Praktikat më të mira për të siguruar uebfaqen tuaj Joomla

01.06.2020
Artikuj dhe më shumë… 'Praktikat më të mira për të siguruar uebfaqen tuaj Joomla
0 10 мин.

truket e sigurisë së faqes joomla


Para së gjithash le ta sqarojmë se asnjë prej faqeve të internetit ose serverëve nuk është i sigurt. Gjithmonë ekziston një “derë” që hakerat mund të depërtojnë dhe të kenë akses në informacione të ndjeshme. Kjo është gjëja më e keqe dhe më e bezdisshme që mund të ndodhë në një faqe në internet, përkundër kohëzgjatjes që është shkaktuar nga çështje teknike.

Në javët e fundit kemi parë shumë lajme në lidhje me sulme masive mbi uebfaqe dhe platforma të ndryshme si WordPress dhe Joomla. Në shumicën e rasteve, hakerat mund të kenë qasje në sfondin e faqes suaj të internetit përmes një skenari ose skenari të cenueshëm. Pronarët e faqeve të internetit dhe webmasteri mund të fajësojnë Joomla ose cms të tjera për hacks, por në fakt mund të ndodhë me këdo dhe çdo uebfaqe.

Ndërsa nuk ka asnjë mënyrë për të mbajtur larg hakerat nga faqja juaj e internetit, është e mundur të zvogëloni shanset e hakerave dhe të rivendosni shpejt faqen tuaj dhe të rregulloni problemin. Në këtë artikull do t’ju tregoj disa nga mënyrat më të mira për ta mbajtur faqen tuaj të sigurt Joomla dhe për të korrigjuar çdo dëm të shkaktuar sa më shpejt të jetë e mundur. Ky artikull gjithashtu mund të jetë i dobishëm për ata që nuk po drejtojnë një faqe Joomla.

Rikthyeni në faqen tuaj të internetit shpesh, përgatituni për rivendosje

Në rast se do të duhet të rivendosni faqen tuaj të internetit pasi të jetë hakuar, do t’ju duhet skedarët. Mënyra më e mirë për të ruajtur skedarin e faqes tuaj është të krijoni një arkiv në një format zip. Dhe ta ruani atë në kompjuterin tuaj ose në një depo online, ku mund ta përdorni atë lehtësisht kur të jetë e nevojshme. Mos e lini në serverin ku është vendosur faqja juaj e internetit, sepse nëse hakeri vendos të fshijë të gjithë skedarët në llogarinë tuaj të pritjes, do të humbni edhe kopjen rezervë.

Në ju po drejtoni një blog dhe ngarkoni fotografi dhe dokument tjetër në faqen tuaj çdo ditë, me siguri dëshironi të bëni një kopje rezervë çdo javë ose mbase çdo ditë. Përndryshe mjafton të krijoni një kopje të sistemit të skedarëve një herë, dhe çdo herë që të azhurnoni Joomla ose një shtesë.

Joomla ruan informacionin në një bazë të dhënash MySQL. Sigurohuni që gjithmonë të krijoni një kopje të bazës së të dhënave tuaja, së bashku me skedarët. Baza e të dhënave ruan emailet, fjalëkalimet e përdoruesve të regjistruar në faqen tuaj të internetit, artikuj dhe të dhëna të tjera që ju shtoni në faqen tuaj. Nëse faqja juaj e internetit azhurnohet shpesh, nëse shtoni përmbajtje rregullisht ose u ofroni mundësinë vizitorëve tuaj të regjistrohen në faqen tuaj, të keni një forum në internet ose të ekzekutoni një dyqan në internet, me siguri duhet të merrni parasysh shumë shpesh rezervimin e bazës së të dhënave..

Mund të jetë një dhimbje për të kopjuar skedarët dhe bazën e të dhënave me dorë, por me Joomla është shumë e thjeshtë nëse përdorni shtrirjen Akeeba Backup. Ky komponent Joomla është i lirë për t’u përdorur, por ekziston gjithashtu një version i paguar në dispozicion që përfshin shumë më tepër karakteristika. Versioni falas ju lejon të bëni një kopje rezervë të plotë të faqes tuaj me një klik të një butoni. Versioni premium mund të kryejë kopjime automatike dhe të ruajë skedarët dhe bazën e të dhënave jashtë serverit, ku faqja juaj aktualisht është e pritur. Ka shumë më tepër për të, ju duhet të kontrolloni faqen e tyre zyrtare për më shumë detaje.

Në rast të një goditjeje në internet, ju doni të korrigjoni problemin sa më shpejt që të jetë e mundur. Një faqe interneti e hakuar krijon një përshtypje shumë të keqe në lidhje me biznesin tuaj, kështu që ju dëshironi të jeni të shpejtë dhe profesional. Organizoni kopjet rezervë në përputhje me rrethanat, kështu që ju mund të rivendosni faqen tuaj në internet në një kohë shumë të shkurtër. Akeeba Kickstart është pjesë e komponentit të përmendur më parë Joomla që mund të rivendosë një kopje rezervë preveisous me një klik të një butoni. Nëse mendoni se informacioni i përdoruesit ishte në kompromis, pyesni përdoruesit tuaj që të ndryshojnë fjalëkalimet e tyre.

Nëse ruani të dhëna shumë të ndjeshme në faqen tuaj të internetit Joomla, si informacioni për kartën e kreditit, duhet të konsideroni zbatimin e një certifikate SSL dhe të shifroni të dhënat, duke e bërë më të vështirë për një haker të kompromentojë informacionin.

Përditësoni shtesat kryesore të Joomla dhe palë të treta

Joomla është një softuer me burim të hapur, i cili është i shkëlqyeshëm, sepse të gjithë mund ta modifikojnë atë sipas preferencës së tyre, por dobësi e tij është që të gjithë mund të kenë qasje në kodin e tij burimor. Duke ditur pikat e dobëta të sistemit, një haker mund të shpërthejë lehtësisht në faqen tuaj të internetit. Komuniteti Joomla është shumë aktiv dhe vazhdimisht punon për përmirësimin e kodit; nëse ata gjejnë një vrimë sigurie, ata do të bëjnë ndryshimet e nevojshme dhe do të lëshojnë një azhurnim të ri. Në versionin e ri Joomla 3.x ju mund të shihni në panelin e administratorit nëse ekziston një azhurnim i ri. Unë rekomandoj azhurnimin sa herë që është e mundur. Gjithashtu mos harroni të azhurnoni zgjerimet e palëve të treta; këto mund të kenë edhe kod të cenueshëm. Shtë shumë mirë të regjistroheni në gazetat e tyre dhe të qëndroni të azhurnuar me botimet më të fundit dhe t’i azhurnoni ato sa herë që nevojitet.

Merrni një pritje cilësore në internet

Në shumicën e rasteve, softveri i vjetëruar është ajo që e bën një faqe në internet të prekshme, por ndonjëherë hakerat mund të depërtojnë në serverin ku ju skedarët janë pritur. Marrja e një webhosti të besueshëm Joomla, i cili ka reputacion të mirë në industri dhe rekomandohet për faqet e internetit të Joomla, është gjithashtu një mënyrë e mirë për të zvogëluar shanset për një haker të ketë sukses. Për shembull, hostimi i InMotion ofron Joomla web hosting të optimizuar, ata gjithashtu kanë mësime online dhe ekipi i tyre është i trajnuar të ndihmojë klientët e tij në rast se ata kanë probleme me faqet e lidhura me Joomla.

Kërkoni për një ekspert Joomla

Në forumin zyrtar Joomla mund të merrni ndihmë në rast se diçka nuk shkon mirë me faqen tuaj të internetit. Ata janë një komunitet shumë miqësor dhe aktiv dhe të gatshëm për të ndihmuar të gjithë, veçanërisht kur faqja e tyre e internetit është e hakuar. Sidoqoftë është mirë të jeni në kontakt me një person që e njeh Joomla brenda-jashtë, sepse në rast se faqja juaj është e hakuar, nuk është e mjaftueshme për të rivendosur skedarët, duhet të gjeni gjithashtu rrënjën e problemit dhe ta rregulloni atë. Një person, i cili punon me Joomla çdo ditë, mund ta identifikojë problemin në asnjë kohë dhe mund ta rregullojë atë për ju.

Përfundim dhe mendime përfundimtare

Shtë e pamundur të bësh një faqe në internet 100% të papërshkueshme nga plumbi, por me truket e mësipërme të thjeshta mund të rikuperosh shpejt nga një hakmarrje ose mund ta bësh faqen tënde Joomla më të sigurt se mesatarja. Kështu që unë sugjeroj që gjithmonë të keni një kopje rezervë të faqes tuaj, të presë vetëm me kompani të besueshme dhe të besueshme dhe të keni një zhvillues Joomla në dispozicion për t’ju ndihmuar.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Оцените статью
  Понравилась статья?
  Комментарии (0)
  Комментариев нет, будьте первым кто его оставит

  Комментарии закрыты.

  Adblock
  detector