Si të gjeni Web Hosting për Uebfaqen tuaj personale ose Blog-un

01.06.2020
Artikuj dhe më shumë… 'Si të gjeni Web Hosting për Uebfaqen tuaj personale ose Blog-un
0 9 мин.

mbajtja më e mirë në internet për faqet e internetit ose hobi personal


Mbaj mend, në ditët e fundit, shërbimi i mbajtjes së faqes në internet ishte shumë i shtrenjtë, vetëm korporatat e mëdha dhe disa biznese më të mëdha ishin në gjendje të ndërtonin dhe mbështesin një faqe në internet. Do faqe në internet është ndërtuar me dorë, nga e para, duke kërkuar qindra orë kodim, testim dhe zgjidhje të problemeve.

Fatmirësisht, gjatë dhjetë viteve të fundit, industria pritëse ka ndryshuar dhe ka evoluar në një nivel, ku të gjithë mund të përballojnë marrjen me qira të një llogarie pritëse dhe ndërtimin e një faqe interneti të vogël për vetëm disa dollarë në muaj. Disa kompani janë të specializuara në një lloj plani pritës ndërsa të tjerët ofrojnë një gamë të gjerë shërbimesh. Shumica e ofruesve të pritjes ofrojnë plane gjithëpërfshirëse që përfshijnë të gjitha tiparet themelore që janë të nevojshme për të krijuar një faqe në internet të thjeshtë, pa domosdoshmërinë e përdorimit të ndonjë gjuhe programimi..

Nëse jeni një individ, që kërkoni të blini një llogari pritjeje për faqen tuaj të internetit për hobi ose blog personal, por nuk jeni duke hyrë në programim ose për të mësuar kodin e shkrimit, duhet të vazhdoni të lexoni për të zbuluar se si të zgjidhni një host të mirë personal në internet. Në vijim do t’ju tregoj cilat janë kërkesat minimale për një faqe personale në internet, dhe cilat janë aspektet më të rëndësishme për t’u marrë parasysh kur zgjidhni një host personal personal në uebfaqe.

Kërkesat për të ndërtuar një faqe në internet personale

Së pari, do t’ju duhet një emër domain që do të përdoret nga miqtë tuaj për të hyrë në faqen e internetit. Një emër domain duhet të jetë i thjeshtë dhe lehtësisht i kujtuar, këtu mund të gjeni një udhëzues të plotë se si të zgjidhni një emër të mirë domain. Për shembull, google.com është një emër domain, që është ndërtuar nga 3 pjesë: emri “google”, pika “.” dhe shtrirja “com”, të gjitha fushat kanë të njëjtën strukturë, por çdo domen është unik dhe mund të regjistrohet një herë për një periudhë të caktuar kohore. Nëse doni të mësoni më shumë rreth fushave, ju lutemi shikoni artikullin që përmenda më parë.

Pasja e një emri domain nuk është e mjaftueshme akoma për të vendosur një adresë emaili, për këtë, do t’ju duhet një llogari pritjeje, e cila në të vërtetë do të përpunojë emailet që merrni ose dërgoni. Serveri i pritjes është gjithashtu vendi, ku do të mbani skedarët e faqes tuaj të internetit, dhe nëse të tjerët do të jenë në gjendje t’i qasen atyre skedarëve në çdo kohë në të ardhmen.

Pasi të keni regjistruar një domen, do të duhet ta shtoni atë në llogarinë tuaj të pritjes dhe të bëni ndryshimet e nevojshme të serverit të emrit në domen për t’u sinkronizuar me hostin tuaj. Kjo mund të tingëllojë e ndërlikuar, por në fakt është shumë e thjeshtë për ta vendosur atë, megjithatë nëse doni ta kaloni këtë hap, mund të zgjidhni një plan pritës që ju ofron një domen falas. Përveç kursimit të parave, domeni do t’i caktohet llogarisë tuaj të pritjes automatikisht dhe gati për t’u përdorur.

Kompanitë e mëposhtme të mbajtjes në internet ofrojnë plane të shkëlqyera të pritjes personale me një tarifë shumë të përballueshme, duke përfshirë edhe një emër domain falas:

# 1 BlueHost

fillon me 3,95 dollarë në muaj, përfshin një emër domain falas dhe lejon mbajtjen në internet të shumëfishtë.

Shiko me shume… “

# 2 iPage

fillon me 2,25 dollarë në muaj, përfshin emrin e domain falas, lejon shumë faqe në internet dhe mbajtjen e postës elektronike.

Shiko me shume… “

përdorni wordpress për uebfaqen personale ose blogun

Pasi të keni hyrë në llogarinë tuaj të pritjes, është koha të vendosni emailin tuaj, të tilla si [email protected] dhe të filloni ndërtimin e faqes tuaj të internetit. Ju keni shumë mundësi për të krijuar një faqe interneti personale; Unë supozoj se nuk po planifikon ta bësh atë nga e para, kështu që ka shumë të ngjarë që ju do të dëshironi një mjet ndërtimi të faqes në internet. Ju mund të përdorni një ndërtues të faqes në internet, ose mund të përdorni WordPress. Nëse nuk jeni të njohur me WordPress, unë sugjeroj të kontrolloni këtë artikull; me pak fjalë WordPress është një softuer falas jashtëzakonisht i popullarizuar që është i ndërtuar me PHP dhe MySQL dhe përdoret nga miliona faqe në internet në të gjithë globin. WordPress duhet të instalohet në llogarinë tuaj të pritjes, e cila mund të jetë problem për një përdorues fillestar, megjithatë ofruesit e mësipërm të pritjes së lartpërmendur ofrojnë një mjet instalimi me një klik, i cili do ta bëjë procesin e instalimit jashtëzakonisht të thjeshtë:

 1. Klikoni në instalimin e WordPress në llogarinë tuaj të mbajtjes në internet
 2. Zgjidhni emrin e domainit ku dëshironi të instaloni
 3. Vendosni emrin dhe fjalëkalimin e administratorit (kjo do të përdoret më vonë për të hyrë në zonën e menaxhimit të faqes tuaj)
 4. Mbarimi i instalimit – prisni derisa skedarët të ngarkohen dhe të lidhen me bazën e të dhënave
 5. Uebfaqja juaj është e gatshme për t’u përdorur, filloni të shtoni përmbajtje, të ngarkoni imazhe.

Edhe pse përdorimi kryesor i WordPress është botimi i artikujve, sistemi është shumë fleksibël, dhe ka shumë shtesa në dispozicion që mund të instaloni në sistem për të zgjeruar funksionalitetin e tij; për shembull ju mund të ndryshoni modelin e paracaktuar të faqes tuaj duke shtuar një temë të re, nëse doni të shfaqni një galeri ose të krijoni një faqe kontakti me porosi, ose dëshironi të ndërtoni një portofol të bukur ose galeri të imazheve që do t’ju duhet të instaloni një plugin. Siç u përmend, nuk ka nevojë për kodim, thjesht duke klikuar.

Përmbledhje për bërjen e faqes tuaj personale

Nëse e keni bërë deri më tani, mund të thoni se keni faqen tuaj të internetit për hobi personal ose blogun tuaj personal në internet. Urim! Tani e tutje, ju mund të përqendroheni në shtimin e përmbajtjes. Artikujt informues dhe me cilësi të lartë mund t’ju sjellin audiencë të shkëlqyeshme, kështu që më vonë, kur keni trafik të mjaftueshëm mund ta ktheni faqen tuaj personale ose hobi në një faqe interneti për të fituar para..

Farëdo që të jeni duke ndërtuar një blog personal ose një sit hobi ku dëshironi të tërheqni lexuesit me të njëjtin interes si ju, më e rëndësishmja është të keni një llogari të mirë por të lirë të hostimit. Siç mund ta keni zbuluar tashmë, ka shumë kompani, dhe zgjedhja e një plani të mbajtjes është e vështirë, veçanërisht nëse nuk keni përvojë. Udhëzuesit tanë do t’ju ndihmojnë të zgjidhni një domain dhe të zgjidhni planin e pritjes që ju nevojitet për të filluar me faqen tuaj të internetit.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Оцените статью
  Понравилась статья?
  Комментарии (0)
  Комментариев нет, будьте первым кто его оставит

  Комментарии закрыты.

  Adblock
  detector