Si të filloni një blog në 15 minuta (ose më pak)?

fillimi i një blogu me wordpress në 15 minuta


Kështu që po kërkon të fillosh blogun tënd, por nuk e di si? Në këtë tutorial do t’ju tregoj hap pas hapi se si ta bëni blogun tuaj dhe nuk do të marrë më shumë se 15 minuta për ta bërë atë.

Ju nuk keni nevojë për ndonjë përvojë paraprake në ndërtimin e një faqe në internet ose një blog, thjesht një kompjuter të lidhur me internetin. Kjo eshte e gjitha! Do të përpiqem ta mbaj këtë mësimdhënie sa më të thjeshtë dhe të përdor më pak shprehje geeky, kështu që të gjithë mund të kuptojnë se për çfarë po flas.

Në vazhdim do t’ju tregoj procesin në 3 hapa të thjeshtë. Në përgjithësi këto janë hapat që duhet të ndiqni për të filluar me një blog të WordPress.

 • Bleni një llogari domeni dhe pritjeje
 • Instaloni dhe konfiguroni WordPress
 • Ngarko përmbajtjen dhe publiko postimin tënd të parë

Duket e lehtë, apo jo? Tani le të fillojmë.

Bleni një Emër Domain dhe një Plan Hosting Web

Ndoshta keni menduar se mund ta filloni blogun tuaj falas. Kjo mund të bëhet, megjithatë nuk rekomandoj të përdorni shërbime falas për të krijuar një faqe në internet. Këto shërbime janë të pasigurta, mund të fshijnë blogun tuaj në çdo kohë pa ndonjë njoftim dhe të gjithë punën tuaj të vështirë dhe koha do të zhduket. Ndoshta nuk do që kjo të ndodhë. Pra, le të shohim se si mund të filloni një blog për të lira.

Për fillimin, një plan i përbashkët i pritjes do të jetë i mirë për nevojat tuaja të blogezimit. Për këtë qëllim unë rekomandoj BlueHost, një pritje e njohur në internet që ofron një gamë të gjerë të planeve të pritjes për nevoja të ndryshme.

Në këtë tutorial do t’ju tregoj procesin e ndërtimit të blogut tuaj me BlueHost. Unë personalisht pres dy blog me BlueHost që nga viti 2011 dhe nuk kam pasur asnjë çështje me ta deri më tani.

Për të filluar, klikoni këtu për t’u regjistruar me BlueHost dhe për të marrë 35% Zbritje nga çmimi i tyre i rregullt. Përveç zbritjes, e cila është në dispozicion përmes faqes sonë të internetit, do të merrni gjithashtu një emër domain falas.

filloni me bluehost

Klikoni në butonin “filloni tani” dhe shkoni në hapin ku ju zgjidhni një plan. Nëse dëshironi të presni vetëm një uebfaqe, mund të zgjidhni planin më të lirë “starter”, megjithatë ju rekomandoj të blini planin “plus”, i cili është një mundësi më e mirë sepse ju lejon të pritni sa më shumë uebfaqe që dëshironi..

zgjidhni planin bluehost plus

Në faqen tjetër, ju do të duhet të zgjidhni një emër domain. Nëse emri i domain që po përpiqeni të blini është marrë tashmë, thjesht kërkoni një emër të ri ose provoni një zgjatje tjetër domain. Pasi të keni gjetur një domen të lezetshëm, klikoni pranë për ta regjistruar falas.

bluehost zgjidhni një emër domain falas

Do të ridrejtoheni në një faqe të sigurt, ku do t’ju duhet të vendosni informacionin tuaj personal dhe atë të faturimit. Vendosni një adresë emaili në të cilën keni qasje, sepse BlueHost do t’ju dërgojë në atë email detaje të llogarisë pritëse.

informacione për llogarinë bluehost

Rishikoni informacionin e paketës, zgjidhni planin e llogarisë që ju përshtatet më së miri. Zakonisht nëse regjistroheni për një periudhë më të gjatë do të merrni një çmim më të mirë. Merre parasysh këtë. Deselect të gjitha shërbimet shtesë, të paktën tani për tani. Sidoqoftë, ju mund ta mbani të zgjedhur mbrojtjen e intimitetit të domain, për të fshehur informacionin tuaj personal mbi Whois domain. Unë sugjeroj shumë që të keni një domen të mbrojtur.

informacione për paketën bluehost

Ju mund të paguani për llogarinë tuaj të pritjes me një kartë krediti ose me PayPal. Zgjidhni opsionin e pagesës që ju pëlqen më shumë.

karta krediti bluehost ose paypal

Pasi të keni lexuar dhe rënë dakord me kushtet e BlueHost, klikoni në butonin e paraqitjes dhe prisni emailin e konfirmimit.

Instaloni dhe konfiguroni WordPress në Uebfaqen tuaj

Pas blerjes së suksesshme, do të merrni një email konfirmimi. Ai duhet të arrijë në vetëm disa minuta. Kjo email do të përmbajë të gjitha detajet (emrin e përdoruesit, fjalëkalimin, etj) që janë të nevojshme për t’u loguar në panelin tuaj të kontrollit të pritjes. Ndiqni hapat e përshkruar në email dhe futuni në llogarinë tuaj të pritjes.

Pasi të jeni regjistruar, gjeni ikonën WordPress dhe klikoni atë. Kjo do t’ju sjellë në MojoMarketplace, i cili është një mjet për të instaluar automatikisht skriptet ashtu si WordPress.

si të instaloni wordh bluehost

Konfirmoni që doni të instaloni WordPress duke klikuar butonin “Instaloni”.filloni instalimin e fjalëve

Në faqen tjetër, zgjidhni fushën që dëshironi të instaloni WordPress. Në rastin tuaj, domeni që sapo keni regjistruar kohët e fundit. Kjo zgjidhet automatikisht. Lëreni fushën e “drejtorisë” bosh dhe klikoni “Check Domain” për të vazhduar.

wordpress zgjidhni blogun e domain

Dhe në fund konfiguroni detajet e hyrjes në blogun tuaj. Klikoni në butonin e opsioneve të përparuara, vendosni emrin e faqes tuaj (kjo mund të ndryshohet edhe më vonë), zgjidhni një emër përdoruesi dhe fjalëkalim. Zgjidhni një përdorues që nuk është “administrator” dhe përdorni një fjalëkalim të fortë, për të mbrojtur blogun tuaj kundër hakerave. Klikoni në butonin “Instaloni Tani” dhe prisni një moment.

instaloni wordpress automatikisht

Ndërsa WordPress është duke instaluar ju do të shihni shiritin e përparimit në krye të faqes. Pasi të keni mbaruar, klikoni në butonin “Credentials” që do t’ju çojë në një faqe ku do të gjeni detajet e hyrjes në blogun tuaj.

Ngarko dhe publiko përmbajtjen tënde

Në këtë fazë ju jeni me siguri në rreth minutën 9 nëse keni gjetur një domain shpejt dhe nëse nuk prisni shumë gjatë për emailin e konfirmimit. Tani hyni në blogun tuaj duke ndjekur URL-në e dhënë në faqen e lartpërmendur (yourwebsitename.com/wp-admin). Vendosni përdoruesin dhe fjalëkalimin tuaj admin dhe hyrni në ndërfaqen e prapme.

Duke klikuar në menunë “Postimet” në anën e majtë të ekranit, do të keni mundësinë të shtoni postimin tuaj të parë. Klikoni në butonin “Shto të Re” për të krijuar një postim.

wordpress filloni Blogging

Ndërfaqja e redaktorit të artikullit është shumë e thjeshtë. Duket si imazhi më poshtë. Ju do të duhet të shtoni një titull në postimin tuaj, të shtoni disa tekst, të ngarkoni një imazh nëse dëshironi dhe të shtypni butonin “Publikimi” për ta bërë atë publik në faqen tuaj të internetit..

wordpress publikojë imazhin pas postimit të parë

Kjo eshte e gjitha! Ju keni publikuar postimin tuaj të parë në blog me WordPress, në më pak se 15 minuta. Nuk është kjo e mahnitshme?

Ndoshta ju do të dëshironi të konfiguroni blogun tuaj dhe ndoshta të ndryshoni modelin e faqes tuaj. Unë sugjeroj të lexoni udhëzuesin tim të hollësishëm se si të krijoni një faqe WordPress. Ky udhëzues përshkruan procesin e instalimit të temave dhe shtojcave, si dhe vendosjen e strukturës url dhe truket e tjera. Në udhëzuesin tim tjetër: çfarë të bëni pasi të instaloni WordPress, do të gjeni edhe më shumë informacione se si të rregulloni dhe optimizoni blogun tuaj.

Ju sfidoj!

Tani duhet të thoni: “sfida u pranua!” dhe filloni me procesin e bërjes së një blogu tuaj personal, hobi ose profesional. Më njoftoni nëse mundeni të botoni postimin tuaj të parë brenda 15 minutave.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map