Whatfarë është cPanel? Pse duhet të përdorni Web Hosting cPanel?

01.06.2020
Artikuj dhe më shumë… 'Whatfarë është cPanel? Pse duhet të përdorni Web Hosting cPanel?
0 10 мин.

cfare eshte cpanel


cPanel, siç sugjeron emri i saj, është një panel kontrolli i bazuar në ueb, i përdorur për administrimin e serverëve ose pritësve të bazuar në Linux ose Windows. Ai lejon përdoruesit të kontrollojnë adresat e postës elektronike, emrat e domain, bazat e të dhënave, versionet e ndryshme të PHP dhe pothuajse çdo aspekt të një serveri në internet, duke bërë kështu të mundur menaxhimin e të gjitha shërbimeve të pritura në një vend të vetëm. Zhvilluar nga kompania cPanel, cPanel është shkruar kryesisht në Perl.

cPanel është një panel kontrolli i shkëlqyeshëm, i personalizueshëm, i cili përballon me sukses provën e kohës, dhe ka një komunitet aktiv pas tij, i cili mund të ju ndihmojë të kapërceni çdo problem apo vështirësi që lind gjatë përdorimit të tij. Popullariteti dhe përdorimi i gjerë i cPanel është gjithashtu për shkak të faktit se ai ka një ndërfaqe të drejtpërdrejtë që mund të kuptohet lehtësisht nga përdoruesit e herës së parë gjithashtu. Por tiparet e tij të nivelit të ndërmarrjes (menaxhimi me shumë serverë, mbështetja IPV6) e bëjnë atë të përshtatshme edhe për përdorim më profesional.

Hyrja në cPanel

Mund të qaseni në instalimin cPanel me anë të një shfletuesi të internetit. Adresa e panelit do të jepet nga serveri juaj ose ofruesi i pritjes. Ju nuk duhet të trembeni nga: 2082 në URL pasi ky është numri i portit të cilit cPanel dëgjon si parazgjedhje. Sidoqoftë, ju duhet të përdorni vetëm cPanel përmes një lidhje të sigurt HTTPS, përndryshe mund të rrezikoni një shkelje të sigurisë.

hyrje e lidhjes së sigurt të cpanel

hyrje e cpanel

Ndërfaqja cPanel

Ndërfaqja cPanel është rafinuar ndër vite, përsëri dhe përsëri, dhe ndërfaqja në vetvete mund të personalizohet nga ndërmarrja që ofron shërbime në internet, por në përgjithësi ato kanë këto seksione kryesore: Preferencat, Mail, Files, Baza e të dhënave, domenet, etj. Siguria dhe Shkrimet. Ndërfaqja e lehtë për t’u përdorur dhe e lëmuar është një nga shumë aspekte që përbëjnë popullaritetin e këtij paneli kontrolli.

Karakteristikat cPanel

cPanel është një nga panelet më të pasur me kontroll të pasur atje.

karakteristikat e ndërfaqes cpanel

Në seksionin e postës ju mund të vendosni llogari të reja të postës elektronike, dërguesit, ju mund të rregulloni cilësimet e SpamAssasin, të menaxhoni listën e postave, të përcaktoni kapjen e të gjitha adresave të postës elektronike, etj. Shumica e cilësimeve të postës elektronike mund të bëhen vetëm me disa klikime.

Nën Domain mund të gjesh Redaktorin e Zonës së thjeshtë përmes të cilit mund të arrihet me lehtësi redaktimi i Zonave. Këtu mund të përcaktoni gjithashtu ridrejtime dhe mund të redaktoni cilësimet e tjera të fushës dhe DNS-it.

Ju mund ta gjeni PHPMyAdmin zakonisht nën përdorimin gjithashtu. Një tjetër pjesë e bukur seksion Baza e të dhënave. Menaxhimi i bazave të të dhënave MySQL nga një ndërfaqe në internet është mjaft i përshtatshëm, por nëse preferoni Workbench MySQL ju mund të cPanel është aftësia për të “montuar” ose përdorur baza të të dhënave të largëta. Përveç MySQL, cPanel mund të menaxhojë edhe bazat e të dhënave PostgreSQL.

cPanel vjen me një sistem rezervë shumë të përshtatshëm, i cili mund të gjendet zakonisht nën seksionin File. Mund të përdoret për të krijuar kopje rezervë jo-shtesë, të bazuara në fotografi nga bazat e të dhënave, skedarët, cilësimet e postës elektronike, ose mund të bëni kopje rezervë të gjithë panelit në një arkiv të vetëm. Kjo veçori është shumë e dobishme kur doni të transferoheni në një host tjetër, i cili gjithashtu ofron cPanel si një panel kontrolli. Nëse dëshironi të transferoni nga një kompani pritëse në një tjetër që përdor një panel kontrolli me porosi, migrimi mund të jetë një detyrë mjaft komplekse, por jo nëse bëhet nga cPanel në cPanel. Këtu, nën seksionin Files, ju zakonisht gjeni faqen e cilësimeve FTP, e cila ju lejon të vendosni llogari të reja FTP, ose të redaktoni ato të vjetra. Nëse dëshironi, mund të specifikoni drejtorinë e shtëpisë së llogarisë, por zakonisht është paraprakisht e populluar për ju.

version cpanel php mbështetje për punë

Me cPanel, zakonisht mund të zgjidhni cilin version të një programi të veçantë që dëshironi të përdorni, me vetëm disa klikime mund të zgjidhni për shembull versionin PHP. Ju ende keni kodin e vjetër PHP i cili përdor mysq_connect dhe mysql_query funksione? Nuk ka problem, ndryshoni versionin PHP në 5.X dhe jeni mirë të shkoni. Ju dëshironi të shtrydhni disa performanca shtesë nga aplikacioni juaj aktual i PHP? Thjesht ndryshoni versionin PHP në 7.X dhe menjëherë mund të përfitoni nga interpretuesi më i shpejtë i PHP për sa i përket kohërave të gjenerimit të faqeve.

Karakteristika të tjera që ia vlen të përmenden janë qasja e papërpunuar dhe e analizuar dhe qasja në regjistrin e gabimeve, kështu që një zhvillues mund të shohë gabimet e sakta të prodhuara nga aplikacionet, ndërsa pronari i faqes mund të shohë statistikat e hyrjes dhe luhatjet e trafikut ose tendencat. Ka mbështetje për punë, ju mund të përcaktoni mbajtësin tuaj personal të apache ose madje të shtoni lloje të mimisë me porosi, ai ka një lehtësi për të vendosur mbrojtjen me fjalëkalim të dosjeve Themelore me bazë Auth, të lehtë për t’u përdorur SSL me çertifikata të vetë-nënshkruara dhe / ose gjenerimin CSR.

Burimet pritëse

Gjithmonë mund të shihni përdorimin aktual të burimeve si bandwidth, ruajtjen, numrin e llogarive FTP ose Email, numrin e bazave të të dhënave, numrin e postave elektronike të dërguara, etj. Disa ofrues të pritjes madje vendosin alarme të bazuara në email, nëse jeni afër kufirit të caktuar, kështu që mund të ndërmarrësh veprime të menjëhershme. Kjo mund t’ju ndihmojë të keni një përmbledhje të qartë të burimeve tuaja të pritjes dhe të kontrolloni ndarjen e tyre.

Zgjerueshmëria cPanel

Karakteristikat e cPanel mund të zgjerohen duke përdorur shtojcat e palëve të treta. Ekzistojnë mjaft programe të gatshme në Katalogun e Aplikacioneve cPanel, por ato mund të zgjaten edhe me shtesa të shkruara me porosi.

cPanel ka një API të dokumentuar mirë me klientë të gatshëm në PHP dhe PERL dhe gjithashtu mbështet një klient API të linjës komanduese të quajtur cpapi2. Nëse keni disa detyra të cilat e gjeni veten vazhdimisht, ju mund të konsideroni zbatimin e një klienti i cili e bën atë për ju, qoftë si një Plugin ose si një klient API..

Përfundim – Pse duhet të përdorni host cPanel?

Siç mund ta shihni, cPanel është një produkt shumë i pjekur, i cili ka qenë në biznes mjaft kohë tani, me shumë kompani të profileve të larta që e përdorin atë. Nëse zotëroni një server të dedikuar ose një VPS dhe konsideroni të përdorni cPanel ose për veten tuaj ose për klientët tuaj, duhet të dini që për një VPS kostoja është 20 dollarë në muaj ose 200 dollarë në vit, ndërsa për një server të dedikuar 45 $ në muaj dhe 425 $ për vit. Kompanitë më të besuara të pritjes do t’ju ofrojnë një panel kontrolli falas të bazuar në cPanel, dhe disa klientë do të zgjedhin vetëm një ofrues të caktuar të mbajtjes, nëse vjen me cPanel.

Ofruesit më të mirë të hostimit cPanel

Tani, që ju e dini se çfarë është cPanel dhe si funksionon, me siguri ju doni të dini cilat janë ofruesit më të mirë të pritjes që ofrojnë cPanel. Më poshtë janë 3 kompanitë tona më të mira të rekomanduara për mbajtjen e cPanel që përfshijnë panelin e kontrollit cPanel falas me planet e tyre të përbashkëta të pritjes:

kompani
Pricemimi Nga

1pritja më e mirë e fjalës cpanel3,95 $ / muaj
2pritja më e mirë e cpanel të biznesit4,19 $ / muaj
3pritja më e mirë e klasës së lartë të cpanel3,95 $ / muaj

Nëse dëshironi të mësoni më shumë rreth secilit ofrues të pritjes, unë rekomandoj të kontrolloni faqen e tyre zyrtare të internetit, ose lexoni përshtypjet tona:

 • Rishikimi BlueHost – më i miri për biznesin dhe mbajtjen e WordPress
 • Rishikimi i InMotion – më i miri për faqet e biznesit të vogël dhe të mesëm
 • Rishikimi i HostGator – më e mira për krijimin e faqeve të internetit të biznesit

Nëse keni akoma ndonjë pyetje në lidhje me cPanel, ju lutem mos hezitoni të kërkoni në pjesën e komenteve më poshtë ose shikoni tutje tutorialet tona cPanel.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Оцените статью
  Понравилась статья?
  Комментарии (0)
  Комментариев нет, будьте первым кто его оставит

  Комментарии закрыты.

  Adblock
  detector