Si ta transferoni uebfaqen tuaj të Joomla në një host të ri në internet?

si të transferoni faqen e internetit të joomla në një ofrues të ri të mbajtjes në internet


Mund të ketë shumë arsye pse dëshironi të gjeni një shtëpi të re për faqen tuaj të internetit joomla. Ndryshimi i ofruesit të web hosting nuk është një detyrë shumë e vështirë; megjithatë mund t’ju ​​japë dhimbje koke nëse nuk i keni bërë kurrë më parë. Në këtë artikull do t’ju tregoj mënyrën më të mirë dhe më të shpejtë për të transferoni faqen tuaj të internetit Joomla në një ofrues të ri të mbajtjes në internet.

Por së pari, zbuloni cilat janë arsyet pse njerëzit ndërrojnë kompanitë pritëse. Joomla është një CMS e shkëlqyer dhe shumë fleksibël. Në të njëjtën kohë është intensiv i burimeve dhe nuk funksionon mirë në çdo server në internet. Nëse serveri në internet nuk është i optimizuar për Joomla, ju mund të prisni metat e performancës ndërsa faqja juaj e internetit evoluon. Duke përdorur një shabllon të rëndë dhe shumë shtesa në sistemin tuaj Joomla, ai mund të ngadalësojë faqen tuaj te internetit. Në shumicën e rasteve, pronarët e faqeve të internetit Joomla kalojnë në një host të ri, sepse nuk janë të kënaqur me performancën dhe shpresojnë që një kompani tjetër që ofron Joomla hosting do ta zgjidhë këtë problem.

Një arsye tjetër pse njerëzit do të zgjedhin të ndërrojnë hostimin është mungesa e mundësisë së azhurnimit. Ndërsa ekipi i zhvillimit të Joomla core vazhdimisht punon në sistem, ato përmirësojnë softuerin duke përdorur teknologjitë më të fundit të cilat kërkojnë një version më të lartë të PHP dhe MySQL. Kompanitë pritëse nuk po azhurnojnë automatikisht versionet PHP dhe nëse doni të azhurnoni faqen tuaj Joomla në versionin e fundit, nuk do të funksionojë me konfigurimin e serverit aktual. Ju mund të kërkoni nga ofruesi juaj i pritjes të rinovojë serverin e tyre, por në shumicën e rasteve kjo do të refuzohet pasi përdoruesit e tjerë që ndajnë të njëjtin server me ju, mos përdorni Joomla.

Në vazhdim do t’ju tregoj se si ta bëni transferoni faqen tuaj Joomla në një server të ri dhe shmangni çdo joproduktive.

1. Zgjidhni një plan hostimi të optimizuar Joomla në internet

Gjëja e parë që duhet të bëni, nëse doni të lini ofruesin tuaj aktual të pritjes, është të gjeni një të re. Kjo mund të jetë sfiduese, sepse ka shumë kompani që ofrojnë shërbime të ngjashme dhe gjithashtu mbështesin Joomla. Siç e dini tashmë nga hosti juaj aktual, nuk është e mjaftueshme të keni mbështetje për Joomla. Nëse jeni duke kërkuar për një pritës të besueshëm Joomla, shkoni me kompaninë që ofron serverë të optimizuar për Joomla CMS. Një server në internet i ndërtuar posaçërisht për faqet e internetit të Joomla është pak më ndryshe në çështjet e konfigurimit nga serverat e tjerë të përdorimit të përgjithshëm. InMotion hosting është një nga ofruesit më të mirë të pritjes që ofron plane të optimizuara Joomla me një tarifë shumë të përballueshme.

InMotion Joomla Hosting

duke filluar nga 4,19 $ / muaj përfshin 2 faqe interneti joomla, hapësirë ​​të pakufizuar GB dhe gjerësi bande, suPHP, mod_securance modul Apache, mësime online për Joomla 2.5 dhe 3.0+ dhe shumë më tepër

Më shumë detaje… “

2. Kopje rezervë në faqen tuaj të internetit Joomla

Unë supozoj, hosti juaj aktual përdor cPanel, por nëse jo, procesi është shumë i ngjashëm me panelet e tjerë të kontrollit të pritjes gjithashtu. Në mënyrë që të kopjoni faqen tuaj të internetit dhe ta ruani atë në kompjuterin tuaj, do t’ju duhet të futeni në panelin e kontrollit. Gjeni ikonën File Manager dhe hyrni në dosjen ku ndodhen skedarët e faqes suaj të internetit.

ikonë e menaxherit të cpanel

Kompresoni skedarët në një skedar .zip dhe kur të keni mbaruar, ruajeni në kompjuterin tuaj.

menaxher cpanel skedari kompreson skedarët joomla

Tani në panelin e kontrollit, shkoni te ikona phpMyAdmin dhe gjeni bazën e të dhënave që përdoret nga faqja juaj. Nëse nuk jeni të sigurt për bazën e të dhënave, mund të zbuloni lehtësisht nga skedari i konfigurimit.php i faqes së internetit, thjesht kërkoni për këtë rresht: publik $ db = ‘yourdatabse’; Zgjidhni bazën e të dhënave, eksportoni të gjitha tabelat dhe ruajeni në kompjuterin tuaj, preferohet nga i njëjti dosje ku ruhet faqja juaj e internetit, thjesht për menaxhim më të lehtë.

tabela e të dhënave të eksportit phpmyadmin joomla

3. Transferoni skedarët dhe bazën e të dhënave

Pasi të rezervohet faqja juaj e internetit, mund të filloni të punoni në hostin e ri. Ndoshta ju keni krijuar llogarinë tuaj të re të pritjes duke përdorur domenin tuaj aktual; në këtë rast ju do të duhet të ngarkoni skedarët në dosjen rrënjësore ose llogarinë tuaj. Nëse gjatë regjistrimit keni përdorur një domain tjetër ose keni regjistruar një të ri, do t’ju duhet të shtoni domainin që përdoret për faqen tuaj Joomla. Duke shtuar emrin e domain në llogarinë e re të hostimit, do të krijoni një dosje (public_html / yourdomain.com), dhe ky do të jetë dosja ku duhet të ngarkoni skedarët gjithashtu. Ju lutemi mos ndryshoni ende serverat e emrit të domenit tuaj.

emrat e domain addon cpanel

Tani, nëse e keni kuptuar se cili është dosja e duhur për ta ngarkuar, duke përdorur një klient FTP ose mjetin File Manager nga cPanel, ngarkoni skedarin .zip që përmban skedarët e faqes në internet. Pasi të keni mbaruar ngarkimi, nxirrni skedarët nga arkivi, duke përdorur File Manager dhe sigurohuni që këto të ekstraktohen në dosjen kryesore. Nëse skedarët janë ekstraktuar në një nën-dosje (publiy_html / yourite.com / backupfiles /) thjesht lëvizni të gjithë skedarët në dosjen kryesore: public_html / yourite.com.

uploade faqen e internetit joomla në server të ri

Nëse keni mbaruar me skedarët, kthehuni në faqen kryesore të panelit të kontrollit dhe me Wizard MySQL Database krijuar një bazë të dhënash të re. Ndërsa krijoni bazën e të dhënave dhe përdoruesin, gjeneroni një fjalëkalim të fortë dhe ruajeni këtë në një dokument teksti, do t’ju duhet më vonë. Kur shtoni përdoruesin MySQL në bazën e të dhënave, është e rëndësishme të aktivizoni opsionin All privilegjet.

magjistar i bazës së të dhënave mysql joomla

Kështu që ju keni databazën tuaj dhe përdoruesin gati për t’u përdorur. Tani shkoni te ikona e phpMyAdmin, zgjidhni bazën e të dhënave të krijuar kohët e fundit dhe importoni skedarin .sql që keni ruajtur më parë në kompjuterin tuaj. Në varësi të madhësisë së skedarit, importimi i bazës së të dhënave mund të zgjasë disa sekonda.

phpmyadmin importojë bazën e të dhënave joomla

Mendimi i fundit është të lidhni skedarët me bazën e të dhënave. Tani shkoni të redaktoni skedarin e konfigurimit.php dhe ndryshoni bazën e të dhënave, përdoruesit dhe fjalëkalimin.

ndryshoni skedarin e konfigurimit joomla

Tani nëse keni bërë gjithçka siç duhet, duhet të jeni në gjendje të shihni klonin e faqes suaj të internetit në urën demonstruese, të cilën e ka siguruar ofruesi juaj i hostit gjatë regjistrimit. Nëse keni zgjedhur të merrni një llogari nga InMotion, url e llogarisë duhet të duket diçka e ngjashme me këtë: http://server123.inmotionhosting.com/~youraccountname/

4. Ndryshoni serverat e emrit të domenit tuaj

Tani është koha për të ndryshuar serverat e emrit të emrit të domain. Nëse domeni juaj është i regjistruar në një kompani të palëve të treta, të tilla si Name.com ose NameCheap, dhe jo me ofruesin tuaj aktual të pritjes, thjesht hyni në llogarinë tuaj dhe azhurnoni serverët e emrit. Nëse keni nevojë për më shumë informacion se si të ndryshoni serverat e emrave për një domain, shikoni artikullin e lidhur në këtë paragraf.

Nëse domeni juaj është i regjistruar në kompaninë pritëse nga e cila dëshironi të largoheni, unë sugjeroj të filloni transferimin e domenit tuaj në një regjistrues të pavarur. Mos e mbani domenin tuaj dhe pritjen në të njëjtën kompani. Transferimi i një domeni mund të zgjasë disa ditë, prandaj merrni parasysh edhe këtë aspekt.

Azhurnimi i informacionit të serverëve të emrit duhet të jetë i menjëhershëm, megjithatë për të parë ndryshimet në ISP-në tuaj mund të zgjasin deri në 24 orë. Pra, bëhu i durueshëm.

5. Testoni faqen tuaj në internet Joomla

Unë supozoj se ju keni testuar tashmë klonin e faqes tuaj duke përdorur url demo të siguruar nga hosti juaj i ri. Tani, pasi serverat e emrit janë azhurnuar, domeni juaj është i lidhur me llogarinë e re të pritjes. Për shkak të konfigurimit të ndryshëm të serverit, rrallë ndodh që faqja juaj Joomla të ketë disa gabime pasi ta transferoni atë në një host të ri.

Për tu siguruar që faqja juaj e internetit ende funksionon në mënyrë të përsosur, aksesoni rastësisht në faqe të ndryshme dhe përdorni funksionalitete të ndryshme të faqes tuaj. Nëse jeni duke drejtuar një forum ose keni seksion në blog, mund të krijoni një postim të ri, duke përmendur që ju u zhvendosët në një host të ri dhe i kërkoni komunitetit të raportojë çdo problem që ata gjejnë.

Shënime dhe sugjerime

Shpresoj se ju ndihmoi ky mësimdhënie zhvendosni faqen tuaj te internetit joomla në një server të ri pa ndonjë ndërprerje. Nëse keni ndonjë pyetje në lidhje me transferimin e faqes në internet Joomla, mund të lini një koment më poshtë, ose nëse vendosni të migroni në pritjen e InMotion, ekipi i tyre i ndihmës do t’ju ndihmojë gjatë këtij procesi. Nëse jeni të interesuar se si të siguroni faqen tuaj joomla, ju rekomandoj shumë të lexoni tutorialin tonë tjetër.

Pritja më e mirë e Joomla nga InMotion

InMotion Hosting ka ofruar web hosting që nga viti 2001 dhe ata tani ofrojnë serverë të optimizuar të Joomla me shumë karakteristika të shkëlqyera duke filluar nga 4,19 $ / muaj

Merrni zbritje! »

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map