Si të krijoni blogun tuaj dhe të bëheni një Blogger profesionist?

si të ndërtoni një blog profesional


Dhjetë vjet më parë, rrallë mund të dëgjonit për dikë që drejtonte dhe mbante një blog. Kryesisht njerëzit po bënin thjesht për hobi dhe ata nuk po mendonin për fitimin e parave ose optimizimin e konvertimit ose strategjitë që mund të tërheqin më shumë lexues. Sot, bloget janë bërë një profesion, ku njerëzit po krijojnë përmbajtje në blogun e tyre, jo vetëm për të ndarë mendimin e tyre, por edhe për të fituar para nga bloget. Në një artikull të mëparshëm ju kemi treguar pse një biznes ka nevojë për një blog dhe si t’i shndërrojë lexuesit në klientë; sot do t’ju tregoj si të krijoni blogun tuaj, çfarëdo që po e bëni për përfitim ose thjesht për argëtim.

Për të krijuar një blog profesional është më e thjeshtë nga sa mendoni; Këtu janë disa hapa që duhet të ndiqni përpara se të filloni udhëtimin tuaj online.

Zgjedhja e temës suaj

Zgjedhja e një kamare për blogun tuaj mund të jetë pjesa më e vështirë. Tema e blogut tuaj mund të jetë gjithçka që mund të mendoni. Nuk ka pse të jetë unike, nuk është e nevojshme të rikrijoni timonin, thjesht zgjidhni një vend për të cilin mund të shkruani dhe jeni të apasionuar pas saj. Nëse po ndiqni një dietë të rreptë se si të humbni peshë, ose jeni në një turne botëror dhe dëshironi të krijoni një dokumentacion të vendeve ku keni qenë, ose thjesht doni të ndani rutinën tuaj të përditshme për prindërit, mund të filloni një blog . Ju gjithashtu mund të merrni frymëzim nga blogerët tuaj të preferuar; Jam i sigurt që po lexoni dhe po ndjekni ndonjë faqe në internet të popullarizuar që nuk jeni as në dijeni se këto janë në të vërtetë bloge.

Ju nuk duhet të keni aftësi të shkrimit super, sepse kjo do të përmirësohet jashtë orarit, por do t’ju duhet të bëni disa përpjekje dhe pasionin tuaj për të krijuar një përmbajtje të mirë dhe informuese nëse doni që njerëzit ta lexojnë atë.

Zgjedhja e një platforme Blogging

Ju erdhët me një ide të mirë temë, tani ju duhet të zgjidhni softver që do t’ju lejojë të krijoni dhe publikoni me lehtësi përmbajtjen tuaj. Ka shumë platforma nga të cilat mund të zgjidhni, shumica e njerëzve shkojnë me softuer të lirë si WordPress, Tumblr, Blogger dhe të tjerë. Atje, platformat e blogezimit po ofrojnë gjithashtu pritje falas, kështu që pasi të krijoni dhe aktivizoni llogarinë tuaj, jeni gati të shkoni dhe të filloni Blogging. Këto bloge megjithatë janë botuar në nën-fusha, të tilla si yourblogname.wordpress.org që mund të jenë të mira për fillimin, por nëse po planifikoni të bëheni një bloger profesionist, do t’ju duhet të blini një emër domain dhe të ndërtoni një markë rreth tij.

filloni Blogging me wordpress

Platforma më e popullarizuar e blogjeve është WordPress; ky program mund të instalohet në pothuajse çdo llogari të mbajtjes në internet dhe mund të azhurnohet dhe mirëmbahet lehtë; paneli i administrimit është gjithashtu shumë i thjeshtë dhe i lehtë për t’u përdorur, nuk nevojiten aftësi teknike ose përvojë paraprake për të filluar. Shtë e rëndësishme të zgjidhni platformën me kujdes, sepse do t’ju duhet të punoni me të për sa kohë që dëshironi të mbani të gjallë blogun tuaj; kalimi nga një platformë në një tjetër mund të jetë vështirësi, kështu që zgjidhni programin në përputhje me rrethanat.

Zgjidhni një emër dhe një host në internet për blogun tuaj

Të kesh një emër domaini siç është yourownblog.com është më profesionale dhe më e lehtë për tu markuar sesa të kesh një nën-domain në një platformë falas për strehimin. Nëse po planifikoni të bëheni një bloger profesionist dhe keni zgjedhur një emër të mirë për të tashmë, do t’ju duhet gjithashtu një shërbim profesional i mbajtjes së faqes në internet. Platformat e blogjeve falas mund të jenë të besueshme dhe mund të duken premtuese për fillimin, por ju nuk keni kontroll mbi llogarinë e mbajtjes së faqes në internet. Nuk ka asnjë mënyrë për të zgjeruar funksionalitetin e blogut tuaj, ju lehtë mund të ndaloheni për çfarëdo arsye, dhe ju mund të humbni blogun tuaj pa mundësinë për të bërë asgjë në lidhje me të; në fund të fundit ju jeni duke përdorur një shërbim falas, për çfarë të ankoheni?

Pasja e një llogarie të paguar në internet dhe një emër domain, do t’ju mundësojë të keni kontroll të plotë mbi faqen tuaj të internetit. Ju mund të instaloni shtojca të reja, të rregulloni blogun ashtu siç dëshironi dhe ta bëni atë unik dhe të jashtëzakonshëm.

Nëse mund të keni probleme duke zgjedhur një emër të mirë për blogun tuaj, Këtu është udhëzuesi ynë se si të zgjidhni emrin e përsosur të domain, dhe ju gjithashtu mund të zgjidhni një plan të web hosting nga hostet tona me vlerësim të lartë.

Krijimi, botimi dhe shkëmbimi i përmbajtjes

Ju jeni të vendosur me të gjitha gjërat geeky, llogaria e pritjes po funksionon mirë që blogu është në internet; jeni duke mbledhur informacione, shkruani shënime dhe krijoni artikuj mahnitës. Ndoshta ju keni botuar tashmë njëzet artikuj, dhe po prisni që vizitorët të bashkëveprojnë me blogun tuaj në formën e komenteve. Mund të duhet një kohë që faqja juaj e internetit të fillojë të marrë trafik nga motorët e kërkimit me përmbajtje të pastër, kështu që nëse doni të shpejtoni rrjedhën e trafikut, do t’ju duhet të bëni miq në internet.

krijoni botimin dhe shpërndarjen e përmbajtjes

Filloni të kërkoni për bloge, të ngjashme me temën tuaj dhe lini një koment në postimet e tyre, duke përmendur faqen tuaj të internetit. Mos e promovoni veten, ose kërkoni nga njerëzit që të vizitojnë blogun tuaj, thjesht riprodhoni me një mesazh të sjellshëm dhe informues dhe do të shihni që po ndodh magjia.

Mos harroni për mediat sociale. Kërkimi i miqve tuaj që të cicërojnë dhe të ndajnë postimet në blog mund të jetë një fillim i mirë. Bashkimi i forumeve të ndryshme dhe grupeve në internet ku do të përmendni faqen tuaj të internetit gjithashtu mund të jetë një mënyrë e mirë për të mbledhur ndjekës. Në planin afatgjatë ju doni të ndërtoni një rrjet të fortë të mediave sociale rreth blogut tuaj, në mënyrë që të njoftoni menjëherë çdo postim të ri për audiencën tuaj dhe të merrni trafik të menjëhershëm.

Duke përfunduar!

Mbaj mend sa isha i eksituar, kur fillova së pari të bëja blog-un. Ishte një udhëtim i gjatë për mua që nga ajo datë, dhe mësova shumë gjatë kësaj periudhe, por ishte shumë argëtim. Nëse jeni shumë i eksituar dhe dëshironi të filloni blogun tuaj, me një prekje profesionale, unë sugjeroj të shkoni me një blog wordpress së bashku me një ofrues të mirë të pritjes. Jini këmbëngulës, jini pasionant dhe mos hiqni dorë, në këtë mënyrë do të keni sukses; dhe jo më pak të argëtohen!

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map