Sitejet vs WordPress – Cila është më e mira për ndërtimin e faqes suaj të internetit?

wordpress-vs-sitejet


Nëse jeni duke kërkuar një mënyrë për të hartuar uebfaqen tuaj të re, ka shumë mundësi me të cilat mund të shkoni. Për shembull, mund ta kodifikoni vetë (ose të punësoni dikë) duke përdorur HTML dhe CSS, ose ta krijoni duke përdorur një platformë ndërtuese të faqeve të internetit si Wix ose Sitejet; një mundësi tjetër do të ishte të krijoni vetë një faqe në internet dhe të përdorni WordPress platformë për ndërtim.

Siç e dini tashmë, në këtë artikull, ne do të hedhim një vështrim në 2 metoda të listuara më lart: mjetin e ndërtimit të faqes Sitejet dhe sistemin e menaxhimit të përmbajtjes së WordPress (CMS). Këto janë lehtësisht 2 nga metodat më të njohura të përdorura nga faqet e internetit moderne.

Më shumë se 25% e të gjitha faqeve në internet sot, mundësohen nga WordPress. Dhe mendoni se ka fjalë për fjalë miliona faqe interneti që ekzistojnë sot. Pointështja është se WordPress është një platformë e përdorur gjerësisht nga të gjitha llojet e njerëzve për të gjitha llojet e faqeve të internetit.

Po në lidhje me Sitejet? Ky është një shërbim që synon të marrë WordPress në një nga mjetet më të njohura të menaxhimit të faqeve të krijuara ndonjëherë. Ky nuk është një qëllim i vogël për tu arritur. Sidoqoftë, shërbimi po bëhet shpejt dhe më i popullarizuar për shkak të thjeshtësisë dhe karakteristikave moderne. Pra, është një konkurrent i denjë.

Farë do të flasim në rastin e të dy platformave? Gjëja e parë që do të mbulojmë është funksionaliteti. Pas kësaj, ne do të shqyrtojmë mirëdashësinë e përdoruesit dhe si aspekt i fundit, do të përmendim çmimet gjithashtu. Le të hidhemi brenda!

Do të filloj me WordPress:

WordPress – Funksionaliteti

Kur flasim për funksionalitetin, duhet të përmendim cilat janë gjërat që mund të realizoni duke përdorur platformën. Në rastin e WordPress, ne mund të përmbledhim duke përdorur vetëm një fjalë: çdo gjë. Nuk po e bëj WordPress të duket shumë e mirë. Ju me të vërtetë mund të bëni gjithçka që lidhet me çdo lloj uebsajti.

Një pjesë e madhe e kësaj është për shkak të një numri të madh të temave të disponueshme për t’u përdorur në seksionin e modeleve të WordPress. Ju mund të zgjidhni nga mijëra tema falas dhe premium për dëshirën tuaj.

Gjëja më e mirë për pothuajse të gjithë ata është fakti që ata janë të përgjegjshëm. Pra, nuk duhet të shqetësoheni për ta bërë faqen tuaj të internetit të duket e mirë në të gjitha pajisjet. Ky është një standard që vjen me përdorimin e WordPress.

Kur instaloni një temë të re, procesi është i shpejtë dhe i thjeshtë. E tëra çfarë ju duhet të bëni, është të klikoni në seksionin e temave, të zgjidhni atë të duhurin për nevojat tuaja dhe klikoni në instalim. Nëse dëshironi, madje mund të shikoni paraprakisht se si do të duket faqja juaj, kështu që nuk do të humbni kohë duke rregulluar një shabllon që nuk do të funksionojë në fund.

Një tjetër veçori e rëndësishme që vjen me përdorimin e WordPress është sasia e madhe e shtojcave të paravendosura. Në thelb, këto janë programe të vogla të krijuara për t’u kujdesur për detyra të caktuara që një faqe në internet mund të kenë nevojë.

Për shembull, ekzistojnë shtojca të ndërtuara për të trajtuar postën elektronike, shitjen (faqet e e-commerce), format e hyrjes, SEO, shkrimin, përpunimin e videos dhe imazhit dhe shumë të tjera.

Oneshtë një gjë që duhet të mbani në mend edhe pse në lidhje me shtojcat: duhet të instaloni vetëm ato që janë të nevojshme për faqen tuaj të internetit të funksionojë siç duhet. Nëse instaloni shumë prej tyre, ato mund të ngadalësojnë ndjeshëm faqen tuaj të internetit. Pra, merrni parasysh këtë kur ndërtoni një sit me WordPress.

Sitejet – Funksionaliteti

sitejet-features

Karakteristikat e faqes së faqes & funksionaliteti

Tani, le të flasim pak edhe për Sitejet në lidhje me funksionalitetin. Për fillim, duhet të theksojmë që Sitejet është një CMS WYSIWYG. Çfarë do të thotë kjo?

Shkurtesa nënkupton “Ajo që shihni është ajo që merrni”. Ideja është mjaft e vetë-shpjeguese: i gjithë procesi i ndërtimit të sitit po ndodh drejtpërdrejt. Do ndryshim ose modifikim mund të shihet drejtpërdrejt në shfletuesin. Kjo mund të bëjë që i gjithë procesi të shkojë më shpejt dhe në mënyrë më efikase.

Ashtu si WordPress, Sitejet gjithashtu vjen me shumë shabllone të paracaktuar, të cilët instalohen lehtësisht dhe ndryshohen sipas dëshirës. Lajmi i mirë është, të gjithë janë përgjegjës. Në fakt, kjo karakteristikë po bëhet gjithnjë e më shumë një standard këto ditë. Por akoma, është një shtesë e mirëpritur e paketës.

Sitejet gjithashtu ju lejon të rregulloni plotësisht kodin burim prapa uebfaqes në fjalë. Më konkretisht, mund të ndryshoni ose shtoni kodin e ri HTML, CSS dhe JavaScript në faqen tuaj të internetit. Kjo lejon një personalizim shumë më të mirë, sepse mund të krijoni elemente vetëm specifike për faqen tuaj të internetit në përdorim.

Ka një tipar shumë interesant dhe modern të integruar në Sitejet: quhet Detektimi i Identitetit të Korporatës. Cila është kjo më saktë? Nëse tashmë keni një kompani, mund ta ngarkoni logon e saj në llogarinë tuaj Sitejet. Pasi të bëhet kjo, ju mund të vendosni të përshtateni automatikisht dizajnin e faqes së internetit, pas logos që keni ngarkuar më parë.

E thënë thjesht, i gjithë identiteti juaj i korporatës (i cili përfshin faqen tuaj të internetit) do të përshtatet pas logos tuaj kryesore. Sa e mrekullueshme është kjo? Do ta keni vendosur markën tuaj brenda pak kohësh!

WordPress – Mirësia e përdoruesit

Tani është koha të flasim për një aspekt tjetër për të dyja platformat: mirëdashësi e përdoruesit. Ose me fjalë të tjera: sa e lehtë është të përdorësh platformën.

Ky është në të vërtetë një aspekt shumë i rëndësishëm. Në fund të fundit, përdorimi i një krijuesi të faqes në internet do të thotë që nuk do të keni nevojë të zotëroni shumë njohuri teknike. Kjo është një nga arsyet kryesore që ndërtuesit e faqeve u krijuan në radhë të parë; kështu që edhe njerëzit jo-teknikë mund të hartojnë dhe zhvillojnë faqen e tyre të internetit pa pasur nevojë për kodim.

Pra, çfarë mund të themi për WordPress? Sapo të varni, është mjaft e lehtë dhe e thjeshtë të mirëmbani faqen tuaj në formë. Sigurisht, duhet pak kohë për të njohur të gjitha gjërat e pasakta, por ia vlen plotësisht koha.

WordPress është një platformë komplekse që mbështet të gjitha llojet e faqeve të internetit, jo vetëm bloget. Por edhe kështu, mund të mësoni gjithçka rreth funksionimit të tij relativisht shpejt.

Unë them relativisht shpejt, sepse duke pasur kaq shumë karakteristika dhe mundësi në dispozicionin tuaj, mund të marrë pak kohë duke u mësuar. Për shembull, këtu janë disa nga veçoritë e disponueshme vetëm në shiritin kryesor të menusë (në të majtë): pulti kryesor, postimet, faqet, media (imazhe, video, audio), komente, paraqitje, shtojca, mjete dhe cilësime. Sigurisht, të gjitha këto mundësi kanë edhe prona të tjera.

Sitejet – Mirësia e përdoruesit

Kur flasim për lehtësinë e përdorimit, Sitejet është një platformë e lartë në listë. Unë përmenda më lart se WordPress është mjaft e thjeshtë për tu mësuar dhe zotëruar, por Sitejet është edhe më i lehtë. Të gjitha tiparet dhe mjetet e ndërtimit u krijuan me thjeshtësi në mendje.

Për shembull, redaktori përdoret si një mjet tërheqje dhe tërheqëse për të krijuar faqen tuaj të internetit. Ju mund të zgjidhni nga dhjetëra elementë të krijuar para, të cilët janë gati për përdorim. Sigurisht, ju mund t’i përshtatni ato më tej, nëse kjo është ajo që dëshironi.

Por, nëse një model nga dyqani i tyre është ai që dëshironi, puna juaj bëhet edhe më e lehtë. Thjesht zgjidhni atë që i përshtatet pëlqimit tuaj dhe aktivizojeni atë në faqen tuaj të internetit. Do temë është e hapur për modifikime. Pra, nëse diçka ka nevojë për personalizim të mëtejshëm, kjo gjithashtu mund të trajtohet lehtësisht duke përdorur tiparin tërheqës dhe rënie, nga më parë.

Do gjë në redaktues është e shënuar qartë dhe qëllimi i saj është theksuar, kështu që ju do ta dini rrugën tuaj në platformë pa shumë vështirësi.

Tani, është koha të flasim për çmimet për të dyja këto platforma ndërtuese të faqes:

WordPress – Prmimi

Kjo platformë është plotësisht e lirë për t’u përdorur. Ju keni lexuar ashtu. Nëse shkarkoni WordPress nga WordPress.org, mund ta përdorni plotësisht pa kosto. Në fund të fundit, është një mjet me burim të hapur, që do të thotë që ju mund ta përdorni lirshëm dhe modifikoni atë sido që të doni.

Shërbimi i vetëm për të cilin duhet të paguani, është web hosting i cili duhet të ketë çdo faqe në internet, në mënyrë që të jetë në internet. Unë rekomandoj shumë HostGator, për ndërtimin dhe mbajtjen në internet të WordPress.

Sitejet – Prmimet

sitejet-çmimi

Jetmimet e faqes

Ndërsa shumica e ndërtuesve të uebfaqeve ofrojnë një plan falas, Sitejet nuk ka ndonjë plan falas në dispozicion. Më e mira dhe më e arsyeshmja për dikë pa një kompani, është plani i parë që quhet profesional.

Kjo kushton 7 $ / muaj, ose 5 $ / muaj nëse paguani për 1 vit përpara. Featuredo veçori që vë në dispozicion Sitejet përfshihet në këtë paketë + hosting për 1 faqe në internet falas.

Nëse dëshironi të përdorni një platformë falas për projektin tuaj të ndërtimit, atëherë WordPress është ai për ju. Por edhe si kjo, ju ende duhet të paguani për mbajtjen në internet, e cila për faqet e internetit të reja (me pritje të përbashkët) kushton midis 3 – 10 $ / muaj. Siç u përmend më lart, për faqet e WordPress unë rekomandoj HostGator, i cili fillon me 2,75 $ / muaj.

Pra, për sa i përket çmimit, do të përfundonit të shpenzonit pothuajse të njëjtën sasi për të dy mjetet. Dallimi i vetëm është se ju i paguani ato para kompanive të ndryshme.

përfundim

Në përgjithësi, të dy WordPress dhe Sitejet janë ndërtues të niveleve më të larta. Zgjedhja e njëra-tjetrës, vërtet varet nga nevojat dhe pëlqimet tuaja personale.

Me WordPress, ju keni një CMS komplekse për t’u përdorur për menaxhimin e faqes, kur Sitejet është më shumë një ndërtues faqesh, i cili ka veçori të mahnitshme të ndërtuara, por ju jeni të kufizuar në krahasim me WordPress.

Nëse i përdorni me mençuri, secili nga të dy mund të bëjë që faqja juaj e internetit të bëhet marka e saj. Zgjedhja juaj varet vërtet nga nevojat tuaja. Unë rekomandoj WordPress për faqet e internetit të tipit blog dhe Sitejet për faqet e internetit të ndërmarrjeve të vogla. Nëse drejtoni faqen tuaj në WordPress, do t’ju duhet vazhdimisht të mbani mend azhurnimet dhe sigurinë. Me Sitejet nuk do të duhet të shqetësoheni për të gjitha këto gjëra.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map