WordPress ose Blogger: Cili CMS është më i mirë?

krahasim blogger vs wordpress


Farë është një CMS?

Shkurtesa CMS vjen nga një sistem i menaxhimit të përmbajtjes që është një softuer online i krijuar për të qenë miqësor me përdoruesit që ka një ose më shumë nga funksionet e mëposhtme: krijimin e një faqe në internet, publikimin, redaktimin dhe fshirjen e përmbajtjes dhe krijimin e përdoruesve të shumtë për të menaxhuar faqen e internetit të veçantë.

Lexoni gjithashtu: Krahasimi i WordPress vs Ghost.org Platforma e Blogjeve

Rreth WordPress

wordpress-logoWordPress është sistemi më i popullarizuar i menaxhimit të përmbajtjes i krijuar në PHP, MySQL, CSS, HTML dhe Javascript, duke qenë gjithashtu me burim të hapur dhe shumë gjuhësor. Wasshtë krijuar nga fondacioni WordPress më 27 maj 2003, versionet e fundit të qëndrueshëm janë 4.4.2 të lëshuar më 2 shkurt 2016, ndërsa beta e fundit beta 4.5 u lëshua në 25 shkurt 2016.

WordPress është një CMS me shumë qëllime që mund të përdoret si softuer blog, sistemi i menaxhimit të përmbajtjes, kornizë e menaxhimit të përmbajtjes, forumi, faqja e internetit e prezantimit, aplikimi online, dhe dyqani online, duke qenë ndër-platformë dhe është kaq popullor sa më shumë se 60 milion faqe interneti perdore.

Rreth Blogger

bloger-logoBlogger është një sistem i menaxhimit të përmbajtjes i krijuar nga Google në Python i lansuar falas në 23 gusht 1999, i disponueshëm në gjuhë të shumta që jo vetëm që ofron mjete për të krijuar, modifikuar dhe fshirë përmbajtje, por gjithashtu ofron edhe emrin e hostit dhe nëndomenit si psh shembull.blogspot.com për blogs.

Dihet mirë që blogeri përdoret posaçërisht nga bloget e ngrohta sepse është miqësor me përdoruesit dhe nuk ka shumë opsione ku mund të humbisni.

Krahasimi midis WordPress dhe Blogger

Ekzistojnë shumë ndryshime dhe ngjashmëri midis këtyre dy CMS si:

 • WordPress vjen në dy version, një version i vetë-pritur i cili mund të shkarkohet dhe instalohet në hostin tuaj duke përdorur MySQL bazën e të dhënave dhe FTP ose një skenar instalimi automatik si Softaculous dhe versioni pritës i blogut ku ju merrni host dhe një nënfushë si shembull.wordpress.com, versioni i dytë është i ngjashëm me Blogger i cili ka të njëjtat karakteristika.
 • WordPress vjen me shumë tema edhe nëse është versioni pritës i blog-ut ndërsa Blogger-i ka vetëm disa prej tyre dhe nëse doni më shumë duhet të gjeni në Internet.
 • WordPress ka mijëra shtojca të dobishme që rritin faqen tuaj të internetit ndërsa Blogger përdor widget me porosi dhe kjo është e gjitha.
 • WordPress është më miqësor me celularin si Blogger.
 • Me një WordPress mund të menaxhoni bloge të shumta në të njëjtin host, por për Blogger, ju duhet vetëm një llogari për të menaxhuar bloge të shumta.
 • Blogger integrohet me Google Toolbar dhe me Google AdSense ndërsa për WordPress ju nevojiten shtesa shtesë.
 • Blogger ka një kufizim prej 100 bloge për llogari, ndërsa ju mund të krijoni me blog të pakufizuar me WordPress.
 • Ju mund të përdorni pothuajse 1 GB fotografi me ndihmën e Picasa në Blogger ndërsa në WordPress ju keni hapësirën që keni blerë nga hosti ose në versionin e pritësit të blogut keni edhe 1 GB hapësirë
 • Të dy sistemet e menaxhimit të përmbajtjes nuk kanë kufi në numrin e postimeve.
 • Në Blogger madhësia e faqeve është e kufizuar në 1 MB, ndërsa WordPress nuk e ka këtë lloj kufizimi.
 • Nuk ka asnjë kufi në lidhje me numrin e faqeve as në WordPress ose Blogger.
 • Ndërsa në versionin e vetë-pritur të WordPress ju jeni pronari i faqes tuaj, si në versionin pritës të blogut të WordPress ashtu edhe në Blogger pronarët e faqes në internet janë zhvilluesit e sistemit specifik të menaxhimit të përmbajtjes.
 • Blogger ka një numër të kufizuar mjetesh që janë të kufizuara si funksione ndërsa me WordPress të vetë-pritur ju keni një numër gati të pakufizuar mjetesh që janë në gjendje të zgjasin numrin dhe funksionet e tyre duke përdorur tema dhe shtojca speciale.
 • Blogger nuk është i pajtueshëm me shumë CMS të tjera të ngjashme ndërsa WordPress ofron funksione eksporti dhe importi si parazgjedhje për lëvizjen e faqes tuaj.
 • Bloggeri përfiton nga siguria e Google, kështu që sulmet DDoS dhe spams janë hequr ndërsa WordPress përfiton mbrojtjen e kompanisë së web hosting që keni blerë paketën pritëse.
 • Për Blogger, ekziston një forum i vogël dhe disa dokumente në lidhje me mbështetjen, ndërsa për WordPress ekzistojnë mijëra mësime, udhëzues, rishikime, vrojtime, demonstrime të temave dhe shtojcave, vlerësimet e përdoruesve, forume dhe shumë më tepër.
 • Blogger ju ofron hapësirë ​​falas për ruajtje ndërsa në versionin e vetë-pritur të WordPress ju duhet të blini një paketë pritëse.
 • Në Blogger, ju mund të modifikoni shabllonet, por nuk keni qasje në FTP ndërsa në WordPress keni qasje në FTP dhe gjithashtu qasje cPanel në mënyrë që të keni kontroll të plotë dhe fuqi mbi hartimin.
 • Për të hyrë në faqen tuaj të internetit, ju duhet një Llogari Google për Blogger, ndërsa për WordPress mund të përdorni çdo email.
 • Blogger nuk ju ofron shumë origjinalitet, sepse ekzistojnë disa tema dhe nuk mund t’i përshtatni plotësisht ndërsa në WordPress mund të ndryshoni ngjyrat, pozicionin dhe madje të krijoni elemente të reja.
 • Në WordPress, ka mundësi të shumta për moderimin e komenteve ndërsa në Blogger këto nuk janë të disponueshme.
 • WordPress ka nevojë për mirëmbajtje periodike pasi thelbi, temat dhe shtojcat janë azhurnuar nga autorët e tyre, kështu që ju duhet të azhurnoni ato në faqen tuaj të vetë-pritur të WordPress ndërsa pritësi i blog-ut WordPress dhe Blogger-i nuk ju nevojitet asnjë lloj mirëmbajtjeje.
 • Instalimi është shumë i lehtë për Blogger-in, ku thjesht përdorni një llogari dhe më pas shtypni disa klikime ndërsa në WordPress të vetë-pritur ju duhet të instaloni dhe shkarkoni procesin që të jetë pak më i gjatë dhe mbase të keni nevojë për ndonjë vëmendje shtesë.
 • Të dy WordPress dhe Blogger janë SEO të optimizuar nga parazgjedhja, megjithatë, ju mund të rritni uebfaqen tuaj të WordPress me një temë të bërë mirë dhe disa shtesa plugins SEO ndërsa Blogger nuk e ka këtë mundësi.
 • Për Blogger, nuk keni nevojë të bëni kopje rezervë sepse Google kujdeset për këtë ndërsa për WordPress të vetë-pritur ju duhet të bëni kopje rezervë manuale ose automatikisht duke përdorur ose cPanel, Softaculous ose një shtojcë.
 • Bloggeri është bërë nga Google kështu që do të indeksohet shpejt ndërsa për WordPress kërkon ca kohë.
 • Në Blogger, ju nuk mund të rregulloni strukturën e lidhjeve të postës ashtu siç dëshironi, ndërsa për WordPress të vetë-pritur ju mundeni.
 • Në rastin e WordPress-it, versioni i host-it të blogut, mund të shihni disa reklama që shfaqen në faqen tuaj të internetit ndërsa Blogger nuk e përdor këtë lloj mbështetjeje financiare.

Në fund të fundit, është shumë e gabuar të krahasosh WordPress të vetë-pritur me Blogger sepse këto dy sisteme të menaxhimit të përmbajtjes janë të ndryshme nga thelbësore dhe nga hostimi dhe krahasimi më i mirë duhet të jetë ndërmjet WordPress-it versionin e blogut pritës dhe Blogger-it.

Sidoqoftë, në të dyja rastet, WordPress ka shumë dizajne dhe karakteristika falas, ndërsa Blogger është i ulët në burime, të dy ofrojnë një nënfushë dhe 1 GB hapësirë, duke qenë SEO e optimizuar dhe sa i përket pronësisë, përdoruesi nuk është pronar. Gjithashtu, përdoruesi nuk ka qasje në FTP dhe nuk ka nevojë për mirëmbajtje.

Lexoni gjithashtu: Si të krijoni një faqe interneti profesionale me WordPress

Nëse me të vërtetë dëshironi të shihni se çfarë CMS është më e mirë ndërmjet vetë-pritur WordPress dhe Blogger, duhet të dini që përgjigja është WordPress ndërsa midis WordPress host-it të blog-ut dhe Blogger-it përgjigja është e njëjtë, WordPress fiton ditën.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map