Si të krijoni një faqe interneti për portofol me WordPress?

01.06.2020
Artikuj dhe më shumë… 'Si të krijoni një faqe interneti për portofol me WordPress?
0 18 мин.


Dizajni, paraqitja dhe funksionaliteti i faqes tuaj të internetit të portofolit ka një ndikim të madh në vizitorët tuaj. Ju duhet të bëni një përshtypje të parë pozitive dhe t’i bëni njerëzit të qëndrojnë në faqen tuaj të internetit për të kaluar nëpër përmbajtjen tuaj. Meqenëse shumica e pavarurëve fillojnë pa përvojë në krijimin e faqeve në internet, ata shpesh zgjedhin mënyra më e thjeshtë për të krijuar një faqe interneti të portofolit.

Si rezultat, ata përfundojnë me një sit që vështirë se mund të lë përshtypje vizitorët e tyre. Mund të duket sikur është shumë e vështirë të krijosh një faqe në internet me pamje profesionale si fillestar. Sidoqoftë, ne mund t’ju tregojmë se nuk është aspak punë e madhe për të krijuar një faqe interneti të portofolit më të lartë në WordPress! Ky CMS është krijuar për të qenë i thjeshtë dhe i arritshëm për të gjithë. Nëse jeni një profesionist i pavarur dhe doni t’i tregoni Botës se për çfarë jeni në gjendje, ky udhëzues me siguri do t’ju ndihmojë në krijimin e një faqe interneti të përsosur.

Gjëja e shkëlqyeshme për WordPress është se mund të gjeni shtojca dhe tema të panumërta në Web. Ju mund të merrni çdo mjet, shërbim ose temë që ju nevojitet për faqen tuaj të re dhe nuk keni nevojë për aftësi të veçanta për t’i përdorur ato. Deri në fund të këtij udhëzuesi, ju do të dini saktësisht se si të krijoni një faqe elektronike elegante, plotësisht funksionale të WordPress! Le të fillojmë.

Si të krijoni një faqe në internet me WordPress?

Krijimi i një uebfaqe të WordPress nuk është shkencë raketash. Nëse jeni të njohur me ndonjë mjet për redaktimin e tekstit si OpenOffice ose Microsoft Word, do të jeni në gjendje të mësoni dhe përdorni WordPress në asnjë kohë. Në vijim do t’ju drejtoj përmes 5 hapave të thjeshtë se si të krijoni një faqe në internet WordPress dhe ta shndërroni atë në një portofol.

1. Një Emër Domain i Shkurtër dhe I Kopjueshëm

Ju duhet të gjeni një emër domain që i përshtatet faqes tuaj të internetit dhe përfaqëson markën tuaj. Një emër i mirë i domain është i shkurtër dhe i lehtë për t’u mbajtur mend. Ai gjithashtu duhet të duket bukur në faqen tuaj të uljes dhe është edhe më mirë nëse përmban një fjalë kyçe përkatëse që e bën më të lehtë për vizitorët ta gjejnë atë përmes Kërkimit Google.

Rekomandohet gjithashtu të zgjidhni një shtrirje që njerëzit janë mësuar më së shumti. Mund të shtoni “.com” ose një shtrirje që përfaqëson vendin tuaj. Kjo është veçanërisht e vërtetë nëse doni të tërheqni njerëz nga vendi juaj në faqen e internetit tuaj të portofolit si audiencë e synuar. Për shembull, “.ru” për Rusinë ose “.es” për Spanjën është e përkryer për ato vende.

Emrat e domainit duhet të regjistrohen, kështu që pasi të keni gjetur një të përsosur, hapi tjetër është të gjeni një regjistrues. Ka shumë të njohur atje, si GoDaddy dhe Namecheap. Një tjetër mundësi është të blini një paketë të mbajtjes së faqes në internet nga një ofrues që ofron një emër domain midis veçorive të tij.

Ju mund të merrni një emër domain falas duke zgjedhur një plan pritës BlueHost. BlueHost është ndër emrat më të mëdhenj në industrinë e web hosting dhe ato ofrojnë pako të fuqishme për fillestarët dhe bizneset më të mëdha gjithashtu. Me regjistrimin e emrit të domain-it dhe blerjen e një shërbimi të besueshëm të mbajtjes në internet, mund të zgjidhësh dy probleme në të njëjtën kohë.

2. Zgjidhni një plan të fuqishëm të mbajtjes në internet

Një plan i besueshëm për mbajtjen në internet është thelbësor nëse doni të garantoni vizitorët tuaj një përvojë shfletimi pa probleme në faqen tuaj të internetit. Duke hedhur një vështrim në paketat e pritjes në BlueHost, ju lehtë mund të kuptoni se cili i përshtatet më shumë faqes tuaj të portofolit. Meqenëse ata po ofrojnë serverin, performanca e faqes tuaj do të varet kryesisht nga shërbimi i tyre.

Nëse dëshironi të siguroni një orar 24/7 në çdo ditë të vitit me një ekip mbështetës të klientit që është vazhdimisht i disponueshëm, thjesht nuk mund të gaboni me BlueHost. Meqenëse ne po ju rekomandojmë një faqe në internet WordPress këtu, duhet të zgjidhni një nga planet e tyre WP. Këto plane janë optimizuar për WordPress dhe madje janë verifikuar nga platforma si plane të besueshme dhe me performancë të lartë. Lexoni këtë përmbledhje të hollësishme të BlueHost, për të zbuluar pse unë rekomandoj në të vërtetë këtë kompani.

Bluehost-best-hosting-portofolit-wordpress-faqet

Me këto plane BlueHost, do të keni një WordPress të instaluar paraprakisht në profilin tuaj. Thjesht duhet të identifikoheni dhe menjëherë mund të filloni të punoni në faqen tuaj. Karakteristikat shtesë përfshijnë shpejtësinë e përmirësuar të ngarkesës së faqeve, rezervë të rregullt dhe siguri në internet të nivelit të lartë. Performanca e rritur dhe siguria janë të garantuara nga serverët VPS.

3. Përfitoni sa më shumë nga WordPress

WordPress aktualisht është një nga 3 CMS kryesore (Sistemi i Menaxhimit të Përmbajtjes) në Web. Ka shumë karakteristika dhe shtojcë në dispozicion që mund të vijnë në ndihmë kur krijoni uebfaqen tuaj të portofolit. Ajo ka një ndërfaqe të drejtpërdrejtë, që çdokush mund të mësohet në pak minuta. Me sasinë e fleksibilitetit dhe opsioneve të personalizimit që ofron WordPress, vetëm qielli është kufiri.

Kjo varet vetëm nga sa kohë dhe përpjekje jeni të gatshëm të investoni në krijimin e faqes tuaj të internetit. Le t’ju shpjegojmë se çfarë e bën WordPress më të mirë CMS:

 • Shtë një platformë me burim të hapur me një komunitet të madh. Gjithmonë mund të gjeni një diskutim ose udhëzues në Web për çdo çështje që lidhet me WordPress, dhe ka shumë njerëz që punojnë për zhvillimin e tij që mund t’ju ndihmojnë.
 • WordPress është falas për të gjithë. Ju mund ta instaloni shpejt dhe të filloni ta përdorni. Ose thjesht zgjidhni një plan të mbajtjes në internet ku është instaluar tashmë, siç u përmend më parë.
 • Edhe nëse instaloni mijëra shtojca në të, WordPress ende mbetet i lehtë për t’u përdorur dhe shpejt mund të mësoheni me të si fillestar.
 • Miliona faqe në internet përdorin WordPress si platformën e tyre, dhe të gjithë duhet të jenë në gjendje të marrin një renditje të mirë në Kërkimin Google. Platforma nuk është vetëm SEO miqësore, por ka shumë plugins të njohura në dispozicion që mund të përmirësojnë më tej SEO të faqes tuaj.
 • Ka mijëra ofrues të mbajtjes së faqeve në internet që janë të vetëdijshëm për popullaritetin e WordPress dhe ofrojnë plane posaçërisht për platformën

4. Zgjidhni një Temë Portofoli dhe Filloni të Përshtatni

Pasi të keni planifikuar hartimin dhe paraqitjen e faqes tuaj, është koha të filloni të punoni në të. E gjitha fillon me zgjedhjen e temës së përsosur të portofolit nga qindra tema me cilësi të lartë WordPress të disponueshme në Internet. Këto zakonisht janë shumë të personalizueshme, duke ju lejuar të përdorni një gamë të gjerë ngjyrash, paraqitje, animacione, elemente dhe karakteristika të mëdha dhe të vogla që mund të ndizen dhe fiken.

Themeforest është një nga vendet që më së shumti ju rekomandojmë kur bëhet fjalë për temat e portofolit. Ju mund të zgjidhni nga shumë kategori të ndryshme dhe temat nuk kërkojnë përvojë programuese çfarëdo. Pothuajse të gjithë mund t’i vendosin ato dhe madje të marrin një ndihmë të mirë nga zhvilluesit në progres.

Pasi të keni instaluar temën, mund të filloni të personalizoni secilën faqe në pjesën e përparme, ndërsa mbani të regjistruara ndryshimet në kohë reale. Metoda popullore e tërheqjes dhe rënies është ajo që e bën kaq të lehtë për fillestarët të personalizojnë faqen e tyre të internetit. Kështu funksionojnë shumica e temave, por sigurohuni që tema që ju intereson të ketë vlerësime pozitive dhe të sigurojë të gjitha tiparet e nevojshme para se ta blini.

Patjetër që duhet të shmangni përdorimin e temave falas. Vetëm ato premium vijnë me azhurnime të rregullta, shtesa shtesë të integruar, mbështetje të besueshme, udhëzues dhe shtesa të tjera që janë të gjitha të nevojshme për drejtimin e një uebsajti profesional. Gjithashtu, duhet të përqendroheni në nxjerrjen e sa më shumë vlerave nga një temë sa të keni mundësi.

Përdorni një gamë të gjerë të opsioneve të personalizimit dhe kushtojini vëmendje detajeve në mënyrë që të krijoni një faqe interneti me të vërtetë unike që vizitorët tuaj do të kujtojnë.

Temat më të mira të Portofolit të WordPress

Avada – Tema shumë-qëllimore e përgjegjshme

Hapur-best-portofoli-wordpress-theme

Meqenëse ky udhëzues është miqësor për fillestarët, ne kemi dashur të rekomandojmë Avada e cila është një temë që ju siguron çdo tipar që ju nevojitet për një përvojë të thjeshtë ndërtimi të faqes në internet. Në fakt, ju nuk keni nevojë të bëni asgjë përveç blerjes së temës. Avada vjen me 41 faqe të paracaktuara dhe 255+ faqe të paravenduara të faqeve në internet, kështu që gjithçka që duhet të bëni është të zgjidhni me mençuri.

Përveç kësaj, ju merrni 6 shtesa premium dhe tema ju siguron mbi një mijë opsione të personalizimit. Edhe detajet më të vogla mund të ndryshohen dhe rezultati përfundimtar varet vetëm nga krijimtaria juaj. Më shumë se 400,000 njerëz janë të kënaqur me Avada deri më tani dhe çmimi i kësaj mrekullie është vetëm 60 dollarë. Sigurisht, azhurnimet janë falas pasi të blini temën dhe secila prej tyre vjen me shumë karakteristika dhe përmirësime të reja.

Ndërsa personalizoni faqen tuaj të portofolit, ju punoni me një ndërfaqe zvarritëse dhe mbi 50 panele të opsioneve të personalizimit që nuk kërkojnë njohuri për kodifikim. Pasi faqja juaj e internetit të jetë gati, do të duket e shkëlqyeshme në çdo ekran të pajisjes. Avada është kompatibil me të gjitha shtojcat e njohura të WordPress-it.

X – Tema

x-Portofoli-wordpress-theme

X Tema është një tjetër temë WordPress mjaft e njohur dhe absolutisht fillestare, në Themeforest. Kjo ju lejon të krijoni një faqe interneti të portofolit që ka një dizajn të mahnitshëm të pastër dhe modern. Kjo është tema e vetme e krijuar nga ThemeCo, ekipi i zhvilluesve që qëndron pas X – The Theme. Kjo është vetëm prova që ekipi investon gjatë gjithë kohës për të përmirësuar temën dhe siguruar një mbështetje të besueshme.

Pothuajse 200,000 njerëz e blenë temën dhe vlerësimet janë jashtëzakonisht pozitive. Tani ju mund të merrni temën për vetëm 29 dollarë që kur kaloi një moment historik të blerjeve: $ 10,000,000 me vlerë deri më tani. X Tema është e përshtatshme për të gjithë, përfshirë bizneset, blogerët, dyqanet në internet dhe individët krijues. Ajo hap derën për mundësi të pafundme me gamën e saj të gjerë të opsioneve të personalizimit.

Padyshim që ia vlen të kaloni ca kohë me X – Tema sepse është aq e zhdërvjellët sa që shumica e njerëzve nuk do të përdorin as gjysmën e veçorive. Në fund të fundit, ThemeCo dëshironte të krijonte një temë komplekse që është e përshtatshme për krijimin e çdo lloji të faqes në internet. Ju keni të gjithë atë kompleksitet të integruar në një ndërfaqe të drejtpërdrejtë që ju lejon të ndërtoni faqen tuaj te internetit pak nga pak duke ju treguar paraprakisht kohën e vërtetë.

Pasi të keni blerë X – Tema, do të keni 6 muaj mbështetje të besueshme 24/7. Ata do t’ju japin një dokumentim të gjerë që shpjegon çdo tipar të vetëm. Ky dokumentacion është gjithashtu një udhëzues që ju tregon se si ta bashkoni faqen tuaj të internetit.

Tema me WordPress The7 – me shumë qëllime

the7-Portofoli-wordpress-theme

The7 madje reklamon veten si temën më të personalizueshme në Themeforest. Shtë një temë me shumë qëllime që mund të përdoret për të krijuar çdo lloj uebsajti që dëshironi, përfshirë faqet e portofolit të pastër dhe elegant. The7 është tema më e njohur dhe më e gjithanshme deri më tani nga ekipi i zhvilluesve të quajtur Dream-Team. Ata e kanë shitur atë më shumë se 100,000 herë tashmë dhe numri i përdoruesve të kënaqur po rritet çdo ditë.

The7 ju lejon të përdorni 3 stile të ndryshme të projektimit. Secila prej tyre është unike dhe ndryshon rrënjësisht pamjen e faqes suaj të internetit. Shtë si të punosh me tre tema të ndryshme, duke e bërë The7 një temë tre-në-një. Ju mund të eksperimentoni me të tre stilet dhe më pas të vazhdoni të punoni me atë që më së shumti i përshtatet idesë tuaj të internetit.

Ekzistojnë mijëra opsione të personalizimit në dispozicion për secilin stil, duke ju lejuar të ndryshoni gjithçka në detajet më të vogla. Kjo ju lejon të shtoni të gjitha ngjyrat, shkronjat, butonat, galeritë dhe elementet e tjera që dëshironi, saktësisht siç i keni imagjinuar ato. Ju merrni plugin Visual Composer i cili përfshin një mjet tërheqës dhe zvogëlim që ju ndihmon të krijoni paraqitjen e dëshiruar për faqen tuaj të portofolit.

Me blerjen e The7 për 39 dollarë, ju merrni 5 shtesa premium që janë me vlerë 99 dollarë, e cila është një marrëveshje absolute. Ekipi i tyre i ekspertëve është i gatshëm të sigurojë mbështetje 24/7 për 6 muaj. Tema vjen me një dokumentacion ku gjithçka tipar shpjegohet në detaje të shkëlqyera.

5. Krijoni një sit të strukturuar mirë

Nëse jeni të kënaqur me hartimin e faqes tuaj të portofolit, është koha që të shtoni të gjitha faqet e nevojshme dhe t’i përfshini ato në menutë, si dhe në kategori specifike. Ju gjithashtu duhet të gjeni vendet më të mira për reklamat tuaja ku njerëzit mund t’i shohin ato pa u shqetësuar.

Ka faqet më të rëndësishme për të cilat u duhen më shumë faqeve të internetit, si Shtëpi, Kontakt, Rreth meje, Blog, Galeria etj. Ju ose mund të përdorni opsionet e personalizimit për t’i krijuar ato nga e para, ose të përdorni modele ku thjesht duhet të redaktoni tekstin dhe të bëni disa ndryshime të vogla. Nëse blini një shtojcë premium, patjetër do të merrni një gamë të gjerë modelesh për faqet tuaja në internet.

përfundim

Theelësi për të tërhequr më shumë vizitorë në faqen tuaj të internetit është krijimi i faqes më të mirë të portofolit të WordPress që mundeni. Nëse e merrni seriozisht punën tuaj, duhet të krijoni një faqe në internet që pasqyron atë dhe ka një pamje profesionale. Duke përdorur burimet e një teme të mirë premium, do të jeni në gjendje të mahnitni vizitorët tuaj dhe të dilni jashtë në konkurs.

Sigurisht, duhet shumë pak kohë nga fillimi në fund me të gjithë personalizimet, duke provuar shtojca të ndryshme dhe duke eksperimentuar me shabllone të ndryshme. Theështja është se krijimi i një uebsajti të mirë të portofolit në WordPress është çështje kohe dhe kreativitet sot dhe mund të bëhet pa ndonjë përvojë në hartimin e uebit..

Krijimi i një uebsajti të portofolit është pothuajse i njëjti proces si krijimi i ndonjë uebsajti tjetër në WordPress. Pasi të keni gjetur të gjitha mjetet e nevojshme, ju duhet vetëm pak kohë dhe suksesi juaj është i garantuar.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Оцените статью
  Понравилась статья?
  Комментарии (0)
  Комментариев нет, будьте первым кто его оставит

  Комментарии закрыты.

  Adblock
  detector