WordPress vs Wix – Cilin të zgjedhësh për ndërtimin e faqes tënde të internetit?

01.06.2020
Artikuj dhe më shumë… 'WordPress vs Wix – Cilin të zgjedhësh për ndërtimin e faqes tënde të internetit?
0 20 мин.

wix vs wordpress


Nëse keni marrë vendimin për të ndërtuar faqen tuaj të internetit, për çfarëdo qëllimi, atëherë me siguri po përballeni me një vendim tjetër të rëndësishëm – cilën platformë të menaxhimit të përmbajtjes (CMS) duhet të përdorni për të ndërtuar faqen tuaj të internetit? Ka shumë mundësi të besueshme dhe të zgjuara në dispozicion, por ndoshta dy opsionet më të mira nga të cilat mund të zgjidhni janë WordPress dhe Wix. Pra, në këtë artikull, ne do të flasim për këto dy platforma dhe do të bëjmë një krahasim me kokën për të forcuar dhe të metat e tyre. Por para se të shkojmë atje, le të diskutojmë së pari disa baza.

Farë është një CMS?

Një sistem i menaxhimit të përmbajtjes (CMS) është një platformë që administron shumicën e anëve teknike të krijimit ose ndërtimit të një faqe në internet. Ata janë të shkëlqyeshëm për fillestarët dhe njerëzit që nuk kanë shumë përvojë teknike ose në ndërtim në uebfaqe, sepse ato ju lejojnë të ngarkoni dhe menaxhoni përmbajtjen tuaj në një mënyrë shumë të thjeshtë dhe të thjeshtë.

Në përgjithësi, ekzistojnë dy lloje të platformave CMS: platforma të fuqishme dhe shumë të personalizueshme si Drupal dhe WordPress, dhe alternativa më të shkurtuara të tërheqjes dhe tërheqjes si Weebly dhe Wix. Secila prej këtyre platformave CMS ka përparësitë e veta, të metat dhe tiparet dhe veçoritë unike, kështu që duhet të njiheni me këto veçori para se të merrni një vendim dhe të zgjidhni CMS që i përshtatet nevojave tuaja në mënyrë të përsosur.

Farë është WordPress?

softuer për ndërtimin e faqeve në internet wordpress

Vendosni Uebfaqen tuaj të WordPress me BlueHost

BlueHost ofron cilësi të lartë, WordPress duke optimizuar hostimin në internet me instalim 1-klikues për vendosjen e shpejtë dhe të thjeshtë. BlueHost është rekomanduar nga WordPress.org si kryesuesi i WordPress që nga 2005.

Fillo tani “

WordPress është CMS më e popullarizuar dhe e përdorur gjerësisht sot. Filloi të funksionojë në vitin 2003 dhe pas fillimeve jashtëzakonisht modeste u rrit si mjeti më i madh i vetë-pritjes së blogezimit në internet. Më shumë se 70 milion faqe interneti janë krijuar me WordPress.

WordPress është një projekt me burim të hapur, që do të thotë se çdokush mund të punojë në të. Do të thotë gjithashtu se është plotësisht i lirë për t’u përdorur nga kushdo. Pra, nëse nuk doni të paguani një tarifë licence dhe tarifa të tjera për faqen tuaj të internetit, WordPress është një mjet i shkëlqyeshëm për ju për të ndërtuar faqen tuaj të internetit.

WordPress mund të personalizohet në masën e pakufizuar dhe mund të përdoret për pothuajse çdo gjë. Gjithçka që ju nevojitet është një host në internet që i përshtatet disa kërkesave themelore dhe pak kohë për të krijuar uebfaqen që dëshironi.

Para se të shkojmë më tej, duhet të dini gjithashtu se ekziston një ndryshim midis WordPress.org dhe WordPress.com. Uebsajti i parë ju lejon të shkarkoni dhe instaloni softver që ju ofron shumë fleksibilitet kur hartoni faqen tuaj të internetit. WordPress.com, nga ana tjetër, ju ofron mundësinë për të krijuar një blog krejtësisht falas dhe të ri brenda pak minutash, por është pak më ndryshe dhe më pak fleksibël sesa versioni i shkarkueshëm i WordPress.

Farë është Wix?

wix ndërtues i bazuar në cloud

Vendosni faqen tuaj të internetit me Wix

Si një platformë ndërtimi në uebfaqe me bazë cloud, Wix është një nga zgjidhjet më të mira për ndërtimin e faqeve të thjeshta, por mahnitëse. Ata ofrojnë një bazë të madhe modeli me shumë mundësi opsionesh.

Fillo tani “

Wix.com është një platformë krijimi dhe zhvillimi në internet e cila bazohet në teknologjinë e cloud. Wasshtë krijuar nga Kompania Wix nga Izraeli. Kjo platformë lejon përdoruesit të hartojnë faqe në internet HTML5 që janë gjithashtu miqësore me celularin, duke përdorur thjesht mjete tërheqëse dhe tërheqëse.

Wix është duke punuar në një metodë biznesi freemium, që do të thotë se kjo kompani bën para për azhurnime premium, ndërsa përdorimi themelor i Wix është plotësisht falas. Përditësimet Premium janë, sidoqoftë, të domosdoshme nëse doni të lidhni uebfaqen tuaj në domenin tuaj, ose nëse dëshironi të hiqni reklama ose të shtoni veçori të tregtisë elektronike. Përditësimet Premium kërkohen gjithashtu nëse dëshironi të blini hapësirë ​​shtesë për ruajtje dhe bandë.

Wix u themelua në vitin 2006 dhe filloi të funksionojë në versionin e saj beta në 2007. Sot, Wix ka më shumë se 50 milion përdorues, gjë që e bën atë një nga platformat më të njohura të ndërtimit të faqeve të internetit, së bashku me WordPress.

Tani që keni disa informacione themelore rreth WordPress dhe Wix, është koha për të parë se cila platformë është më e mirë për nevojat tuaja duke i krahasuar ato me kokë në.

WordPress vs Wix

Siç kemi thënë tashmë, ne tani do të bëjmë një krahasim të thelluar midis këtyre dy platformave të ndërtimit, i cili duhet të ju ndihmojë të vendosni se cila ju përshtatet më mirë. Thjesht duhet të mbani mend që të dyja këto platforma ofrojnë një shërbim të shkëlqyeshëm, por ato janë gjithashtu pothuajse krejtësisht të ndryshme, kështu që zgjedhja që bëni duhet të bazohet në gjërat që ju nevojiten dhe, kryesisht, në llojin e faqes në internet që dëshironi të krijoni.

Lehtësinë e përdorimit

Shumë njerëz që duan të krijojnë uebfaqen e tyre e bëjnë këtë për një arsye specifike dhe shumica e tyre nuk kanë me të vërtetë ndonjë njohuri apo prapavijë të teknologjisë. Gjithashtu, shumica e tyre nuk dëshirojnë të investojnë shumë kohë për të mësuar këto aftësi shtesë të teknologjisë. Kjo është arsyeja pse të dy WordPress dhe Wix janë jashtëzakonisht të njohura pasi ato ju lejojnë të krijoni një faqe në internet pa pasur nevojë të kaloni nëpër problemet e të mësuarit për të koduar.

 • Wix – Wix ofron shumë mjete të drejtpërdrejta dhe të lehta për t’u përdorur që lejojnë përdoruesit të bëjnë faqen e tyre të internetit me lehtësi. Ajo ka një ndërfaqe shumë të thjeshtë tërheqëse dhe tërheqëse, në të cilën mund të zgjidhni ndonjë pjesë ose element të faqes tuaj dhe ta redaktoni. Do të jeni në gjendje të tërhiqni dhe lëshoni artikujt në çdo pjesë të faqes tuaj të internetit, të rirregulloni artikujt në faqet tuaja, të krijoni përmbajtje dhe të shtoni lloje të ndryshme të mediave.
 • WordPress – Kjo platformë ka një redaktues vizual që u mundëson përdoruesve të shkruajnë përmbajtjen e tyre, si dhe të rregullojnë dhe modifikojnë temat e tyre me një mjet tjetër të fuqishëm. Sidoqoftë, në kontrast me Wix, WordPress nuk ka një mjet të integruar tërheqës dhe tërheqës për ndërtimin e një faqe në internet. Pra, nëse dëshironi të keni një kontroll të plotë mbi pamjet e faqes tuaj, do të duhet të njiheni me seksione të ndryshme në WordPress që ju lejojnë të redaktoni pamjen. Kjo do të thotë që do t’ju duhet të merrni pak kohë për të mësuar disa funksione dhe veçori themelore të WordPress.

Fituesi: Wix. Edhe pse të dy faqet e internetit janë të lehta për t’u përdorur, WordPress kërkon të paktën një kuptim themelor të HTML ose CSS, ndërsa gjithçka që ju duhet për të krijuar një faqe në internet me Wix është miu juaj.

dizajni

Të keni shumë mundësi kur bëhet fjalë për dizajnin dhe paraqitjen është shumë e rëndësishme nëse dëshironi që faqja juaj e internetit të duket unike dhe tërheqëse. Të dyja platformat ofrojnë një larmi të planifikimeve dhe modeleve, që do të thotë se ju do të jeni në gjendje të krijoni një uebfaqe që i përshtatet dëshirave tuaja.

 • Wix – Wix ofron qindra dizajne të mrekullueshme dhe plotësisht të personalizueshme në më shumë se 70 kategori të industrisë. Ju gjithashtu mund të gjeni modele të shumta me një faqe që mund të përdorni për faqet e uljes, si dhe modele bosh që përshkruajnë vetëm strukturën e faqes tuaj, por nuk përmbajnë asnjë lloj përmbajtje në to. Sidoqoftë, edhe pse modelet që ofron Wix janë vërtet të bukura, ekziston një pengesë e rëndësishme – nuk mund të ndryshoni shabllonet pasi të keni filluar procesin tuaj të redaktimit. Të gjitha modelet që ofron Wix janë miqësore me celularin dhe madje mund të ndryshoni pamjen e faqes tuaj në pajisjet celulare me Redaktorin Mobile të Wix.
 • WordPress – Temat e WordPress mund të gjenden në dy vende: drejtoria e temave në WordPress.org dhe faqet e internetit të ndryshme të pavarura dhe dyqanet e temave. Opsioni i parë është zyrtar dhe ka zgjedhjen më të madhe, por sigurisht që është mirë të keni mundësinë të kërkoni diku tjetër nëse nuk gjeni atë që ju pëlqen në WordPress.org. Ju gjithashtu mund të zgjidhni midis temave falas dhe atyre të paguara. Në ndryshim nga Wix, ju nuk do të mund të përdorni redaktimin WYSIWYG për të ndryshuar dhe modifikuar temën tuaj WordPress, që do të thotë se duhet të dini se si të lexoni kodin nëse doni ta bëni këtë.

Fituesi: lidhëse. Përzgjedhja e temave në të dy faqet e internetit është mjaft e madhe, që do të thotë se të gjithë do të jenë në gjendje të gjejnë temën e duhur për ta. Sidoqoftë, redaktimi i temës suaj në Wix është shumë më e lehtë dhe nuk kërkon aftësi të teknologjisë, kështu që Wix merr fitoren këtu, të paktën kur fillestarët janë në pyetje. Nga ana tjetër, WordPress lejon përdoruesit të jenë shumë më kreativë me modelet e tyre dhe nuk kanë ndonjë kufizim. Pra, do ta quajmë një kravatë në këtë kategori.

Karakteristikat dhe fleksibiliteti

Ka shumë karakteristika të rëndësishme që të dyja platformat u ofrojnë përdoruesve të tyre që i lejojnë ata të jenë shumë fleksibël kur hartojnë uebfaqen e tyre, dhe kjo është një nga arsyet pse këto dy platforma të ndërtimit të faqeve të internetit janë më të njohurat.

 • Wix – Wix është një ndërtues shumë i gjithanshëm i faqes që ofron përdorim të blogjeve dhe mbështetje në tregtinë elektronike. Gjithashtu, ka shtesa të shumta që mund t’i përfshini në faqen tuaj të internetit. Disa nga këto shtesa janë pa pagesë (Simbolet e pushimeve, komentet, dhoma e bisedës live), ndërsa të tjerët mund të blihen përmes Tregut të Aplikacioneve. Sidoqoftë, edhe ato zgjerime falas ndonjëherë mund të përmirësohen në versionet premium që ofrojnë më shumë veçori. Këto aplikacione janë të thjeshta për t’u instaluar dhe operuar, ashtu si vetë platforma. Disa janë krijuar nga Wix, ndërsa të tjerët janë dizajnuar nga zhvilluesit e palëve të treta. Përkrah ndihmës dhe veçorive të e-commerce dhe Blogging, ju gjithashtu mund të përdorni Wix për të krijuar forume dhe të përdorni Wix ShoutOut dhe Aksione të Zgjuara për të mbledhur të dhëna të rëndësishme nga vizitorët tuaj.
 • WordPress – Edhe pse WordPress filloi si një platformë e thjeshtë për Blogim, ajo shpejt tejkaloi këtë dhe u bë një ndërtues i gjithanshëm që ju lejon të krijoni shumë lloje të ndryshme në internet, si dyqane në internet, portofole, etj. Kjo arrihet falë shumëllojshmërisë së gjerë të shtojcave që mund të ndoshta bëni gjithçka që mund të mendoni se do të bëhet e vërtetë. Ekzistojnë më shumë se 40,000 shtojca falas në dispozicion vetëm në drejtorinë e shtojcave në WordPress.org. Përveç kësaj, ekzistojnë shtesa premium në dispozicion në faqet e internetit të tjera dhe vendet e tregut. Ka shtojca komente, shtojca sociale, pako SEO, shtojca sigurie, dhe shumë, shumë më tepër.

Fituesi: WordPress. Edhe pse Wix ka shumë për të ofruar dhe e bën këtë në një mënyrë shumë më të thjeshtë dhe më të lehtë, WordPress ende merr një fitore të ngushtë këtu. Me kaq shumë karakteristika dhe shtesa WordPress është thjesht shumë më fleksibël dhe ka më shumë karakteristika që lejojnë përdoruesit të hartojnë uebfaqen e tyre ashtu si e parashikuan.

Ndihma për klientët

Të kesh një mbështetje të shkëlqyeshme për klientët është një nga gjërat më të rëndësishme që duhet të marrësh parasysh kur po zgjedh platformën në të cilën do të ndërtosh uebfaqen tënde pasi që kjo është një nga gjërat që mund të bëjë me të vërtetë një ndryshim dhe të përmirësojë përvojën tënde të përgjithshme të përdoruesit.

 • Wix – Wix ka një qendër të madhe mbështetëse dhe kjo është vërtet e dobishme në shumë situata. Ka më shumë se 250,000 tema të postuara në forumin zyrtar për mbështetjen e Wix, por ka edhe qindra udhëzime dhe video mësimore gjithashtu. Ju mund të përdorni mbështetje me email dhe të mësoni rreth Wix nga programi i tij arsimor, WixEd. Edhe në vetë redaktorin, ekziston një ikonë ndihme për pothuajse të gjithë elementët që mund të redaktohen. Thjesht duhet të klikoni mbi të dhe do të merrni informacione të dobishme për të zgjidhur problemin tuaj.
 • WordPress – WordPress ka qenë për rreth shumë më gjatë dhe ka më shumë përdorues, kështu që ekziston një komunitet i madh WordPress me ekspertë të specializuar në WordPress. Kjo do të thotë që nuk do të keni asnjë problem në gjetjen e një zgjidhjeje për ndonjë problem të WordPress. Sidoqoftë, WordPress nuk ka një personel zyrtar mbështetës ose mbështetës të klientëve.

Fituesi: lidhëse. Edhe pse WordPress duhet të ketë fitore këtu për shkak të sasisë së madhe të informacionit në dispozicion dhe madhësisë së komunitetit, fakti që ata humbasin mbështetjen zyrtare të klientit e bën këtë kategori një lidhëse.

Çmimeve

Më në fund, ne vijmë tek kategoria jonë e fundit, por jo edhe më pak e rëndësishmja, pasi që shumë pronarë të faqeve të internetit që sapo fillojnë, duhet të marrin parasysh të gjitha kostot me të cilat do të duhet të përballen kur ndërtojnë faqen e tyre të internetit para se të marrin vendimin në faqen e tyre të preferueshme ndërtues.

 • Wix – Siç e kemi përmendur tashmë, Wix është një platformë e ndërtimit të faqes në internet freemium. Kjo do të thotë që ju mund të hartoni dhe botoni një faqe në internet, madje të keni reklama në faqen tuaj të internetit, me një llogari falas. Sidoqoftë, nëse vendosni kështu, mund të përmirësoni faqen tuaj të internetit në një version tjetër të paguar. Ekzistojnë pesë versione premium: Lidhu domenin, kombinimin, pakufizuar, tregtinë elektronike dhe VIP, të gjitha janë në dispozicion me zbritje nëse vendosni të paguani një tarifë vjetore në vend të mujore.
 • WordPress – Vetë platforma e ndërtimit është plotësisht e lirë. Sidoqoftë, nëse po kërkoni të publikoheni, do të duhet të blini një plan pritjeje.

Fituesi: lidhëse. Edhe një herë, përfitimet dhe të metat nga këto platforma anulojnë njëra-tjetrën. WordPress mund të përfundojë duke kushtuar më shumë, por kjo thjesht varet nga nevojat dhe dëshirat tuaja. Për shembull, kostoja juaj do të ndikohet nga numri i shtojcave që dëshironi të përdorni, pavarësisht nëse shkoni me një temë premium dhe çmimin e ofruesit tuaj të pritjes. Nga ana tjetër, të gjitha planet premium Wix duhet të ofrojnë mbulesë, tema dhe shtesa falas, por mund të duhet të paguani për një aplikacion të paguar nga tregu i aplikacioneve Wix.

Cilin duhet të zgjidhni?

Analysisshtë shumë e qartë nga analiza dhe krahasimi ynë që të dy platformat e ndërtimit që kemi mbuluar kanë avantazhet dhe disavantazhet e tyre. Cila ju duhet të zgjidhni varet plotësisht nga ju dhe nevojat dhe dëshirat tuaja.

Nëse jeni duke kërkuar një zgjidhje të shpejtë dhe të lehtë për të krijuar një faqe në internet të thjeshtë për kompaninë tuaj, mund të shkoni me Wix.

WordPress ofron shumë më shumë fleksibilitet, kështu që nëse po planifikoni të krijoni një faqe në internet dhe ta zgjeroni atë në të ardhmen, me siguri kjo platformë do të ishte një zgjedhje më e mirë për ju. Për faqen e vetë-organizuar të WordPress, ne ju rekomandojmë BlueHost.

Shpresojmë vetëm se të kemi ndihmuar të merrni një vendim të informuar me artikullin tonë.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Оцените статью
  Понравилась статья?
  Комментарии (0)
  Комментариев нет, будьте первым кто его оставит

  Комментарии закрыты.

  Adblock
  detector