Menaxhuar vs Hosting WordPress i Pa Menaxhuar – Cilin duhet të zgjidhni?

01.06.2020
Artikuj dhe më shumë… 'Menaxhuar vs Hosting WordPress i Pa Menaxhuar – Cilin duhet të zgjidhni?
0 18 мин.

menaxhohet-vs-unmanaged-wordpress-hosting


WordPress është lehtësisht sistemi më i mirë i menaxhimit të përmbajtjes për këdo me njohuri teknike minimale ose të përparuar. Kjo ju lejon të krijoni një faqe në internet shpejt, lehtë dhe ta ndërtoni atë për ta bërë atë praninë e jashtëzakonshme në internet që dëshironi. Për ta përmbyllur, është plotësisht e lirë të përdoret, që nuk është një shpërblim i vogël kur kërkon të fillosh një biznes.

WordPress ju lejon të krijoni çdo lloj uebsajti që ju nevojitet, nga faqet e internetit të thjeshta të portofolit, deri te bloget, faqet e rrjeteve sociale, forumet, direktoritë, faqet e tregtisë dhe më shumë. Ateverfarëdo që të imagjinoni, ju mund ta bëni atë me pak njohuri teknike. Por edhe nëse nuk dini shumë rreth modelimit të uebit, mund të keni akoma një uebfaqe profesionale.

Thjesht gjeni një temë që ju tërheq vëmendjen dhe është e përshtatshme për biznesin tuaj, instaloni atë dhe pas një cilësie të personalizuar, do të keni faqen tuaj të internetit në kërkim profesional.

Sigurisht, jo çdo aspekt i drejtimit të një faqe në internet është falas. Kostoja e parë me të cilën do të merreni është çmimi i pritjes.

Ju keni dy mundësi kryesore kur bëhet fjalë për WordPress, njëra është duke përdorur Hosting Hosted dhe tjetra është duke përdorur Hosting Unmanaged. Të dy kanë përparësi dhe disavantazhe të drejta. Cila që ju duhet të zgjidhni varet plotësisht nga nevojat tuaja, kështu që le ta shpërndajmë këtë pyetje dhe t’ju marrim përgjigjen tuaj!

Isfarë është mbajtja e menaxhuar?

Pritja e menaxhuar është një shërbim pritës ose plan që mund të ndahet në përbërës të shumtë. I pari është serveri që përdorni për të ekzekutuar natyrisht faqen tuaj të internetit. Por serveri zakonisht ka një sistem operativ të instaluar dhe lloje të ndryshme softuerësh që e bëjnë funksionimin e tij të qetë.

Kjo është baza e shërbimeve pritëse pritëse atje, por kompanitë pritëse ofrojnë shërbime shtesë gjithashtu. Ju mund të keni karakteristika të dobishme si kopje rezervë të automatizuar, monitorim të statusit, skanim dhe heqje të malware, kontrolle sigurie dhe shumë më tepër. Këto janë shërbime shtesë të menaxhimit të cilat pjesërisht kryhen nga administratorët e serverëve.

Pra, në thelb të menaxhimit të programeve përmban shërbime shtesë të menaxhimit që heqin peshën nga supet. Ju do të duhet të bëni monitorimin, skanimin e malware dhe gjithçka tjetër më vete, nëse shkoni me një plan pritjeje të pakontrolluar.

Pritja e menaxhuar ka shumë më tepër përfitime, por kjo ndryshon nga ndërmarrja në kompani. Shtë jashtëzakonisht e dobishme të kesh një plan të menaxhuar të hostimit, por gjithashtu kushton më shumë sesa shërbimet e rregullta.

Isfarë është hostimi i pakontrolluar?

Pritja e pakontrolluar është një plan pritjeje pa bare që nuk ofron ndonjë softuer ose shërbim shtesë. Do të merrni vetëm një server me sistemin e funksionimit të instaluar, kështu që do të duhet të instaloni gjithçka tjetër që ju nevojitet vetë. Jo vetëm WordPress dhe Drupal dhe softuer të ngjashëm, por softuer bazë të sistemit siç janë PHP dhe Apache.

Kjo është arsyeja pse ajo quhet si host i pa menaxhuar, sepse kompania pritëse nuk ofron ndonjë shërbim ku mund të mbështeteni kur bëhet fjalë për trajtimin e detyrave rutinë në server. Nëse doni diçka të bërë, duhet ta bëni vetë, kjo është arsyeja pse është kaq e lirë.

Pritja e pakontrolluar është një mundësi e shkëlqyeshme nëse po kërkoni të lansoni një aplikacion që kërkon cilësime specifike të serverit. Të kesh një pritje të menaxhuar mund të ndërhyjë në atë që po përpiqesh të bësh, kështu që është më mirë të kesh kontroll të plotë mbi serverin.

Shtë gjithashtu një mundësi e shkëlqyeshme për këdo që kërkon të mësojë në lidhje me menaxhimin e serverit, sepse u lejon atyre të kenë një mjedis ku mund të eksperimentojnë. Për ta arritur atë, është shumë më e lirë, kështu që do të kurseni shumë para me të.

Nëse jeni dikush që është të paktën i interesuar të menaxhojë serverët dhe të kursejë para në krahasim nga pritja e pakontrolluar do të dëshmojë të jetë një mundësi e fortë.

Zgjedhja e hostimit të duhur të menaxhuar të WordPress-it

Planet e menaxhimit të menaxhimit vijnë në të gjitha format dhe madhësitë. Nëse nuk jeni person me teknologji dhe doni një plan pritës që e bën gjërat më të përshtatshme dhe ju ndihmon të kurseni kohë, sesa pritja e menaxhuar është padyshim mënyra juaj për të shkuar.

Këtu kemi përshkruar tre ofruesit e menaxhimit të menaxhuar të WordPress që menduam të ishin më të mirët. Ju mund të zgjidhni njërën prej tyre, sipas buxhetit dhe nevojave tuaja.

1. Motori WP

wpengine-menaxhuar-wordpress-hosting

Motori WP

WP Engine është një shërbim i njohur VIP WordPress hosting që di të bëjë më të lehtë jetën e klientëve të tij. Ata ofrojnë shërbime pa pritje të presjes me mjaft servera dhe karakteristika të fuqishme. Serverët dhe stafi i tyre mund të trajtojnë pothuajse çdo gjë, kjo është arsyeja pse ata kanë një normë 96% të zgjidhjes së çështjeve. Për më tepër, faqja juaj e internetit në thelb do të jetë prova e hackerit. Kjo është kryesisht falë rezervave ditore, azhurnimeve automatike të sigurisë, pikave të rivendosjes me një klik, caching automatike, zonës skenë me një klik dhe shumë më tepër.

Përdorimi i shërbimeve WP Engine është si të keni një ushtri ekspertësh të WordPress nga ana juaj, të cilët kanë interesat tuaja më të mira në mendje. Mund të mbështeteni në to për të mbajtur shpejt dhe mirë faqen tuaj të internetit në WordPress gjatë gjithë vitit.

Mimet e tyre mujore variojnë nga 20,42 $ në muaj në, 169,17 $ në muaj brenda vitit të parë, që është një marrëveshje mjaft e drejtë.

2. Pressidium

pressidium-menaxhuar-wordpress-hosting

Pressidium

Pressidium është një nga ofruesit e hostimit më pak të njohur të menaxhuar të WordPress në industri, kryesisht për shkak se ata ende po fitojnë tërheqje. Sidoqoftë, ata tashmë janë ndër ofruesit më të mirë të specializuar për WordPress të hostimit në treg, pasi ato nuk mund të rrëshqisnin nga sytë e ekspertëve.

Ata kanë provuar të jenë një zgjidhje e jashtëzakonshme për fillimin e teknologjisë, universitetet, media, agjensitë dixhitale dhe shumë kompani Fortune 500. Pressidium ka serverë në të gjithë botën. Ju mund të strehoni faqen tuaj në Azinë Juglindore, Evropë, Amerikën e Veriut, Japoni ose Oqeaninë.

Selia e tyre është në Londër, Mbretëria e Bashkuar, të cilën mund të telefononi sa herë që keni ndonjë problem me shërbimin tuaj. Por kjo është zakonisht e rrallë, sepse shërbimi pritës i Pressidium është vërtet mirë i bashkuar. Ka shumë mjete dhe karakteristika të lidhura me përdorueshmërinë dhe sigurinë që lidhen me sigurinë që përmirësojnë shërbimin e tyre, duke e bërë atë më të shpejtë dhe më të sigurt.

Pressidium aktualisht pret 25,000+ faqe në internet, me atë numër që rritet çdo ditë. Ata ofrojnë një kohë të gjatë 99.95%, që është një cilësi mjaft tërheqëse. Pavarësisht se çfarë lloj uebsajti keni në serverat e Pressidium, ekipi i tyre i ekspertëve do të ketë gjithmonë shpinën. Kemi gjetur mjaft vlerësime nga klientë të kënaqur në të gjithë botën, të cilat dhanë dritën e gjelbër për këtë rekomandim.

Ju mund të merrni një shërbim të menaxhuar të presë nga Pressidium për aq pak sa 24,90 dollarë në muaj. Ju gjithashtu mund të mbivlerësoni diçka të klasës së lartë si plani i biznesit për 250 dollarë në muaj ose të zgjidhni ndonjë nga planet e tjera në mes.

3. FlyWheel

volant-menaxhuar-wordpress-hosting

volant

FlyWheel jep shpejtësi mbresëlënëse, performancë të besueshme dhe mbështetjen e klientit që ju nevojitet që faqja juaj WordPress të funksionojë mirë. Për më tepër, ndërtimi i një faqe interneti nga e para është gjithashtu shumë e lehtë përmes veçorive të tij të skenimit me një klik dhe faqeve demo falas.

Ka shumë më tepër për të FlyWheel sesa plotëson vëmendjen, sepse është një shërbim pritës që tregtohet kryesisht për projektuesit dhe agjensitë krijuese. Ata e bëjnë më të lehtë për njerëzit krijues të bëjnë atë që janë më së miri dhe të lënë menaxhimin e serverit për ata që mund ta trajtojnë më mirë. Ata janë gjithashtu shumë të dobishëm dhe do të shkojnë lart e më tej për t’ju ndihmuar në çfarëdo çështje që keni.

FlyWheel ka një infrastrukturë të fortë të rrjetit që është optimizuar për shkallë, shpejtësi dhe siguri. Planet e tyre janë të gjitha të pasura me karakteristika të tilla si kopje rezervë të automatizuar, memorje të integruar, azhurnime automatike të WordPress, mbështetje SSL, integrim të integruar CDN dhe shumë më tepër. Për më tepër, ata do të migrojnë gjithashtu faqen tuaj të internetit falas për ju. Për t’i mbaruar të gjitha, ju mund të provoni shërbimet e tyre për 30 ditë dhe t’i merrni paratë tuaja nëse nuk ju pëlqen.

Ju mund të merrni duart tuaja në një plan të menaxhuar të presë për sa më pak sa 14,00 $ në muaj.

Zgjedhja e një hostimi të mirë të pakontrolluar të WordPress-it

Nëse po kërkoni të krijoni një uebfaqe të thjeshtë që nuk kërkon shumë burime të serverit dhe do të dëshironit ta bënit atë sa më lirë, sa të jetë e mundur, ju keni 3 mundësi shumë të forta. Ju mund ta keni të krijuar faqen tuaj të internetit të rregulluar dhe funksionon të qetë për rreth 5 dollarë në muaj, nëse zgjidhni ndonjë nga këta ofrues të programeve të pa kontrolluara të pritjes.

1. BlueHost

Bluehost-unmanaged-wordpress-hosting

Bluehost

BlueHost është një nga ofruesit kryesorë të rekomanduar të pritjes në WordPress.org, kryesisht sepse është i specializuar për platformën. BlueHost është destinacioni kryesor për shumicën e blogerëve atje, pasi është një nga opsionet më të lira dhe më të shpejta për WordPress. Ju mund të filloni brenda një ore, të instaloni WordPress, të vendosni faqen tuaj dhe ta keni atë të funksionojë me shpejtësi gjatë gjithë vitit.

Njerëzit e pëlqejnë BlueHost sepse performanca e tij e besueshme dhe mbështetja e duhur e klientit. Megjithëse duhej të prisnim rreth 20 minuta për një përgjigje, ne e morëm atë dhe përgjigjja ishte e dobishme gjithashtu. Për më tepër, përfaqësuesit e mbështetjes së klientit e dinë WordPress me të vërtetë mirë dhe mbajnë njohuritë e tyre të azhurnuara, pasi ata e dinin se cilat janë azhurnimet më të fundit të platformës dhe shtojcat.

Gjithçka që përmenda është arsye e fortë për blogerët dhe pronarët e bizneseve të vogla që të marrin faqen e tyre në BlueHost. Kjo u lejon atyre të kenë një fillim të shpejtë të lirë dhe të investojnë dollarët e tyre të vlefshëm në sipërmarrje të tjera që i ndihmojnë ata të rritin biznesin e tyre.

Nëse jeni duke kërkuar një mënyrë të shpejtë, të thjeshtë dhe të lirë për të ngritur në internet blogun tuaj ose faqen e internetit profesionale të biznesit, mund ta bëni atë me pak sa 3.95 dollarë në muaj.

2. Pritja për lëvizje

InMotion-unmanaged-wordpress-hosting

Pritja për lëvizje

InMotion është lehtësisht një nga shërbimet më të fuqishme të pa kontrolluara, të përbashkëta pritëse, në të cilat mund të merrni duart tuaja. Ata morën shumë famë për mbështetjen e tyre të çmimeve për klientët, pasi njerëzit e duan kur përgjigjet janë me kohë dhe deri në pikën e duhur. Ishte edhe në përvojën tonë, sepse nuk na duhej të prisnim më shumë se 2 minuta për të marrë një përgjigje në pyetjen tonë.

Serverët e tyre janë gjithashtu rrufe të shpejtë pasi faqja e internetit që kemi ruajtur në njërën prej tyre të ngarkuar në më pak se 500 milisekonda. Për më tepër, 99,99% në kohën e duhur do t’i lejonte secilit që t’ia besojë uebsajtin e tij InMotion gjatë gjithë vitit. Ka shumë pak ofrues pritjeje që janë kaq të fuqishëm dhe të besueshëm. Pothuajse çdo kompani që kontrolluam ishte duke marrë një lloj ankese nga përdoruesit e tyre në forume në web hosting, por jo InMotion. Rrallëherë kemi gjetur një klient InMotion të pakënaqur, që është një shenjë e tregimit se ata po bëjnë diçka të drejtë.

Instalimi i WordPress është një fllad dhe ju gjithashtu keni qasje në 310 aplikacione të dobishme dhe sisteme të tjera të menaxhimit të përmbajtjes. Nëse jeni duke kërkuar për një shërbim pritës që është me të vërtetë i fortë dhe do t’ju japë një ekip ekspertësh ku mund të arrini, InMotion ju ka mbuluar. Ju mund të regjistroheni në planin e tyre të biznesit tani për 3,99 $ në muaj.

3. HostGator

Hostgator-unmanaged-wordpress-hosting

Hostgator

HostGator ofron shpejtësinë më të lartë për shumën më të vogël të parave të gatshme. Ata janë një nga gjigantët që mbajnë në internet në treg pasi kanë rreth 20 vjet. Shërbimet që ata ofrojnë janë të besueshme dhe mbështetja e tyre ndaj klientit është mjaft e mirë edhe në përvojën tonë. Sidoqoftë, ne lexojmë shumë ankesa në forume dhe vende të tjera të shqyrtimit, kështu që është më mirë nëse provoni mbështetjen e tyre të klientit gjatë periudhës së 30 ditëve të kthimit të parave. HostGator do ta lehtësojë ju drejtimin e WordPress pasi të keni nevojë vetëm për të filluar konfigurimin dhe gjithçka do të kujdeset për veten e tij.

Një nga planet e tyre më të mira për momentin është pritja e tyre e përbashkët e cloud e cila është rrufe shpejt, duke e bërë ngarkesën e faqes tuaj brenda më pak se 500 milisekonda. Ai gjithashtu do t’ju marrë shumë më tepër burime sesa planet më pritëse për të njëjtin çmim. Definitelyshtë padyshim një shërbim pritës që ia vlen të provosh pasi kushton vetëm 2,75 dollarë në muaj.

përfundim

Kur filloni një biznes të madh në internet, do t’ju duhet gjithë ndihma që mund të merrni. Shërbimet e menaxhimit të hosteve do të bëjnë punën e vështirë të administrimit të serverit tuaj, kështu që gjithçka që duhet të bëni është të drejtoni faqen tuaj të internetit dhe të argëtoheni. Shërbimet e pa kontrolluara të pritjes nga ana tjetër kërkojnë që të bëni azhurnime dhe të trajtoni sistemin tuaj me kujdes, por jo domosdoshmërisht. Nëse paneli i kontrollit është vendosur mirë, atëherë mund të administroni pjesën më të madhe të administrimit të serverit tuaj përmes disa klikimeve. Në fund të ditës, zgjedhja juaj duhet të varet nga mënyra se si është burimi i uritur në uebfaqen tuaj, apo nëse ju duhen ose jo parametrat e serverit personal për një aplikacion dhe sa para jeni të gatshëm të paguani.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Оцените статью
  Понравилась статья?
  Комментарии (0)
  Комментариев нет, будьте первым кто его оставит

  Комментарии закрыты.

  Adblock
  detector