7 najlepszych alternatyw PHP – jakiego języka programowania powinieneś się nauczyć

najlepsze alternatywy php


PHP został opracowany przez Rasmus Lerdorf w 1995 roku i obecnie jest jednym z najczęściej używanych języków skryptowych po stronie serwera do tworzenia stron internetowych. Jest również szeroko stosowany do ogólnych zadań związanych z programowaniem, ze względu na łatwość użycia, strukturę obiektową, ogromny ekosystem i niesamowicie dużą społeczność programistów i fanów PHP.

Jednak może być wiele powodów, aby nie używać PHP w swoim projekcie. Ze względu na łatwe użycie PHP, w Internecie jest wielu niewykwalifikowanych programistów PHP, którzy nie są w stanie napisać dobrego kodu. Może występować problem z bezpieczeństwem napisanego kodu, a także niewłaściwa obsługa zmiennych może powodować problemy z użyciem pamięci. W wielu przypadkach tak zwani starsi programiści PHP są znacznie słabsi niż młodsi programiści innych trudniejszych języków.

Również specjaliści IT często myślą, że PHP jest słabszym językiem, gdy mówimy o bezpieczeństwie i niezawodności. Jest to poważny problem, ponieważ firma korzystająca ze skryptów PHP może zostać oznaczona jako amatorska lub niepewna działalność przez innych uczestników rynku. Z drugiej strony tego problemu nie warto być prawdziwym pro dla programisty PHP, ponieważ duże firmy rzadko używają tego języka. Warto nauczyć się innego języka programowania i pracować przy jego użyciu.

Ale jakie są najlepsze alternatywy PHP na rynku? Istnieje wiele niesamowitych języków programowania, które mogą być idealnymi zamiennikami PHP, w zależności od zadania. W tym artykule omówimy 7 języków i będziemy obserwować ich zalety i wady, aby dać ci pełną recenzję najlepszych alternatyw PHP.

DO#

język programowania c #DO# to wielojęzyczny język programowania opracowany przez Microsoft. Jest to prosty i zorientowany obiektowo język, zbudowany przez nowoczesne dyscypliny programowania. Składnia C # jest podobna do C, więc programista C # może łatwo nauczyć się innych języków rodziny, takich jak Java, C i C++.

Plusy

 • C # jest ściśle związany z Microsoft .NET Framework, który zapewnia wiele przydatnych bibliotek. Te małe fragmenty kodu są szeroko stosowane w branży i można je łatwo wykorzystać do kodowania najczęściej wykonywanych zadań.
 • C # jest logiczny i dobrze rozwinięty i jest zgodny ze standardowymi branżowymi paradygmatami programowania, wszystkie elementy języka mogą być łatwo używane.
 • Język ma szeroki zakres obiektowych zasobów, takich jak klasy, metody i inne elementy, dlatego idealnie nadaje się do nauki paradygmatu OOP. Nawet młodsi programiści są w stanie pisać kody C # po nauczeniu się podstaw, a spójność języka pomaga być dobrym programistą.
 • Ze względu na biblioteki .NET, C # jest najlepszym rozwiązaniem, jeśli chodzi o pisanie programów i aplikacji opartych na Windows. Żadne zewnętrzne biblioteki nie są potrzebne do zbudowania podstawowej aplikacji Win, a dzięki wbudowanym fragmentom kodu twoje oprogramowanie będzie ładne i podobne do innych aplikacji Windows.
 • C # może być używany do programowania w systemie innym niż Windows, w tym programów komputerowych dla platform Linux i OS X, a także do aplikacji na smartfony dla iOS, Windows Phone lub Android.
 • Zarządzanie pamięcią jest obsługiwane przez C #, więc większość programistów nie musi wykonywać tego ważnego zadania. Jednak w szczególnych przypadkach może być konieczne ręczne zarządzanie pamięcią, a język obsługuje również programowanie niskiego poziomu i bezpośrednie zarządzanie pamięcią.

Cons

 • Język jest zbyt złożony, może potrzebować trochę czasu, aby zrozumieć i nauczyć się wszystkich dostępnych zasobów.
 • Najpopularniejszym IDE dla C # jest Microsoft Visual Studio. Ponieważ jest bardzo zaawansowany, wielu programistów C # uczy się tylko kodować w Visual Studio i nie wie, jak pisać niezależnie. Używanie zbyt zaawansowanych IDE może prowadzić do osłabienia programisty.
 • Istnieje wiele bezpłatnych narzędzi programistycznych w języku C #, ale większość programistów korzysta z płatnego produktu Microsoft do pracy. Jest to nawet najgorsze, gdy mówimy o większym poziomie firmy, im bardziej zaawansowane narzędzia programistyczne kosztują więcej pieniędzy. Wsparcie i społeczność jest silna w przypadku zaawansowanych płatnych narzędzi, ale niezwykle słaba w przypadku bezpłatnych produktów.

Rubin

język programowania rubyRubin został opracowany przez Yukihiro Matsumoto w 1995 roku. Język zorientowany obiektowo automatycznie zarządza wykorzystaniem pamięci i ma dynamiczny system typów.

Plusy

 • Ruby ma jasną składnię, co można łatwiej zrozumieć niż składnia innych języków obiektowych. Dlatego idealna jest nauka paradygmatu OOP dla młodszych programistów.
 • Za językiem kryje się dobra społeczność i istnieją prawie biblioteki do wszystkich celów. Wielu programistów regularnie tworzy biblioteki i utrzymuje je całkowicie bezpłatnie, tylko dlatego, że należą do rodziny Ruby.
 • Ruby jest jednym z najczęściej używanych języków programowania dla stron internetowych. Łatwo jest znaleźć materiały do ​​nauki, kody źródłowe i fora społeczności dla Ruby, również możliwości zatrudnienia są szersze niż w większości innych języków.

Cons

 • Jednak Ruby jest idealny do aplikacji internetowych, jest dość powolny do innych zastosowań. Jeśli chcesz czegoś więcej niż odczytywanie danych z bazy danych, wydajność języka szybko spada.
 • Ruby ma własną składnię i język kodowania, dlatego programiści innych języków programowania powinni również nauczyć się kodowania w języku Ruby. Może to być ogromną wadą w porównaniu z innymi językami, które mają podobną składnię między sobą.
 • Nowe wersje i aktualizacje języka pojawiają się stosunkowo powoli, gdy sprawdzimy głównych konkurentów. Obecna stabilna wersja Ruby to 2.5.0 i została wydana 25 grudnia 2017 r. Tymczasem PHP jest w wersji 7.2.3, wydanej 1 marca 2018 r..
 • Ruby on Rails, najważniejszy framework Ruby po stronie serwera, jest powszechnie używany przez programistów, jednak został opracowany na licencji MIT. Często wprowadza użytkowników w błąd, że nie wszystkie wersje Ruby on Rails są kompatybilne z wersjami Ruby. Problem występuje po prawie wszystkich aktualizacjach wersji Ruby.

Pyton

język programowania pythonPyton został zaprojektowany przez Guido van Rossuma w 1991 roku i jest utrzymywany przez Python Software Foundation. Głównym celem języka było stworzenie dobrze czytelnego i łatwego w użyciu języka programowania, nawet jeśli odbywa się to kosztem wydajności i szybkości.

Plusy

 • Python jest bardzo popularny wśród młodszych programistów i istnieje wiele pytań w Internecie. Oznacza to, że możesz znaleźć odpowiedź na prawie każde z twoich pytań, tylko dlatego, że ktoś miał wcześniej ten sam problem.
 • Język został opracowany, aby ułatwić łatwe programowanie, dzięki czemu początkujący mogą łatwo nauczyć się języka Python. Składnię można odczytać bez problemu, a jeśli to możliwe, język używa angielskich słów zamiast symboli (na przykład używa „AND” zamiast „&&”Lub„ LUB ”zamiast„ || ”).
 • Wiele PRO Pythona spędzało tysiące godzin na pisaniu krystalicznie czystej dokumentacji na temat języka i jego funkcji. Dokumenty są dobrze napisane, jakbyś czytał opowiadanie, zamiast dokumentacji bardziej zaawansowanych języków wypełnionych tylko terminami technicznymi. Co więcej, najczęściej używane funkcje Pythona już zawierają informacje pomocy, więc nie musisz ich szukać w Google.
 • Jak już wcześniej zrozumiałeś, użytkownicy Pythona tworzą niesamowite grupy, w których omawiają powiązane tematy i spędzają godziny z przyjaciółmi online. Możesz szybko zostać członkiem takich grup, w których możesz uzyskać cenną pomoc bezpłatnie. Na przykład największy subreddit w języku Python, r / Python, ma ponad 227 000 uczestników.
 • Z drugiej strony popularność Pythona polega na tym, że korzysta z niego wiele dużych firm. Jeśli zostaniesz programistą Python, możesz łatwo znaleźć pracę w takich firmach, jak Dropbox, Evernote, General Electric, Google, Citi, Lego i Toyota, by wymienić tylko kilka z nich.

Cons

 • Jedną z największych wad tego języka jest to, że nie jest on idealny do tworzenia aplikacji mobilnych. Oczywiście istnieje wiele frameworków Pythona do tworzenia aplikacji mobilnych, ale jeśli poprosisz PRO, nigdy nie zasugeruje Ci Pythona do tego zadania.
 • W porównaniu z innymi językami aplikacje w języku Python mogą być znacznie wolniejsze. Kiedy więc prędkość jest znaczącym problemem, lepszym wyborem mogą być inne języki, takie jak Java.
 • Język wykorzystuje dynamiczne typy danych, więc początkujący, którzy po raz pierwszy spotkają się z programowaniem w Pythonie, nie będą mieli niezbędnej wiedzy na temat typów danych. Może to być mylące, gdy pracują z językami programowania, które używają pisania statycznego.
 • Struktura Pythona nie jest ścisła i oparta na konwencjach. Oznacza to, że możesz złamać konwencje, kiedy możesz i ustawić własną strukturę. Takie zachowanie naprawdę utrudnia odczytanie kodu innych programistów w przeciwieństwie do kodu języków używającego ścisłych struktur.

Udać się

przejdź do języka programowaniaUdać się został stworzony przez pracowników Google (Robert Griesemer, Rob Pike, Ken Thompson) w 2009 roku, a język open source jest bezpłatny dla wszystkich. Używa pisania statycznego i wyrzucania elementów bezużytecznych.

Plusy

 • Ponieważ Go został opracowany jako mały i prosty język, bardzo szybko kompiluje kody źródłowe. W porównaniu z innymi głównymi językami kompilator Go jest znacznie szybszy.
 • Łączy zalety języków podobnych do C i Python. Jak często cytowany, Go jest szybki jak języki C i prosty jak Python.
 • Google wspiera dalszy rozwój Go, więc zespół odpowiedzialny za ten język tworzą najlepsi programiści i inżynierowie w branży.
 • Nowsze wersje Go nie utrudniają języka. Głównym celem wynalazców było uczynienie języka programowania tak prostym, aby jego dokumentacja mogła być przechowywana w głowie dowolnego programisty. W rzeczywistości ta kluczowa zasada jest nadal aktualna, programista Go rzadko musi sprawdzać dokumentację internetową. Kolejną zaletą jest to, że oficjalna dokumentacja Go jest dobrze skonstruowana i łatwo można w niej znaleźć wszystko.
 • Go obsługuje fragmenty kodu w więcej niż jednym pliku. Musisz wszędzie używać tej samej nazwy pakietu, a kompilator będzie wiedział, że niezależne pliki należą do tego samego procesu kompilacji. Może to być bardzo pomocne, gdy piszesz bardzo długi kod.
 • Automatyczne wyrzucanie elementów bezużytecznych jest doskonałym zasobem do dobrego zarządzania pamięcią. Nie musisz się martwić o nieużywane zmienne w pamięci, Go automatycznie się nimi zajmuje.

Cons

 • Dostępnych jest mniej pakietów dla Go niż w innych większych językach. Główną przyczyną tej wady jest to, że rdzeń Go jest na tyle skomplikowany, że rzadko są potrzebne pakiety stron trzecich. Gdy potrzebne są dodatkowe biblioteki, ich odnalezienie może być trudniejsze.
 • Go ma specjalną obsługę błędów z wbudowanym typem błędu, a dzięki wartościom błędów możesz dowiedzieć się, co poszło nie tak z twoim kodem. W przeciwieństwie do innych języków, takich jak Java, która generuje wyjątki i można je złapać, należy wyraźnie sprawdzić występujące błędy w Go. W ten sposób rozmiar kodu może być większy niż się spodziewałeś.
 • Łatwość języka jest wadą, gdy programiści nie mogą używać trudniejszych fragmentów kodu. W niektórych przypadkach będziesz musiał zapisać to samo, co wcześniej.
 • Go może być trudny dla początkujących, ponieważ wykorzystuje określone ustawienia zmiennych środowiskowych i strukturę katalogów. Jeśli jesteś początkującym użytkownikiem Go, musisz najpierw nauczyć się tych kluczowych rzeczy.

JavaScript

język javascript prgorammingJavaScript został zaprojektowany przez Brendana Eicha w 1995 roku, od tego czasu stał się jedną z trzech podstawowych technologii budowania stron internetowych (wraz z HTML i CSS). Głównym celem tego języka jest tworzenie interaktywnych stron internetowych, a wszystkie główne przeglądarki obsługują kody JavaScript.

Plusy

 • Obsługa JavaScript jest obowiązkową częścią wszystkich nowoczesnych przeglądarek internetowych, więc nie musisz instalować żadnego dodatkowego narzędzia do uruchamiania fragmentów kodu JS. Wiele przeglądarek ma również zaawansowany edytor JavaScript i istnieje wiele bezpłatnych usług w Internecie, w których można wprowadzić i uruchomić własny kod do testowania.
 • Kody JavaScript działają w przeglądarce odwiedzających, dlatego często nazywane są językiem po stronie klienta. Jednak za pomocą Node.js możesz używać JavaScript do pisania aplikacji opartych na serwerze, bez potrzeby używania prawdziwego języka programowania po stronie serwera.
 • Możesz szybko tworzyć ładne i interaktywne aplikacje internetowe, pisząc kod w HTML, dodając styl za pomocą CSS i czyniąc go interaktywnym za pomocą JavaScript. To rozwiązanie jest znacznie szybsze i łatwiejsze niż korzystanie z wbudowanych narzędzi do projektowania aplikacji w innych językach.
 • JavaScript ma jedną z największych społeczności i prawie nie ma zadania, które nie zostało jeszcze napisane w tym języku. Istnieją dosłownie miliony kodów JS w Internecie, które można uzyskać bezpłatnie i używać ich w witrynie za pomocą zaledwie kilku kliknięć i kroków dostosowywania.
 • Język ma podobną składnię do C, więc programista, który może pracować w JavaScript, może szybko przełączyć się na programowanie w C, C ++, C # lub Java.
 • JavaScript jest łatwym do nauczenia się językiem programowania, wiele kursów programowania używa go do pokazania przykładów podstawowych dyscyplin programowania. Połącz ten fakt z obecnością piaskownic internetowych JS, a język jest idealny do rozpoczęcia kariery programisty.

Cons

 • JavaScript ma kilka koercji typu, co tak naprawdę nie ma sensu. Na przykład „9” – 1 to 8, a „9” + 1 to „91”. W pierwszym przypadku wynikiem jest liczba, a drugim wynikiem jest ciąg znaków.
 • Język wykorzystuje także dynamiczne pisanie, więc początkujący mogą łatwo nie zrozumieć, dlaczego pisanie jest istotną funkcją programowania.
 • W porównaniu do innych języków, takich jak Python, standardowa biblioteka JavaScript jest słabsza. Jednak naprawdę łatwo można znaleźć dodatkowe biblioteki w Internecie.
 • Ewolucja JavaScript nigdy się nie zatrzymała, a rozwój jest tak szybki, że istnieje wiele źródeł informacji w Internecie, które są całkowicie nieaktualne. Może to być mylące dla początkujących, którzy mogą mieć trudności ze znalezieniem najbardziej wiarygodnych źródeł do nauki.

FA#

f # język programowaniaFA# jest językiem programowania .NET, dlatego został opracowany przez pracownika Microsoftu, Don Syme w 2005 roku. Jest silnie napisany i ma również niezależne od platformy kompilatory typu open source.

Plusy

 • Korzystając ze środowiska uruchomieniowego Common Language, F # może łatwo uzyskać dostęp do zasobów .NET Framework i może używać fragmentów kodu innych języków związanych z .NET.
 • Podobnie do C #, F # jest również natywnie obsługiwany przez Microsoft za pośrednictwem Visual Studio. Płatna usługa firmy ma niezwykle szeroką listę usług, obsługujących kodowanie, debugowanie i inne zadania podrzędne w obu językach.
 • F # to zwięzły język programowania, nie używa nawiasów klamrowych ani średników, dzięki czemu możesz skupić się na pisaniu kodu. W porównaniu z wewnętrznym konkurentem C #, F # często potrzebuje mniej kodu, aby rozwiązać ten sam problem.
 • Potężny system pisania w języku pomaga uniknąć wielu typowych błędów, w tym wyjątków zerowych odniesień i innych. Po ustawieniu wartości niezmiennych domyślnie będziesz miał znacznie mniej błędów.
 • Ponieważ F # i C # są ściśle ze sobą powiązane, kody C # można bezpośrednio tłumaczyć na F #. Jest to duża zaleta szczególnie w obszarach korporacyjnych, gdzie wiele dużych firm używa C #. Tłumacząc kody C # firmy mogą ponownie wykorzystać swoje poprzednie prace i uruchomić je pod F #, co może być bardziej wydajne w szczególnych przypadkach.

Cons

 • Jedną z największych wad F # jest brak dobrego wsparcia dla Androida i iOS. Jest oczywiste, że Microsoft nie uznał za swój priorytet wspierania usług konkurencji.
 • Jest znacznie mniej programistów F # w porównaniu z głównymi językami programowania. Na przykład na świecie jest prawie sto razy więcej C # niż programistów F #.
 • F # nie ma rzeczywistego wsparcia dla narzędzi projektanta GUI.
 • Wśród metod imperatywnych i obiektowych język używa również metod funkcjonalnych. Może to być mylące z programistami, którzy wcześniej używali jasnych języków OOP, takich jak JAVA.
 • Inżynierowie Microsoft poświęcili więcej wysiłku na tworzenie zaawansowanych narzędzi dla C # niż na dostarczaniu tych samych narzędzi dla programistów F #. Porównując dwa języki związane z MS, programowanie w C # jest wygodniejsze niż praca z F #. Ponadto ten ostatni nie ma żadnych narzędzi do refaktoryzacji.

Jawa

język programowania javaJawa został zaprojektowany przez Jamesa Goslinga, pracownika Sun Microsystems w 1995 roku i od tego czasu stał się jednym z najpopularniejszych języków programowania. Wykorzystuje paradygmat zorientowany obiektowo i często służy do nauczania zasad OOP dla początkujących programistów.

Plusy

 • Java używa pisania statycznego, więc jej IDE mogą wyświetlać błędy podczas pisania kodu. Jest to o wiele wygodniejsze niż uruchamianie programów i sprawdzanie nadchodzących błędów. Zaawansowane funkcje IDE Java, takie jak automatyczne uzupełnianie kodu, wyświetlanie powiązanych zasobów lub dokumentacji, mogą pomóc młodszym programistom w szybszym nauce języka programowania.
 • Java szeroko stosuje standardy programowania, które pomagają pisać znormalizowane fragmenty kodu i pomagają w kontynuowaniu pracy innych programistów. Podobne rozwiązania w programowaniu są niezwykle przydatne, jeśli chodzi o pracę w większej grupie przy tym samym projekcie.
 • Język ma przejrzystą strukturę, a jego obiektowy punkt widzenia jest bardzo łatwy do zrozumienia. Nawet początkujący mogą zrozumieć, czym jest hermetyzacja, dziedziczenie i przedmioty, widząc, jak działają.
 • Java jest jednym z najczęściej używanych języków programowania, jest równie ważna jak C lub JavaScript. Ucząc się tego języka, zawsze znajdziesz pracę i firmy, które wykorzystują go w swoich projektach, i łatwo znajdziesz ludzi, którzy będą kontynuować pracę.
 • Java ma składnię podobną do języków podobnych do C, więc programista Java może łatwo przełączyć się na programowanie w C, C ++, C # lub JavaScript.
 • Ponieważ ten język jest starszy niż 13 lat i można go uznać za standardowy język branżowy, istnieje niezwykle duże źródło zewnętrznych bibliotek i innych przydatnych zasobów. Z tego samego powodu za Javą stoi silna społeczność, której członkowie są często wielkimi fanami tego języka.
 • Wirtualną maszynę Java (JVM) można zainstalować na wielu platformach, dlatego kody Java są niezależne od platformy. Gdziekolwiek masz JVM, możesz uruchamiać te same elementy kodu Java. Ta niezależność mocno wspierała wiodącą w branży rolę Java.

Cons

 • Prymitywy Java są sprzeczne z kluczowymi regułami OOP, które określają, że wszystko powinno być obiektami. Takie prymitywy, takie jak liczby całkowite lub znaki, nie są obiektami w Javie. Wymaga to innego rodzaju użycia niż obiekty.
 • Język nie jest tak zaawansowany jak języki konkurencji, takie jak C #, i brakuje niektórych ważnych narzędzi do programowania na poziomie przedsiębiorstwa. Jednak Java stale otrzymuje nowe zasoby programistyczne z nowymi wersjami, jego ewolucja jest dość powolna.
 • Automatyzacja odśmiecania jest dużą pomocą dla programistów, ale także ogromną wadą dla początkujących. Ponieważ Java obsługuje zarządzanie pamięcią i dba o nieużywane zmienne, młodsi programiści mogą nie nauczyć się tych podstawowych zadań programowania.
 • Problemem mogą być również zaawansowane IDE, ponieważ użytkownicy po raz pierwszy potrzebują trochę czasu, aby nauczyć się korzystać z narzędzi, a szeroki zakres możliwości może je całkowicie pomylić.

Podsumowanie

Chociaż istnieje wiele języków programowania, które są dobrą alternatywą dla PHP, nadal nie powinieneś unikać korzystania z PHP, ponieważ większość stron internetowych opiera się na tym języku programowania. Jestem również bardzo zainteresowany twoją opinią o tym, jakiego języka programowania używasz i polecasz. Daj nam znać w komentarzach poniżej.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map