Co to jest cPanel? Dlaczego warto korzystać z hostingu cPanel?

01.06.2020
Artykuły i więcej… 'Co to jest cPanel? Dlaczego warto korzystać z hostingu cPanel?
0 7 мин.

co to jest cpanel


cPanel, jak sama nazwa wskazuje, to internetowy panel sterowania służący do zarządzania serwerami lub hostami sieciowymi z systemem Linux lub Windows. Pozwala użytkownikom kontrolować adresy e-mail, nazwy domen, bazy danych, różne wersje PHP i prawie każdy aspekt serwera WWW, umożliwiając w ten sposób zarządzanie wszystkimi hostowanymi usługami w jednym miejscu. Opracowany przez firmę cPanel, cPanel jest w większości napisany Perl.

cPanel to świetny, konfigurowalny panel sterowania, który skutecznie przetrwał próbę czasu i ma za sobą aktywną społeczność, która może pomóc w przezwyciężeniu problemów lub trudności pojawiających się podczas jego użytkowania. Popularność i powszechne stosowanie cPanel wynika również z faktu, że ma on prosty interfejs, który może być łatwo zrozumiany również przez początkujących użytkowników. Ale jego funkcje na poziomie przedsiębiorstwa (zarządzanie wieloma serwerami, obsługa IPV6) sprawiają, że nadaje się również do bardziej profesjonalnego użytku.

Dostęp do cPanel

Możesz uzyskać dostęp do instalacji cPanel za pomocą przeglądarki internetowej. Adres panelu zostanie podany przez serwer lub dostawcę hostingu. Nie powinieneś się bać: 2082 w adresie URL, ponieważ jest to numer portu, do którego domyślnie nasłuchuje cPanel. Jednak powinieneś uzyskiwać dostęp do cPanel tylko przez bezpieczne połączenie HTTPS, w przeciwnym razie możesz ryzykować naruszenie bezpieczeństwa.

cpanel bezpieczne połączenie logowania

login cpanel

Interfejs cPanel

Interfejs cPanel był udoskonalany przez wiele lat, a sam interfejs można dostosować przez firmę hostingową oferującą usługi, ale ogólnie mają one następujące główne sekcje: Preferencje, Poczta, Pliki, Baza danych, Domeny, Bezpieczeństwo i logi. Łatwy w użyciu i dopracowany interfejs jest jednym z wielu aspektów, które decydują o popularności tego panelu sterowania.

Funkcje cPanel

cPanel jest jednym z najbardziej bogatych w funkcje paneli sterowania.

funkcje interfejsu cpanel

W sekcji Poczta możesz skonfigurować nowe konta e-mail, usługi przesyłania dalej, możesz dostosować ustawienia SpamAssasin, zarządzać listą pocztową, zdefiniować przechwytywanie wszystkich adresów e-mail itp. Większość ustawień e-mail można wykonać za pomocą kilku kliknięć.

W domenie znajduje się prosty edytor stref, dzięki któremu można łatwo edytować strefy. Tutaj możesz również zdefiniować przekierowania i edytować inne ustawienia związane z domeną i DNS.

Możesz również znaleźć PHPMyAdmin zwykle w użyciu. Kolejna miła funkcja sekcji bazy danych. Zarządzanie bazami danych MySQL z interfejsu sieciowego jest dość wygodne, ale jeśli wolisz MySQL Workbench, możesz w cPanel jest możliwość „zamontowania” lub korzystania ze zdalnych baz danych. Oprócz MySQL, cPanel może również zarządzać bazami danych PostgreSQL.

cPanel jest wyposażony w bardzo wygodny system tworzenia kopii zapasowych, który zwykle można znaleźć w sekcji Plik. Można go używać do tworzenia nie przyrostowych kopii zapasowych opartych na migawkach z baz danych, plików, ustawień poczty e-mail lub można wykonać kopię zapasową całego panelu w jednym archiwum. Ta funkcja jest bardzo przydatna, gdy chcesz przenieść się na inny host, który oferuje również cPanel jako panel sterowania. Jeśli chcesz przejść z firmy hostingowej do innej, która korzysta z niestandardowego panelu sterowania, migracja może być dość złożonym zadaniem, ale nie w przypadku, gdy odbywa się to z cPanel do cPanel. Tutaj, w sekcji Pliki, zwykle znajduje się strona ustawień FTP, która pozwala skonfigurować nowe konta FTP lub edytować stare. Jeśli chcesz, możesz określić katalog domowy konta, ale zwykle jest on dla Ciebie wstępnie wypełniony.

cpanel php version obsługa zadań cron

Dzięki cPanel zazwyczaj możesz wybrać wersję konkretnego oprogramowania, którego chcesz użyć, za pomocą zaledwie kilku kliknięć możesz na przykład wybrać wersję PHP. Nadal masz stary kod PHP, który używa mysq_connect i mysql_query Funkcje? Nie ma problemu, zmień wersję PHP na 5.X i możesz zacząć. Chcesz wycisnąć trochę więcej wydajności z aplikacji PHP? Po prostu zmień wersję PHP na 7.X i możesz od razu skorzystać z szybszego interpretera PHP pod względem czasu generowania strony.

Inne funkcje, o których warto wspomnieć, to nieprzetworzony i przeanalizowany dostęp oraz dostęp do dziennika błędów, dzięki czemu deweloper może zobaczyć dokładne błędy generowane przez aplikacje, a właściciel witryny może zobaczyć statystyki dostępu oraz wahania ruchu lub trendy. Ma obsługę zadań cron, możesz zdefiniować niestandardowe programy obsługi apache, a nawet dodać niestandardowe typy mime, ma łatwą konfigurację ochrony hasłem folderu opartego na uwierzytelnianiu podstawowym, łatwą w użyciu konfigurację SSL z samopodpisanymi certyfikatami i / lub generowaniem CSR.

Zasoby hostingowe

Zawsze możesz zobaczyć bieżące wykorzystanie zasobów, takie jak przepustowość, pamięć, liczba kont FTP lub e-mail, liczba baz danych, liczba wysłanych wiadomości e-mail itp. Niektórzy dostawcy hostingu nawet konfigurują alerty oparte na wiadomości e-mail, jeśli zbliżasz się do ustawionego limitu, więc możesz podjąć natychmiastowe działanie. Pomoże Ci to uzyskać przejrzysty przegląd zasobów hostingowych i kontrolę ich alokacji.

Rozszerzalność cPanel

Funkcje cPanel można rozszerzyć za pomocą wtyczek innych firm. W katalogu aplikacji cPanel znajduje się sporo gotowych wtyczek, ale można je również rozszerzyć o niestandardowe wtyczki.

cPanel ma dobrze udokumentowane API JSON z gotowymi klientami w PHP i PERL, a także obsługuje klienta API wiersza poleceń o nazwie cpapi2. Jeśli masz jakieś zadania, które wykonujesz w kółko, możesz rozważyć wdrożenie klienta, który robi to za Ciebie, albo jako wtyczka, albo jako klient API.

Wniosek – dlaczego warto korzystać z hosta cPanel?

Jak widać, cPanel jest bardzo dojrzałym produktem, który działa już od dłuższego czasu i korzysta z niego wiele znanych firm hostingowych. Jeśli posiadasz serwer dedykowany lub VPS i zastanawiasz się nad użyciem cPanel dla siebie lub swoich klientów, powinieneś wiedzieć, że dla VPS koszt to 20 USD miesięcznie lub 200 USD rocznie, podczas gdy dla serwera dedykowanego 45 USD miesięcznie i 425 USD za roczny Większość zaufanych firm hostingowych oferuje bezpłatny panel kontrolny hostingu oparty na cPanel, a niektórzy klienci wybierają danego dostawcę hostingu tylko, jeśli jest wyposażony w cPanel.

Najlepsi dostawcy hostingu cPanel

Teraz, gdy wiesz, co to jest cPanel i jak to działa, prawdopodobnie chcesz wiedzieć, którzy są najlepszymi dostawcami hostingu oferującymi cPanel. Poniżej znajdują się nasze 3 najlepsze firmy hostingowe cPanel, które zawierają panel sterowania cPanel za darmo wraz ze swoimi wspólnymi planami hostingowymi:

Firma
Cena od

1najlepszy hosting WordPress cpanel3,95 USD / mies
2)najlepszy hosting paneli biznesowych4,19 USD / mc
3)najlepszy wysokiej klasy hosting cpanel3,95 USD / mies

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o każdym dostawcy hostingu, zalecamy sprawdzenie jego oficjalnej strony internetowej lub przeczytanie naszych recenzji:

 • Recenzja BlueHost – najlepsza dla biznesu i hostingu WordPress
 • Przegląd InMotion – najlepszy dla małych i średnich firm
 • Przegląd HostGator – najlepszy dla rozwijających się witryn biznesowych

Jeśli nadal masz pytania dotyczące cPanel, nie wahaj się zapytać w sekcji komentarzy poniżej lub zapoznaj się z naszymi samouczkami cPanel.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Оцените статью
  Понравилась статья?
  Комментарии (0)
  Комментариев нет, будьте первым кто его оставит

  Комментарии закрыты.

  Adblock
  detector