Si të krijoni një dyqan online me WordPress?

01.06.2020
Artikuj dhe më shumë… 'Si të krijoni një dyqan online me WordPress?
0 10 мин.

si të krijoni dyqan online me wordpress


Në vitin 2016, shitjet e e-commerce në Shtetet e Bashkuara arritën në 396 miliardë dollarë, dhe deri në vitin 2020, tregu i e-commerce pritet të rritet në një 684 miliardë dollarë. Shtë e qartë, kjo është një kohë më e mirë se cilindo për të materializuar atë ide të dyqanit në internet që gjithmonë e keni vënë në djegësin e pasmë.

Me grupin e sotëm të larmishëm të zgjidhjeve dhe mjeteve të tregtisë elektronike, procesi i fillimit të një dyqani në internet është thjeshtuar shumë deri në atë pikë sa që edhe përdoruesit e herës së parë mund të kenë një përpjekje minimale.

Ndërtoni në WordPress

Në varësi të qasjes tuaj për të krijuar një dyqan në internet, ju mund të përballeni me zgjedhjen midis dy mundësive: të shkoni për një zgjidhje të integruar të platformës ecommerce, ku shumica e aspekteve teknike dhe pritëse janë trajtuar tashmë me një tarifë mujore të përsëritur (p.sh. Weebly ose Volusion), ose zgjedhjen e një platforme të vetë-pritur për fleksibilitet të zgjeruar dhe kontroll të plotë mbi të gjitha aspektet e dyqanit tuaj online. Nëse nuk jeni tifoz i angazhimeve mujore dhe mungesa e fleksibilitetit të plotë, një zgjidhje e vetë-tregtare eCommerce është basti juaj më i mirë.

Si një sistem i menaxhimit të përmbajtjes me të gjitha qëllimet, WordPress ka aftësinë të fuqizojë çdo lloj uebsajti, dhe që përfshin faqet e e-commerce gjithashtu.

Nëse keni përdorur WordPress më parë – qoftë për një blog ose një lloj tjetër faqe në internet – me siguri jeni të vetëdijshëm për pikat e forta të tij. WordPress është i përhapur në internet, duke qenë CMS për zgjedhjen e shumë faqeve të internetit. Pavarësisht nëse avantazhet e tij janë analizuar nga një këndvështrim SEO, nga një këndvështrim i shfrytëzueshmërisë ose fleksibilitetit, WordPress çmon mirë në të gjitha këto kategori.

WordPress është ndërtuar me konsumin e përmbajtjes në mendje (tekst, imazhe, video, foto, etj.). Po në lidhje me tregtinë elektronike? A e ka WordPress ato që duhen për të trajtuar realitetin specifik të vendeve të ecommerce?

Një tipar kryesor i çdo dyqani në internet është pagesa që vendoset midis produkteve / shërbimeve të ofruara dhe konsumatorëve. Por karakteristika të tjera si portat e pagesave, përpunimi i porosive, administrimi i inventarit, llogaritja e normës së transportit, katalogët e produkteve, kuponat e zbritjes, vlerësimet e produkteve, etj janë gjithashtu karakteristika që ju nevojiten për drejtimin e një dyqani në internet.

Cartfarë shporte për të zgjedhur?

WordPress nuk del nga kutia me këto veçori, megjithatë, ju mund t’i merrni këto veçori përmes shtojcave. Kjo është ajo ku karrocat e blerjeve vijnë në dispozicion për t’ju ndihmuar të shtoni funksionalitetin e tregtisë në faqen tuaj.

Si një plugin falas, me burim të hapur, për blerje të hapur për WordPress, WooCommerce do t’ju ndihmojë të fitoni para faqen tuaj ekzistuese të WordPress ose të ndërtoni një dyqan online të bërë me porosi.

Këtu janë disa nga avantazhet më të mëdha të zgjedhjes së WooCommerce për të krijuar një dyqan online:

 • E shkëlqyeshme për çdo madhësi: WooCommerce është i përshtatshëm për çdo dyqan të vogël ose të madh në internet, duke siguruar një përvojë të qetë blerjeje, pavarësisht nga madhësia e dyqanit tuaj.
 • Mobile-miqësore: Me rritjen e numrit të blerësve të celularëve, optimizimi i dyqanit tuaj online për të ofruar një përvojë të pazgjidhur për blerje edhe për blerësit e orientuar në lëvizje është gjithashtu një forcë tjetër e WooCommerce, dhe një aspekt që sigurisht nuk do të kalojë pa u vënë re nga motorët e kërkimit.
 • I përshtatshëm për çdo profil: WooCommerce lehtëson shitjen e çdo produkti – dixhital apo fizik. Ju mund të shtoni kalkulatorin e transportit dhe taksave falë mbështetjes gjeografike të WooCommerce.
 • E ndërtuar me SEO në mendje: Drejtuar në WordPress, WooCommerce përfiton nga praktikat më të mira të SEO.
 • Mundësitë e pagesës jashtë kutisë: Ekzistojnë pesë porta pagese të ndërtuara (Transferimi Direkt i Bankës, Kontrolli i Pagesave, Paratë e Dorëzimit, PayPal, dhe Thjeshtimi i Tregtisë për SH.B.A.), dhe disa të tjera në dispozicion si shtesa (Pagesa Amazon, Stripe, Autorizo.net, etj.).
 • Shumë karakteristika dhe shtesa kryesore: Ju mund të përfitoni nga një listë e gjatë e karakteristikave themelore (menaxhimi i inventarit, disa opsione arka, opsione transporti, zbritje dhe kuponë, etj.) Dhe shtesa (Shtesa të produkteve për shitjen e produkteve me porosi, WooSubscription për shitjen e produkteve dhe shërbimeve të pajtimeve, Rezervimet WooCommerce për caktimin e takimeve në internet, etj), e cila lejon mundësi praktikisht të pafund për ju që të përshtatni përvojën e blerjeve të klientelës suaj.
 • Dizajn galore: WooCommerce nuk është vetëm shumë funksional, por edhe një platformë e shkëlqyeshme për të mahnitur klientët tuaj me dizajnin e karamelave të syve. Pavarësisht nëse dëshironi të integroni WooCommerce me një temë të WordPress ose po zgjidhni një WooTheme falas ose premium, praktikisht nuk ka kufij për atë që mund të arrini.

Farë është pajtueshmëria me PCI? Farë duhet të dini për pajtueshmërinë e PCI si pronare e dyqaneve në internet?

Hostfarë hosti për të zgjedhur për WooCommerce?

bluehost rekomanduar hostimin e woocommerce

Për pjesën më të madhe, nevojat pritëse të një dyqani në internet janë shumë të ndryshme nga ajo e një faqe interneti apo blogje të rregullt. Lloji i hostimit që ju zgjidhni është formuar nga faktorë të tillë si madhësia e dyqanit tuaj në internet, trafiku që ai merr dhe natyra e informacionit të klientit që ju trajtoni.

Kur është fjala për tregtinë elektronike, ju duhet të zhvendosni mendimin tuaj nga planet tradicionale të përbashkët të pritjes në zgjidhjet e optimizuara eCommerce dhe planet VPS. (Duhet të lexoni: Pse nuk duhet të përdorni host të përbashkët për dyqan online?)

Nëse drejtoni një dyqan të madh, me mijëra produkte, një plan hosting VPS do të marrë parasysh kërkesat e veçanta (disponueshmëri të lartë, burime shtesë, siguri më të lartë, performancë më të mirë, shkallëzim, etj.) Dyqani juaj mund të ketë nevojë për të ofruar përvoja më e mirë e blerjeve për klientët tuaj.

Si një ofrues i miratuar nga WordPress i hostimit, BlueHost u ofron klientëve të tyre katër plane të mbajtjes në internet – Standard, Enhanced, Premium, dhe Ultimate – që janë ndërtuar nga terreni në teknologjinë e cloud, kështu që ju të mund të shijoni më shumë kontroll, rritje të fleksibilitetit dhe më shumë fuqi për faqe.

Në varësi të planit që ju zgjidhni, ju mund të merrni deri në 4 bërthama CPU, ruajtje 240 GB SAN, 8 GB RAM, 4 bandë bandë TB, 1 emër domain falas, 2 adresa IP, dhe mbështetje 24/7. Këto plane VPS vijnë gjithashtu me cPanel të përfshira, burime dinamike (mundësi për të shtuar më shumë burime në fluturim), qasje në SSH me leje rrënjësore, SSL dhe shumë veçori të tjera për një përvojë të vërtetë transformuese të hostimit.

Kostot për planet VPS në BlueHost shkojnë midis 19,99 $ / muaj për planin e hyrjes në nivelin VPS dhe 59,99 $ / muaj për planin Ultimate.

Dyqanet më të vogla në internet me trafik më të ulët mund të përfitojnë gjithashtu nga planet e optimizuara të WooCommerce të BlueHost që vijnë me linjë të përkohshme të paracaktuar, të përkushtuar të WooCommerce, 1 emër domain falas, hapësirë ​​në internet dhe bandwidth të papërcaktuar, SpamExperts, Domain Privacy dhe SiteBackup Pro në disa nga planet, Certifikatë SSL, IP të dedikuar dhe ofertat e marketingut të përfshira me të gjitha planet. Planet e optimizuara të pritjes WooCommerce fillojnë me vetëm 11,95 $ / muaj.

Krijo Dyqanin tënd Tani!

Vendosni dyqanin tuaj online WooCommerce me BlueHost dhe filloni shitjen sot!

Fillo tani! – 13,99 $ / muaj »

BlueHost nuk është ashtu siç po kërkoni? Shikoni listën tonë të 5 ofruesve të rekomanduar të mbajtjes së WooCommerce për më shumë alternativa.

përfundim

Nëse aftësia për të rregulluar dhe kontrolluar plotësisht mbi të gjitha aspektet e dyqanit tuaj në internet tingëllon si diçka drejt rrugicës suaj, WooCommerce është platforma e duhur për ju. Me përdorimin e WooCommerce në avantazhin e SEO dhe funksionalitetin e WordPress, mund të tërhiqni lehtësisht nga këto përfitime për të shtuar një përbërës të e-commerce në faqen tuaj tashmë ekzistuese të WordPress ose madje të krijoni një dyqan online nga e para.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Оцените статью
  Понравилась статья?
  Комментарии (0)
  Комментариев нет, будьте первым кто его оставит

  Комментарии закрыты.

  Adblock
  detector