WordPress.org vs WordPress.com – Cilin duhet të zgjidhni për ndërtimin e faqes suaj të internetit?

01.06.2020
Artikuj dhe më shumë… 'WordPress.org vs WordPress.com – Cilin duhet të zgjidhni për ndërtimin e faqes suaj të internetit?
0 9 мин.

wordpress org vs wordpress com


Cila platformë WordPress është më e mirë shpesh është një pikë polemike midis entuziastëve të WordPress. Dallimi në mes të dy platformave është diçka që fillestarët mund të mos e kuptojnë as derisa ta kenë bërë zgjedhjen e tyre vetëm për të përfunduar duke e kuptuar se nuk është ajo që ata kishin në mendje në radhë të parë.

Dallimi midis WordPress.org dhe WordPress.com varet nga ndryshimi midis një platforme të vetë-pritur dhe një pritjeje, me WordPress.org të vetë-pritur dhe WordPress.com që është versioni i pritur. Për të ditur se cilën duhet të zgjidhni për ndërtimin e faqes tuaj, së pari duhet të analizoni të mirat dhe të këqijat e secilit.

WordPress.com

WordPress.com është një platformë e pritur, që do të thotë se të gjitha aspektet teknike që hyjnë në funksionimin e një faqe në internet trajtohen për ju nga i njëjti ofrues. Me WordPress.com, ju merrni një nënfushë falas të WordPress (e cila do të duket si e juaja.wordpress.com), një pritje falas në internet, rezervë falas për faqen tuaj të internetit, si dhe azhurnime falas dhe siguri.

çmimi i fjalëve com

Edhe pse ekziston një plan i WordPress.com Falas, ai është mjaft i kufizuar, dhe ne e rekomandojmë atë vetëm për blogje të vegjël personalë, dhe vetëm nëse nuk e keni parasysh WordPress të vendos reklama në faqen tuaj. Ky plan Falas vjen me 3 GB ruajtje, shtojca të para-instaluara, dhjetëra tema falas, personalizim themelor të projektimit dhe mbështetje të komunitetit.

Nëse dëshironi të heqni qafe reklama, të merrni email ose mbështetje për biseda të drejtpërdrejta, pak më shumë hapësirë ​​ruajtjeje (6 GB) dhe një emër të personalizuar të domain, ju mund të rifreskoni në planin Personal për 4 dollarë në muaj. As Plani Falas, dhe as Plani Personal nuk ju lejon të fitoni para nga faqja juaj ose të instaloni shtojca të palëve të treta.

Plani Premium, i cili kushton 8 dollarë / muaj, ju lejon të fitoni para nga faqja juaj përmes programit WordAds, por nëse vendosni të doni të instaloni edhe plugins të palëve të treta, do të merrni një tjetër azhurnim në planin e biznesit.

Plani i Biznesit është plani me pamje të plotë, duke siguruar ruajtje të pakufizuar, mjete SEO, mundësinë e instalimit të temave ose shtojcave të palëve të treta, integrimin me Google Analytics dhe ju lejon të hiqni markën e footer WordPress.com. E gjithë kjo për 25 $ / muaj.

Si një përmbledhje e shpejtë e mësipërme, këtu janë të mirat dhe të mirat e WordPress.com:

Mirat e WordPress.com:

 • Mirëmbajtja dhe mirëmbajtja falas (azhurnime, rezervë, siguri, etj);
 • Nënfushë falas ose mundësi për të shtuar domen me porosi me plane të nivelit më të lartë;
 • Plani falas i përshtatshëm për bloge të vogla hobi;
 • Shtojcat dhe temat e para-instaluara.

Kundër të WordPress.com:

 • Kontroll i kufizuar dhe karakteristika me planin Falas;
 • Reklama të vendosura në të gjitha faqet e internetit falas;
 • Fitimi i parave është i mundur vetëm nëse rindërtoni në planin Premium ose më të lartë, dhe vetëm përmes programit WordAds, i cili kërkon që ju të ndani të ardhurat tuaja me ta;
 • Instalimi i shtojcave dhe temave të palëve të treta lejohet vetëm me planin Premium;
 • Nuk ka tipare të e-commerce ose integrim porte pagese në dispozicion;
 • Asnjë mjet i personalizuar i analitikës, përveç planit të biznesit i cili integron Google Analytics.

WordPress.com është e shkëlqyeshme për ata që nuk kanë aftësi mirëmbajtjeje të kërkuara për të drejtuar një faqe në internet, dhe ata më mirë do të përqëndrohen në krijimin dhe botimin e përmbajtjes, por ata nuk planifikojnë të fitojnë para.

WordPress.org

Nëse zgjidhni WordPress.org si platforma për faqen tuaj të internetit, ju do të keni mundësinë për të kontrolluar plotësisht gjithçka që shkon në ndërtimin e një faqe në internet. Kjo do të thotë që do të duhet të blini domenin tuaj, të zgjidhni vetë hostimin tuaj në internet, të merreni me azhurnime, rezervime, çështje të sigurisë, etj. Por kjo gjithashtu do të thotë që ju do të keni kontroll të plotë mbi çdo aspekt të faqes tuaj të internetit.

Ju mund të instaloni WordPress.org falas, të zgjidhni nga mijëra shtesa dhe tema falas dhe premium, të shtoni funksionalitetin eCommerce ose ndonjë funksionalitet tjetër që dëshironi, dhe të fitoni para nga faqja juaj ose faqja e internetit, megjithatë ju e shihni të përshtatshme.

shkarkoni wordpress org

Kur jeni duke kërkuar për strehimin e faqes suaj të WordPress, do të jeni të kënaqur të zbuloni se ka shumë hoste në internet që ofrojnë hostim të menaxhuar të WordPress që vjen me të njëjtat përfitime mirëmbajtjeje siç do të merrni me një plan të WordPress.com.

Kur bëhet fjalë për mbajtjen e WordPress, BlueHost, InMotion Hosting ose HostGator janë disa nga opsionet e pritjes që ne rekomandojmë të shikoni. Disa nga këta hostë të internetit madje do të ofrojnë një emër falas domain për një vit.

Kjo liri e kontrollit, personalizimit dhe fitimit të parave është arsyeja pse shumë njerëz do të heqin dorë nga përfitimet e një platforme të pritur dhe do të zgjedhin versionin e vetë-pritur të WordPress.

Kjo duke u thënë, këtu janë të mirat dhe të mirat e WordPress.org:

Proçeset e WordPress.org:

 • Shtë falas dhe plotësisht i përshtatshëm;
 • Ju mund të shtoni shtojca dhe tema falas ose premium;
 • Ju mund të fitoni para për faqen tuaj, megjithatë ju e shihni të arsyeshme dhe pa pasur nevojë të ndani të ardhura me këdo;
 • Ju mund të përdorni mjete analitike me porosi dhe mjete për përcjelljen e trafikut të faqes ose mjete të tjera që ju nevojiten;
 • Ju mund ta ktheni faqen tuaj në WordPress në një dyqan në internet dhe të filloni shitjen në internet.

Cons të WordPress.org:

 • Ju jeni përgjegjës për të blerë emrin tuaj të domain-it dhe gjetjen e pritjes;
 • Ju jeni përgjegjës të siguroni që temat, shtojcat, thelbi i WordPress janë të azhurnuar;
 • Do të duhet të merreni me sigurinë dhe kopjen rezervë.

WordPress.org është zgjedhja e duhur për ata që duan të jenë nën kontrollin e plotë të faqes së tyre dhe nuk e keni mendjen të merren me veçoritë e blerjes së një domain-i ose gjetjen e një hosti në internet.

Ne rekomandojmë WordPress.org për blogerët profesionistë, dyqanet në internet, faqet e internetit të biznesit ose këdo që planifikon të fitojë para nga faqja e internetit e tyre dhe të ketë fleksibilitetin për të rregulluar faqen e tyre pa kufizime.

Pra, Cilin duhet të zgjidhni për ndërtimin e faqes tuaj të internetit?

Debati i WordPress.com vs WordPress.org do të zbresë gjithmonë në llojin e faqes së internetit që po planifikoni të ndërtoni. Nëse doni një blog rastësor që nuk planifikoni të fitoni para, versioni falas i WordPress.com do të bëjë mirë. Nëse nuk dëshironi që WordPress të vendos reklama në faqen tuaj, lehtë mund të shpëtoni prej tyre duke kaluar në planin Personal.

Nëse planifikoni të fitoni para nga faqja juaj ose faqja juaj, dhe dëshironi të keni kontroll mbi ato shtojca, tema dhe mjete të tjera që mund të instaloni, WordPress.org është rruga për të vazhduar. Kundërvajtjet e WordPress.org të përmendura më lart (mirëmbajtja, siguria, kopjimi, etj) mund të trajtohen lehtësisht nëse zgjidhni një plan të mirëpritur të mirëmenaxhuar të WordPress.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Оцените статью
  Понравилась статья?
  Комментарии (0)
  Комментариев нет, будьте первым кто его оставит

  Комментарии закрыты.

  Adblock
  detector