Përfitimet e VPS Hosting – Kush duhet të përdorë një server virtual virtual

01.06.2020
Artikuj dhe më shumë… 'Përfitimet e VPS Hosting – Kush duhet të përdorë një server virtual virtual
0 10 мин.

përfiton pritjen e serverit privat virtual


Një server virtual virtual (VPS) është zgjidhja perfekte kur biznesi juaj është aq i madh sa që pritja e përbashkët nuk është e mjaftueshme dhe keni nevojë për më shumë burime të serverit. VPS është në të vërtetë një makinë virtuale që përdor një server normal ose një cloud, që ka burime të dedikuara të serverit dhe softuer personal.

Kompanitë pritëse ofrojnë paketa të ndryshme VPS nga 20 deri në 80 dollarë ose edhe më shumë në varësi të burimit që dëshironi dhe keni nevojë nga 1 GB RAM Burst, 512 Mb RAM i garantuar, 1 CPU Core 2.1 GHz, 25 GB HDD, 1 IP e dedikuar, trafik mujor i pakufizuar dhe një panel falas zakonisht Webuzo, ZPanelCp ose tjetër për 8 GB RAM BURST, 4 GB RAM të garantuar, 8 core CPU 2.1 GHZ, 150 GB HDD dhe 2 IP të dedikuar.

Ju patjetër që duhet të përdorni një VPS Hosting nëse dëshironi të keni veçori të posaçme me email, siç janë postat elektronike të postës elektronike ose dërgimin masiv, instalimet me porosi, çmimet më të ulëta (krahasuar me ato të dedikuara), kontrollin e plotë dhe sigurinë e lartë.

Duhet të dërgoni numër të lartë të postave elektronike?

Nëse keni nevojë të dërgoni postë elektronike speciale si email zyre, ku në të njëjtin vend ka disa punonjës që kanë postë elektronike dhe që i përdorin ato, atëherë me të vërtetë keni nevojë për një VPS për të anashkaluar lidhjet POP dhe IMAP ku në pritjen e përbashkët ato janë të kufizuara në 30 për orë dhe zgjidhja tjetër për të anashkaluar këto kufij është të keni shumë ofrues të shërbimeve të internetit, por është shumë e shtrenjtë.

Nëse gjithashtu keni nevojë për postë elektronike në masë, VPS është zgjidhja që të mund të dërgoni buletinet ose të provoni të verifikoni llogari të shumëfishta përmes kalimit të kufijve të 500 postave elektronike në orë. Nëse keni një bazë të dhënash të madhe me adresa emaili, lehtë mund të dërgoni postë elektronike nga serveri juaj virtual privat.

Zakonisht ka serverë të veçantë virtualë, të dedikuar vetëm për dërgimin e postave elektronike, kompanitë pritëse u ofrojnë këtyre VPS-ve me 2 adresë IP të dedikuar, mjet për menaxhimin e listës së madhe të postave elektronike, mjet për ndjekjen, softuer për redaktimin, 24/7 MMS monitoron harduerin dhe softuerin me nivele të ndryshme të performancës, siguri, rezervë, optimizim softuer dhe azhurnime të softuerit.

Duhet instalim dhe konfigurim personal?

Me serverë privatë virtualë madje mund të instaloni softuer personalë që janë të pamundur të instalohen në pritje të përbashkët, ku ata përdorin shumë burime ose u duhen perceptime të ndryshme. Për shkak se ju keni një VPS mund të ndryshoni harduerin dhe softuerin e pritjes në krahasim me versionin e përbashkët, kështu që të mund të instaloni sisteme operative të personalizuara si shpërndarjet Linux, skriptet me porosi si Programi i Facebook Postimeve (PHPSFP), cPanel + WHM, lojëra të ndryshme dhe etj.

Ju mund t’i realizoni këto instalime me porosi vetë ose me ndihmën e ekipit mbështetës të hostit, por kostot janë shumë të ulëta dhe keni më shumë kontroll mbi instalimet tuaja.

Pricemimi i përballueshëm (merrni më shumë për më pak)

Pricesmimet e VPS janë më të ulëta se ato të një serveri të dedikuar dhe madje edhe të një pritjeje të përbashkët ku ju pret shumë faqe interneti ose një i madh dhe ju duhet të azhurnoni hostin tuaj të përbashkët që tejkalon në këtë rast koston e një VPS.

Me performancë optimale me çmime të përballueshme mund të merrni një SSD ose një cloud VPS që gjithashtu përfshin Ceph, Stack, KVM, OVH API, panel kontrolli të thjeshtuar dhe shumë më tepër.

Për shkak se zakonisht VPS po funksionon në Cloud, nuk ju duhet një ekip i përkushtuar mbështetës vetëm për ju, gjithmonë duke pasur një kursim të faqes tuaj të internetit dhe hardueri nuk ndikohet nga softveri nga Cloud, ata punojnë pothuajse në mënyrë të pavarur, kështu që ju të mos bëni humb para.

Zakonisht, ju mund të blini karakteristika shtesë në hostin tuaj të përbashkët siç janë fushat e shtesave, më shumë hapësirë, IP të dedikuar dhe kështu me radhë, por këto tashmë përfshihen në hostin VPS dhe janë më të lirë nëse blini paketën VPS në vend që të blini veçori veç e veç në paketën tuaj të përbashkët.

Kontroll i plotë mbi serverin tuaj virtual

Ju keni më shumë kontroll mbi serverat tuaj virtualë sepse ju jeni pronari dhe nuk i ndani me njerëzit e tjerë që të mund të keni akses rrënjësor, instalime me porosi, ndryshime harduerike etj..

Zakonisht, kompanitë pritëse ju ofrojnë një Panel Kontrolli si OVH, Bhost, Eezpal, Virtualizor, Web AppZ Live, Virtuozzo ku logoni me një emër përdoruesi dhe fjalëkalim dhe më pas mund të modifikoni lehtësisht opsionet pa pasur nevojë për njohuri teknike dhe mund të gruponi burimet së bashku me projektin, menaxhimin e të drejtave, delegimin, transferimin, shpërndarjen e detyrave, adaptimin e mjeteve, statistikave, fillimin, boot, ristartimin, instalimin, modifikimin e emrit të hostit, modifikimin e DNS, cilësimet e API etj..

Me VPS mund të instaloni një panel kontrolli, por edhe një panel kontrolli mbajtës si cPanel ose Plesk ku mund të menaxhoni klientët tuaj që blejnë pritje të përbashkët nga ju. Në këtë rast ju mund të menaxhoni përmbajtjen e tyre në internet, DNS, email në server me bazë Linux ose server të bazuar në Windows.

Ju madje mund të azhurnoni, zvogëloni dhe azhurnoni softuer, mund të ekzekutoni skedarë grupe, të bëni kopje rezervë dhe konfigurime të personalizuara të zjarrit ose ndarje të përdoruesit.

Me një Panel Kontrolli të duhur ju mund të menaxhoni të gjitha zgjidhjet tuaja të virtualizimit nga një platformë e vetme fleksibël që ka memorie dhe dedikim të IOPS, azhurnime të rebootless, ruajtje të vetme të skedarëve të imazheve, shabllone aplikacioni të instaluar paraprakisht, caching të SSD dhe shumë më tepër.

Filtrim i Sigurisë së Lartë dhe Trafikut

Në një VPS ju bëni sigurinë tuaj së bashku me masat e sigurisë tashmë të zbatuara nga ndërmarrja juaj e zgjedhur pritëse, në mënyrë që automatikisht të keni rimëkëmbjen automatike, mbrojtjen e të dhënave etj..

Ju mund të përdorni Firewalls dhe listat e zeza si UFW, IPTables dhe NFTables për të bllokuar qasjen e padëshiruar në serverin tuaj dhe ju mund të filtroni trafikun ashtu si ju dëshironi. Opsione të tjera të sigurisë janë qasja me fjalëkalim dhe përdorues, SSH, Sistemi i Detektimit të Ndërhyrjes për të zbuluar qasje të paautorizuar si Tripwire, Bro ose Psad; Rikthim automatik, SFTP, rregullimet e roleve të lejeve dhe përdoruesve, anti-malware dhe anti-virus.

Përveç malware dhe viruseve ju duhet të kontrolloni në mënyrë periodike me ndihmën e Kontrollit të Panelit Mjeteve pas formmailit, kutive të rrënjëve dhe forcës brutale. Gjithashtu ju duhet të fshehni informacionin e ndjeshëm si numrin e versioneve Apache, të fikni shfletimin e drejtorive, të ulni vlerën e kohës, të kufizoni kërkesat e mëdha dhe të çaktivizoni modulet e panevojshme. Të gjitha këto do t’ju ndihmojnë të keni një siguri më të lartë në VPS-në tuaj.

Kush duhet të zgjedhë një plan strehimi VPS?

Biznes i mesëm deri në madhësi më të madhe që zotëron një dyqan në internet, kompani për krijimin dhe krijimin e faqeve në internet, forume, blogje të trafikut të lartë dhe faqet e internetit nuk do të zgjasin për një kohë të gjatë në një pritje të përbashkët, këtyre do t’ju duhet një VPS herët a vonë për arsyet e lartpërmendura (kontroll më i mirë , siguri më e lartë, fleksibilitet më i madh).

Për bloget e vogla ose faqet e internetit të prezantimit të një kompanie një plan i përbashkët do të jetë i mjaftueshëm, ndërsa për faqet e internetit më të mëdha (me mijëra vizitorë të përditshëm) do të nevojitet një server i dedikuar ose një plan pritjeje cloud..

Nëse jeni duke kërkuar për një ofrues të besueshëm Virtual Server Privat, ju lutemi shikoni faqen e lidhur në këtë paragraf.

Planet VPS për lëvizje

Servers Virtual Private duke filluar nga 29,99 $ / muaj

Mëso më shumë “

Ikona nga https://www.iconfinder.com/iconsets/picol-veector

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Оцените статью
  Понравилась статья?
  Комментарии (0)
  Комментариев нет, будьте первым кто его оставит

  Комментарии закрыты.

  Adblock
  detector