Si dhe ku mund të blini faqet e internetit të cilësisë?

blej-quality-faqet


Meqenëse shumica e njerëzve janë duke kërkuar në Internet në PC-në dhe pajisjet e tyre mobile, është gjithmonë një ide e mirë të filloni uebfaqen tuaj që siguron një rrjedhë të vazhdueshme të të ardhurave. Kur njerëzit duan diçka, ata zakonisht thjesht e kërkojnë atë përmes Google dhe kalojnë nëpër shumë dyqane online në dispozicion derisa të gjejnë produktin e përsosur dhe ta blejnë atë.

Ndërtimi i një uebsajti kërkon një kohë dhe përpjekje të konsiderueshme, për të mos përmendur punën që duhet të vendosni në SEO për të fituar një vend të preferuar në renditjen e Google. Por në të vërtetë ekzistojnë dy mundësi nëse doni të filloni shitjen në internet. E para është të krijoni një faqe në internet, dhe e dyta është të blini një tashmë ekzistues.

Kjo ide mund të duket e rrezikshme, por nëse gjeni një faqe në internet që tashmë e dëshmoi veten si një burim të shkëlqyeshëm të ardhurash, sigurisht që është një investim i mirë. Sigurisht, ne nuk po flasim për një investim të vogël sepse një uebfaqe tashmë i suksesshëm është mjaft i madh.

Sidoqoftë, nëse nuk keni shumë përvojë në këtë lloj biznesi, lehtë mund të bëni një marrëveshje të keqe. Në këtë artikull, ne do t’ju tregojmë përfitimet kryesore të blerjes së një faqe në internet dhe të gjitha gjërat që duhet të merrni parasysh para se ta blini atë. Deri në fund të këtij artikulli, ju do të dini saktësisht se ku mund të gjeni faqe interneti cilësore dhe si të dalloni faqet e internetit të këqija nga ato të mira. Vazhdoni të lexoni.

Lexoni: Ndërtoni & Shitet Uebfaqe për Fitim

Pse duhet të blini një faqe në internet?

Procesi i blerjes së një faqe në internet është mjaft i ngjashëm me blerjen ose shkëmbimin e ndonjë gjëje tjetër në internet. Ky transaksion duhet të përfshijë gjithashtu një platformë të palëve të treta që siguron që secila palë të jetë e kënaqur në fund, duke siguruar siguri dhe barazi. Pasi të keni gjetur faqen e internetit të përsosur, ose vendosni një ofertë ose paguani një çmim të caktuar.

Në fund, ju jeni pronari i ri i faqes duke marrë të gjitha të dhënat e kërkuara, si kur blini një shtëpi nga dikush. Edhe pse shumë njerëz nuk kanë dëgjuar as për të, blerja dhe shitja e faqeve të internetit në të vërtetë është një treg i shëndetshëm, me shpejtësi në rritje sot. Ka shumë arsye pse blerja e një faqe në internet mund të jetë shumë e dobishme për biznesin tuaj, të tilla si:

 • Ndërtimi i një uebsajti nga lart dhe rritja e popullaritetit të tij kërkon shumë kohë, të cilat mund të mos keni nëse doni të filloni shitjen menjëherë
 • Ndoshta ju jeni një ekspert në marketing, gjenerimin e trafikut, përmirësimin e kursit të konvertimit dhe të tilla, por nuk dini si të hartoni dhe programoni një faqe në internet
 • Ju keni një buxhet të caktuar dhe dëshironi ta investoni atë në diçka që ka potencial të madh

Në fakt, nëse ndonjë prej deklaratave të lartpërmendura janë të vërteta, patjetër që duhet të blini një faqe në internet. Nëse jeni të interesuar për këtë ide, atëherë le të vazhdojmë dhe ne do t’ju japim disa këshilla se si ta arrini qëllimin tuaj.

Vendet më të njohura të tregut për faqet e internetit

Ju mund të gjeni shumë vende të tregut sot në Web me një numër të madh njerëzish që ofrojnë faqet e tyre të internetit dhe mijëra blerje të suksesshme në baza ditore. Ne jemi këtu për t’ju treguar 3 vendet më të mira të tregut tani me faqet e internetit me cilësi më të lartë në dispozicion, ku mund të blini me siguri tuajin.

Flippers perandorisë

Empire-Flippers-blej-quality-faqet

Nëse jeni të interesuar vetëm për faqet e internetit të krijuara që kanë një histori të konsiderueshme pas tyre, nuk mund të gaboni me Empire Flippers. Shumica e faqeve në internet që mund të gjeni atje janë të paktën dy vjeç dhe gjithashtu gjeneruan të ardhura gjatë asaj kohe. Kompania kohët e fundit arriti në vlerën 50 milion dollarë dollarë kur bëhet fjalë për vlerën e përgjithshme të faqeve të internetit që ata shitën.

Sipas statistikave të tyre, ata kanë shitur 90% të faqeve të internetit që janë renditur në 3 muajt e fundit dhe faqet e internetit që ata kanë shitur në muajin e fundit kanë vlerë pothuajse 1,5 milion dollarë. Ka disa emra të mëdhenj që shkruajnë artikuj pozitivë rreth Empire Flippers, duke përfshirë BuzzFeed, Huffington Post, Shopify, Moz dhe më shumë. Kompania ka podcast-in e vet, ku ata flasin për bizneset në internet, marketingun e përmbajtjes dhe tema të ngjashme.

Ata gjithashtu kanë mjetin e tyre të Vlerësimit të Perandorisë që mund të përdoret për të llogaritur vlerën aktuale të faqes tuaj të internetit. Empire Flippers klasifikon çdo faqe në internet në një vend dhe ofron të gjitha informacionet e kërkuara për blerësit, përfshirë detaje në lidhje me metodën e fitimit të parave, të ardhurat e sakta të krijuara deri më tani dhe trafikun gjatë periudhës kohore.

FE International

fe-nderkombetare-blej-premium-faqet

FE International është lansuar në vitin 2010 dhe është një tjetër treg ku mund të gjeni vetëm faqe të internetit me vlera të larta. Nuk ka uebfaqe fillestare fare, megjithatë është një vend i shkëlqyeshëm për ata që janë të gatshëm të bëjnë një investim të madh. Meqenëse ka kaq shumë faqe të mëdha në dispozicion në FE International, ekziston gjithashtu një ekip ndërmjetësish që mund të konsultoheni sa herë të keni nevojë për këshilla.

Ekipi i tyre është i disponueshëm gjatë gjithë procesit derisa të kujdeseni për pjesën e fundit të dokumentit ligjor dhe më në fund të merrni pronësinë e plotë mbi faqen tuaj të re. FE International ka një normë të suksesshme 94,1% në shitjen e faqeve të internetit mesatarisht. Ata kanë një ekip të fortë i cili është me përvojë të lartë në këshillimin e strategjisë, sipërmarrjen, bankingun e investimeve dhe teknologjinë.

Ka shumë emra të mëdhenj që intervistuan FE International ose bënë një podcast me ta, duke përfshirë Huffington Post, Inc., Marketever, Skip Blast, dhe Karburant eCommerce vetëm për të përmendur disa. Përveç kësaj, ka shumë artikuj në dispozicion për kompaninë e shkruar nga Time, Yahoo Finance, Fortune, Fox News dhe më shumë. FE International gjithashtu ka blogun e vet plot me artikuj të dobishëm në lidhje me biznesin, të cilat patjetër që duhet t’i shikoni.

Flippa

flippa-blerje-High-quality-sites

Flippa filloi udhëtimin e saj përsëri në 2009 dhe vlera e të gjitha faqeve të internetit të shitura në platformën e shtuar së bashku është më shumë se 200,000,000 dollarë tani. Sigurisht, kërkuan shumë mijëra transaksione derisa arritën këtë moment historik dhe gjithashtu i bëri ata një nga vendet më të njohura të tregut.

Siç mund ta shihni në faqen e tyre të internetit, ju mund të blini faqet e internetit të fillestare, faqet e internetit të krijuara, domenet dhe aplikacionet gjithashtu. Dokush mund të rendisë faqen e saj, domainin dhe aplikacionin e vet për një çmim të përballueshëm dhe nëse e shisni, ata marrin një shtesë prej 15% të çmimit përfundimtar.

Flippa është një kompani e suksesshme e besuar nga shumë emra të mëdhenj, duke përfshirë Forbes, Mixergy, Business Insider dhe Mashable dhe ata gjithashtu shkruan disa komente pozitive në lidhje me tregun. Një nga arsyet që njerëzit e pëlqejnë kaq shumë është ndërfaqja e saj miqësore me përdoruesit dhe fakti që të gjithë mund të kontaktojnë me ekipin e tyre nëse kanë nevojë për ndonjë ndihmë.

Në një ditë mesatare, 5.000 faqe të reja të internetit shfaqen në Flippa, duke kërkuar një pronar të ri dhe ata me sukses shesin mesatarisht 30,000 prej tyre në baza vjetore. Një gjë tjetër e shkëlqyeshme është që Flippa i vë të gjitha informacionet në dispozicion për historinë dhe trafikun e faqeve në internet, kështu që nuk do të duhet as t’i kërkosh ato.

Si për të parë faqen e internetit më të mirë?

Shtë një gjë e mirë të njohësh vendet më të mira për të blerë një faqe në internet, por si të përcaktosh nëse një faqe në internet është e mirë apo e keqe? Ne do t’ju tregojmë disa praktika të rëndësishme që mund t’ju ndihmojnë të bëni zgjedhjen e duhur. Secila prej tyre kërkon ca përpjekje, pasi do të duhet të analizoni faqet e internetit nga këndvështrime të ndryshme, por nuk është me të vërtetë asgjë nëse merrni një uebsajt të fuqishëm si kthim.

Sitedo sit ka një histori

Para së gjithash, duhet të hidhni një sy në moshën e faqes së internetit të veçantë para se të zgjidhni. Shtë një nga faktorët më të rëndësishëm sepse nëse një faqe në internet është më e vjetër, atëherë kjo tregon se është gjithashtu më e qëndrueshme. Na tregoni pse:

 • Duhet shumë kohë për të gjeneruar trafik në mënyrë organike, të cilën me siguri kishte një uebsajt më i vjetër
 • Do të keni mjaft të dhëna në lidhje me të ardhurat e krijuara nga Uebfaqja në të kaluarën
 • Shtë më i vjetër dhe është akoma duke punuar, gjë që është një shenjë e shkëlqyeshme. Uebfaqet e pasuksesshme zakonisht thjesht zhduken

Përcaktimi i moshës së një emri domain nuk është një punë e madhe. Ka mjete në internet si Kontrolli i Moshes së Domainit ku thjesht kopjoni adresën e faqes në internet dhe kjo do t’ju tregojë numrat e saktë.

Sidoqoftë, është e rëndësishme të theksohet se me këtë metodë, do të zbuloni vetëm moshën e domenit, i cili nuk është i njëjtë me moshën e faqes në internet. Për të zbuluar se cila është mosha aktuale, duhet të gërmoni më thellë. Ekziston një faqe në internet e quajtur Machine Wayback e cila është në thelb një arkiv i Internetit dhe mund të ju ndihmojë ta gjeni atë brenda disa minutash.

Shuma dhe burimi i trafikut

Gjëja e dytë për të bërë është të kontrolloni se sa trafik në faqen e internetit grumbullohet në një periudhë të caktuar kohe. Ky është tashmë disa informacione të dobishme, por mund ta shembni edhe më tej duke hedhur një vështrim se nga erdhi trafiku. Burimet e trafikut përfshijnë motorët e kërkimit, mediat sociale dhe faqet e tjera që kanë shkruar në lidhje me faqen në internet.

Kjo është një mënyrë e shkëlqyeshme për të matur vlerën e një uebfaqeje. Shtë e thjeshtë: nëse do të kishte një audiencë të madhe, atëherë është shumë e vlefshme. Nga ana tjetër, faqet e internetit që kishin trafik të ulët nuk janë shumë më ndryshe se fillestarët. Për fat të mirë, të gjitha faqet e internetit për të cilat folëm më lart ofrojnë shumë detaje në lidhje me audiencën që kishte një faqe në internet të caktuar dhe burimet nga kanë ardhur.

Ata gjithashtu ju tregojnë se nga cilat shtete kanë ardhur vizitorët. Për shembull, nëse njerëzit nga Mbretëria e Bashkuar janë audienca juaj e synuar, atëherë një faqe në internet me vizitorë kryesisht nga Kina mund të mos jetë e përshtatshme për biznesin tuaj. Prandaj, një sit me trafik të lartë nuk është domosdoshmërisht një i mirë.

Pra, nëse gjeni një uebfaqe që kishte një sasi të madhe trafiku nga burime të ndryshme, atëherë është e rëndësishme të kontrolloni rajonet nga ka ardhur trafiku, ose përndryshe një marrëveshje në dukje e madhe mund të kthehet lehtësisht në zhdukje.

Sigurohuni që Uebfaqja është SEO-Friendly

Dhe ka një gjë të fundit, por një gjë shumë të rëndësishme: SEO. Optimizimi i Motorit të Kërkimit ndihmon shumë kur bëhet fjalë për gjenerimin e trafikut organik për faqen tuaj të internetit. Ju duhet të gjeni një faqe në internet SEO-Friendly dhe një tregues të mirë të kësaj nëse tashmë gjeneron një sasi të konsiderueshme të trafikut organik.

Edhe pse SEO e mirë është padyshim një avantazh, nuk është i detyrueshëm. Mund të blini një faqe në internet me SEO të dobët nëse trafiku, burimet dhe historia e përgjithshme duket e përshtatshme. Somethingshtë diçka që mund të përmirësohet në çdo kohë dhe nuk është as aq e vështirë me sasinë e madhe të mjeteve SEO në dispozicion në internet. Mbani në mend se Google penalizon faqet e internetit që zbatojnë praktikat e këqija të SEO kështu që nëse ka disa çështje me të, ato duhet të rregullohen sa më shpejt që të jetë e mundur.

Ekzistojnë dy praktika me të vërtetë të këqija të SEO që janë mjaft të zakonshme në mesin e faqeve të internetit:

 • Përmbajtje me cilësi të ulët që kundërshton të gjitha rregullat themelore të përdorimit të duhur të fjalëve
 • Dublikoni përmbajtjen që u kopjua plotësisht ose pjesërisht nga faqet e tjera

Gjëja e mirë është që ju mund të kontrolloni ndonjë nga këto detaje para nënshkrimit të marrëveshjes dhe blerjes së faqes në internet. Nëse nuk ju pëlqen ajo që shihni, vazhdoni të kërkoni sepse ka shumë uebfaqe në dispozicion për shitje që mund të sjellin shumë në tryezë.

Në përfundim

Ka shumë arsye pse dëshironi të blini një uebfaqe tashmë ekzistuese. Ose nuk jeni të kënaqur të ndërtoni një faqe në internet, thjesht nuk keni kohë ta filloni ndërtimin e saj, ose e konsideroni atë një investim të shkëlqyeshëm. Arsyet mund të ndryshojnë, por është gjithmonë e rëndësishme të kaloni kohën tuaj dhe të zgjidhni me mençuri. Mos harroni këto tre faktorë që luajnë një rol të madh në zgjedhjen e një faqe të përsosur në internet:

 • Që kur është në uebfaqe dhe funksionon?
 • Numri i vizitorëve dhe burimet nga kanë ardhur
 • Sa trafik organik merr faqja? A është SEO-miqësore?

Kjo është e gjitha, tani ju e dini se çfarë gjëra duhet të shikoni përpara se të blini një faqe në internet. Ju gjithashtu mund të bëni këto hapa si këshilla se si ta bëni faqen tuaj më të mirë nëse dëshironi ta shisni atë në të ardhmen për një vlerë më të lartë.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map