WordPress vs Joomla vs Drupal – Cila është CMS më e mirë?

CMS më të mirë wordpress joomla drupal


Sot ka shumë mundësi për të ndërtuar një faqe në internet pa pasur nevojë të njihni ndonjë gjuhë programimi. Ata që duan një uebsajt të thjeshtë mund të shkojnë me një krijues faqesh, por të tjerët që duan një aplikim online më të fuqishëm dhe fleksibël do të zgjedhin një sistem të menaxhimit të përmbajtjes. Ka shumë programe të shkëlqyera që kategorizohen si CMS, por më të njohurit janë WordPress, Joomla dhe Drupal.

Përveç faktit që të tre këto aplikacione janë ndërtuar me PHP dhe MySQL dhe janë shumë të fuqishme, ato janë gjithashtu burim i hapur që do të thotë se ata janë të lirë për t’u përdorur. Mënyra më e mirë për të parë se cili sistem ju përshtatet më së shumti është të provoni secilën prej tyre. Shtë e rëndësishme edhe pse të njihni virtytin dhe dobësitë e secilit sistem, sepse shumica e njerëzve kanë tendencë të mbërthen me cms me të cilat kanë filluar, edhe nëse do të ishte e mençur të përdorin sistemin tjetër në projekte të caktuara.

Sipas wappalyzer.com drejtuesi i aksionit të tregut (në kohën e shkrimit) në kategorinë CMS është WordPress me 65%, i ndjekur nga Joomla me 15% dhe në fund Drupal me vetëm 8%. 12% të tjera ndahen midis shumë të tjerave siç janë typo3, Modx, Xoops dhe të tjerët. Para se të filloni të eksploroni tiparet e cms kryesore, le t’i analizojmë së pari këto tre.

Virtytet dhe dobësitë e përdorimit të WordPress

Filloi si një platformë e blogeve dhe me kalimin e viteve ka përparuar ndjeshëm, sot duke qenë sistemi më i popullarizuar i menaxhimit të përmbajtjes, i përdorur nga mbi 74 milion faqet e internetit. Akordim në Wikipedia 23% e 10 milion faqeve të internetit më të mira përdorin WordPress.

Softueri është bërë kaq i popullarizuar, sa që një industri e tërë po shalohet rreth tij. Shumë kompani pritëse si BlueHost ofrojnë mundësinë e instalimit automatik të WordPress, të tjerë si WP Engine ofrojnë thjesht personalizimin e menaxhuar të WordPress të menaxhuar. Ekzistojnë gjithashtu qindra kompani të zhvillimit të internetit që ofrojnë shërbime të zhvillimit me porosi dhe dizajnim në internet për faqet e wordpress.

Ka shumë arsye pse WP është bërë kaq e njohur, këtu janë më të rëndësishmet:

Instalim dhe konfigurim i thjeshtë: siç u përmend më parë, shumë kompani ofrojnë instalime automatike përmes panelit të tyre të kontrollit, kjo do të thotë që me një klik të një butoni programi do të instalohet në uebfaqen tuaj brenda sekondave, i gatshëm për të publikuar përmbajtje.

Lehtë për tu personalizuar: falë bashkësisë së saj aktive, ka shumë mësime dhe udhëzues hack për të ndryshuar thelbin dhe për të rregulluar faqen tuaj te internetit me wordpress. Ekzistojnë gjithashtu mijëra shtojca dhe tema falas dhe komerciale në dispozicion, të cilat do të zvogëlojnë ndjeshëm kohën e krijimit të një faqe interneti nga e para.

Mbështetje e shkëlqyer e komunitetit: komuniteti i saj është shumë aktiv dhe përveç mijëra mësimeve që do të gjeni në internet, nëse keni një pyetje specifike mund ta kërkoni atë në forumin zyrtar të mbështetjes, ku dikush do t’ju përgjigjet brenda sekondave.

Fillimi i shpejtë dhe i lehtë: pas instalimit të sistemit, është gati të shkojë. Ka disa ndryshime që dëshironi të bëni përpara se të bëni postimin tuaj të parë siç është mundësimi i url-së miqësore për motorin e kërkimit, duke i mundësuar Akismet të parandalojë spam-in e komenteve, por përveç kësaj, thjesht mund të mbani përmbajtjen që rrjedh. Nëse jeni mjaft shpejt, është e mundur që të keni faqen tuaj në internet në më pak se 10 minuta.

Ka edhe dobësi që duhet të keni parasysh kur filloni të përdorni WordPress. Popullariteti e bën atë një objektiv të madh për hakerat. Për tu siguruar që faqja juaj e internetit është e sigurt, duhet të keni një pritje të besueshme dhe të sigurt në internet dhe të azhurnoni thelbin dhe shtojcat kur një version i ri është i disponueshëm. Mos u shqetësoni, sistemi do t’ju tregojë kur ka një azhurnim të ri, kështu që nuk do të duhet ta kontrolloni me dorë. Një tjetër dobësi është ngadalësimi i sistemit me rritjen e shtojcave të instaluara dhe rritjen e vizitorëve të faqes në internet.

Të mirat dhe të këqijat e Joomla

Joomla përdor teknikën e programimit të orientuar në objekt, ajo është e shkruar në PHP dhe ruan të dhënat në bazën e të dhënave MySQL. Shtë një sistem i fuqishëm i menaxhimit të përmbajtjes, i cili përdoret nga mijëra faqe në internet. Përdoret kryesisht për faqet e internetit të ndërmarrjeve, dyqanet në internet, forume dhe faqet e komunitetit, dhe gjithashtu nga organizatat qeveritare dhe jofitimprurëse.

Për dallim nga WordPress, Joomla nuk është aq popullor; megjithatë programi është shkarkuar më shumë se 50 milion herë dhe ky numër po rritet me shpejtësi, le të shohim pse:

Instalim dhe konfigurim i thjeshtë: shumë kompani pritëse lejojnë instalimin automatik të Joomla edhe në serverët e tyre. Instalimi nuk do të ndryshojë shumë nga konfigurimi i WordPress.

Mbështetje aktive e komunitetit: Komuniteti i Joomla është gjithashtu i shkëlqyeshëm; në forumin e tyre zyrtar të mbështetjes ju mund të merrni ndihmë shumë shpejt nga anëtarët e tjerë dhe përdoruesit e joomla. Ka shumë mësime në dispozicion në internet që do t’ju ndihmojnë në shumë raste. Ka mijëra shtesa dhe shabllone falas në dispozicion për sistemin.

Fillimi i shpejtë dhe i lehtë: kur instaloni Joomla ju mund të zgjidhni të keni një instalim bosh ose të keni disa përmbajtje në faqen tuaj të internetit. Nëse vendosni të mos keni asgjë tjetër përveç sistemit, do të duhet të krijoni dhe aktivizoni manualisht modulet dhe të shtoni artikuj. Koha e kërkuar për të ngritur një faqe në internet joomla nuk ndryshon shumë nga koha që duhet për të filluar me një faqe në internet të bazuar në WordPress, megjithatë Joomla ka nevojë për pak praktikë për ta bërë atë të shkojë.

Joomla është në shënjestër edhe nga hakerat, kjo mund të jetë një dobësi e përdorimit të tij, por me konfigurimin e duhur dhe përmirësimet e vazhdueshme ju mund të parandaloni që hakerat të shkatërrojnë faqen tuaj. Mund të jetë pak e vështirë të filloni me sistemin, por ofron më shumë mundësi për të personalizuar faqet individuale ndryshe nga wordpress.

Pse duhet të zgjedh Drupal?

Tani që keni parë dy cms të shkëlqyera, të cilat janë të lehta për t’u përdorur, pse duhet të shqetësoheni me softuer që është më i komplikuar? Në fakt, Drupal nuk është aq i komplikuar, teknikisht është më i avancuar se Joomla dhe WordPress dhe është ndërtuar për të përdorur më pak burime të serverit, kështu që nuk do të duhet të shqetësoheni për azhurnimin e paketës suaj të pritjes pasi po merrni më shumë vizitorë.

Drupal mund të përdoret për shumë qëllime nga bloget përmes portaleve të lajmeve, çdo gjë që mund të kujtoni. Sidoqoftë ka disa të mirat dhe të këqijat:

Relativisht i thjeshtë për t’u instaluar: shumë kompani pritëse ofrojnë mundësinë e instalimit të Drupal automatikisht, megjithatë jo të gjitha mbështesin softuerin. Kjo do të thotë nëse hasni ndonjë problem me sistemin tuaj Drupal dhe kërkoni nga hosti juaj të ndihmojë, ata ka më shumë të ngjarë të ju dërgojnë në forumin e komunitetit.

Performanca e mirë e faqes në internet: faqet e internetit të ndërtuara me ngarkesë Drupal më shpejt dhe kanë kohë më të shpejtë të përgjigjes sesa ato që përdorin Joomla ose WordPress. Ashtu si në rastin e cms të tjera, pasi shtoni module do të ngadalësohen.

Shumë i personalizueshëm: shumë kompani zhvillimi zgjedhin të ndërtojnë faqe interneti për klientët e tyre duke përdorur Drupal, sepse mund të përshtaten më lehtë sipas nevojave të klientit.

Dobësitë e përdorimit të Drupal është mungesa e shtojcave dhe modeleve në dispozicion. Përshtatja e një faqe në internet Drupal mund të jetë e vështirë për përdoruesit me aftësi themelore të programimit. Për shkak se nuk ka një komunitet të madh, është më e vështirë të gjesh përgjigje për pyetjet e tua që lidhen me këtë cms.

Zgjedhja ime personale

Kthehu në vitin 2007, kur vendosa për herë të parë të përdorim një cms për ndërtimin e një projekti për një klient, fillova me Joomla. Në atë pikë kam filluar me versionin 1.0. Ishte shumë e vështirë të modernizohej në versionin 1.5, por me përpjekje të mëdha ishte e mundur. Pas lëshimit të versionit 1.6 në gusht, 2011 hoqa dorë nga Joomla.

Kaloi në WordPress dhe zbuloi se sa e thjeshtë është të ndërtosh faqe në internet me të. Kuptoni gjithashtu se ai shkon më shpejt se Joomla, ishte një përvojë shumë e mirë dhe unë jam i lumtur që bëra këtë hap. Unë preferoj të përdor WordPress për faqet e mia të internetit, sepse është më i përshtatshëm për nevojat e mia.

Cila është e preferuara juaj?

Pas këtij leximi mund të jetë shumë herët të tregoni se cili është cms-i juaj i preferuar. Unë sugjeroj të merrni kohë dhe të provoni çdo softuer, dhe vendosni se cili është më i përshtatshmi për nevojat dhe stilin tuaj.

Nëse po planifikoni të ndërtoni një uebfaqe të thjeshtë për veten tuaj, ose për kompaninë tuaj, me siguri WordPress ose Joomla do të ishte zgjidhja më e mirë. Nëse po planifikoni të zgjeroni faqen tuaj në të ardhmen me veçori shtesë, Joomla mund të jetë zgjedhja. Nëse jeni një geek dhe keni ëndrra të mëdha për faqen tuaj, dhe keni aftësi ose burim për t’u zhvilluar më tej në një projekt të madh, Drupla është miku juaj. Por në fund të ditës, është zgjedhja juaj, sepse nëse nuk jeni të kënaqur me softverin që zgjidhni, është e mundur të migroni në një cms tjetër, megjithatë kjo kërkon disa aftësi shtesë teknike dhe programuese..

Nëse keni ndonjë pyetje ose dëshironi të ndani mendimin tuaj me ne, ju lutemi lini një koment më poshtë.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map