Shenjat që konfirmojnë ju duhet të ndryshoni Ofruesin e Pritjes

01.06.2020
Artikuj dhe më shumë… 'Shenjat që konfirmojnë ju duhet të ndryshoni Ofruesin e Pritjes
0 10 мин.

kur të ndryshoni ofruesin e mbajtjes së uebit


Web hosting është themeli i çdo faqe në internet. Si në rastin e një ndërtimi, nëse themeli nuk është i mirë, ndërtesa do të shembet herët a vonë. Kjo mund të jetë e vërtetë edhe në rastin e faqeve të internetit. Nëse ofruesi i web hosting-it me të cilin po pret, nuk mund të ofrojë shërbim dhe mbështetje të besueshme, faqja juaj e internetit do të vuajë shumë.

Në këtë artikull unë do t’ju zbuloj shenjat më të zakonshme që do t’ju informojnë se është koha për të kaluar në një ofrues tjetër të pritjes më të mirë. Ju lutemi mbani në mend, që ndryshimi i kompanisë, nuk do të jetë e nevojshme të heqni qafe problemet që keni aktualisht me faqen e internetit, do t’ju duhet të gjeni një ofrues të besueshëm të pritjes që do të minimizojë efektet negative që mund të vijnë..

Mbështetje e tmerrshme e klientit dhe teknike

mbështetje e tmerrshme e mbajtjes në internet

Problemi më i zakonshëm i shoqërive pritëse është mbështetja. Për shkak të vëllimit të lartë të kërkesave të ndihmës dhe personalitetit të pa trajnuar ose të zvogëluar në mbështetje mund të ngadalësojnë ndjeshëm shpejtësinë e përgjigjes ndaj klientëve dhe zgjidhjen e problemeve.

Unë mendoj se është normale nëse nuk përgjigjen menjëherë në çdo telefonatë. Por për sa kohë duhet të prisni? A do të prisnit një orë për ta kontaktuar me dikë? Po në lidhje me marrjen e një përgjigje në emailin tuaj? Nga përvoja ime nuk duhet të duhen më shumë se 30 minuta për të marrë ndonjë lloj përgjigjeje ndaj një emaili, edhe nëse ato janë jashtëzakonisht të zënë. Nëse duhet të prisni orë ose ditë, është e tmerrshme.

Shërbim jo i besueshëm me joproduktive shumë të gjata

Ndoshta vetëm pritja në cloud mund të ofrojë 100% garanci në kohë, por gjithmonë ekziston një shans për të patur një lloj problemi. Nëse përdorni hosting të përbashkët, mundësia për të pasur joproduktive është më e lartë. Por sa shpesh duhet që faqja juaj e internetit të mos jetë e disponueshme dhe për sa kohë të përshtatet akoma me standardet normale?

Përveç faktit që klientët tuaj po zhgënjehen sepse nuk mund të hyjnë në faqen tuaj, dhe të përdorin shërbimin tuaj ose të blejnë produktet tuaja, një shërbim jo i besueshëm gjithashtu mund të çojë në një ndëshkim të motorit të kërkimit. Nëse Google viziton faqen tuaj gjatë orarit të shkurtër, do ta shohë atë si një faqe të zbrazët dhe nuk do t’i japë më shumë rëndësi dhe do ta shtyjë atë poshtë në rezultatet e kërkimit.

Mjedisi i pasigurt i serverit dhe hakimi i faqes në internet

siguria në web hosting

O jo! Uebfaqja juaj është hakuar përsëri, fjalëkalimi i administratorit është rivendosur dhe faqja po shfaq përmbajtje të padëshiruar dhe të palidhur. A ishte kjo hera e parë kur ndodhi? Nëse po, me siguri ka cenueshmëri në kodin në faqen tuaj të internetit që lejon hakerat të futen në bazën e të dhënave tuaja ose të modifikojnë skedarët. Duke gjetur dhe rregulluar problemin duhet ta bëjë atë të sigurt. Po sikur serveri të hakohet dhe nuk mund të bësh asgjë në lidhje me të? Po sikur të vazhdojë ky problem dhe ndërmarrja pritëse nuk mund ta rregullojë problemin? Gjeni një kompani pritëse që mund të sigurojë rrjetin e tyre dhe ata janë në gjendje të rregullojnë problemet.

Uebfaqe të ngadalta dhe gabime në lidhje me kohën

Një studim i bërë së fundmi tregon se përdoruesit e internetit janë shumë të padurueshëm dhe kur kërkojnë dhe kërkojnë informacion, ata dëshirojnë përgjigjet menjëherë. Më shumë se 65% e përdoruesve të internetit do të lënë faqet e internetit që ngarkohen ngadalë. Një server i ngadaltë mund të shkaktojë rënie të madhe të trafikut të faqes në internet dhe me të vërtetë mund të dëmtojë biznesin tuaj. Shpesh ndodh që lidhjet e ngadalta do të çojnë në gabime në lidhje dhe nuk do të ngarkojnë aspak faqen tuaj. Nëse kjo ndodh çdo ditë, me siguri duhet të kaloni.

Mungojnë veçoritë teknike që janë të nevojshme për faqen tuaj të internetit

Vendosja e një blog WordPress ose një faqe në internet Joomla në një host të përbashkët janë disa veçori shumë standarde. Ka ofrues të pritjes që ofrojnë shumë karakteristika standarde, por kur bëhet fjalë për disa gjëra më të avancuara, ata thjesht nuk mund t’i bëjnë, përkundrazi ata nuk kanë njohuri teknike ose ambienti i serverit të tyre nuk i lejon ata të bëjnë ndryshime.

Një shembull shumë i thjeshtë mund të jetë ndryshimi i lejes së dosjes. Shtë e vërtetë që ndryshimi i lejes së skedarëve në 777 mund të shkaktojë probleme sigurie; megjithatë ka shtojca dhe shtesa që kanë nevojë për konfigurim tjetër të skedarëve sesa standardi. Cache W3 nuk do të funksionojë në faqen tuaj WordPress, derisa të vendosni lejet e sakta të skedarit. Nëse ky është një kufizim nga i cili doni të heqni qafe, kërkoni një kompani të re.

Ndryshime radikale në strukturën e çmimeve dhe tarifat e fshehura

Ndryshimi i çmimit të hostimit në internet

Shtë një strategji e zakonshme e marketingut në mesin e kompanive të mbajtjes në internet për të ofruar një prezantim, çmim të ulët për klientët e rinj dhe të ketë një normë më të lartë për rinovimet e llogarisë. Nuk ka asgjë të keqe në këtë, nëse ata informojnë klientët për këtë fakt. Sidoqoftë, ka ofrues të mbajtjes së faqes në internet që nuk do t’ju tregojnë se cili është çmimi i rinovimit të tyre, dhe ata thjesht do t’ju ngarkojnë pa ndonjë njoftim paraprak. Lexoni gjithmonë termat me kujdes dhe nëse nuk gjeni ndonjë gjë që i referohet rinovimeve të llogarisë, ose nëse diçka e dyshimtë, duhet t’i shmangni ato.

Tarifat e fshehura gjithashtu mund të jenë një problem i madh dhe një shenjë negative. Ka pasur raste kur një faqe në internet u hakua, për shkak të mungesës së sigurisë, por ajo kishte një kopje rezervë dhe klienti kërkoi një rivendosje. Kompania restauroi sitin dhe ajo funksionoi në mënyrë të përsosur, por ata ngarkuan klientin më shumë sesa kostoja e planit aktual të hostimit. Nëse kjo do të ndodhte një herë, ka më shumë të ngjarë që do të ndodhë pa pushim. Pra, jini të vetëdijshëm për kostot e fshehura të pritjes.

Asnjë mundësi azhurnimi për hostin e nivelit të ardhshëm

Uebfaqja juaj po fillon të rritet, biznesi juaj po rritet gjithashtu, dhe papritmas ju merrni një telefonatë ose një njoftim me email nga kompania juaj pritëse që faqja juaj e internetit po përdor shumë burime dhe atyre u është dashur të mbyllin atë për të balancuar serverin. Çfarë?! Nëse faqja juaj e internetit fillon të marrë një trafik papritmas shumë, falë SEO-s ose punës së marketingut, në rast të një pritjeje të përbashkët mund të jetë problem. Shitësit e aksioneve nuk janë të dizajnuara për të trajtuar sasi të lartë të trafikut në një periudhë shumë të shkurtër dhe ato kanë tendencë të mbyllin faqen tuaj thjesht. Në këtë rast do t’ju duhet të përmirësoni në një server virtual, por çfarë nëse firma aktuale pritëse nuk ofron mundësi të azhurnimit? Isshtë koha për të ndërruar web hosting.

Pra, është web hosting juaj mjaft i mirë?

Nëse jeni duke provuar një nga shenjat e mësipërme, mbase duhet të shikoni përreth dhe të shihni se çfarë ofrojnë ofruesit e tjerë të pritjes. Nëse ka më shumë shenja me të cilat duhet të merreni, duhet të kopjoni urgjentisht faqet e internetit dhe të lëvizni. Shtë e nevojshme të përmendet, që asnjë nga ofruesit e pritjes nuk është i përsosur, gjithmonë ekziston diçka që mund të shkojë keq, dhe do të shkojë keq, por është e rëndësishme se si ndërmarrja merret me secilin rast. Nëse shihni se ata me të vërtetë kujdesen për ju, dhe përpiqeni të bëni çmos për t’ju ndihmuar, me siguri ju duhet t’u jepni atyre një shans, por vazhdimisht të merreni me të njëjtat probleme mund të jenë shumë zhgënjyese dhe mund të jetë një alarm i madh për të marrë një të re ofruesi i web hosting.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Оцените статью
  Понравилась статья?
  Комментарии (0)
  Комментариев нет, будьте первым кто его оставит

  Комментарии закрыты.

  Adblock
  detector