Si të filloni një blog të suksesshëm të rishikimit të librit?

01.06.2020
Artikuj dhe më shumë… 'Si të filloni një blog të suksesshëm të rishikimit të librit?
0 23 мин.

start-book-rishikim-blog


A ju pëlqen kurvani me një libër të mirë më shumë sesa të shkoni në një mbrëmje gjatë një nate të shtunë? A e doni idenë për të fituar para për të lexuar libra dhe shkruar për përvojat tuaja? Epo, drejtimi i një blogu apo një faqe interneti për rishikimin e librave mund të jetë gjëja juaj.

Ju mund të zgjidhni të drejtoni një sit për rishikime librash si punën tuaj me kohë të plotë ose mund ta bëni atë për të arritur rezultate të ndryshme. Ju mund të promovoni biznesin tuaj të librave nëse keni një të tillë dhe të rritni audiencën tuaj. Ju mund të ndërtoni një komunitet rreth hobi tuaj të preferuar dhe të promovoni autorin tuaj të preferuar.

Por edhe nëse gjithçka që ju doni të bëni është të rishikoni librat dhe të ndani mendimin tuaj me njerëzit, ju mund ta shfrytëzoni atë më së shumti duke përdorur marketing të shoqërive. Promovimi i librave që ju keni pëlqyer të lexoni është mënyra e përsosur për të fituar para nga ato që doni. Nëse kjo tingëllon si diçka që dëshironi të bëni, këtu është një udhëzues që do t’ju ndihmojë të bëni atë të ndodhë. Ne gjithashtu do të ndajmë disa gjëra për të cilat duhet të dini para se të filloni.

Hapi # 1: Krijoni një Plan

“Nëse nuk arrini të planifikoni, po planifikoni të dështoni”

Një nga gjërat kryesore që ndan bloget e suksesshme nga ato të pasuksesshme është plani i tyre. Shumë blogerë fillestarë as nuk mendojnë për krijimin e një plani sepse ata konsumohen nga aspektet teknike të krijimit të një blog. Sidoqoftë, ata harrojnë qëllimin e blogut të tyre dhe si duhet të funksionojë.

lexim-libër

Së pari duhet të kuptoni gjërat e mëposhtme para se të hidheni në ndërtimin e blogut tuaj:

 • Zhanri i librave në të cilin do të përqendroheni.
 • Audienca juaj e synuar (në cilën demografikë do të përqendroheni). Kush kënaqet duke lexuar të njëjtin lloj librash?
 • A ka ndonjë uebfaqe për rishikimin e librave që ju pëlqen? Nëse jo, bëni një kërkim të shpejtë dhe shikoni se si e bëjnë atë të suksesshëm.
 • Si janë strukturuar faqet e internetit të suksesshme të rishikimit të librave dhe sa rregullisht po postojnë komente.
 • Sa shpesh keni planifikuar të botoni përmbajtje të freskët dhe sa libra mund të lexoni?
 • Si do të fitoni para nga faqja juaj e internetit dhe të fitoni para me të?

Sa më shumë kohë të kushtoni me përgjigjen e këtyre pyetjeve dhe krijimin e një plani për blogun tuaj, aq më shumë pyetje të tjera do të lindin. Shtë e rrezikshme të hidheni në ndërtimin e një blogu pa planifikimin e nevojshëm dhe të vendosni të gjitha aspektet më të rëndësishme.

Hapi # 2: Zgjidhni një Emër Domain

Do t’ju duhet një emër që përshkruan me saktësi se çfarë jeni duke bërë dhe atë që lexuesit tuaj mund të presin të gjejnë në blogun tuaj. Nëse jeni duke shkruar për një zhanër specifik ose një lëvizje, mënyra më e mirë për ta përcjellë atë përmes emrit / markës së domain.

Pasi të keni një ide të shkëlqyer, bëni disa hulumtime dhe dilni me disa emra të mirë. Emri që sapo keni dalë mund të merret tashmë, por mos hiqni dorë. Thjesht shkoni te GoDaddy ose NameCheap dhe kërkoni për emrat e domain ekzistues dhe shikoni se çfarë është në dispozicion. Ju mund ta blini domainin edhe përmes kompanisë tuaj pritëse. Zakonisht ju do të merrni një falas nëse blini një plan pritjeje (ju lutemi lexoni hapin # 3 për të mësuar më shumë për këtë).

Kur bëhet fjalë për shtesat e emrit të domain-it, mund të shkoni ose me një nga tre shtesat kryesore: .com, neto. dhe .org. Por nëse mendoni se zgjerimet unike të domenit si .reviews ose .club do të funksiononin mirë me domenin tuaj, këto mund t’ju ndihmojnë të gjeni një emër shumë më bindës. Personalisht, unë rekomandoj të shkoni në shtesat e nivelit të lartë të zgjerimeve (com, net, org), por ky është vetëm mendimi im.

Hapi # 3: Merrni një plan të mirë për mbajtjen në internet

Bluehost-book-rishikim-blog

BlueHost është një nga bastet tuaja më të mira kur po kërkoni të filloni me një blog. Ajo ofron plane pritëse për aq pak sa 3,95 dollarë, të cilat do të minimizojnë investimet tuaja përpara. BlueHost ofron një emër domain falas me çdo plan të ri pritës. Pra, nëse nuk keni ende një domain, mund të dëshironi ta regjistroni falas në BlueHost falas.

Shërbimet e tyre janë optimizuar gjithashtu për WordPress, platforma që duhet të përdorni për ndërtimin e blogut tuaj. BlueHost është një nga faqet e internetit më të rekomanduara në WordPress.org zyrtare. BlueHost është një zgjidhje e fuqishme pritëse kur përdorni WordPress. Unë rekomandoj shumë BlueHost, sepse ato janë të besueshme, kanë mbështetje të mahnitshme të klientit dhe kohë të madhe. Ju lutemi lexoni rishikimin tonë të thelluar në BlueHost për të mësuar më shumë rreth kësaj kompanie.

Hapi # 4: Instaloni WordPress

WordPress është platforma më e mirë për ndërtimin e blogeve. Kjo e bën të thjeshtë për çdo përdorues të pasur me teknologji të fillojë faqen e tyre pasi është tepër miqësor për përdoruesit. Pasi të keni regjistruar dhe llogaritur në BlueHost, gjithçka që duhet të bëni është të gjeni WordPress në panelin tuaj të kontrollit dhe ta instaloni atë. Ju do të keni bërë vetëm disa klikime dhe shkruani disa informata përkatëse. Do të duhen rreth dhjetë minuta për të instaluar (mbase më pak) dhe do të përshëndeteni nga tema bazë e një faqe WordPress. Nga atje, ju mund të filloni të ndërtoni blogun tuaj dhe ta bëni atë në atë që e parashikonit të ishte.

Nëse mund të keni nevojë për ndihmë për të instaluar WordPress në llogarinë tuaj BlueHost, gjithmonë mund të kërkoni ndihmë nga forma e ndihmës së mahnitshme të BlueHost, ose mund të ndiqni mësimin tonë hap pas hapi se si të filloni një blog në më pak se 15 minuta.

Hapi # 5: Instaloni shtojcat e nevojshme

WordPress ka një sistem shtrimi mjaft të përshtatshëm që e bën tepër të lehtë për përdoruesit të shtojnë veçori të reja. Edhe pse platforma është e fuqishme jashtë kutisë, ka më shumë se 42,000 shtesa në dispozicion për të. Farëdo veçorie që ju nevojitet, mund ta shtoni atë me disa klikime të thjeshta përmes Panelit ose duke vizituar CodeCanyon. Për t’i bërë gjërat më të thjeshta për ju, këtu janë disa nga shtojcat më të rëndësishme që çdo blog duhet të ketë.

SEO e shpejtë – Optimizimi i motorit të kërkimit është një pjesë integrale e suksesit të blogut tuaj. Do të duhet të zgjedhësh secilën pjesë të përmbajtjes që lëshon në internet. SEO Yoast e bën atë tepër të thjeshtë duke skanuar përmbajtjen dhe duke ju ndihmuar të menaxhoni gjëra të rëndësishme si titulli SEO, fjalen tuaj të fokusit, përshkrimin e meta dhe shumë më tepër.

Ai madje do të kontrollojë lexueshmërinë e tekstit tuaj me Kontrollin e lexueshmërisë Flesch dhe do t’i japë një rezultat. Për më tepër, ajo do të skanojë përmbajtjen për të gjetur ndonjë çështje optimizimi që duhet të korrigjoni, duke ju mundësuar të lëshoni postime plotësisht të optimizuara në blogun tuaj. Për këtë arsye, SEO Yoast është një nga shtojcat më të mira SEO atje. Për ta përmbyllur, është edhe falas për t’u përdorur, me mundësinë e azhurnimit të tij për veçoritë premium.

Jetpack – Jetpack do të mbingarkojë blogun tuaj duke shtuar të gjitha tiparet e nevojshme që thelbi i WordPress nuk mund të mund. Ajo ka shumëllojshmëri të madhe të veçorive të tilla si një kontrollues parashikimesh, forma kontakti, widget dhe shumë më tepër. Kjo shtojcë është e paketuar; pa dyshim në të dhe do të shërbejë në mënyrë të përsosur shumicën e nevojave tuaja. Për ta përmbyllur, është gjithashtu falas për t’u përdorur, kështu që çfarë nuk ka të duash?

Google Analytics Për WordPress – Do të duhet të kaloni shumë kohë me analizën e audiencës tuaj dhe trafikut të faqes suaj të internetit. ’Shtë një nga detyrat tuaja më të rëndësishme si një webmaster. Google Analytics është vendi ku duhet të analizoni se nga vjen pjesa më e madhe e audiencës tuaj dhe të kuptoni demografinë e tyre. Sidoqoftë, vazhdimisht duhet të ndërroni skedat ose të futeni në llogarinë tuaj të Google Analytics mund të jenë mjaft shqetësuese. Wayshtë më lehtë ta bëni duke instaluar shtojcën Google Analytics.

Akismet – Whfarëdo lloj blogu që ju drejtoni, gjithmonë do të ketë komente për spam. Mund të duhen orë të ditës tuaj për të fshirë të gjitha ato komente dhe askush nuk dëshiron t’i pranojë ato. Kjo është arsyeja pse Akismet do të eliminojë shumicën e komenteve të spamit tuaj automatikisht përmes filtrimit të tyre.

BackWPup – Sapo të filloni të fitoni para me blogun tuaj, të humbni gjithçka në të do të jetë shumë më e rrezikshme. Nëse nuk doni ta rrezikoni atë, atëherë përdorni BackWPup për të bërë kopje rezervë të planifikuar të të gjithë faqes suaj të internetit. Ju mund të kurseni gjithçka në baza të rregullta, kështu që nuk jeni të prekshëm nga hakmarrja.

Relevanssi – WordPress është i mirë, por nuk është perfekt. Madje i mungon një veçori themelore si kërkimi, pa të cilin faqja juaj e rishikimit të librit nuk do të ishte aq e përdorshme. Relevanssi mund t’ju ndihmojë me atë dhe t’i siguroni lexuesve tuaj rezultatet e kërkimit përkatës.

Hapi # 6: Instaloni Temën tuaj

Pasi të keni ngritur faqen tuaj në WordPress me të gjitha shtojcat tuaja, është koha që në të vërtetë të ndërtoni një faqe në internet që lexuesit tuaj do të duan të shohin. Vini re se vizitorët tuaj të rinj do të marrin vetëm disa sekonda për të vendosur nëse blogu juaj ia vlen të lexohet apo jo, dhe gjëja e parë që ata shohin është hartimi i faqes tuaj të internetit. Duhet të tregojë karakterin tuaj unik dhe disi të përshkruajë se për çfarë është në lidhje me blog-un tuaj. Shikoni se çfarë ndjenjash dhe idesh doni të përçoni dhe ndërtoni ato.

Tha më lehtë se sa bëhej, apo jo? Epo, jo saktësisht, sepse WordPress ka mjaft tema me pamje profesionale që janë tepër të thjeshta për tu instaluar dhe rregulluar. Procesi i një modeli të mirë u bë gjithashtu shumë më i thjeshtë me Divi Theme. Kjo temë vjen me një ndërtues faqesh vizuale dhe tërheqëse që mund t’ju ndihmojnë të rregulloni blogun tuaj të librit ashtu siç dëshironi. Ajo ka një ndërfaqe krejtësisht të çuditshme që ju lejon të bashkoni elementet individuale të faqes suaj të internetit pa pasur nevojë të prekni edhe një linjë kodesh. Shtë mënyra më e thjeshtë që kam gjetur që përdoruesit jo-teknikë të kursyer mund të ndërtojnë dhe rregullojnë faqen e tyre të internetit për të parë saktësisht ashtu siç e dëshirojnë.

Këtu është një video e shkurtër në lidhje me Temën e Divi:

Nëse jeni me një buxhet, mund të instaloni dhe përdorni një temë falas të WordPress, që është në dispozicion në internet Depo WordPress.org. Ka shumë tema të mahnitshme falas që mund të përdorni për blogun tuaj të librit, por ato ofrojnë më pak veçori dhe mundësi të personalizuara sesa një temë premium.

Hapi # 7: Të fitoni para nga faqja juaj e internetit

Të fitosh para me blogun tënd nuk është një detyrë dytësore. Në fakt, duhet të kuptoni se si dëshironi ta bëni atë përpara se të filloni ndërtimin e tij. Ka mundësi të shumta që mund të marrësh kur bëhet fjalë për fitimin e parave, këtu janë 5 prej tyre.

për fitimin e parave-book-blog

reklamat

Një nga mënyrat më të vjetra për të fituar para me një blog është përmes reklamave tradicionale të banderolave. Me një sasi të qëndrueshme të trafikut, ju mund të bëni një shumë të mirë parash me të. Ju keni dy mundësi kryesore kur bëhet fjalë për pagimin e produkteve, shërbimeve dhe markave të reklamimit.

 • Rrjetet e reklamave – Ka shumë rrjete reklamash si Google AdSense në të cilat mund të regjistroheni dhe reklamat e tyre të shfaqen në faqen tuaj të internetit. Do të merrni para prej tyre për çdo klik dhe ato do të shfaqin çfarëdo lloj reklame të përshtatshme për audiencën tuaj. Nëse shkoni në këtë rrugë, nuk keni shumë kontroll në atë që reklamat shfaqen në faqen tuaj të internetit, dhe Rrjeti i Reklamave do të ndërpresë gjithashtu.
 • Shitjet e drejtpërdrejta të reklamave – Audienca më e madhe blog-u juaj ka më të vlefshmet dhe bëhet më shumë para që mund të fitoni me të. Nëse jeni të gatshëm të merrni me qira hapësirë ​​në blogun tuaj për rishikimin e librit për reklama, mund ta bëni atë me kushtet tuaja. Ju mund të merrni me qira hapësirë ​​për kompani të veçanta për çmimin që vendosni dhe gjithashtu duhet të mbani të gjitha paratë. Definitelyshtë padyshim një mënyrë e drejtë për të luajtur ndeshjen.

Marketingu i Filialit

Përmes marketingut të filialeve, ju mund të promovoni produktin ose shërbimin e një kompanie tjetër dhe të merrni një komision kur dikush e blen atë. Kjo metodë e fitimit të parave është një nga mënyrat më fitimprurëse për të fituar para në internet. Shumë shitës të librave të mëdhenj si Amazon, IndieBound dhe Depozituesi i Librit të gjithë kanë programe bashkëpunimi. Ju mund të regjistroheni, të zgjidhni librat e zgjedhjes suaj, t’i rishikoni ato dhe të filloni të promovoni lidhjet e tyre partnere brenda tekstit tuaj.

Për më tepër, ju gjithashtu mund të promovoni kurse nëse gjeni ndonjë kurse përkatëse. Ndoshta ju mund të shesë disa me shkrim

Shitja e produkteve tuaja

Ju gjithashtu mund të lansoni produktin ose shërbimin tuaj, i cili është mënyra më fitimprurëse për të fituar para me blogun tuaj të librit. Nëse jeni mjaft dinak, ju mund të krijoni eBooks tuaj ose produkte të tilla si bluza, kriklla kafeje ose ndonjë nga mijëra e produkteve të markës që mund të shisnit. Thjesht duhet të dini se çfarë do të shijonte më së shumti audienca juaj dhe cilat nga ato gjëra që mund të ofroni. Ndoshta ju do të dëshironi të filloni një shërbim si TLC Book Tours, i cili u fillua nga një çift blogerësh.

Postime të sponsorizuara

Sapo blogu juaj të ketë një autoritet brenda kamareve tuaja, ato që thoni do të kenë shumë më tepër vlerë, do të bëheni një ndikim. Kompanitë e shumta janë vazhdimisht në kërkim të ndikuesve që mund t’i promovojnë përmes postimeve. Këto kompani janë të gatshme të paguajnë para të mira për postet e sponsorizuara. Në rastin specifik të një blogu, mund të bëni marrëveshje të sponsorizuara me kompani botuese.

Ndoshta një autor më pak i njohur po boton një libër të ri dhe ka nevojë për pak promovim; ai ose ajo do t’ju paguajë me kënaqësi për kohën që duhet për të rishikuar librin. Pasi ta bëni atë si autoritet, do të keni shumë mundësi për të bërë shkrime të sponsorizuara.

Shkrimi i pavarur

Meqenëse do ta bazoni tërësisht blogun tuaj në të shkruar, me siguri do të jeni mirë të shkruani vetë. Pasi të keni fituar një autoritet, kjo do të sigurojë mundësinë e përsosur për ju që të promovoni shërbimet tuaja të shkrimit. Blog-u juaj do të jetë perfekt për të treguar mençurinë dhe aftësitë tuaja për të shkruar. Me të, ju lehtë mund t’i drejtoheni kompanive dhe t’u ofroni atyre shërbime shkrimi ose t’i lejoni ato t’iu drejtohen nga ju. Sido që të jetë, ju do të jeni në gjendje të kërkoni një çmim të madh për ju që shkruani.

Hapi # 8: Drejtimi i Trafikut në Blogun tuaj

Ndërtimi i një blog të dizajnuar mirë dhe mbushja e tij me vlerësime me cilësi të lartë është vetëm hapi i parë. Do të duhet të shpenzoni dhe sasi të barabartë kohe, nëse jo më shumë për marketing në secilin prej postimeve tuaja. Në varësi të buxhetit tuaj, ju do të keni mundësi të ndryshme, por patjetër që do të duhet të zgjidhni disa nëse doni që faqja juaj e rishikimit të librit të jetë e suksesshme. Këto janë këto:

 • SEO – Fakti që gjithmonë do të duhet të punoni në SEO tuaj është një fakt i dhënë. Ju keni të gjitha mjetet, informacionin dhe burimet për ta bërë atë të ndodhë, por është diçka për të cilën duhet të bëni shumë punë si bloger. Optimizimi i motorit të kërkimit është ajo që merr trafikun organik në faqen tuaj të internetit falas nëse e bëni mirë. Sidoqoftë, edhe pse është një zgjidhje e shkëlqyeshme afatgjatë për të fituar një sasi të qëndrueshme të trafikut, do të pësoni qartë një luhatje. Për më tepër, nuk është mënyra e vetme e mirë për të fituar trafik në faqen tuaj të internetit.
 • Marketingu i mediave sociale – Do të duhet të investoni kohë dhe energji për të treguar postimet tuaja në faqet e mediave sociale si Facebook, Twitter dhe Pinterest. Këto janë burime të shkëlqyera për trafikun organik dhe ju gjithashtu mund t’i përdorni për të promovuar postimet tuaja në rast se keni një buxhet të marketingut gjithashtu, gjë që më çon në pikën time të dytë.
 • PPC dhe Promovime të Paguara – Një nga mënyrat më të shpejta për të marrë një ngarkesë të madhe të trafikut në faqen tuaj është përmes reklamave me pagesë. Ju mund të gjeni shumë rrjete reklame specifike të ngrohta që do të drejtojnë një sasi specifike të trafikut të cilësisë, të lartë dhe të kthyer në blogun tuaj. Sidoqoftë, duhet të jeni të kujdesshëm në përdorimin e PPC, sepse ajo ka një kurbë mësimi. Duhet një përvojë për të shfrytëzuar sa më shumë, por mund të jetë një burim shumë i vlefshëm trafiku për blogun tuaj. Për shembull, reklamat e paguara në Facebook janë shumë të shënjestruara dhe ju lejojnë të arrini tek demografia specifike që dëshironi të arrini. Ndërsa PPC është mënyra më e shpejtë për të sjellë trafik, kjo mund të mos jetë zgjidhja juaj më e mirë, sepse kërkon një buxhet të madh dhe nuk ia vlen ta përdorni..

përfundim

Aty e keni, recetën magjike të nisjes së faqes tuaj të rishikimit të librave. Shtë një mundësi e shkëlqyeshme për këdo që e do leximin dhe shkrimin dhe dëshiron ta shndërrojë këtë hobi në një punë fitimprurëse. Ju madje mund të fitoni një jetesë të qëndrueshme, prandaj nëse kjo është ajo që dëshironi të bëni, ju rekomandoj të bëni disa hulumtime më shumë ose të filloni menjëherë me blogun tuaj. Jeta nuk pret askënd, kështu që ju të merrni më mirë zënë!

Nëse jeni gati, atëherë klikoni këtu dhe vendosni blogun tuaj sot!

Nëse keni pyetje ose sugjerime, ju lutemi përdorni seksionin e komenteve më poshtë.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Оцените статью
  Понравилась статья?
  Комментарии (0)
  Комментариев нет, будьте первым кто его оставит

  Комментарии закрыты.

  Adblock
  detector