Rishikimi PrestaShop – Mirë për Dyqanin Online Profesional?

rishikim prestashop


PrestaShop është një zgjidhje falas për tregtinë elektronike që ju lejon të shisni online shpejt dhe me lehtësi. Po ashtu ju lejon të ndërtoni dyqanin tuaj online dhe me këtë dyqan online mund të keni në të vërtetë emrin e domain, hostin tuaj të internetit, mund të rendisni sa më shumë produkte siç dëshironi në krahasim me sistemin tjetër të menaxhimit të përmbajtjes elektronike e të tilla si Përmbajtja shpejtësi.

Në thelb, Prestashop zhvilluesit nuk ju paguajnë tarifë mujore për përdorimin e softuerit të tyre dhe ata nuk paguajnë një komision për secilin artikull të shitur. Sigurisht, ju ende duhet të paguani emrin e domain-it çdo muaj ose në çdo dhjetë vjet dhe gjithashtu duhet të paguani hostin tuaj në internet. Gjithashtu, ju ende duhet të paguani komision për procesorin e kartës tuaj të kreditit. Por këto të tre janë të pavarur nga programi PrestaShop. Për më tepër se kjo nuk ju kushton asgjë për programin aktual.

Karakteristikat e PrestaShop

Softueri është shumë i avancuar dhe thjesht duke e parë atë, ju mund të shihni që është shumë profesional dhe mund të rendisni të gjitha llojet e produkteve. Për shembull, ju mund të rendisni produkte të rregullta që dërgohen në thelb me postë, gjithashtu mund të rendisni produkte virtuale. Në thelb, gjithçka që mund të shihni në një demonstrim PrestaShop është i personalizueshëm dhe përveç kësaj PrestaShop madje ju lejon të shtoni veçori të caktuara në faqen e internetit duke shkarkuar module shtesë. Modulet përdoren për të krijuar dhe vendosur në karakteristika të dyqanit tuaj si menu, panumra, harta, banderola etj. Kështu mund të ndryshoni gjithë skajin e përparme për shkak të faktit që PrestaShop menaxhon të gjithë CMS përmbajtja këtu duke përdorur module.

tiparet prestashop

Pra, nëse klikoni në një kategori të një produkti, gjithashtu mund të shihni se sa i avancuar është ai që ka karakteristika të shkëlqyera, siç është lejimi për të parë produktet sipas listës ose nga rrjeti. Ajo ka një seksion të veçantë për kategoritë ku mund t’i zgjeroni ato dhe gjithashtu ka një sistem navigimi me shtresa që ju lejon të filtroni artikujt pas ngjyrës etj. Ekziston edhe një rrëshqitës i cili ju ndihmon të filtroni produktet sipas çmimit.

PrestaShop është një program i avancuar i shportave të blerjeve, i cili gjithashtu ka karakteristika moderne duke përdorur JavaScript për t’i bërë menutë të duken shumë më mirë, për të bërë më të lehtë për klientët tuaj që të kontrollojnë. Ju gjithashtu mund të shtoni monedha dhe gjuhë të shumta. Mund të shtoni informacione në dyqane, harta dhe butona sociale.

Dhe kur shkoni për të blerë artikuj, faqja e produktit duket e këndshme dhe e pastër se ka një thithkë bukë dhe tre kolona. Ju mund të zgjidhni ngjyrat, madhësinë përmes butonave të radios dhe menutë drop-down. Mund të shtoni bashkëngjitje. Ju mund t’i lejoni klientët të rregullojnë produkte të tilla si bluza.

Ju mund të shtoni SSL në mënyrë që personi të kontrollojë se ata ndjehen më të sigurt në lidhje me procesin e arkëtimit dhe ju gjithashtu mund të aktivizoni arka me një faqe dhe arka e mysafirëve. Kjo është diçka unike dhe shumë interesante. Sepse një nga shqetësimet kryesore në internet kur drejtoni një dyqan është se klienti juaj mund të lundrojë me lehtësi në faqen tuaj të internetit dhe të blejë produkte.

Ju gjithashtu mund të kryqni artikuj të promovuar në lista, mund të shtoni për të krahasuar artikujt. Gjithashtu, PrestaShop rishkruan URL-në tuaj nëse keni aktivizuar opsionet e SEO.

Si të instaloni PrestaShop?

Për të filluar instalimin e sistemit në faqen tuaj të internetit, thjesht shkoni në PrestaShop.com ku mund të shkarkoni versionet më të fundit të sistemit të menaxhimit të përmbajtjes. Pasi të keni shkarkuar PrestaShop, duhet të instaloni një klient FTP nëse tashmë keni një të tillë, mund ta përdorni.

Tjetra, duhet të ngarkoni skedarët e shkarkuar nga PrestaShop në rrënjën e hostit tuaj në internet. Mos harroni të zhdukni së pari skedarët e shkarkuar. Ju mund të përdorni zvarritje dhe lëshim te hosti juaj në internet. Gjithashtu, duhet të ngarkoni skedarët në dosjen e quajtur public_html nga rrënja juaj.

Pasi të keni mbaruar ngarkimin, duhet të shkoni në drejtorinë tuaj ku PrestaShop është instaluar në shfletuesin tuaj dhe të ndiqni ndihmësin e instalimit. Mund të vendosni gjuhë etj. Ju duhet t’i jepni lejen 777 skedarëve dhe dosjeve tuaja në mënyrë që të mos keni probleme gjatë instalimit.

Hapi tjetër është të shkruani emrin e dyqanit tuaj, veprimtarinë kryesore, vendin, zonën kohore të dyqanit, llogarinë, emrin, emrin, mbiemrin, adresën e emailit dhe fjalëkalimin. Një nga hapat e fundit është të konfiguroni bazën e të dhënave tuaja, kështu që të keni nevojë për adresën e serverit të databazës, emrin e bazës së të dhënave, hyrjen e bazës së të dhënave, fjalëkalimin e bazës së të dhënave dhe prefiksin e tabelave..

Për të krijuar një bazë të dhënash, thjesht duhet të shkoni në cPanel tuaj që zakonisht është në adresën shembulli.com/cpanel ku shkoni në seksionin e bazave të të dhënave dhe klikoni në bazat e të dhënave MySQL. Këtu krijoni një bazë të dhënash duke përdorur një emër, një emër përdoruesi me një fjalëkalim. Tani mund ta shtoni përdoruesin në bazën e të dhënave tuaja dhe të zgjidhni opsionin për të gjitha privilegjet. Kopjoni të dhënat dhe shkruani ato në asistentin e instalimit PrestaShop. Ju madje mund të provoni lidhjen e bazës së të dhënave.

Pas instalimit, duhet të fshini direktorinë e instalimit nga rrënja juaj FTP dhe duhet të riemërtoni dosjen e administratorit nga FTP. Tani mund të regjistroheni në panelin tuaj të administratorit.

Sidoqoftë, në ditët e sotme mund të instaloni PrestaShop duke përdorur Softaculous ose një tjetër instalues ​​me një klik të disponueshëm në cPanel në vetëm disa minuta, pa kaluar nëpër të gjitha hapat e lartpërmendur. Instaluesi me një klik do të ngarkojë skedarët dhe do të krijojë bazën e të dhënave.

Nëse jeni duke kërkuar për një host të besueshëm në internet për faqen tuaj të internetit eCommerce të PrestaShop, ne ju rekomandojmë shumë InMotion Hosting. Ata ofrojnë shërbim të përballueshëm, të pritjes së biznesit me mbështetje premium në internet. Ju mund ta vendosni PrestaShop në faqen tuaj te internetit me vetëm disa klikime.

me një klik instaloni prestashop inmotion hosting

PrestaShop Hosting nga InMotion + Domain Falas

Të gjitha planet e pritjes së biznesit në InMotion përfshijnë SSD, emër falas të domain, rezervë falas, kredi falas për marketing dhe më shumë. 

Fillo tani! – 4,19 $ / muaj »

Pasqyrë e Panelit të PrestaShop

Pasi të futni në pult, ju mund të shihni statistikat për porositë tuaja, shkëmbimet, karrocat e braktisura, jashtë produkteve të aksioneve etj. Ka njoftime në dispozicion për mesazhe të reja dhe për vlerësime të produkteve. Ju gjithashtu mund të shihni statistikat në lidhje me vizitorët unikë, burimet e trafikut dhe vizitat.

Ju mund të modifikoni, fshini, shikoni ose shtoni produkte të reja, kategori, veçori të produktit, atributet e produkteve, prodhuesit, etiketat, furnitorët, shtojcat në artikullin e menusë së katalogut.

tabelë prestashop

Ju mund të shikoni porositë, faturat, kthimet e mallrave, anijet e dorëzimit, anijet e kreditit, statuset dhe porositë e porosive në artikullin e menusë së porosive.

Ju mund të shihni klientët, adresat, grupet, karrocat e blerjes, shërbimin ndaj klientit, kontaktet dhe titujt në artikullin e menusë së klientëve.

Me rregullat e çmimeve, ju mund të modifikoni rregullat e shportës, rregullat e çmimeve të katalogut dhe cilësimet e marketingut. Këtu mund të krijoni gjithashtu një fushatë marketingu dhe kuponë.

Në module, ju mund të menaxhoni module, tema dhe të zgjidhni pozicionet dhe pagesën ndërsa gjatë transportit mund të shihni transportuesit dhe preferencat.

Tjetra është lokalizimi ku mund të menaxhoni gjuhët, zonat, vendet, shtetet, monedhat, taksat, rregullat e taksave dhe përkthimet.

Në preferencat mund të vendosni preferencat tuaja personale për ato të përgjithshme, porositë, produktet, klientët, temat, SEO, url, CMS, imazhe, kontakte të dyqaneve, kërkim, mirëmbajtje, vendosje gjeografike.

Këto janë elementët më të rëndësishëm nga pulti i PrestaShop, përveç kësaj mund të redaktoni edhe të tjera si parametra të përparuar, administrim, statistika dhe blog cs.

Filloni Dyqanin tuaj Sot me InMotion Hosting

Keni tashmë një faqe në internet PrestaShop? Eksperti i InMotion do t’ju ndihmojë të transferoni dyqanin tuaj në serverin e tyre!

Fillo tani! – 4,19 $ / muaj »

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map