Si të filloni një faqe interneti me receta me WordPress?

01.06.2020
Artikuj dhe më shumë… 'Si të filloni një faqe interneti me receta me WordPress?
0 12 мин.

si të ndërtoni uebfaqen e recetave me wordpress


Për të bërë një faqe të internetit të recetave të mira dhe të jashtëzakonshme me WordPress, ju duhet shumë punë dhe kreativitet. Gjithashtu në këtë rast ju duhet të keni një sens të mirë shije. Krijimi i një uebsajti të përsosur të ngrohtë siç është një uebfaqe me receta me WordPress kërkon njohuri në fusha të ndryshme të ekspertizës si:

 • Disa njohuri për IT
 • Gazetari, aftësi për të shkruar
 • fotografi
 • gastronom

1. Nevoja për njohuri minimale për IT

Për të krijuar ndonjë uebfaqe, ju nevojiten njohuri për IT. Në këtë tutorial do t’ju tregoj se si të ndërtoni një faqe në internet me receta të WordPress pa njohuri minimale ose IT.

Para së gjithash, ju duhet të gjeni një kompani pritëse të besueshme dhe të regjistroni një emër të mirë domain. Për këtë projekt ne do të përdorim sistemin më të popullarizuar të menaxhimit të përmbajtjes: WordPress. Veryshtë shumë e thjeshtë për t’u instaluar dhe për të filluar. Sidoqoftë, nëse nuk jeni të kënaqur për të vendosur faqen tuaj, mund të punësoni një programues në internet i cili do ta bëjë atë për ju.

Marrja e Web Hosting dhe Domain Name

Për fillim nuk do të keni nevojë për një plan të shtrenjtë pritjeje. Mund të shkoni me një pritës të buxhetit në internet që ju ofron një kohë të shpejtë 99.9%, shpejtësi të shkëlqyeshme të internetit dhe mbështetje të klientit. Do të jeni në gjendje të regjistroni domenin tuaj edhe në webhostin tuaj. Disa ofrues të pritjes ofrojnë një domen falas, nëse bleni hosting prej tyre. Pak krijimtari është e nevojshme kur zgjidhni një emër domain. Ju mund të zgjidhni një fushë fjalen, por gjithashtu mund të shkoni me vetë-markë. Nëse emri juaj është Danny, mund të shkoni me Kuzhina e Danny. Kështu që ju do të regjistroni domenin e dannys-k Kitchen.com.

Këtu janë 3 ofruesit e besueshëm dhe të lirë të pritjes që do t’ju ofrojnë një domain falas:

kompani
Pricemimi i Promo

1hostime më të mira të shumëfishta1.99 $ / muaj
2pritja më e mirë për domene të shumta3,95 $ / muaj
3pritja më e mirë e lirë për faqet e internetit të shumta3.49 dollarë / muaj

Instalimi dhe vendosja e WordPress

Pasi të zgjidhni hostimin e duhur dhe emrin e domain, duhet të instaloni WordPress. Pritësit e përmendur më lart ofrojnë mjet me një klikim të instalimit WordPress, që do të thotë se nuk keni nevojë të ngarkoni me dorë skedarët dhe të krijoni bazën e të dhënave në serverin tuaj. Stepdo hap është i automatizuar, ju siguroni vetëm informacionin e hyrjes dhe adresën e postës elektronike për faqen tuaj dhe sistemi do të instalojë WordPress për ju.

Lexoni gjithashtu: udhëzuesi ynë i hollësishëm se si të krijoni një faqe në internet me WordPress dhe të publikoni artikullin tuaj të parë.

Pasi të jetë instaluar WordPress në faqen tuaj, do t’ju duhet të bëni disa rregullime. Në artikullin e përmendur më sipër, mund të gjeni më shumë informacion mbi secilën rregullim që duhet të bëni. Në thelb do t’ju duhet të hyni në pultin e faqes suaj të WordPress dhe të konfiguroni strukturën e URL-së, të instaloni shtojcat në çift, të ndryshoni temën, të konfiguroni cilësimet e diskutimit dhe të leximit, etj..

Instalimi i një teme dhe prizat e nevojshme

Për të rregulluar plotësisht faqen e internetit të recetave, ju nevojitet një temë e këndshme dhe disa shtojca të dobishme.

Për të parë disa tema gustator ju mund të shkoni në faqen zyrtare të WordPress në https://wordpress.org/themes/search/food/ ku do të gjeni temën Receta ushqimore qe ju rekomandoj. Kjo temë ka dizajnin e duhur për një faqe interneti gustator dhe gjithashtu karakteristika të dobishme: sfond me porosi, header personal, menu porosi, stil redaktori, imazhe të paraqitura, paraqitje me lëng, shabllon me gjerësi të plotë, shirita anësor të majtë, një kolonë, formate postimi, paraqitje me përgjegjësi, djathtas shirita anësor, postimi ngjitës, opsionet e temave, përkthimi i gatshëm, dy kolona.

Disa prej shtojcave të nevojshme për të rritur performancën dhe numrin e përdoruesve dhe për këtë arsye kënaqësia e tyre për të hyrë në faqen e internetit janë: Akismet – për të bllokuar spam, Të gjitha në një Seo Pack – për SEO, Hartat e faqeve Google Xml – për Google, Jetpack nga WordPress.com – për statistika, artikuj të ngjashëm dhe të tjera, Slider Postimet e fundit – për shfaqje prezantuese me imazhe nga postimet e zgjatura, Formulari i kontaktit 7 + zog flamingo – për formularin dhe librin e kontaktit dhe Ndani butonat nga AddToAny për butonat e mediave sociale.

Nëse keni një buxhet më të madh për ndërtimin e faqes tuaj, unë rekomandoj të përdorni një temë premium WordPress. Në këtë mënyrë ju mund të jeni të sigurt që do të merrni një temë të kodifikuar dhe me cilësi të lartë që përfshin shumë karakteristika. Duke përdorur një temë tregtare nuk do të keni nevojë të përdorni një numër të madh të shtojcave të palëve të treta, sepse të gjitha tiparet që janë të nevojshme për një faqe interneti recetash janë tashmë pjesë e temës. Këtu janë 3 temat e recetave dhe ushqimit për WordPress që më pëlqejnë dhe rekomandoj:

kuzhinier ushqimi temë wordpress

Demo / Shkarkim

kuzhinier social recetë ushqimore temë wordpress

Demo / Shkarkim

gatim shtyp recetën e ushqimit temë wordpress

Demo / Shkarkim

Si të Mirëmbani Uebfaqen Tuaj?

Hapi i fundit në këtë kategori është mirëmbajtja e faqes në internet të recetave. Ju duhet të azhurnoni në mënyrë periodike me karakteristika të reja, por edhe me lëshime të reja të shtojcave, temave dhe WordPress që tashmë keni. Njoftuesi për plugins Wp Updates ju njofton për versionet e reja të temave, shtojcave dhe thelbin e WordPress përmes e-mail-it tuaj. Mirëmbajtja mund të ekzekutohet nga kushdo, por nëse keni nevojë për disa personalizime të hollësishme mund të punësoni një programues në internet.

2. Njohuritë dhe aftësitë e shkrimit të gazetarisë

• përmbajtjen e gazetarisë dhe aftësitë e shkrimit të recetavePër shkrimin e përmbajtjes ju duhet shumë imagjinatë, shkathtësi dhe disa njohuri për gazetari. Do të përmirësoni aftësitë tuaja për të shkruar me kalimin e kohës duke krijuar gjithnjë e më shumë përmbajtje.

Kur shkruani një artikull përdorni fjalë të thjeshta dhe përpiquni ta bëni artikullin origjinal sa më shumë që të jetë e mundur. Përpiquni gjithashtu të përdorni fjalë kyçe që përcaktojnë faqen tuaj të internetit dhe artikullin tuaj. Nëse shkruani për një ushqim me disa përbërës, atëherë shkruani më shpesh për ato përbërës duke i përdorur ato në kontekst të ndryshëm. Një ide e mirë është që të shkruani përbërësit së bashku me sasitë specifike dhe më pas të shkruani recetat ku të shpjegoni se si përgatitet ushqimi.

Ju duhet të jeni vetë dhe të jeni krijues. Mundohuni të mendoni jashtë. Për shembull përdorni lloje të shumta artikujsh: udhëzues, rishikime të ushqimit që keni ngrënë në restorante të ndryshme, dieta, si të bëni, këshilla dhe truket dhe natyrisht receta. Ideja është që të jeni sa më kreativ që të jetë e mundur që të mund të shkruani më shumë dhe atëherë do të keni shumë më shumë vizitorë.

Mos harroni të shkruani saktë, të jeni miqësor dhe respektues. Mund të bëni disa shaka dhe të përdorni shprehje dhe figura të ndryshme të të folurit. Redaktori i WordPress ka korrigjim korrigjimi dhe ju mund ta përdorni atë për të korrigjuar veten saktësisht si në Word.

3. Njohuri për fotografinë

Fjala fotografi ka në origjinën e tij dy fjalë nga greqishtja. E para: “φῶς (phōs)”, që përkthen “dritë” dhe “γραφις (Graphis)” që përkthehet në foljen “për të shkruar”. Pra, përkthimi i plotë mund të jetë “shkrimi nën dritë”.

Me WordPress, mund të instaloni shtojca të ndryshme për efekte fotografike si psh Regjistruese Lightbox Lite. Gjithashtu ju mund të përdorni opsionet e galerisë për të vendosur fotografi të shumta në një rrëshqitje ose të grupuara në një rrjet. Në secilin post mund të vendosni një fotografi si imazh i paraqitur.

• aparat fotografik dixhital për fotografinë e ushqimit dhe recetave

Ju nuk keni nevojë për një aparat fotografik të shtrenjtë, por do t’ju duhet një burim i mirë i dritës që të keni mundësi të kapni imazhe të shkëlqyera. Ju gjithashtu do të duhet një program për redaktimin e fotografive për të ndryshuar madhësinë dhe rregullimin e figurave. Imazhet e marra me aparatin tuaj profesional ose gjysmë profesional mund të kenë diku midis 2MB-15MB. Ju nuk doni të ngarkoni imazhe të këtyre madhësive në faqen tuaj të internetit. Jo vetëm sepse këto imazhe do të ngarkojnë përgjithmonë, por do të konsumoni gjithashtu shumë burime të bandës dhe serverit. Do t’i mërzitni gjithashtu lexuesit tuaj duke i bërë ata të presin që fotografitë të ngarkohen.

Një foto është si një mijë fjalë, veçanërisht nëse gatuani ushqim jashtëzakonisht të shijshëm që gjithashtu duket mahnitës dhe atëherë mund të shihni ngritjen e avullit.

4. Njohuri gastronomike

Gastronomia është studimi i marrëdhënies midis kulturës dhe ushqimit. Shpesh gabohet duke marrë parasysh që termi gastronomi i referohet ekskluzivisht artit të gatimit.

Fjala “gastronomi” vjen nga fjalët Greke, “γαστήρ (gastér)” që do të thotë “stomak” dhe “Ligjμος (nómos)” – “njohuri”.

Në rast se nuk shkruani komente për atë ushqim që gatuani, nuk ju duhet vërtet ky hap. Gjë tjetër që ju duhet të dini kur të vendosni kripë, sa përbërës për të përdorur dhe kështu me radhë. Nëse keni njohuri për gastronominë, mund të shkruani një artikull të hollësishëm dhe të bëni fotografi në gjithçka që bëni në kuzhinën tuaj, në mënyrën tuaj dhe origjinale. Mos harroni se njerëzit kanë tendencë të bëjnë ushqimin e tyre në mënyrën tuaj, kështu që ju lutemi bëni kujdes kur gatuani.

Përfundimi i Tutorialit për ndërtimin e faqeve të faqeve të recetave në WordPress

Nëse krijimtaria ju godet me të vërtetë, atëherë duhet ta përdorni si duhet. Kështu që ju mund ta kombinoni gatimin me të kënduarit ose me hobi të tjerë që keni. Një ide e bukur është të keni një video në çdo artikull të shkruar së bashku me foto të ushqimit për të cilin keni shkruar.

Në fund të fundit, unë mund të them vetëm Bon Appetite!

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Оцените статью
  Понравилась статья?
  Комментарии (0)
  Комментариев нет, будьте первым кто его оставит

  Комментарии закрыты.

  Adblock
  detector