Rishikimi MaxCDN – Pse duhet ta konsideroni?

01.06.2020
Artikuj dhe më shumë… 'Rishikimi MaxCDN – Pse duhet ta konsideroni?
0 10 мин.

shqyrtime maxcdn


Një numër në rritje i përdoruesve të WordPress zgjedhin MaxCDN si zgjidhjen e tyre të ofrimit të përmbajtjes në rrjet falë përballueshmërisë dhe lehtësisë së përdorimit të saj. Edhe pse është e mbushur me karakteristika komplekse, MaxCDN ka një kurbë të qetë të të mësuarit, dhe po ashtu shijohet nga përdoruesit e herës së parë dhe klientët me kohë të gjatë.

CDN si MaxCDN janë shfaqur si një përgjigje ndaj përpjekjeve të pronarëve të faqeve të internetit për t’u ofruar vizitorëve të tyre një përvojë më të mirë të përdoruesit duke minimizuar latente. Nxitja në performancën e faqes në internet që rezulton nga zbatimi i mjeteve të tilla të përshpejtuesit të faqes në internet nuk kalon pa u vënë re nga vizitorët – kohët më të mira të përgjigjes do të përkthehen në përvojë më të mirë të përdoruesit dhe angazhimin e vizitorëve.

Përmbledhje e kompanisë MaxCDN

MaxCDN u themelua në 2009, dhe është me qendër në Los Angeles, California. Kompania ka një rekord të dëshmuar si një ofrues i shërbimeve të përshpejtimit të faqes në internet, dhe megjithëse kompani me emër të madh si WPEngine, StumbleUpon ose 9GAG kanë zgjedhur shërbimet e saj, MaxCDN ka qenë një nga ofruesit e parë të CDN i cili nuk u përqëndrua vetëm në nevojat e kompanive të mëdha, por ofroi zgjidhje që u përgjigjen nevojave të pronarëve të bizneseve të vogla dhe faqeve të internetit me një njeri.

shpejtoni faqen e internetit me maxcdn

CDmimi MaxCDN

MaxCDN ka plane për të gjithë duke filluar nga blogerët profesionistë deri tek ndërmarrjet e mëdha me uebfaqe të trafikut të lartë. MaxCDN përfshin 3 plane pajtimesh – Sipërmarrësi, plani profesional dhe plani personal. Planet vijnë me një garanci 30-ditore për kthimin e parave.

Plani i Sipërmarrësit është krijuar për blogerë dhe startup që duan të përshpejtojnë faqet e tyre të internetit. Icingmimet e këtij plani përcaktohen në varësi të gjerësisë së brezit të kërkuar (gjerësia e bandës / 100 GB / muaj për 9 $ në muaj, gjerësia e bandës 500 GB / muaj për 39 $ / muaj, dhe gjerësia e brezit 1TB / muaj për 79 $ / muaj).

Plani profesional fillon me 299 dollarë në muaj për 5TB dhe përmban pako deri në 25TB. Këto pako synojnë t’u përgjigjen kërkesave në rritje për performancën e kompanive më të mëdha, botuesve me një audiencë në rritje të vazhdueshme dhe shërbime të internetit që ofrojnë skedarë të vogla dhe të mesme.

MaxCDN gjithashtu ju lejon të zgjidhni një sistem çmimesh me porosi për gigabajt, i cili mund të preferohet nga botuesit e përmbajtjes virale, rrjetet e reklamave dhe shpërndarësit e lojërave të njohura.

çmimi maxcdn

Karakteristikat MaxCDN

Karakteristikat thelbësore të MaxCDN përqendrohen në sigurimin e mjeteve të sigurisë, kontrollit në kohë reale dhe analitikës. Kështu që, thirrjet për pastrim, nëse pastrimi i pasurive bëhet përmes Panelit të Kontrollit ose aplikacionit tuaj personal të ndërtuar, nderohen menjëherë. Po kështu, integrimi SSL është bërë edhe në kohë reale me të gjitha opsionet SSL të aktivizohen menjëherë. Raportimi në kohë reale ju lejon të merrni një pasqyrë të trafikut që bëni dhe sjelljes së përmbajtjes tuaj.

Shikuesi i regjistrave të MaxCDN ju lejon të qasni në shkrimet tuaja përmes API, Paneli i Kontrollit ose ndërfaqja e linjës komanduese të MaxCDN, MaxCLI. Me kovën Raw Log to S3 secila dhe çdo përgjigje e serverit për zonën tuaj të tërheqjes është bërë e disponueshme për ju, kështu që ju mund ta përdorni atë për qëllime analitike. Protokollet e sigurisë së CDN (Autentifikim me dy hapa, Shenja të sigurta, OAuth, IP Whitelisting, HTTP Referrer Whitelist, etj.) Ju lejojnë të menaxhoni njerëzit, bots, dhe të shtoni lejet për të hyrë në pasuritë tuaja dhe panelin e kontrollit.

Karakteristikat e përparuara të përcaktuara nga ky ofrues i CDN përqendrohen në mënyrën se si dorëzohet përmbajtja juaj dhe ju japin shumë rrugë falas në forcimin e sigurisë së faqes suaj të internetit dhe integrimin e burimeve të MaxCDN në aplikimet tuaja. Kështu, për shembull, mund të përdorni rregulla të bëra paraprakisht ose mund të përdorni rregulla të personalizuara për të kontrolluar mënyrën e dorëzimit të përmbajtjes tuaj. Ju mund të zgjedhni më tej shpërndarjen e përmbajtjes duke krijuar cache të veçanta për pajisjet celulare dhe desktopin. Shtresa e caching e Origin Shield ju mbron nga mbingarkesat e kërkesave, i bën kërkesat e origjinës më efikase duke filtruar kërkesa të shumta në një kërkesë të vetme origjine, dhe lehtësisht merret me kërkesat e pikave.

Për më tepër, MaxCDN ju lejon kontroll të plotë mbi menaxhimin dhe të dhënat e llogarisë tuaj me SDK dhe integrimin e GitHub. Sigurisht i mençur, ju mund ta aktivizoni SSL menjëherë në Panelin e Kontrollit. Vizitorët tuaj do të lidhen me serverat buzë duke përdorur një lidhje SSL. Kjo jep kohë më të shpejtë të lidhjes dhe “heq” ngarkesën e CPU nga serverët tuaj të origjinës.

Karakteristika të tjera që vlen të përmenden përfshijnë:

 • VOD Zone (Video-on-Demand Zone) për transmetimin e videove të para-regjistruara dhe Zona Live për transmetimin e videove live;
 • Përputhshmëria me CMS të shumta (WordPress, Drupal, Joomla, Magento, PrestaShop, OpenCart, etj.);
 • Paneli i Kontrollit gjithëpërfshirës, ​​i lehtë për t’u përdorur;
 • Integrimi i thjeshtë i WordPress me shtojcat W3 Total Cache dhe SuperCache.

Përmbledhje e Rrjetit MaxCDN

Mbi 53 lokacione PoP përbëjnë rrjetin global të peering-it të MaxCDN. Nga këto, 22 janë të vendosura në Amerikën e Veriut, 31 në Evropë dhe 4 në Azi & Australia. Duke pasur parasysh se ata i kanë vendosur vendet e tyre më të mira në qendrat më të mira në klasë, të cilat mbështeten në serverët e zhveshur të pajisur me SSD, ata janë në gjendje të ofrojnë shpejtësi të shtuar me lidhje 10 GB.

Vendet e skajit të mburrura nga ky ofrues i CDN janë në gjendje të trajtojnë ngarkesa të larta në çdo kohë ose vendndodhje të caktuar, duke mbajtur vazhdimisht shpejtësinë e faqes tuaj dhe duke e bërë shpërndarjen e përmbajtjes një proces të qetë.

Mbështetja e klientit MaxCDN

Mbështetja e klientit është në dispozicion përmes të gjitha kanaleve – email, telefon, chat live. Udhëzuesit e thjeshtë të konfigurimit, FAQ të plota dhe burimet e zhvilluesit e kthejnë përvojën tuaj me këtë CDN në një proces shumë më të thjeshtë. Nëse ende keni probleme, mund të kontaktoni mbështetjen e klientit që është në dispozicion për përdoruesit 24/7.

MaxCDN vazhdimisht përqendrohet në zhvillimin e shërbimeve të saj dhe përmbushjen e kërkesave të përdoruesve, gjë që reflektohet edhe nga fakti që përdoruesit kanë mundësinë të kërkojnë veçori dhe të votojnë për tiparet e rekomanduara për t’u shtuar.

pse zgjidhni maxcdn

Pse duhet të përdorni MaxCDN?

Uebfaqet e e-commerce janë një nga shembujt më të përmendura shpesh në faqet e internetit që kanë nevojë për një CDN nga ndërmarrja, por një CDN është një domosdoshmëri për çdo kompani, gjenerimi i të ardhurave të së cilës varet kryesisht nga prania e tyre në internet.

Një përdorues për herë të parë mund të jetë pak i kapërcyer nga aftësitë e këtij shërbimi, por baza e njohurive ofron informacione gjithëpërfshirëse, udhëzues hap pas hapi dhe mësime që janë të lehtë për t’u kuptuar edhe nga persona më pak përvojë, prandaj, duke e bërë këtë shërbim të përshtatshëm për këdo. Shkallueshmëria e tij, përshtatshmëria dhe veçoritë e përparuara të sigurisë do të thotë që është i aftë të përmbushë edhe kërkesat e kompanive të nivelit të ndërmarrjes.

Duke pasur parasysh që serverët e MaxCDN janë kryesisht të përqendruar në Evropë dhe SH.B.A., nëse shumica e vizitorëve tuaj janë nga këto vende, do të jeni në gjendje t’i shërbeni përmbajtjes audiencës suaj në mënyrë të shpejtë. Nëse jeni të lodhur për të zhytur gishtërinjtë tuaj në fushën e përshpejtuesve të uebfaqes, merrni parasysh avantazhet: jo më shumë ndërprerje të serverëve për shkak të rritjeve të papritura të trafikut, jo më shumë për të ngarkuar faqe, dhe më e rëndësishmja, nuk ka më klientë të humbur për shkak të këtyre çështjeve.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Оцените статью
  Понравилась статья?
  Комментарии (0)
  Комментариев нет, будьте первым кто его оставит

  Комментарии закрыты.

  Adblock
  detector