin e saj të madh është se është e shkëlqyeshme për bizneset e mesme apo edhe për bizneset më masive.

Magento është një platformë e vetë-pritur që është plotësisht e personalizueshme dhe mund të përdoret nga njerëz me përvojë zero programimi ose me shumë përvojë programimi. Por nëse hidheni në të me përvojë zero, do të keni një kurbë të gjatë të të mësuarit. Nëse nuk dini shumë rreth programimit dhe as nuk doni të mësoni shumë, duhet të kaloni duke përdorur Magento.

Magento ka tre versione dhe ne do të rishikojmë më të përdorurit, Edicionin e Komunitetit (Magento: CE). Ekziston edhe Enterprise Edition dhe Enterprise Cloud Edition por ne do ta lëmë tani për tani. Pra, çfarë duhet të ofrojë Magento për përdoruesit e saj?

A është Magento e lehtë për t’u përdorur?

Magento përdoret më së miri nga programuesit, sepse nuk është një sistem i lehtë për t’u përdorur. Edhe hapi i parë i përdorimit të Magento (instalimi i sistemit) kërkon një lidhje FTP. Ky nuk duhet të jetë problem për një zhvillues, por definitivisht nuk është se si funksionojnë sistemet e menaxhimit miqësor të përmbajtjes.

Por për zhvilluesit, Magento mund të vijë mjaft i dobishëm dhe ta bëjë punën e tyre shumë më të lehtë. Ndërfaqja është e arsyeshme dhe i gjithë sistemi është shumë i sigurt.

Nëse jeni pronar i një biznesi me shumë njohuri programimi dhe akoma gjeni një arsye të fortë për të përdorur Magento për biznesin tuaj, mundeni. Ju mund të punësoni një zhvillues që të punojë për ju dhe t’ju ndihmojë në menaxhimin e dyqanit tuaj në internet.

Pasi të keni marrë disa gjëra, bërja e detyrave të përditshme të administratorit bëhet mjaft e lehtë. Pjesa më e vështirë në përdorimin e Magento është pjesa e personalizimit. Krijimi i modelit dhe funksioneve të faqes suaj të internetit kërkon shumë punë dhe shumë njohuri për zhvilluesit. Edhe shkarkimi dhe konfigurimi i Magento është përtej aftësisë së një përdoruesi mesatar.

Karakteristikat e Magento

Kjo është ajo ku Magento me të vërtetë shkëlqen, sepse ajo ka listën më të gjerë të veçorive që çdo platformë eCommerce ka parë ndonjëherë. Shtë arsyeja pse kompanitë e mëdha e përdorin atë për të drejtuar dyqanet e tyre. Ai siguron të gjitha mjetet e nevojshme për administrimin e produkteve dhe parave në monedha të shumta. Thingdo gjë që ju nevojitet për marketing dhe optimizim të motorit të kërkimit është përfshirë gjithashtu.

Ju gjithashtu keni mjaft karakteristika shtesë si kodet kupon, menaxhimi i buletinit, zbritjet, grupet e klientëve, menaxhimi i klientëve etj. Por nëse keni nevojë për ndonjë veçori tjetër, do të gjeni lehtësisht një shtesë që e siguron atë.

Magento ka këto karakteristika:

 • Ndërtoni një Uebfaqe nga Gërvishtjet – Edicioni i komunitetit i Magento është falas dhe funksionon vërtet mirë për një biznes të mesëm të vogël apo të mesëm që është në rrugën e tij për ta bërë atë të madh.
 • Mjetet SEO – Gjithçka në Magento përdor URL miqësore. Ai gjithashtu trajton mirë-faqet meta-informacione, meta të dhëna dhe përmbajtje. Përfshihet gjithashtu Harta e sitit Google. Në përgjithësi Magento ka të mira nga kutia SEO.
 • Analitika – Ju mund të ndiqni me lehtësi sjelljen e përdoruesve dhe Magento të bëjë raporte rregullisht për ju. Ju gjithashtu mund të merrni informacione për taksat, shitjet dhe shumë më tepër. Me integrimin e Google Analytics në sistem, mbledhja e të dhënave është bërë shumë më e lehtë.
 • Miqësia e lëvizshme – Modelet e përgjegjshme të uebit janë domosdoshmëri në mjedisin e sotëm të internetit. Pothuajse gjysma e trafikut në internet është nga pajisjet e lëvizshme, kështu që është e natyrshme që dyqani juaj online të jetë i optimizuar për ta. Ju gjithashtu mund të hyni në panelin tuaj të administratorit nga celulari dhe të menaxhoni porositë dhe shitjet pa marrë parasysh se ku jeni.
 • administratë – Magento ju lejon të menaxhoni shumë faqe në internet nga një panel i vetëm administratori, të menaxhoni lejet për përdorues të ndryshëm dhe e bën shumë të lehtë importimin dhe eksportimin e pjesëve të mëdha të të dhënave me skedarë CVS.
 • Marketingu – Magento ofron karakteristika të shumta të dobishme të marketingut, të tilla si përdorimi i kodeve kupon, një karrocë e vazhdueshme blerjeje ose dërgimi i listave të dëshirave të përdoruesve për ta me email. Ju gjithashtu mund të tregoni produkte të lidhura në faqen tuaj të internetit dhe të bëni make-shes dhe të kryeni shitjet. Konsumatorët mund të vendosen në grupe që lejojnë një menaxhim më të lehtë dhe aftësinë për të bërë oferta më të mira të produkteve.
 • Procedimi i pagesës – Konsumatorët nuk kanë pse të regjistrohen për të blerë nga dyqani juaj, përkundrazi mund të përdorin arka e miqve. Produktet gjithashtu mund të dërgohen në adresa të shumta dhe në drejtime të shumta. Ju gjithashtu mund të shihni raporte të kostove të vlerësuara të transportit dhe taksave në shportën e blerjeve, kështu që askush nuk ka një surprizë të papritur pasi sendi të shitet.
 • Menaxhimi i produktit – Magento ka të gjitha mjetet e nevojshme për të drejtuar edhe dyqanet më të mëdha në internet. Ju mund të siguroni produkte me një numër të pakufizuar atributesh që ndihmojnë përdoruesit t’i gjejnë ato. Ju mund të aplikoni rregulla dhe zbritje të përparuara të çmimeve nëse produktet porositen me shumicë ose nëse ndonjë lloj zbritje vlen për to. Konsumatorët mund të klasifikohen dhe filtrohen, në mënyrë që t’i ndihmoni ata të gjejnë saktësisht ato që u duhen. Shtoni një buton “Ndajeni në Facebook” për t’i lejuar përdoruesit të ndajnë atë që e duan dhe ta lënë dyqanin tuaj të zgjerohet.
 • Menaxhimit të inventarit – Ka shumë karakteristika që ju ndihmojnë të mbani shënimet e dërgesave të produkteve të reja dhe të gjitha sendeve që po blini dhe shisni.

Dizajnimi i Uebit dhe Modelet për Magento

Ashtu si me çdo CMS tjetër, mund të shkarkoni modele të para-ndërtuara në internet dhe t’i rregulloni ato më vonë. Bërja e një gjëje të tillë është një proces që kërkon dhe kërkon shumë kohë, por ju patjetër që mund ta bashkoni uebfaqen që keni parashikuar. Disa shabllone janë plotësisht falas, ndërsa të tjerët paguhen. Kjo varet nga shija dhe portofolin tuaj, sa dëshironi të investoni në pamjen e faqes tuaj të internetit. Një nga vendet më të mira për të kërkuar këto tema është ThemeForest.

Versioni më i ri i Magento, Magento 2.0 nuk ka ende shumë tema, por versionet e mëparshme, siç është 1.9, kanë mjaft. Ju mund të shkarkoni disa tema të mrekullueshme, plotësisht të përgjegjshme, të cilat janë me të vërtetë në kërkim profesional dhe janë të denjë edhe për dyqanet më të mëdha në internet.

Zgjatjet Magento

Dokush brenda komunitetit Magento mund të zhvillojë shtrirjen e vet për Magento. Ata mund të krijojnë aplikacione dhe shtesa të reja për platformën të cilat mund t’i shesin ose ofrojnë falas.

Ju mund të shkarkoni kalkulatorë automatikë të taksave, një shirit kërkimi ose mjete të ndryshme të marketingut që rrisin efikasitetin tuaj të përgjithshëm.

Siguria e Magentos

Magento ofron disa shërbime të kushtueshme por efektive kur bëhet fjalë për rregullimin e sigurisë së faqes suaj të internetit. Ata do të rregullojnë pothuajse çdo çështje për ju, por presin të paguajnë disa mijëra dollarë për shërbimin. Ata nuk kanë turp të kërkojnë para për çdo mbështetje që ata ofrojnë, pasi ju vetë do të fitoni para nga sistemi që ndërtuan.

Ju nuk mund të prisni asgjë më pak se një shërbim të fortë nëse i drejtoheni ekipit mbështetës të Magento për ndihmë.

Themimi i përdorimit të magentos

Edicioni i komunitetit, të cilin ne po rishikojmë këtu është plotësisht i lirë për t’u përdorur, megjithëse versionet e tjera nuk janë. Ata kërkojnë që ju të regjistroheni me të gjitha informacionet tuaja të kontaktit dhe t’i dërgojnë kompanisë një vlerësim të kërkesës, së bashku me emailin tuaj.

Nëse e merrni parasysh këtë dhe shumën e parave që do të shpenzonit për punësimin e zhvilluesve për të ndihmuar (nëse nuk keni njohuritë teknike të kërkuara) Magento me të vërtetë mund të jetë një nga platformat më të çmuara të tregtisë elektronike me burim të hapur atje.

Aktgjykimi

Magento është një sistem i fortë me një sasi të pafundme të personalizueshmërisë. Shtë e përkryer për një biznes çdo madhësi dhe mund të shkallëzohet nga një internet i vogël në një kompani të madhe lehtësisht. Ajo u instalua nga 4 milion përdorues dhe drejton dyqanin e kompanive të mëdha për një arsye. Por definitivisht nuk është për të gjithë. Një person jo-teknik i kursyer ndoshta do të humbet brenda procesit të instalimit, e lëre më të rregulloje një faqe në internet dhe të shtojë funksione të ndryshme. Për të ndërtuar një dyqan të suksesshëm Magento do t’ju duhet gjithashtu një pritje e besueshme. Ne kemi rishikuar 3 ofruesit kryesorë të hostimit në internet Magento që duhet t’i konsideroni për faqen tuaj të internetit.

Nëse po kërkoni të përdorni Magento, me njohuri të mjaftueshme për programim, mund të bëni shumë falas, por pasi të keni arritur tek zhvilluesit dhe burimet e tjera të jashtme, gjërat ndoshta do të bëhen më të çmuara sesa me platformat e tjera të tregtisë elektronike.

Ju mund të shikoni dhe të filloni të përdorni Magento këtu!

WordPress

WordPress është sistemi më i popullarizuar i menaxhimit të përmbajtjes në internet tani. Hasshtë shkarkuar dhe instaluar rreth 60 milion herë dhe çdo faqe e katërt është bërë me të. Po përdoret nga uebfaqe dhe marka të famshme si Wall Street Journal, Forbes, TED, eBay, PlayStation, General Motors, New York Times, etj..

WordPress ka sukses të jashtëzakonshëm, megjithatë është ndërtuar tërësisht nga vullnetarët dhe është plotësisht i lirë për t’u përdorur, falë natyrës së tij të burimit të hapur. Ajo mirëmbahet vazhdimisht me azhurnime të reja, funksionalitete dhe tema që i shtohen rregullisht. Duke qenë një nga sistemet më miqësore për përdorimin e menaxhimit të përmbajtjes atje, WordPress është i dashur në të gjithë internetin, duke ofruar shumë funksionalitet dhe stabilitet për përdoruesit..

Shtë gjithashtu i shpejtë dhe mund të instalohet pa probleme në serverët e çdo ofruesi të pritjes, gjë që e bën atë tepër fleksibël.

WordPress është një sistem i fuqishëm i menaxhimit të përmbajtjes në vetvete, por kushdo që kërkon të kthejë faqen e tyre të WordPress në një faqe interneti të plotë të eCommerce, përdor një shtojcë për ta bërë këtë. Ka shumë shtesa të mira të tregtisë elektronike që mund të përdoren për të ndërtuar një dyqan në internet, por ne do të përqendrohemi në një shtojcë të quajtur WooCommerce.

WooCommerce është një shtesë shtesë e kartave të blerjes me burim të hapur për WordPress. Ajo u shkarkua më shumë se 28 milion herë dhe ka gati 2 milion dyqane aktive që funksionojnë ndërsa flasim. Rreth 40% e të gjithë faqeve të internetit të tregtisë elektronike në internet janë drejtuar me të, gjë që e bën atë një nga platformat më të suksesshme në eCommerce.

Edhe pse numrat flasin vetë, le të shohim se si WordPress me WooCommerce na ndihmon të ndërtojmë një faqe në internet eCommerce.

A është WordPress i thjeshtë për t’u përdorur?

WordPress është një nga sistemet më miqësore për përdorimin e menaxhimit të përmbajtjes dhe WooCommerce integron pa probleme me të. Pothuajse për secilin, pa përvojë teknike, mund të krijojë dyqanin e tyre në internet. Sigurisht, pasi të largoheni nga funksionalitetet themelore dhe dëshironi të shtoni diçka më të personalizuar, do t’ju duhet të paktën një farë kodimi. Por mund të bëni mirë edhe pa të.

Pasi të instalohet WooCommerce, do të keni një grup të mirëfilltë të veçorive të tregtisë elektronike për ndërtimin e dyqanit tuaj online. Ka ndërtuar në kalkulatorë për shpenzimet dhe vlerësimet e transportit, valutat, çmimet e ndryshme për zonat e transportit dhe kështu me radhë.

Sigurisht, edhe pse është mjaft e thjeshtë, ju do të duhet të shikoni disa video mësimore për ta varur atë dhe të ndërtoni një faqe interneti të duhur me të. Por kjo është më e lehtë për t’u përdorur midis tre sistemeve të menaxhimit të përmbajtjes të përmendura këtu.

Shtë gjithashtu e rëndësishme të përmendet që WooCommerce dhe përdorimi i WordPress si një platformë eCommerce nuk vjen pa një seri të metash. Nuk është e përsosur, por mund të dëshmojë se është e mirë për të gjitha llojet e bizneseve në internet. Kjo gjë varet vetëm nga ajo që po ndërtoni.

Karakteristikat e WordPress

WooCommerce dhe WordPress vijnë me mjaft karakteristika të dobishme menjëherë jashtë kutisë, por do të duhet të instaloni një numër shtesash për të përfunduar rrethin. Shtë gjithashtu e rëndësishme të thuash që, megjithëse WordPress dhe WooCommerce janë të lirë për t’u përdorur, mund të përfundosh të shpenzosh një shumë të konsiderueshme parash për tema, shtesa të tjera ose ndoshta të punësosh një zhvillues për të ndihmuar. Përshtatja e dizajnit dhe funksionalitetit të faqes suaj të internetit mund të provojë të jetë një detyrë e kërkuar.

 • Miqësia për SEO – WordPress ka praktikat më të mira të SEO të ndërtuara në të, gjë që e bën menaxhimin e SEO tuaj dhe renditjen më të lartë në motorët e kërkimit një detyrë disi më të lehtë. Bërja e mirë e SEO është një proces që kërkon kohë, por WordPress ju ndihmon të bëni shumë punë në SEO tuaj në faqe.
 • Shqyrtime të produkteve – Ju mund ta bëni faqen tuaj më të besueshme duke i lejuar përdoruesit tuaj të shkruajnë vlerësimet e tyre në lidhje me produktet që jeni duke shitur.
 • Dizajn plotësisht i përgjegjshëm / miqësor me celular – Pothuajse gjysma e të gjithë trafikut në internet vjen nga pajisjet e lëvizshme, kështu që nuk është çudi që të kesh dyqanin tuaj duke kërkuar po aq mirë dhe të jetë po aq funksional në celular është një ide e mirë. Në këtë mënyrë, klientët tuaj mund të qëllojnë në mizë dhe të bëjnë porosi nga kudo. Ju vetë mund të menaxhoni urdhëra nga kudo tjetër.
 • Procesi i arketimit pa leje – Askush nuk i pëlqen të komplikojë gjërat kur bëhet fjalë për blerjen e një artikulli, kjo është arsyeja pse WooCommerce ka një proces të vetëm page-page. Ata mund të kontrollojnë si mysafirë ose të krijojnë llogarinë e tyre.
 • Blerje e butë – Faqet nuk duhet të rifreskojnë nëse klikimet e përdoruesit shtohen në shportë. WooCommerce e bën blerjen një proces të lehtë dhe të drejtpërdrejtë përpara për të gjithë.
 • Kuponë dhe Zbritje – Gjithmonë mund të vendosni zbritje për të aplikuar për një periudhë të caktuar kohore.
 • Mjetet e Analitikës – WooCommerce vjen me një seri mjetesh analitike për monitorimin e fitimeve dhe ndjekjen e urdhrave.
 • Mbështetje për Gjeo-Vendndodhjen – Uebfaqja juaj mund të jetë e krijuar për të siguruar vlerësimin e taksave dhe shpenzimet e transportit për të gjithë përdoruesit tuaj, duke ndjekur gjeo-vendndodhjen e tyre.
 • Menaxhimi i produkteve pa probleme – Me sistemin e integruar të administrimit të inventarit të WooCommerce ju ndihmon të mbani të gjitha urdhërat dhe sendet që keni në magazinë ose t’ju lejojë të hiqni sendet e aksioneve nga faqja e dyqanit tuaj..
 • Procedimi i pagesës – Ju keni pesë porta pagese që mund të përdorni: PayPal, Cash në Dorëzim, Kontrolloni Pagesën, Transferim Bankar Direkt ose Thjeshtësoni Tregtinë. Por mund të shtoni edhe të tjerë si Amazon Payments, Stripe etj.
 • Mbështet Mallrat Digjitale dhe Fizike së bashku me Produkte të Jashtme dhe Affiliate – Ju mund të shtoni pothuajse çdo lloj produkti në dyqanin tuaj.

Mbështetje për WordPress

Ju keni mjaft përdorues të devotshëm për t’ju ndihmuar për çdo problem që mund të keni. Ju mund t’i arrini ato përmes një forumi ose të ndiqni bloget e zhvilluesve që ofrojnë udhëzues të gjerë. Ekzistojnë shumë Tutoriale Video për t’ju ndihmuar dhe shumë dokumentacione në lidhje me çdo nyje dhe pengesë të sistemit. Whfarëdo informacioni që ju nevojitet për të mësuar dhe zgjidhur problemet, ju keni në majë të gishtave. Por do të duhet të blini një nga produktet e WooCommerce për të marrë duart tuaja në bazën e informacionit.

Disavantazhet e WordPress

Problemi kryesor me përdorimin e WordPress për një uebfaqe të eCommerce është se shumica e shtojcave u zhvilluan për dyqanet në nivelin e hyrjes në internet dhe është e vështirë t’i pranosh ato që t’i përshtaten ndërmarrjeve të mëdha. Shumë plugins të eCommerce të WordPress kanë mungesë të dokumentacionit dhe një mbështetje të keqe ndaj klientit që nuk do t’ju largojë. Sa më i madh të bëhet sistemi juaj, aq më shumë gabime do të ketë nëse nuk jeni të kujdesshëm, që është një çështje që duhet të ketë një libër të shkruar për të.

Tani për tani, këtu janë disa nga çështjet themelore të përdorimit të WordPress për ndërtimin e një faqe në internet eCommerce.

 • Kufizimet e Temës – WooCommerce punon me çdo temë, teorikisht, por akoma funksionon më së miri me temat WooCommerce, që do të thotë se keni më pak fleksibilitet kur zgjidhni temat e faqes tuaj..
 • Mbështetje e kufizuar – WooCommerce nuk ka shumë mbështetje profesionale dhe madje nëse arrini të arrini ekipin mbështetës, do të duhet të prisni mjaft kohë që ata të përgjigjen.
 • Operacioni mund të marrë probleme – WordPress mund të marrë me të vërtetë gabim herë pas here. Të gjithë e dinë këtë, dhe sa më shumë shtojca të instalosh (të cilat do të duhet të bësh) shansi më i madh ekziston që do të hasësh disa gabime. Sigurisht që të gjitha këto gabime mund të trajtohen, duhet vetëm pak vëmendje për ta bërë këtë, e cila nuk është një detyrë emocionuese për cilindo nga ne.
 • Duhet të Azhurnohet Gjithë Koha – Po, WordPress dhe shumica e shtojcave dhe temave të saj azhurnohen vazhdimisht, gjë që e bën të gjithë sistemin shumë më të besueshëm dhe të qëndrueshëm. Por mbani në mend se duhet të instaloni secilën nga këto azhurnime dhe ta bëni atë shpesh, gjë që mund të jetë pak e tërhequr me kohën dhe mund të shkaktojë gabime gjithashtu.

Aktgjykimi

WordPress dhe WooCommerce janë të dy miqësore dhe kërkojnë të bëjnë ndërtimin e një dyqani në internet sa më të lehtë për të gjithë. Edhe pse nuk është një sistem i përsosur, ajo prapë e kryen punën dhe me një grimë zgjimi dhe personalizimi, mund të shndërrohet në një sit të mrekullueshëm të tregtisë. Mos harroni se një dyqan në internet kërkon shumë më tepër burime serveri që një uebfaqe e rregullt. Nëse do të përdorni WooCommerce për të krijuar dyqanin tuaj online, ne ju rekomandojmë të përdorni vetëm ofruesit më të mirë të pritjes së WooCoommerce.

Por është e rëndësishme të përmendim që WordPress nuk është i shkëlqyeshëm për trajtimin e dyqaneve në internet të niveleve të mëdha. Mund të bëhet, por sistemet e tjera mund të trajtojnë një pjesë të madhe të të dhënave shumë më mirë.

Ky CMS është perfekt për dikë që kërkon të ndërtojë vetë dyqanin e tyre online, me sa më pak ndihmë dhe sa më pak burime të jetë e mundur. Do të duhet të shpenzoni ca para për sistemin tuaj përfundimisht, por do të jenë shumë më pak sesa do të ishte me Magento nëse e bëni atë siç duhet.

Nëse përdorni grupin e duhur të shtojcave për punë, gjithçka mund të bëhet me këtë platformë miqësore për përdoruesit!

Ju mund të shkarkoni dhe përdorni WordPress dhe WooCommerce këtu!

Drupal

Drupal është një sistem i fuqishëm i menaxhimit të burimit të hapur që është optimizuar si një medium social, duke e bërë atë të shkëlqyeshëm për faqet e internetit të eCommerce dhe çdo lloj uebsajti të komunitetit. Shtë gjithashtu një kornizë e zhvillimit të aplikacionit, e cila thjeshton punën e zhvilluesve me një kod lehtësisht të mirëmbajtshëm dhe një ndërfaqe të zakonshme të përdoruesit.

Drupal është një platformë e shkëlqyeshme nga bizneset më të vogla deri në bizneset më të mëdha në internet, falë fleksibilitetit të saj.

Drupal është një sistem i thjeshtë i menaxhimit të përmbajtjes në kërkim, por i sofistikuar, i cili mund të përdoret në platforma të shumta, të tilla si Linux, Windows dhe Mac OS X. Falë natyrës së tij me burim të hapur, ju mund të bëni ndryshime në kod dhe të shtoni funksionalitet të mëtejshëm ashtu siç dëshironi. . Skenari i tij më mirë mund të quhet si platformë e një programuesi sesa një skenar CMS, kjo është arsyeja pse zhvilluesit mund të përdorin më të mirë të Drupal. Isshtë një aplikim i nivelit të ndërmarrjes që nuk ka asgjë më pak se profesional. Shtë gjithashtu i lirë për t’u përdorur, kështu që secili nga kudo mund ta shkarkojë atë dhe të fillojë ndërtimin e faqes së tij të internetit.

Edhe përdoruesit e papërvojë mund të ndërtojnë faqen e tyre personale vetëm duke shikuar disa mësime dhe duke kuptuar konceptet themelore. Por rregullimi i dizajnit dhe funksionalitetit të një faqe në internet kërkon njohuri më të gjera. Prapëseprapë, pasi të keni varet nga Drupal është e lehtë për t’u përdorur dhe shumëllojshmëria e funksioneve dhe veçorive që mund të zbatohen janë mjaft. Ju mund ta bëni punën tuaj pafundësisht më të lehtë. Thjeshtësia dhe veçoritë e fuqishme të Drupal zvogëlojnë në masë të madhe sasinë e kohës që duhet të kalojë dikush për të mësuar dhe trajnuar. Pasuria e dokumentacionit dhe komuniteti i madh gjithashtu ndihmon shumë kur bëhet fjalë për të mësuar.

Instalimi i Drupal është një proces vërtet i drejtë përpara, çdokush mund ta bëjë atë që është i njohur me instalimin e programeve të thjeshta ose aplikacioneve në internet. Ju mund të shkarkoni shumë module (rreth 15,000) për të zgjeruar funksionalitetin e Drupal ose për të krijuar tuajin nëse jeni me përvojë në PHP dhe kuptoni kornizën e Drupal.

Me pak fjalë, Drupal është i përsosur për të patur kontroll absolut mbi logjikën dhe planin e biznesit të faqes suaj të internetit. Një gjë është e sigurt, ky program do të jetë në përputhje me nevojat e biznesit tuaj.

Pasi të keni vendosur mendjen tuaj për ndërtimin e një faqe interneti për tregti elektronike, moduli që duhet të instaloni është Dropal eCommerce. Ky modul ofron të gjithë funksionalitetin e nevojshëm për të krijuar dhe menaxhuar një dyqan online ose çdo lloj uebsajti të e-commerce. Tani le të shohim se cilat mirësi mund t’i ofrojë kjo platformë dikujt që kërkon të zhvillojë një faqe në internet eCommerce dhe si qëndron Drupal midis të tjerëve.

A është i lehtë për t’u përdorur Drupal?

Edhe pse Drupal është më i orientuar drejt zhvilluesve, ai është gjithashtu shumë miqësor. Edhe përdoruesit e papërvojë mund ta trajtojnë atë dhe ta ndërtojnë uebfaqen e tyre menjëherë pas procesit të instalimit pa tel. Ju mund të shkarkoni temat dhe modulet që ju nevojiten menjëherë.

Menaxhimi i një uebfaqeje eCommerce me Drupal

Disa platforma eCommerce janë më të mirë në administrimin e një dyqani në internet sesa Drupal. Importimi dhe eksportimi i produkteve është vërtetuar se është më i vështirë sesa është me Magento për shembull. Por kjo çështje mund të trajtohet lehtësisht pasi të instaloni modulet e duhura. Problemi i vetëm është se ju do të duhet të instaloni shumë prej tyre para se të merrni gamën e plotë të funksioneve që ju nevojiten për të menaxhuar pa probleme një faqe interneti.

Komuniteti Drupal po e mbështet vazhdimisht programin e tyre, duke e zgjeruar gjithmonë atë me shtesat që kërkohen për të zgjidhur probleme të caktuara.

Dizajn Drupal & Tema

Drupal është shumë fleksibël kur bëhet fjalë për dizajn. Skenari gjithashtu përfshin elemente të ndryshme të projektimit dhe mjete për redaktim.

Ju mund të shkarkoni shumë tema dhe t’i jepni faqes tuaj në internet pamjen profesionale që kërkon dhe do të gërvishtni vetëm sipërfaqen e potencialit të saj. Ju lehtë mund të kaloni mbrapa dhe me radhë me tema dhe t’i përshtatni sipas shijes tuaj, me disa njohuri për CSS. Sapo të merrni varet nga personalizimi, bëhet shumë lehtë.

Nëse dëshironi të kaloni mes temave të ndryshme në lëvizje, për një sezon pushimesh ose për arsye të tjera, do ta keni një kohë të thjeshtë duke e bërë atë. Ka shumë tema falas dhe të paguara për të zgjedhur.

Karakteristikat e Drupal

Drupal është i pasur me tipare të dobishme të tregtisë elektronike. Karakteristika e parë më e fuqishme e Drupal është se minimizon numrin e tipareve të koduara me vështirësi që ju nevojiten ndërsa ndërtoni uebfaqen tuaj. Do të ndërtoni me lehtësi një faqe në internet që përputhet me kërkesat e biznesit tuaj. Sistemi bazë është i aftë të administrojë produktet tuaja, të krijojë forma arka, një karrocë blerëse etj. Ju mund ta keni dyqanin tuaj online që operon me gjuhë të shumta dhe monedha të shumta. Por Drupal dhe moduli i tij i tregtisë elektronike ka një mori karakteristikash të tjera tepër të dobishme gjithashtu.

 • Menaxhim jashtëzakonisht i efektshëm i përmbajtjes – Ky është një nga konceptet themelore në terminologjinë e Drupal. Llojet e përmbajtjes bëjnë që të menaxhoni videot, përdoruesit, tekstin, statistikat, audio, artikuj, imazhe dhe fjalë për fjalë çdo gjë që dëshironi të publikoni në faqen tuaj të internetit. Struktura e Drupal i bën detyrat e menaxhimit dhe administrimit pafundësisht të lehta. Ju gjithashtu mund të kategorizoni ndonjë prej përmbajtjeve tuaja përmes shtigjeve, adresave të URL-ve dhe t’i përdorni ato ose t’i shfaqni ato në çdo mënyrë që ju pëlqen.
 • Gama e gjerë e moduleve të disponueshme – Drupal ka mijëra module të disponueshme, secila me funksionin e tyre unik. Shumë prej tyre janë me burim të hapur dhe mund të shkulen për t’ju përshtatur më mirë. Por gjithashtu mund të zhvilloni modulin tuaj nëse keni njohuritë e nevojshme për PHP.
 • Tregtia Drupal – Tregtia Drupal ka përfitime të shumta kur bëhet fjalë për SEO-në e faqes suaj. Kjo e bën gjenerimin e përmbajtjes dhe duke e redaktuar atë nga përdoruesit e shumtë një proces seamless. Një rrjedhë e planifikuar mirë e përmbajtjes cilësore çon në SEO të mirë, e cila është e mirë për biznesin. Ju mund të bëni me lehtësi bloge, forume, të shtoni komente dhe të prodhoni URL miqësore të SEO-së etj. Lidhja e brendshme është e thjeshtuar përmes CMS dhe gjithashtu lejon që lidhjet e bazuara në tekst të zbatohen.
 • Mjetet e marketingut – Kjo është ajo ku Drupal Tregtia shkëlqen vërtet, sepse krijuesit e tij e kuptuan rëndësinë e marketingut në internet, ndërsa drejtonin një biznes në internet. Drupal në vetvete është një platformë e mrekullueshme e marketingut në internet dhe Tregtia Drupal rrit atë në një masë të madhe. Bën dy gjëra vërtet mirë, Optimizimi i Motorit të Kërkimit dhe Optimizimi i Shpejtësisë së Shndërrimit. SEO e Drupal është në krye të linjës, e cila mund t’ju ndihmojë të merrni një renditje të lartë me motorët e kërkimit. Gjithashtu, mund të monitoroni vazhdimisht analytics tuaj ose analytics paraqitur nga përdoruesit e tjerë të Drupal Commerce. Të gjitha të dhënat e mbledhura nga prerjet dhe statistikat i mundësojnë një pronari biznesi të marrë parashikime dhe vendime shumë më të mira. Me mjetet e disponueshme për analitikë, mund të shihni vazhdimisht se sa vizitorë po pranon aktualisht faqja juaj e internetit. Drupal gjithashtu e bën botimin e përmbajtjes ashtu siç dëshironi, shumë më lehtë, gjë që gjithashtu ndihmon përpjekjet tuaja SEO. Ai gjithashtu mbështet burime RSS dhe grumbullues të ushqimit, të cilat japin një nxitje të madhe për marketingun tuaj të përmbajtjes.
 • Komunitet i madh dhe mbështetje e madhe – Drupal ka një komunitet prej 630,000 përdorues, të cilët të gjithë korr përfitimet e këtij CMS të fuqishëm. Drupal ka një faqe në internet që është e mbushur me dokumentacion dhe ka një bord diskutimesh, ku njerëzit përpiqen të gjejnë zgjidhje për problemet e tyre ose të dikujt tjetër. Ka shumë informacione për t’ju ndihmuar të mësoni, dhe çdo problem që mund të keni hasur ka qenë ndoshta i hasur dhe zgjidhur nga dikush tjetër. Falë bazës së saj të madhe të zhvilluesve, Drupal është duke u zhvilluar vazhdimisht, me versione të reja dhe azhurnime lëshohen vazhdimisht. Tregtia Drupal ka ekipin e saj të përkushtuar për përkrahjen, të cilit mund t’i drejtoheni kur të keni nevojë për ndihmë. Ato janë në dispozicion 24/7 dhe do të bashkëpunojnë në zgjidhjen e problemeve të biznesit ose ndërmarrjes me të cilat hasni.

Disavantazhet e Drupal

 • Përshtatje – Instalimi i Drupal dhe bashkimi i një uebfaqe, është diçka që edhe një person jo-teknik mund të bëjë, por bërja e modifikimeve është një histori krejtësisht e ndryshme. Rregullimi i një modeli dhe karakteristikash në Drupal kërkon njohuri të gjerë në CSS dhe PHP.
 • Ka nevojë për disa duke u përdorur për të – Kuadri i Drupal kërkon njëfarë mësimi dhe mund të zgjasë ca kohë. Nëse jeni mësuar me sisteme të ndryshme, do të keni një kurbë të pjerrët të të mësuarit për të kaluar.
 • Kërkesa për burime të larta – Drupal ofron një gamë të madhe karakteristikash dhe mundësish, por që merr numrin e tij në serverin ku është ruajtur. Duke qenë kaq i rëndë, nuk është aq efikas sa sistemet e tjera, siç është WordPress, por ju mund ta rregulloni problemin me disa module. Këto module fikin karakteristikat e papërdorura brenda Drupal dhe ulin ngarkesën që ajo vendos në serverin që po funksionon.

Aktgjykimi

Drupal mund të jetë një mjet me të vërtetë i fuqishëm për ndërtimin e faqes elektronike të e-commerce, nëse përdoret siç duhet. Ajo ka një kurbë të mësimit të pjerrët dhe ndihmon shumë që të keni një prejardhje të zhvilluesve të uebit nëse doni ta shfrytëzoni sa më shpejt atë të jetë e mundur. Unë nuk po them se ju duhet të keni njohuri për zhvillimin e uebit, por përfundimisht do të dilni në disa probleme që nuk mund t’i zgjidhni vetëm me njohuritë themelore. Por kushdo që është i gatshëm të ngjitet në atë kurbë të mprehtë të të mësuarit dhe të gatshëm të investojë, do të marrë mundësinë e përdorimit të Drupal.

Drupal është i shkëlqyeshëm nga drejtimi i dyqaneve më të vogla apo madje më të mëdha të ndërmarrjeve në internet, falë veçorive të tij të forta dhe mundësinë për të ndërtuar gjithë logjikën tuaj të biznesit. Do të keni gjithashtu një kohë më të lehtë për të menaxhuar dhe mbikqyrur një pjesë të madhe të të dhënave, sesa do të keni me shumë sisteme të tjera të menaxhimit të përmbajtjes. Mos harroni se një uebfaqe e Druapl kërkon gjithashtu një host të mirë në internet. Nëse jeni duke kërkuar për serverë të besueshëm të pritjes për dyqanin tuaj të ndërtuar Drupal, ju lutemi hidhini një sy ofruesve tanë më të mirë të rekomanduar për strehimin Drupal.

Pra, nëse po kërkoni të ndërtoni një faqe në internet eCommerce që të përfundojë punën, ju mund ta bëni patjetër atë me Drupal sapo të merrni varet ose të keni një zhvillues të duhur për t’ju ndihmuar!

Ju mund të kontrolloni dhe të shkarkoni sistemin e menaxhimit të përmbajtjes Drupal këtu.

përfundim

Aty e keni! Beteja e platformave më të mira të burimeve të hapura të tregtisë elektronike të disponueshme në internet! Të tre ata qëndrojnë fort për veten e tyre, secila duke ofruar mjaft karakteristika për drejtimin e një faqe në internet eCommerce. Pyetjes, cila është më e mirë se tjetra nuk mund të përgjigjet me siguri absolute, sepse kjo varet nga madhësia e biznesit tuaj, njohuritë tuaja për zhvillimin e uebit dhe lloji i biznesit që do të ndërtoni.

Me secilën anë të pikave të forta dhe të dobëta të CMS, varet nga ju që të vendosni se cili do t’i përshtatet biznesit tuaj dhe buxhetit më të mirë!
Imazhi i veçuar Dizenjuar nga Freepik

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Оцените статью
  Понравилась статья?
  Комментарии (0)
  Комментариев нет, будьте первым кто его оставит

  Комментарии закрыты.

  Adblock
  detector