Pse nuk duhet të zgjidhni një Web Hosting Falas?

pse të mos zgjidhni një pritje falas për faqen e internetit të biznesit tuaj


Ka shumë arsye pse ju nuk duhet të zgjidhni paketa falas për mbajtjen në internet për faqen tuaj të internetit, të tilla si hapësirë ​​e kufizuar në disk, bandë të kufizuar, fusha shtesë të kufizuara, emri falas i domain, rezervë i kufizuar, kohë të ulët garancie, numër i kufizuar i bazave të të dhënave të mbështetura , asnjë çertifikatë private SSL, masa të ulëta sigurie dhe intimiteti, asnjë mbështetje të bazës së të dhënave INNODB, asnjë cache PHP APC, asnjë lidhje të largët MYSQL, asnjë qasje në FTP përmes SSL (SFTP), asnjë kontroll të SSH, asnjë punë të përparuar në lidhje me informacionin e fshehtë, nënfusha të kufizuara, domene të parkuara , llogari me email të kufizuar dhe pa qasje në SMTP, pa mbështetje të duhur, shpejtësi të ulët të rrjetit, pak RAM dhe një procesor të dobët dhe një sistem të vjetër operativ.

Zakonisht, mbajtja në internet falas është mjaft e mirë për bloget personale ose bisedat në dhomë pa shumë veçori dhe ku përmbajtja nuk shkruhet shumë shpesh gjithashtu, në këtë rast, ju nuk bëni faqe interneti tregtare. Pritja e paguar e uebit ka burime të pakufizuara, është më e shpejtë, e sigurt dhe e besueshme dhe ju ofron dhjetra skenare, CMS dhe burime të tjera për të krijuar madje edhe faqe interneti tregtare.

Këtu janë disa nga arsyet pse ju nuk duhet të zgjidhni web hosting falas për faqen tuaj të internetit:

 1. Hapësira e kufizuar në disk është një problem i madh kur doni të krijoni një komunitet të madh në internet, kështu që ju nevojiten më shumë se 2 GB të ofruara nga kompania juaj e lirë e mbajtjes së faqes në internet. Ju mund ta përdorni këtë hapësirë ​​për ruajtjen e të dhënave personale dhe private në të njëjtën kohë për faqen tuaj të internetit dhe nëse ndërtoni një komunitet të madh do t’ju duhet të keni hapësirë ​​për avatar, imazhe, nënshkrime, ikona, HTML, PHP, CSS, js dhe video etj. Problemi, në këtë rast, është numri i skedarëve. Zakonisht, këto nuk janë shumë të mëdha, por ato janë mijëra skedarë të përhapur në qindra dosje.
 2. Bandwidth i kufizuar do të thotë një numër të kufizuar vizitorësh në faqen tuaj të internetit, zakonisht, keni nevojë për më shumë se 100 GB për një uebfaqe të popullarizuar dhe veçanërisht nëse dëshironi shumë klientë, atëherë me të vërtetë duhet të blini një pronë / internet që pret biznesin tjetër, ata do të marrin një gabim i ngjashëm siç është “Limiti i Bandwidth L tejkaluar” Serveri është përkohësisht i paaftë për të shërbyer kërkesën tuaj për shkak të pronarit të faqes që arrin kufirin e tij / saj të brezit. Ju lutemi provoni përsëri më vonë. ” Me web hosting të paguar ju keni një bandë të pakufizuar në mënyrë që klientët tuaj të mos marrin më këtë gabim dhe ju mund të punoni gjithnjë e më shumë në trafikun e faqes suaj të internetit.
 3. Domenet e kufizuara të shtesave janë një problem tjetër i madh, veçanërisht nëse dëshironi të krijoni projekte të shumta në të njëjtin host, ose nëse krijoni një projekt të madh me shumë projekte të vogla dytësore në fusha të ndryshme. Zakonisht, hosti falas në internet ofron vetëm 2 fusha shtese, në vend të një numri të pakufizuar të fushave të shtesave që merrni në një host të paguar. Një fushë me shtesa kushton rreth 1 $ dhe kostot e regjistrimit të tij në varësi të shtrirjes së domenit.
 4. Emrat e domain falas ofrohen nëse blini dhe paguani për një vit paraprakisht një paketë premium hosting, kështu që ju mund të merrni ose një .com, .org ose një lloj tjetër domeni falas. Ky opsion nuk është i disponueshëm kur përdorni një pritje falas në internet. Zakonisht, në rastin e një pritjeje falas në internet, ju përdorni një emër nën-domain të një domeni të paracaktuar dhe të disponueshëm.
 5. Proceset e kufizuara automatike të rezervimit janë të disponueshme çdo muaj në mbajtjen në internet falas, por në primitin pritës ju i merrni këto procese çdo ditë dhe mund të bëni me kopje rezervë kur të doni, në mënyrë që të mos humbni punën tuaj dhe të dhënat tuaja.
 6. Kohëzgjatja e ulët e garancisë është në dispozicion në pritjen falas, por në atë premium keni 99,999%, kështu që faqja juaj e internetit është e qëndrueshme dhe nuk do të ketë gabime në lidhje me funksionalitetin e saj. Për të ruajtur kostot e tyre, ndërmarrjet e vogla që ofrojnë pritje falas nuk garantojnë një kohë të mirë.
 7. Një numër i kufizuar i bazave të të dhënave të mbështetura është një problem i ngjashëm me një numër të kufizuar të domain shtesë të mbështetur. Një host primit ofron baza të të dhënave të pakufizuara dhe duhet të dini që faqet e internetit komplekse me sisteme të menaxhimit të përmbajtjes kanë nevojë për të paktën një bazë të dhënash. Edhe nëse mund të përdorni tabela të ndryshme për secilin softuer në një bazë të dhënash të vetme, mund të rishikoni, sepse nëse shfaqet ndonjë lloj problemi në bazën e të dhënave, keni humbur të gjitha të dhënat për të gjithë programin tuaj të instaluar në faqen tuaj të internetit si Joomla, PrestaShop, dhe WordPress dhe kështu në. Pasja e bazave të të dhënave të shumta për secilin softuer gjithashtu rrit sigurinë sepse çdo bazë e të dhënave ka emrin, përdoruesin dhe fjalëkalimin e saj unik.
 8. Asnjë certifikatë private SSL dhe asnjë mbështetje e bazës së të dhënave INNODB nuk janë dy karakteristika të veçanta që nuk përfshihen në pritësin e lirë, por kanë nevojë për platforma të tregtisë elektronike si OpenCart, WooCommerce dhe PrestaShop etj. Me ndihmën e këtyre dy tipareve, ju rrisni sigurinë e klientit tuaj kur ai blen diçka nga faqja juaj e internetit.
 9. Në host falas të internetit, askush nuk po shqetëson me sigurinë dhe intimitetin, kështu që ju të mund të prisni probleme të vërteta në këto zona, veçanërisht sepse nëse hosti juaj është i lirë, askush nuk ka paguar specialistë për të zbatuar masa të sigurisë dhe intimitetit për ju.
 10. jo PHP Cache e APC ofrohet në host falas, kështu që faqet e shumta të skedarëve tuaj PHP nuk po shpejtojnë dhe faqja juaj e internetit nuk po e përmirëson shpejtësinë e saj fare.
 11. jo MySQL lidhje e largët do të thotë që ju nuk mund të siguroni qasje në distancë në serverin e bazës së të dhënave nga shtëpia ose nga një server tjetër në internet.
 12. Asnjë qasje në FTP përmes SSL (SFTP) dhe asnjë kontroll i SSH nuk do të thotë që ju nuk mund të përdorni Putty për të krijuar lidhje të sigurta në faqen tuaj të internetit dhe për të ngarkuar skedarë ose për të dhënë komanda të ndryshme.
 13. Të mos kesh akses për të krijuar punë të përparuara, do të thotë që nuk mund të përdorësh skriptet komplekse siç janë phpSFP (Programi i PHP në Facebook) ku të duhet të krijosh punë të qarta për të punuar si duhet.
 14. Pa nënfusha të pakufizuara dhe pa domene të parkuar ju nuk mund të menaxhoni domenin tuaj ashtu si ju dëshironi ose të vendosni disa projekte ose të zhvilloni ose provoni projekte të tjera duke përdorur nënfushat.
 15. Llogaritë e kufizuara të postës elektronike dhe pa qasje në SMTP do të thotë që ju mund të dërgoni vetëm disa postë elektronike dhe nuk mund të administroni llogarinë tuaj të postës elektronike si duhet. Me pritje në internet premium ju madje mund të dërgoni e-mail në masë dhe të planifikoni email si dëshironi.
 16. Asnjë mbështetje e duhur nuk do të thotë që nëse e keni problem, askush nuk mund të ndihmojë nëse dhe e vetmja zgjidhje është të paguani dikë për të zgjidhur problemin. Edhe nëse doni vetëm të modifikoni diçka ose ka çështje të serverit, mbështetja nuk do t’ju përgjigjet shumë shpejt dhe do të jeni në pritje me projektet tuaja.
 17. Shpejtësia e ulët e rrjetit, pak RAM dhe një procesor i dobët dhe një sistem i vjetër operativ janë problemet e harduerit të mbajtjes në internet falas dhe ju me të vërtetë duhet të blini një premium për t’i përmirësuar këto. Nëse keni më shumë RAM, një procesor më të fuqishëm dhe një sistem operativ të azhurnuar, mund të bëni shumë më tepër sesa me një të lirë.

Lexoni gjithashtu: A është mirë strehimi i mirë për uebfaqet e biznesit?

Nëse dëshironi të jeni një reseller ju duhet të blini një paketë të përshtatshme për mbajtjen në internet dhe të mos përdorni një të lirë sepse do të ndani burimet tuaja me njerëzit dhe do të merrni para për ato burime, në mënyrë që të mos mund të përdorni një paketë falas të mbajtjes së faqes në internet sepse nuk mund të garantoni cilësinë e shërbime që ju ofroni.

Në fund, siç mund ta shihni, mbajtja në internet pa pagesë ka shumë më tepër disavantazhe sesa të kurseni në web hosting. Përkundrazi, duke përdorur një llogari falas për strehimin, unë sugjeroj shumë marrjen e një plani të lirë të pritjes. Këtu janë 3 kompani pritëse të besueshme dhe me kosto të ulët që mund të zgjidhni nga:

kompani
Pricemimi i Promo

1pritja më e mirë për domene të shumta1.99 $ / muaj
2hostime më të mira të shumëfishta3,95 $ / muaj
3pritja më e mirë e lirë për faqet e internetit të shumta3.49 dollarë / muaj

Planet e lartpërmendura të pritjes së hostit përfshijnë gjithashtu një emër domain falas, hapësirë ​​të pakufizuar në disk dhe gjerësi mujore, shumë kredite për marketing falas dhe karakteristika të tjera të shkëlqyera.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map