Si të krijoni faqen tuaj në 3 hapa me Weebly?

01.06.2020
Artikuj dhe më shumë… 'Si të krijoni faqen tuaj në 3 hapa me Weebly?
0 8 мин.

krijoni uebfaqe me 3 hapa


Unë kam krijuar tashmë disa mësime se si të krijoni një faqe në internet duke përdorur mjete dhe programe të ndryshme. Këtu mund të mësoni më shumë rreth asaj se si të krijoni faqen tuaj të internetit me WordPress dhe këtu mund të mësoni se si të krijoni një faqe në internet duke përdorur Joomla.

Sot do t’ju mësoj se si ta bëni faqen tuaj të internetit me Weebly në 3 hapa të thjeshtë. Para se të hidhemi në pjesën “teknike”, së pari më lejoni të flasim shpejt për Weebly.

Weebly është një nga platformat më të shpejtë në zhvillim të faqeve të internetit sot. Ajo u themelua në vitin 2007 dhe është përmirësuar vazhdimisht për të përmbushur pritshmëritë e klientëve dhe standardet më të fundit të projektimit në internet. Weebly e bën ndërtimin e faqeve në internet të lehtë dhe të arritshme për të gjithë. Me këtë mjet ju mund të krijoni dhe rregulloni faqen tuaj të internetit, qoftë një prezantim i thjeshtë i kompanisë, një blog, sit anëtarësie ose dyqan online.

Pasqyrë e shpejtë e Weebly

Në Weebly ju mund të zgjidhni nga 4 plane të ndryshme. Nëse doni ta provoni, mund të regjistroheni për një llogari falas. Ky plan përfshin një nën-domain falas, një pritje falas, ju mund të krijoni faqe të pakufizuara dhe të ruani deri në 500 MB. Mbështetja në internet është në dispozicion përmes chat dhe email.

Planet e paguara kanë filluar nga 8,00 dollarë në muaj dhe vijnë me shumë karakteristika: falas regjistrimin e një viti në domain, pa kufijtë e ruajtjes, mbështetje përmes chat, email dhe telefon, monitorimin e trafikut të faqeve në internet, heqjen e markës Weebly, kërkimin e faqes, lojtarin audio dhe video, platforma e anëtarësisë dhe e-commerce, çertifikatë falas SSL, mundësi për të shtuar produkte të pakufizuar ose të keni anëtarë të pakufizuar, karrocë të integruar të blerjeve, transportues dhe llogaritës të taksave dhe menaxhim të kodit kupon.

Tani, le të kthehemi tek ndërtimi i faqes tuaj të internetit. Siç u përmend më parë, ju mund ta filloni faqen tuaj në 3 hapa. Ju nuk keni nevojë të dini programim dhe as të keni aftësi për krijimin e faqes në internet. Weebly është një mjet që të gjithë mund ta përdorin:

 • Hapi 1: Zgjidhni një temë profesionale
 • Hapi 2: Zvarrit & Elementet e rënies, Përshtatni modelin
 • Hapi 3: Publikoni faqen tuaj të internetit me një klik

1. Zgjidhni një Temë Profesionale për Uebfaqen tuaj

Shtë e qartë që ju duhet të bëni një llogari falas në Weebly përpara se të merrni qasje në bazën e të dhënave të projektimit. Procesi i regjistrimit është shumë i thjeshtë, thjesht plotësoni emrin, postën elektronike dhe fjalëkalimin dhe do të merrni qasje të menjëhershme. Ju gjithashtu mund të identifikoheni me tuaj Facebook ose Google+ llogari.

Hapi tjetër është të zgjidhni një dizajn të bukur. Weebly ofroni qindra shabllone me cilësi të lartë pa asnjë kosto, të cilat mund t’i përdorni për faqen tuaj të internetit dhe ta rregulloni ashtu si ju pëlqen. Ju mund të filtroni temat sipas kategorive: blog, biznes, dyqan online, personal, ngjarje ose portofol. Niche nuk ka shumë rëndësi, sepse ju mund ta rregulloni dhe modifikoni plotësisht modelin; thjesht zgjidhni një temë që i përshtatet më së miri nevojave tuaja.

weebly zgjidhni modelin profesional falas

Mund të shikoni paraprakisht çdo dizajn, kështu që do të merrni një ide se si do të duket faqja juaj e internetit. Të gjitha modelet janë gati për celular, kështu që faqja juaj e internetit do të duket e shkëlqyeshme edhe në telefonat inteligjentë dhe tabelat.

2. Përshtatni Uebfaqen tuaj – Elementet Drag and Drop

Pasi të zgjidhni një dizajn, mund ta modifikoni atë në ndërtuesin Weebly. Ju do të jeni në gjendje të redaktoni tekstin, butonat, menutë, sfondin dhe imazhet e paraqitura, në thelb gjithçka.

Ju gjithashtu mund të hiqni elemente nga modeli juaj aktual dhe të shtoni të reja. Ju mund të tërhiqni dhe të hidhni kutitë e tekstit, imazhet, galeritë, slideshows, hartat e Google, format e kontaktit dhe buletinit, butonat, ndarësit dhe gjithashtu mund të vendosni kodin personal. Ju gjithashtu mund të ngulitni videot në Youtube, ose të ngarkoni skedarët tuaj të mediave (audio dhe video). Lista vazhdon, por unë nuk do t’i numëroj të gjithë.

modifikoni me lehtësi elementet e tërheqjes dhe rënies së temës

Mund të krijoni shumë faqe edhe të ndryshoni çdo faqe ashtu si dëshironi. Do temë vjen me disa faqe standarde. Mund të hiqni, modifikoni ose shtoni faqe të reja. Ju gjithashtu mund të zgjidhni paraqitjen e secilës faqe. Ka qindra skedarë që mund të zgjidhni nga të cilat automatikisht do të populloni faqen tuaj me kuti, duke e bërë punën tuaj më të lehtë.

zgjedhni faqosjen e faqeve

Paraqitja e faqosjes së weebly me elementë

3. Publikoni Uebfaqen tuaj me një Klikim

Pasi të keni mbaruar me të gjitha faqet tuaja, hapi tjetër është bërja publike e faqes suaj të internetit. Për këtë, ju do të duhet të klikoni në butonin “Publikimi” në anën e sipërme të djathtë të ekranit tuaj.

botoni weebly

Do t’ju kërkohet të zgjidhni një nënfushë, të regjistroheni një të ri ose të përdorni domainin tuaj. Ndërsa ne jemi vetëm duke testuar Weebly, ne nuk do të regjistrojmë ende një domain vetëm, kështu që ne do të zgjedhim një nënfushë për të botuar faqen tonë të internetit. Klikoni në butonin “Vazhdo” për të vazhduar më tej.

zgjedhni me zell fushën e faqes tuaj të internetit

Do të duhen vetëm disa sekonda që sistemi të ruajë dhe botojë faqen tuaj të internetit. Pasi të jetë bërë, ju mund ta përdorni atë në URL-në e dhënë.

shikoni weebly faqen tuaj në internet

Urime, sapo krijuat faqen tuaj të internetit falas, pa shkruar asnjë linjë të vetme kodesh!

përfundim

Shpresoj që ky udhëzues i shpejtë të ishte i dobishëm për shumicën prej jush. Tani e shihni se sa e lehtë është të krijoni një faqe interneti apo edhe një dyqan në internet pa e ditur programimi. Sigurisht, Weebly nuk është për të gjithë dhe ka kufizimet e veta. Nëse ndërtoni dyqanin tuaj online me Weebly shtimi i funksioneve shtesë nuk është i mundur, përveç nëse ekipi i zhvilluesve të Weebly vendosi të shtojë atë veçori shtesë në të gjithë sistemin. Kalimi i faqes suaj të internetit në një kompani të re pritëse është gjithashtu e pamundur.

A është e drejtë Weebly për nevojat dhe buxhetin tuaj në faqen e internetit? Vendimi është i juaji! Provoni Weebly falas dhe shikoni nëse i plotëson pritjet tuaja.

Krijoni Uebfaqen Tuaj me Ndërtuesin e Uebfaqeve Weebly!

Nuk kërkohen aftësi kodimi ose teknik! Ndërtoni dhe rregulloni faqen tuaj të internetit duke përdorur temat profesionale të Weebly.

Provojeni FALAS! »

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Оцените статью
  Понравилась статья?
  Комментарии (0)
  Комментариев нет, будьте первым кто его оставит

  Комментарии закрыты.

  Adblock
  detector