Si të përmirësoni përmbajtjen tuaj duke përmirësuar veten tuaj

përmirësoni përmbajtjen tuaj


Për të vazhduar përpara me çdo lloj pune që merrni, duhet të përmirësoheni para së gjithash. Bëni një përpjekje drejt vetë-përmirësimit është ajo që do t’ju bëjë më të aftë, të besueshëm dhe me vlerë të parave për një afat të gjatë.

Kush jeni, pasqyrohet saktësisht në çdo postim që shkruani dhe pothuajse për çdo aspekt të punës suaj. Nëse jeni me fat, keni kolegë që bëjnë çmos që t’ju shtyjnë përpara dhe t’ju ndihmojnë të bëheni më të mirë çdo ditë. Nëse jo, atëherë duhet të kërkoni disa ose të merrni atë përgjegjësi për veten tuaj tani. Sepse asgjë nuk e saboton suksesin tuaj në çdo fushë të punës sesa negativitetin dhe një mentalitet jo konstruktiv. Negativiteti mund të kufizojë potencialin tuaj për t’u bërë një individ me të vërtetë i shkëlqyeshëm në fushën tuaj dhe duke udhëhequr një biznes të qëllimshëm dhe përmbushës.

Të ecësh përpara dhe të heqësh zakonet e vjetra nuk do të bëhet gjithmonë e lehtë. Por pjesa më e vështirë nuk është të punoni vazhdimisht mbi veten tuaj, është vendimi për të bërë ndryshimin. Të vendosni vërtet t’i kushtoheni vetë-përmirësimit të vazhdueshëm është gjëja më e madhe që mund t’i jepni karrierës suaj dhe të dashurve tuaj. Sepse pasi të shikoni me të vërtetë si janë gjërat, shihni se e vetmja pengesë e vërtetë me të cilën përballeni është vetvetja.

Në këtë artikull, unë do të shkatërroj zakonet dhe tiparet që ju duhet të zhvilloni për të udhëhequr një karrierë më të suksesshme dhe një jetë më të shëndetshme. Këto jo vetëm që do ju bëjnë të bëni një profesionist shumë më të mirë, por një person më të mirë mbi të gjitha. Të bëhesh më mirë do të thotë që shumica e fushave të punës tënde dhe të gjitha zgjedhjet e tua të tjera do të preken për mirë. Pra, me atë mentalitet, le të zbrisim!

Pranoni gjithmonë Sfidat

pranoni sfida  Të jesh i qetë do të vrasë përpjekjet për të arritur sukses më të madh çdo herë. Nëse tashmë jeni vendosur në një fushë dhe po fitoni para të mjaftueshme për të marrë, mos u vendosni. Të jesh tepër i rehatshëm dhe të mos pranosh sfida të reja, do të largojë ngadalë jetën tënde, vetëm për të të lënë të shikosh mbrapa në karrierën tënde pas pesë vjetësh, duke e kuptuar që ke bërë të njëjtën gjë pa pushim. Fakti që njeriu nuk shtyn përpara me përpjekje dhe sfida të reja është vetëm për shkak të frikës. Ata bashkohen me emocione në ankth me një justifikim se “ata janë duke qëndruar në atë që funksionon”.

Hapi i parë për tu bërë më i mirë është të dilni nga zona juaj e rehatisë. Nuk është aspak e lehtë dhe çdo përvojë e pakëndshme do t’ju bëjë të dëshironi të ktheheni çdo herë. Megjithatë, ecja përpara do të vijë nga një besim i vetëm, i cili është fakti se “çdo sfidë është atje për t’ju ndihmuar të rriteni”. Ju mësoni përmes provës dhe gabimit, kështu që bëni çmos për të jetuar në mënyrë efektive kur jeni sfiduar.

Shihni Mundësitë

Shtë e lehtë të shihet një situatë për shumë kufizime që imponon, por shpesh mjaft, ka edhe një sasi të barabartë të mundësive të përfshira gjithashtu. Nëse shikoni ato që nuk keni në jetën tuaj të punës / biznesit, nuk mund ta vlerësoni atë që keni arritur deri më tani.

Trajnoni veten për të parë mundësinë në gjithçka. Ankimi nuk ju merr asgjëkundi, dhe nuk ka asgjë më shumë se kullimi se sa të jeni rreth dikujt që është vazhdimisht negativ për punën që ata bëjnë. Nëse e bëni kalimin mendor nga negativiteti juaj në mirënjohje, qëndrimi juaj është i detyruar të vihet re nga ata që kanë rëndësi në situatën tuaj.

Mos jini kaq serioz për këtë

Shtë e thjeshtë të bëhesh i ngurtë dhe i zënë gjatë gjithë kohës. Jeta juaj e punës mund të bëhet lehtësisht e drejtuar vetëm nga rutina dhe e orientuar nga detyra, por nëse e merrni kënaqësinë prej saj, atëherë mund të ndjehet se nuk ia vlen të bëni më. Nëse ndaloni të qeshni dhe argëtoheni me të, atëherë filloni të veproni mekanikisht dhe papritmas mendoni se po jetoni jetën tuaj nën një re të errët detyrash që nuk çojnë në ndonjë përmbushje.

Puna juaj nuk ka të bëjë vetëm me kryerjen e detyrave, krijimin e më shumë përmbajtje, fitimin e më shumë para. Merrni disa momente për të bërë një ndryshim në rutinën tuaj, ndizeni pak, udhëtoni ose thjesht zgjidhni të bëni gjëra që janë argëtuese.

Puna me një qëllim

punë me qëllimTë punosh vetëm për para është një qëllim shumë i hollë dhe nuk do të të marrë as larg. Por përpjekja për diçka më të madhe se vetja, për të ndërtuar diçka vërtet të shkëlqyeshme, do të çojë në një jetë me të vërtetë të bollshme. Të gjithë punojnë për të arritur diçka. Lumturia është një nënprodukt i kësaj arritje.

Nëse vazhdimisht merrni masa me një qëllim të qartë në mendjen tuaj, nuk ka vend për negativitet një depresion. Duke ecur përpara drejt objektivave të biznesit tuaj, duke qenë më krijues dhe inovues, do t’ju bëjë të motivuar të vazhdoni kërkimin tuaj dhe të arrini qëllime shumë më të mëdha.

Sigurohuni që të zgjidhni qëndrimin tuaj

Ndryshimi varet gjithmonë nga qëndrimi juaj i brendshëm, por shpesh sa nuk e zgjidhni atë, ju vetëm reagoni në mënyrën sesi jeni kushtëzuar. Ju mund të jeni aleati juaj më i madh ose armiku juaj më i keq në punë dhe biznes, por në të njëjtën mënyrë ju keni një punë për të bërë, kështu që ju gjithashtu mund të jeni dikush që ndihmon veten e tij. Jeta nuk do të jetë kurrë 100% ashtu siç dëshironi dhe askush nuk do t’i dorëzojë gjërat në një pjatë argjendi, por gjithmonë mund të ndryshoni mënyrën si silleni.

Një mënyrë e thjeshtë për të bërë atë është të ndryshoni gjuhën me të cilën flisni vetë. Kjo mund të jetë gjëja më e vështirë për të bërë kur gjërat nuk shkojnë ashtu, por gjithmonë mund ta ndryshoni.

Ji i sinqertë me veten tënde

Nëse krijoni një përmbajtje unike ose thjesht jetoni jetën tuaj të përditshme, të qenit i sinqertë me veten është një nga tiparet më të rëndësishme të personalitetit që mund të zhvilloni. Të jesh i sinqertë me veten tënde do të të ndihmojë të gravitosh drejt situatave ku natyrisht performon më mirë. Por duhen zorrë për të parë në pasqyrë dhe për të kuptuar se ajo që po punon për të nuk është diçka në të cilën gjen vërtet gëzim.

Ashtë një rrugë e vështirë për tu pajtuar me këtë por do t’ju bëjë shumë më të mirë dhe shumë më të lumtur. Ju keni dy mundësi. Ose vazhdoni të bindni veten se po punoni drejt diçkaje që në fund të fundit nuk ju pëlqen ose të bëni një përpjekje të ndershme drejt ndryshimit.

Lexoni dhe eksploroni më shumë

Krijimi i një përmbajtje të mrekullueshme, të bërit punë të mirë dhe të qenit unik në përgjithësi, vjen nga të gjitha impulset e ndryshme që keni mbledhur me kalimin e kohës. Sot, ju keni një qasje të pakufizuar në përmbajtje që mund të konsumoni dhe të shkoni në udhëtime dhe ngjarje të ndryshme nuk ka qenë kurrë më e përshtatshme. Prandaj, shfrytëzoni shumë mundësi për të zgjeruar veten dhe për t’u bërë diçka e re.

Ndërtoni guximin për të filluar diçka të re

Kalimi nga ato që keni bërë deri më tani dhe fillimi i diçkaje krejtësisht tjetër, merr më shumë guxim dhe përpjekje. Ju papritmas po largoheni nga zona juaj e rehatisë dhe në diçka krejtësisht të ndryshme që mund të mos jeni mirë në fillim. Por mbani në mend se ia vlen gjithmonë.

Ndihmoni të tjerët gjatë rrugës

Nëse ju shkoni në jetën tuaj të punës si ajo vetëm për ju, do të luftoni dhe do të ndjeheni më pak të kënaqur pasi të keni arritur një qëllim. Të qenit i përqendruar në vetvete mund të duket si një mënyrë efikase për të bërë gjëra, por në të vërtetë ju largon lumturinë. E gjithë qëllimi i të paturit një kompani dhe të ofroni një shërbim është të ndihmoni dikë tjetër të arrijë qëllimet e tij.

Mbështetja e të tjerëve gjatë rrugës, vënia e një pune shtesë për t’i bërë ata të suksesshëm dhe për të arritur versionin më të mirë të vetvetes, është rruga për një ndjenjë të rritur të përmbushjes.

Adoptoni Njerëz Pozitivë dhe Pastroni Tjetrat Negativë

Qendro pozitivSshtë një frazë e zakonshme që thotë, “nëse keni 4 miq humbës, do të jeni 5-ti”. Kjo qëndron e vërtetë në pothuajse çdo aspekt të jetës. Ju ndoshta keni të paktën disa njerëz negativë me të cilët i rri kot çdo javë. Ndoshta ai ishte shoku juaj që nga fëmijëria juaj, por nëse djali pi duhan dhe bën lojëra video tërë ditën, ju mund ta doni vetëm aq shumë.

Në vend të kësaj, shikoni për njerëz që janë më të mirë se ju në një aspekt. Kërkoni fituesit nga të cilët mund të mësoni dhe të cilët kërkojnë të ju shtyjnë përpara në vend që t’ju bëjnë të ndjeheni keq për veten tuaj.

Ndërtoni vetë-disiplinën

Asgjë nuk do t’ju mbajë më shumë në rrugën e duhur dhe të punoni drejt përmirësimit të vetes sesa vetë-disiplinës. Thingdo gjë që ia vlen të arrihet kërkon shumë vetë-disiplinim dhe këmbëngulje. Duke e mbajtur veten të përqendruar në një qëllim afatgjatë dhe të mos lejoni asgjë ose ndonjë tjetër të ju ndjekë. Punoni për të qenë këmbëngulës dhe duke vijuar më pas me projektet që filloni. Përpiquni të jeni sa më të orientuar në detaje dhe të bëni sa më mirë punën tuaj çdo herë.

përfundim

Aty ajo është. Një udhëzues solid për tu bërë më të mirë në çdo karrierë që ndjek dhe të qenit një qenie njerëzore shumë më kompetente në përgjithësi. Nga këtu e tutje, varet nga ju që të bëni më të mirën, prandaj dilni dhe bëni!

Shpresoj se ky artikull ju ndihmoi të mësoni diçka të re sot dhe që do t’ju shohim përsëri së shpejti në një tjetër!

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map