Rishikimi WooCommerce – Pse ta konsideroni atë për Dyqanin tuaj Online?

Woocommerce nga shqyrtime


Nëse 10 vjet më parë dikush po mendonte të krijonte një dyqan në internet, është plotësisht i sigurt se ai nuk do të kishte zgjedhur WordPress. Më së shumti është përdorur për të krijuar bloge dhe faqe të thjeshta. Por gjithçka ndryshoi në mënyrë drastike.

Këto ditë mund të bëni vetë tregun tuaj në internet duke përdorur vetëm WordPress. Pse eshte ajo? Për shkak se ju merrni një nga mjetet më të mira që do të ndihmojë në zhvillimin e dyqanit tuaj: Shtojcë WooCommerce. Por pse WooCommerce përdoret kaq gjerësisht dhe a ka ndonjë pengesë në të? Le ta zbulojmë!

Së pari, do të shohim të mirat e përdorimit të kësaj shtojce. Ka disa përfitime kryesore në përdorimin e WooCommerce:

 1. Besuar nga mijëra dyqane.
 2. Integrohet në mënyrë perfekte me WordPress
 3. Sshtë me burim të hapur
 4. Mund të shesësh ndonjë gjë duke e përdorur atë (fjalë për fjalë)
 5. Shumë zgjatime
 6. Blogim i integruar (plus i madh)

WooCommerce është i Mirëbesuar

Kjo është me të vërtetë e rëndësishme kur mendoni të bëni dyqanin tuaj të ri. A do të zgjidhni diçka për të cilën shumë njerëz dyshojnë se funksionon? Nëse zgjidhni WooCommerce, jeni i vendosur për një fillim të shkëlqyeshëm. Vetëm kontrolloni këto numra:

 • Më shumë se 35% – ky është numri i faqeve të e-commerce që ai fuqizon në të gjithë botën
 • Më shumë se 7 milion shkarkime
 • Mbi 2.241.106 – numri i faqeve të internetit që e përdorin atë në shkurt 2018 (numri rritet)
 • Mijëra instalime çdo muaj.

Integrohet në mënyrë perfekte me WordPress

Meqenëse po përdorni WordPress si CMS tuaj, duhet të zgjidhni një shtojcë që përshtatet pa probleme me të. WooCommerce është ajo shtojcë.

Performanca e faqes tuaj është në diskutim këtu. A e dini se 40% e njerëzve braktisin ato faqe që kërkojnë shumë kohë për t’u ngarkuar (më shumë se 3 sekonda)? Dhe 47% e vizitorëve presin që një sit të ngarkohet në 2 sekonda ose më pak.

Kjo është arsyeja pse WooCommerce është kaq e mirë. Nuk do të ngadalësojë dyqanin tuaj dhe klientët e mundshëm që vizitojnë sitin kanë shumë më shumë gjasa të blejnë diçka. Në fund të fundit, kjo është arsyeja që e vendosët.

Por është e rëndësishme të mbash në mend një gjë: një shtojcë e azhurnuar rregullisht është një domosdoshmëri. WooCommerce nuk është asnjë ndryshim këtu.

Zhvilluesit që fshihen pas këtij mjeti po punojnë ditë e natë për të përmirësuar cilësinë dhe performancën e shtojcës. Nëse nuk e azhurnoni WooCommerce rregullisht, faqja juaj do të duhet të vuajë dhe përfundimisht biznesin tuaj.

Përdorimi i WooCommerce me WordPress ka një tjetër plus të madh: ju merrni azhurnime sigurie gjatë gjithë kohës. Nëse nuk përdorni ende shtesat e sigurisë që ofron, atëherë më mirë do të vazhdoni. Dyqani juaj do të mbrohet nga kërcënimet e njohura dhe dobësitë e tjera që mund ta rrëzojnë atë.

Prandaj mos harroni: WooCommerce ndihmon dyqanin tuaj të ketë një performancë më të mirë dhe të qëndrojë i mbrojtur, por po aq kohë sa të siguroheni që ta mbani atë në azhurnim.

WooCommerce është me burim të hapur

Një tjetër plus i shkëlqyeshëm është se WooCommerce është një plugin me burim të hapur. Kjo do të thotë që ju mund ta shkulni atë në nivelin më të lartë për t’iu përshtatur nevojave tuaja. Mundësia e personalizimit është e pafund.

Ju madje mund të personalizoni kodin burimor ose të kërkoni një zhvillues ta bëjë atë. Kjo është diçka që shumica e njerëzve kanë nevojë për një dyqan në internet nëse tejkalojnë një numër të caktuar vizitorësh çdo muaj. Dyqani do të funksionojë në mënyrë më efikase dhe do t’ju sigurojë një performancë më të mirë me kalimin e kohës.

Duke qenë një mjet me burim të hapur, ju mund të krijoni temat tuaja për të. Kjo lejon një pamje shumë më profesionale të dyqanit tuaj. Do të dilni nga turma dhe do të jeni më të dukshëm. Ndërtimi i markës tuaj do të jetë shumë më e lehtë.

Burimi i hapur do të thotë që dyqani që keni bërë nuk është i lidhur me një platformë specifike. Kjo është me të vërtetë e dobishme për cilindo që ka një sit.

Në fillim, nuk keni shumë vizitorë ose klientë në faqen tuaj, që është krejt normale. Por me kalimin e kohës, ndërsa reklamimi juaj rritet, do të merrni më shumë vizitorë dhe ndoshta klientë. Pritja që keni zgjedhur nuk mund të lejojë më shumë vizitorë sesa një numër të caktuar.

Por, meqenëse WooCommerce është një mjet me burim të hapur, ju lehtë mund ta zhvendosni dyqanin tuaj në çdo shërbim tjetër të hostimit që do të lejojë që biznesi juaj të zgjerohet më tej. Në këtë mënyrë, nuk po bëni kompromise. Kemi kaluar muaj për të testuar ndërmarrje të shumëfishta pritëse në internet dhe kemi bërë një listë të lartë të pritësve më të mirë të WooCommerce.

Ju nuk duhet të krijoni përsëri listën tuaj të tërë produktit sepse WordPress mbështetet nga shumica e platformave të pritjes atje. Thjesht transferoni gjithçka në serverin e ri dhe jeni mirë të shkoni.

Burimi i hapur mund të ketë dobësitë e saj, por ne do të flasim për ato më vonë në këtë postim.

Shitet fjalë për fjalë çdo gjë me WooCommerce

Ju punoni nga shtëpia, duke bërë rrathë për shitje. Ju jeni një stilist grafik dhe keni shumë dizajne për të shitur. Ju krijuat një kurs në internet dhe doni ta shisni. Everydo prej këtyre rasteve ka një gjë të përbashkët. Po, ju e menduat atë: ata duan të shesin diçka.

Nuk ka rëndësi se çfarë po shesni: produkte fizike ose dixhitale. Ju mund të përdorni WooCommerce për secilën prej tyre. Kjo me të vërtetë zgjeron fushën tuaj.

WooCommerce është gjithashtu mjeti i përsosur nëse jeni një shitës / tregtar i filialeve. Ka shumë site të ndërtuara për të shitur produktet e dikujt tjetër përmes marketingut të filialeve. Në këtë rast, gjithashtu, mund të shisni ndonjë gjë: produkte tradicionale, produkte / shërbime dixhitale, apo edhe anëtarësime dhe pajtime.

Shumë zgjerime WooCommerce

Kur drejtoni një dyqan në internet, duhet të keni shumë mundësi të ndryshme të lejuara nga platforma e zgjedhur. WooCommerce është i shkëlqyeshëm në këtë seksion. Zgjatjet që mund të instaloni në të do t’ju ndihmojnë shumë.

Ata bëjnë atë që bëjnë pluginat për vetë WordPress. Zgjatjet shtojnë funksionalitet shtesë në WooCommerce.

Por mund të jetë frikshme kur vendosni për herë të parë dyqanin tuaj, të mendoni për ndonjë zgjatje që mund t’ju duhej. Në atë rast, ju mund të shihni një listë me çdo shtesë në faqen zyrtare WooCommerce. Thjesht zgjidhni ato që i përshtaten më së miri dyqanit tuaj.

Këto janë vetëm disa nga gjërat që mund të bëni duke përdorur Zgjatjet WooCommerce:

 • Vendosje e thjeshtë dhe e shpejtë
 • Shtoni me lehtësi produkte të reja
 • Punoni me mënyrat e para-instaluara të pagesës
 • SEO
 • Menaxhimi i përmirësuar i rendit
 • Llogaritja e shportës
 • Menaxhimi i transportit

free-premium-Woocommerce-extensions

Le t’i shikojmë disa nga këto në mënyrë më të detajuar:

Menaxhimi i porosisë është ndoshta një nga pjesët më jetësore kur zgjedh një plugin eCommerce. WooCommerce nuk zhgënjehet në këtë fushë. Ka një menaxher të shkëlqyeshëm me shumë karakteristika të ndërtuara në të. Kjo bën për një përpunim më të shpejtë të rendit, duke çuar në rezultate më të mira.

Një tipar i shkëlqyeshëm i WooCommerce është fakti që nuk duhet të shqetësoheni për instalimin e të gjitha llojeve të metodave të pagesës. Shtojca vjen me shumë mënyra të para-instaluara të pagesave, si Transferimi i Telit Bankar, Paraja e Dorëzimit, PayPal, Sheshi, Stripe apo edhe Kontrollimi i pagesave.

WooCommerce ka një shtrirje të shkëlqyeshme që ju lejon të keni vlerësime të produkteve në faqen tuaj (falas). Quhet Shqyrtime Sociale Yotpo. Madje ju lejon të krijoni Q&’Shtë për të ndihmuar klientët tuaj jashtë.

WooCommerce gjithashtu vjen me disa shtesa të mira transporti / transporti. Një zgjedhje shumë e njohur quhet Shippo. Shtë falas të regjistroheni, por ju paguani 0,05 dollarë për etiketë transporti. Kjo ju ndihmon të mbani kontakte me 15+ transportues përfshirë DHL, UPS, FedEx dhe më shumë.

Kur tregu juaj në internet po pranon klientë, është jashtëzakonisht e rëndësishme që të qëndroni në kontakt me ta. Mënyra më e besueshme për ta bërë këtë është duke krijuar një gazetë ose një listë postare.

Gjë e mirë WooCommerce vjen me një shtesë të Chimp Mail. Nëse tashmë keni një llogari Mail Chimp, mund ta lidhni lehtësisht me dyqanin tuaj duke përdorur këtë shtesë (e cila është e lirë të përdoret).

Marrja e klientëve në faqen tuaj është një ndjenjë e mirë, por mbajtja e tyre rreth dhe sigurimi që ata të kthehen nuk është aq e lehtë sa tingëllon.

Cili është një avantazh tjetër që mund t’ju ndihmojë të bëni këtë? Sistemi i integruar i blogerave WooCommerce ka.

Blogim i Integruar

Nëse dëshironi të jeni një profesionist i vërtetë në vendndodhjen tuaj, është mirë të keni një blog në faqen tuaj. Por ju mund të pyesni Why ‘Pse? Nuk jam shkrimtar. Unë po shes gjëra. ” Dhe kjo mund të jetë e vërtetë.

Por mendoni për këtë: bizneset që janë në blog, kanë 55% më të prirura të rikthejnë trafikun në faqet e tyre të internetit, që do të thotë më shumë shanse për shitje. Meqenëse WooCommerce është një plugin WordPress, ajo ka karakteristika të integruara të blogezimit.

Duke krijuar përmbajtje që shfaqet në faqen tuaj, ju mund të arrini një renditje shumë më të mirë në Google. Le të themi që keni një dyqan ku shisni altoparlantët Bluetooth. Njerëzit e interesuar për këtë temë shpesh kërkojnë në internet artikuj në lidhje me folës të tillë.

Dhe çfarë ndodh nëse nuk keni asnjë artikull rreth tyre? Këta klientë të mundshëm po kalojnë, pa e vërejtur kurrë faqen tuaj.

Por nëse botoni rregullisht postime në lidhje me altoparlantët e rinj Bluetooth, të tjerët mund t’ju gjejnë më lehtë në Google. Dhe pasi ata sapo arritën në faqen tuaj të internetit, ndoshta ata do të blejnë një folës të ri nga ju.

Vizitorët që arrijnë në faqen tuaj do t’ju besojnë më shumë sepse mund të shohin se ju e dini se për çfarë po flisni. Dalëngadalë do të zhvilloni markën tuaj dhe do të jeni profesionist në kamare tuaj.

Pra, çfarë mendoni? A ja vlen të krijoni një faqe për blogezime pranë dyqanit tuaj? Siç thashë, nuk është e detyrueshme, por mund të bëhet një rrjedhë e vërtetë e ardhurash nëse vendosni disa punë në të. Dhe, pasi WooCommerce e ka ndërtuar tashmë këtë, pse të mos provosh?

Mijëra Temat e WooCommerce

Unë tashmë përmenda që ju mund të bëni temat tuaja për WooCommerce. Por jo domosdoshmërisht duhet. WooCommerce vjen me shumë tema të bukura, jashtë kutisë.

Ndoshta po mendoni se tashmë keni një temë të këndshme nga WordPress, e cila funksionon shumë mirë. Por duhet të keni parasysh të azhurnoni një temë WooCommerce kur bëni dyqanin tuaj. Përse?

Ky është një veprim i shkëlqyeshëm nga ana juaj sepse temat e WooCommerce janë krijuar posaçërisht për tregjet online. Nga lart, këto tema janë zhvilluar që të përshtaten mirë me dyqanin tuaj online.

Shtë një gjë e mirë që shumë prej temave janë bërë për dyqane të veçanta. Për shembull, nëse dyqani juaj do të shesë elektronikë (telefona, tableta, kufje etj) mund të zgjidhni nga ato të krijuara posaçërisht për këtë.

Një vend i mirë për të filluar të shikoni është dyqani me tema WooCommerce. Këtu mund të kërkoni për ndonjë temë për të cilën mund të mendoni. Por nëse po kërkoni diçka pak më shumë premium, mund të shikoni në ThemeForest.

premium-Woocommerce-temat

Ata kanë koleksionin më të madh të temave WordPress në internet. Për shkak të kësaj, shumë tema premium WooCommerce po shiten prej tyre. Megjithëse është e rëndësishme të theksohet, se shumica e tyre nuk janë falas.

Një këshillë e mirë: nëse dyqani juaj është në ditët e para, duhet të merrni një temë falas. WooCommerce punon mirë me ata gjithashtu. Kur do të merrni më shumë vizitorë dhe blerës në faqe, mund të përmirësoni një temë premium mjaft të thjeshtë.

Kur kërkoni temën më të mirë për dyqanin tuaj, është e rëndësishme të shikoni disa fakte përpara se të zgjidhni një. Gjëja më e rëndësishme për të zbuluar është nëse tema azhurnohet shpesh. Nëse e bën këtë, atëherë dyqani juaj do të jetë më i sigurt. Ju gjithashtu keni më pak të ngjarë të bien ndesh me pjesët e tjera të faqes.

Nga ana tjetër, ju duhet t’i kushtoni vëmendje vlerësimeve për atë temë. Si çdo produkt tjetër, nëse tema ka një vlerësim të lartë, do të jeni të sigurt se bën atë që pretendon. Leximi i disa përmbledhjeve në lidhje me të është edhe më mirë.

Duke qenë serioz në zgjedhjen e temës së duhur, siguron që do të përfitoni sa më shumë nga ato që WooCommerce ka për të ofruar.

Le të rifillojmë atë që kemi biseduar deri në këtë pikë:

 1. Ne kemi parë që WooCommerce është një shtojcë e besueshme që përdoret nga mijëra dyqane në të gjithë botën, duke i dhënë asaj një plus të madh.
 2. Një lehtësi tjetër është fakti që integron në mënyrë të përsosur me WordPress. Kjo lehtëson procesin e të paturit një treg të sigurt dhe të kryer në internet.
 3. WooCommerce duke qenë një plugin me burim të hapur e bën më të thjeshtë lëvizjen e dyqanit tuaj në një server tjetër ose ofruesin e pritjes kur ajo tejkalon atë të vjetër. Ai gjithashtu lejon një personalizim më të mirë të dyqanit.
 4. Zgjatjet për WooCommerce do ta bëjnë jetën tuaj shumë më të lehtë kur menaxhoni dyqanin.
 5. Sistemi i integruar i blogjeve është i shkëlqyeshëm për të arritur vizitorë të rinj që do të qëndrojnë në kontakt me ju falë shtrirjes së Mail Chimp.
 6. Një tjetër pozitiv është dyqani i temave WooCommerce (përndryshe ThemeForest) për të gjetur temën që do të rritë tregun tuaj përtej pritjeve tuaja.

Por në fillim të postimit, unë thashë se do të mbuloj edhe dobësitë. Pra, le t’i afrohemi atyre tani:

A jeni një person që ju pëlqen teknologjia? Në njëfarë mënyre të gjithë e bëjnë këtë. Por cili është ndryshimi midis dikujt që krijon një uebfaqe nga vetja dhe dikush që paguan një person për ta bërë atë për të? Dallimi është në njohjen e zhvillimit të faqes në internet.

Ky është një nga problemet këtu. Nëse nuk jeni aq shumë në teknologji, mund të duhet ca kohë për të mësuar të gjitha problemet dhe efektet e WooCommerce. Siç thashë më parë, është plotësisht e mundur. Por nëse nuk jeni mësuar të bëni diçka të tillë vetë, mund të dëshironi të kërkoni ndihmë.

Dhe kur dyqani është ngritur dhe funksionon, ju duhet ta menaxhoni atë. Meqenëse WooCommerce është një shtojcë me burim të hapur, ju duhet të bëni të gjitha punët e backend. Me platformat e paguara, kjo është ndryshe.

Nëse shkoni për një platformë tjetër, Shopify për shembull, ata kujdesen për gjithçka. Ju nuk duhet të shqetësoheni për shkatërrimin e faqes ose mosfunksionimin e saj. Nëse ka ndonjë problem, stafi do ta shqyrtojë atë dhe do të gjejë një mënyrë për ta rregulluar atë.

Por me WooCommerce nëse ka ndonjë problem, duhet ta zgjidhësh vetë. Në një situatë më fatlume, ju e gjeni përgjigjen në një sit të komunitetit. Ose mund të keni nevojë të punësoni një zhvillues për të bërë punën për ju. Por ndonjë nga këto situata mund të marrë kohë të çmuar larg tregut.

Një dobësi tjetër është frekuenca e azhurnimeve. WordPress merr azhurnime shumë shpesh. Por ndonjëherë plugins, në këtë rast, WooCommerce, nuk po përshtaten shumë shpejt me standardet e reja. Por kjo do të zgjidhet vetë brenda një çështje kohe.

WooCommerce mund t’ju kushtojë shumë para gjithashtu. Kjo është diçka që shumë njerëz e konsiderojnë si negativ. Temat e shumta të përdorura nga WooCommerce kanë një çmim. Kështu që nëse doni të azhurnoni dyqanin tuaj me një temë të re më të mirë, mund të shpenzoni para për këtë.

Zgjatjet e përdorura nga WooCommerce janë shumë të dobishme. Por shumë nga këto vijnë edhe për një çmim. Ju duhet t’i merrni parasysh këto çështje kur planifikoni dyqanin tuaj.

përfundim

Si përfundim, WooCommerce është një shtojcë e fortë dhe moderne për t’ju ndihmuar të ndërtoni një dyqan online. Siç kemi parë, ka shumë të mirat nëse vendosni të zhvilloni dyqanin tuaj duke e përdorur atë. Një nga më të spikatur është mundësia e madhe për personalizim dhe siguria e fuqishme që vjen me azhurnimet më të fundit.

Si gjithçka, gjithashtu ka disa të këqija. Nëse nuk jeni vërtet të njohur me teknologjinë, mund ta keni pak të vështirë të krijoni dhe menaxhoni dyqanin tuaj duke përdorur këtë mjet. Në këtë rast, një platformë e paguar mund të jetë një zgjedhje më e mirë për ju.

Por, nëse doni një dyqan në internet të fuqishëm, performues dhe modern, dhe jeni të gatshëm të vendosni disa punë në të, madje të mësoni nga poshtë lart se si ta bëni atë, unë rekomandoj fuqimisht të provoni WooCommerce.

Të mirat mund të tejkalojnë me të vërtetë nëse ne po flasim për WooCommerce.

Siç thashë në hapje, 10 vjet më parë, jo shumë njerëz do të mendonin të krijonin një dyqan në internet duke përdorur WordPress. Por siç e keni parë përmes këtij artikulli, WooCommerce mund të jetë një mjet i shkëlqyeshëm për t’ju ndihmuar ta arrini atë.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map