Ndarja e përbashkët vs VPS për WordPress WooCommerce Shop

01.06.2020
Artikuj dhe më shumë… 'Ndarja e përbashkët vs VPS për WordPress WooCommerce Shop
0 8 мин.

web hosting për wordpress woocommerce


Kohët e fundit kam gjetur një diskutim në një portal të mirënjohur për mbajtjen e faqeve në internet, ku dikush po kërkonte ndihmë për të zgjedhur një plan pritës për një projekt në uebfaqe, për të qenë më specifik, për një dyqan online të ndërtuar me WordPress dhe WooCommerce. Kam lexuar shumë mendime të ndryshme dhe kuptoj se disa njerëz ende nuk e kuptojnë faktin që pritja është po aq e rëndësishme sa vetë faqja e internetit. Kështu që vendosa të krijoj këtë artikull dhe të ndihmoj të gjithë ata webmaster që zgjedhin planet e duhura të pritjes që kërkojnë të ndërtojnë një sit të tregtisë elektronike me WordPress.

Duhet Hosting për WooCommerce?

WooCommerce kërkon burime më të larta të serverit, prandaj pritja e përbashkët nuk është ideale për drejtimin e një dyqani online. VPS do të ishte një opsion i mirë, por është i shtrenjtë. BlueHost ofron plane të optimizuara WooCommerce, të cilat janë të përballueshme dhe janë ndërtuar për të mbështetur dyqanet WooCommerce.

Fillo tani “

Planifikimi, planifikimi dhe planifikimi

Shtë e rëndësishme të planifikoni projektin tuaj përpara, të dini se çfarë doni të ndërtoni dhe si do të përfundoni faqen e internetit. Nëse vendosni të ndërtoni një dyqan online me WordPress, gjëja e parë që duhet të bëni është të bëni një hulumtim dhe të zbuloni se cilat mundësi keni për një shportë blerjeje. Ka shumë shtojca të shportave të blerjeve që mund të jenë të mira për ju, por le të shkojmë më thellë. Ju gjithashtu do të duhet të kontrolloni shtesat në dispozicion me të cilat vjen një shtojcë, sepse shumëkush jo vetëm që dëshironi një shtesë të thjeshtë në shportë – funksionin e kontrolluar, por edhe disa opsione të përparuara siç janë kërkimi i produkteve, produktet e paraqitura dhe promovuese, arka të ndryshme me dhe opsionet e transportit. Nëse keni njohuri për të zhvilluar vetë shtojca të tilla, atëherë mund të filloni të ndërtoni një karrocë blerjeje nga e para, por nëse doni të kurseni kohë, me siguri do të shkoni me një shtrirje ekzistuese që është në dispozicion më mirë falas ose duhet të blini një liçensë.

Ndoshta shumica prej jush do të zgjidhni një shtesë shtesë të shportave të blerjeve siç janë Woocommerce, WP E-commerce, Ithemes Exchange, Cart66 Lite ose të tjera. Le të themi që shkojmë me më të njohurit dhe zgjedhim Woocommerce, sepse është falas, ka shumë faqe në internet që e përdorin atë, është i dokumentuar mirë, ka një komunitet shumë aktiv dhe të dobishëm dhe ka shumë shtesa premium për të për të zgjatur funksionalitetin e dyqanit tuaj online, në çdo kohë që dëshironi.

Plugfarë shtojcash të tjera ju nevojiten?

Jo shumë kohë më parë, pata një shans për të ndihmuar një mik në ndërtimin e një dyqani në internet, me WordPress. Ne diskutuam të gjitha detajet, të planifikuara përpara dhe kjo është lista e shtojcave që vendosëm të instalonim në faqen e saj të internetit:

 • Formulari i kontaktit 7
 • W3 Total Cache
 • SEO e shpejtë
 • WooCommerce
 • Butoni i aksioneve shtesë
 • Kategoritë e nivelit të lartë të FV

Ne kemi zgjedhur gjithashtu një temë që është e përgjegjshme dhe është e stiluar paraprakisht për Woocommerce. Unë kam bërë disa modifikime në temë që të përputhen me kërkesat e konceptit të projektimit që ajo kishte në mendje dhe fillova të ngarkoj produktet. Fillimisht ishin rreth 100 produkte me nga dy fotografi secila, kështu që mendova se një plan i përbashkët pritjeje do të jetë i mjaftueshëm për këtë faqe interneti. Unë gabova plotësisht! Uebfaqja po funksiononte mirë, derisa ajo filloi me fushatën reklamuese. Me vetëm 200 vizitorë të përditshëm dhe 800 shikime në faqe, faqja e internetit po ngarkonte si në një host të lirë të internetit. Rregullimi i një pjese të kodit nuk ndihmoi, ndryshimi i temës nuk ndihmoi as; asaj i është dashur të ndalojë reklamimin në uebfaqe derisa të kuptojmë se cili është problemi. Ndoshta kjo është një situatë kur ju nuk dëshironi të futeni në. Pra, cili ishte problemi?

Typefarë lloji pritjeje për të zgjedhur të përbashkët ose vps?

Një uebsajt i ndërtuar me WordPress, duke marrë 500 vizitorë çdo ditë do të funksionojë i shkëlqyeshëm në një host të përbashkët. Sigurisht, kjo varet nga ofruesi i pritjes gjithashtu, por nëse zgjidhni një plan të mirë hosting WordPress, faqja juaj do të jetë mirë. Zgjerimi i funksionalitetit të faqes suaj të WordPress, duke instaluar shtojca të ndryshme dhe duke përdorur tema të ndërlikuara gradualisht do të ngadalësojë faqen tuaj të internetit. Marrja e gjithnjë e më shumë trafik gjithashtu do të “ndihmojë” në ngadalësimin e saj. Nëse faqja juaj e internetit ruan skedarë më të mëdhenj me imazhe (në rastin tonë imazhet e produkteve) dhe përdoruesit po i qasen menjëherë, do të ngadalësojnë shumë shpejtësinë dhe do të dëmtojnë performancën.

E kuptova që plani i pritjes po shkaktonte ecurinë e ngadaltë të dyqanit; plani i përbashkët nuk ishte i mjaftueshëm për të garantuar performancën që prisnim. Kalimi i tij në një server virtual, ku faqja mori kushtuar RAM-it dhe CPU-së, rregulloi problemin.

Ju gjithashtu mund të kërkoni për planet e pritura të optimizuara të WooCommerce, të cilat janë më lirë se sa planet VPS.

Përfundim dhe rekomandim

Një blog i thjeshtë ose një faqe interneti e prezantimit të një kompanie mund të jetojë në një pritje të përbashkët për një kohë të gjatë. Në rast të një dyqani në internet të ndërtuar me Woocommerce ose shtojcë tjetër të karrocave blerëse, unë do të rekomandoja të shkonit drejt për një server virtual virtual. Kushton më shumë, dhe mund të jetë e vështirë që në fillim të mbajë koston e pritjes, si dhe zhvillimin e faqes në internet, por në planin afatgjatë kjo është më e dobishme për biznesin tuaj. Përshtypja e parë gjithmonë ka shumë rëndësi: nëse vizitorët tuaj përjetojnë performancë të ngadaltë në faqen tuaj të internetit, me siguri nuk do të kthehen në të ardhmen dhe do të humbni biznesin për shkak të planit të papërshtatshëm të pritjes që keni. Nëse jeni serioz në lidhje me dyqanin tuaj online, mos u merrni me çmim të lirë në pritjen, merrni një llogari të duhur pritjeje që do të japë performancën më të mirë për faqen tuaj të internetit.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Оцените статью
  Понравилась статья?
  Комментарии (0)
  Комментариев нет, будьте первым кто его оставит

  Комментарии закрыты.

  Adblock
  detector