Co to jest prywatna WHOIS i dlaczego rejestracja domeny prywatnej jest ważna?

prywatna rejestracja nazwy domeny whois


Kupując nazwę domeny, musisz podać pewne informacje, takie jak numer telefonu, imię i nazwisko oraz adres, adres e-mail itd. Jest to wymagane przez rejestratora domeny w imieniu ICANN (Internet Corporation for Assorted Names and Numbers) w celu zapewnienia przejrzystości w zakresie własności nazwy domeny. Ale ta przejrzystość wiąże się z kosztami, które omówimy szczegółowo w tym artykule, a także środki mające na celu ochronę przed potencjalnie szkodliwymi skutkami upublicznienia danych osobowych.

Dane osobowe, które podajesz przy zakupie domeny, są upubliczniane w Whois wraz z innymi danymi, takimi jak serwery nazw, data wygaśnięcia, data odnowienia domeny itp. Whois to katalog techniczny, którego można użyć do wyszukiwania informacji dotyczących dowolnej domeny gTLD (ogólnej domeny najwyższego poziomu), takich jak .com, .net lub .online, i która zawiera wszystkie przesłane informacje również dane osobowe. Może to narazić Cię na działania nielegalnych zbieraczy danych, złodziei tożsamości i porywaczy domen. Dzieje się tak, chyba że zdecydujesz się na prywatną rejestrację Whois lub prywatną domenę.

Co to jest prywatny Whois?

MOGĘ wymaga od Ciebie zachowania dokładnych i aktualnych informacji dotyczących twoich domen, a prawna i umowna własność nazwy domeny jest powiązana z informacjami, które przesyłasz podczas procesu rejestracji domeny. Oznacza to, że każdy, kto jest wymieniony w Whois jako właściciel domeny, jest uważany za posiadającego ją prawnie. Możesz obejść wymóg podania swoich danych osobowych, przesyłając dane inne niż własne, ale ta osoba zostanie uznana za prawowitego właściciela w przypadku sporu. Nawet jeśli zapłaciłeś za domenę, jeśli wymieniłeś dane innej osoby, w oczach ICANN osoba wymieniona jako rejestrujący jest prawowitym właścicielem domeny.

Podczas rejestracji domeny niektórzy dostawcy umożliwiają wybranie usługi dodatkowej zwanej rejestracją domeny prywatnej, zwanej również prywatnym Whois lub ochroną prywatności domeny. Ta usługa pozwoli ci maskować lub ukrywać swoje imię i dane kontaktowe, zastępując je informacjami ogólnymi wygenerowanymi przez twojego rejestratora, co uniemożliwi innym osobom uzyskanie twoich danych osobowych z bazy Whois.

Różni rejestratorzy domen będą mieli różne nazwy do rejestracji domen prywatnych – niektórzy nazywają to ochroną prywatności domeny (np. A Small Orange), inni nazywają to prywatną rejestracją Whois (np. HostGator), podczas gdy inni rejestratorzy nazywają to prywatnością domeny (np. BlueHost, GoDaddy ) lub Whois Guard (np. Namecheap). Ceny za tę usługę są również dość zróżnicowane, więc upewnij się, że porównujesz ceny przed zarejestrowaniem domeny.

Dlaczego rejestracja w domenie prywatnej jest ważna??

Chociaż nie wszystkie domeny mogą mieć ochronę prywatności domen (na przykład większość domen najwyższego poziomu kodu kraju nie może mieć prywatnych Whois), gTLD, które mogą to mieć, mogą w dużym stopniu skorzystać z braku danych osobowych ręce porywaczy domen, eksploratorów danych lub hakerów.

Oto trzy powody, dla których prywatny Whois ma znaczenie i dlaczego warto rozważyć zakup tej usługi:

1. Chroń swoje dane osobowe

Kradzież tożsamości jest bardziej powszechna niż myślisz, a liczba przypadków kradzieży tożsamości rośnie. Umiejętna osoba może wykorzystać te dane opublikowane w bazie danych Whois do stopnia kradzieży tożsamości. Ponieważ byłbyś zmęczony publicznie udostępniając swoje dane osobowe w mediach społecznościowych lub innych przeszukiwalnych bazach danych, wiedząc, że mogą one trafić w niepowołane ręce, wybranie rejestracji domeny prywatnej gwarantuje, że Twoje dane są bezpieczne i ukryte w bazie Whois.

Innym powodem, dla którego rejestracja domeny prywatnej jest ważna, jest to, że może ona chronić dane niektórych kategorii osób narażonych na prześladowania. Na przykład, jeśli masz kontrowersyjny punkt medialny lub stronę internetową opowiadającą się za prawami imigrantów lub prawami LGBTQ, usługa prywatności domeny może chronić dane dotyczące właścicieli takich witryn.

2. Zapobiegaj spamowaniu i niepożądanym zabiegom

Sprzedawcy i telemarketerzy postrzegają publikowanie danych osobowych, takich jak numer telefonu i adres e-mail, jako otwarte zaproszenie do zaproszenia. W rzeczywistości kilka firm zbiera dane Whois w celu dodania nowo dodanych informacji. Jeśli Twój adres e-mail jest zalany spamem, a Twój telefon nie przestaje oferować marketingu społecznościowego, SEO i innych „nieuniknionych” możliwości biznesowych, oznacza to, że Twoje dane zostały właśnie odebrane przez firmy reklamujące ich usługi.

Kolejną rzeczą, na którą możesz zwrócić uwagę, jeśli nie korzystasz z prywatnych Whois, to fałszywe wiadomości e-mail o „odnowieniu domeny”, które mogą pojawić się, gdy domena zbliża się do końca swojej ważności. Nie pomogą one w odnowieniu domeny, a zamiast tego sprawią, że pomyślisz, że odnowiłeś swoją domenę, podczas gdy w rzeczywistości tak nie było. Zachowaj ostrożność, jeśli chodzi o powiadomienia o odnowieniu domeny.

Aby mieć pewność, że Twoje dane Whois pozostaną chronione przez cały czas, włącz usługę prywatności domeny w celu automatycznego odnowienia.

3. Zapobiegaj przejęciu domeny

Przechwytywanie domen było większym problemem niż dziś, biorąc pod uwagę, że rejestratorzy domen blokują obecnie transfery domen po ich zakupie. Tak więc, chyba że ktoś zdoła uzyskać dane uwierzytelniające do Twojego konta, nie będzie mógł przenieść Twojej domeny. Ponieważ usługa ochrony Whois generuje fikcyjny adres e-mail zamiast prawdziwego adresu e-mail, wszystkie e-maile z próbą autoryzacji transferu domeny zostaną wysłane na fikcyjny adres zamiast rzeczywistego adresu. W większości przypadków e-maile wysyłane na fałszywy adres nie są nawet przekazywane na prawdziwy adres właściciela. Istnieją jednak usługi ochrony Whois, które umożliwiają ustawienie niestandardowego adresu, na który będą przekazywane wiadomości e-mail. Dobrym pomysłem jest połączenie prawidłowego adresu z fałszywym adresem, ponieważ mogą istnieć uzasadnione powody, dla których ktoś chciałby się z tobą skontaktować, np. raporty spamowe, raporty hakerskie, luki w zabezpieczeniach itp. Zazwyczaj, jeśli nie skontaktują się z Tobą przy użyciu adresu e-mail wymienionego w Whois, wyślą wiadomość e-mail do działu nadużyć dostawcy hostingu.

Czy są jakieś wady prywatnego Whois?

Poza rocznymi dodatkowymi kosztami (które mogą się różnić w zależności od rejestratora), które ponosisz za każdą domenę, dla której włączasz ochronę domeny prywatnej, nie ma żadnych negatywnych stron dla włączenia prywatnego Whois. Jeśli jednak Twoja domena została już raz zarejestrowana bez takiej ochrony prywatności, przesłane wcześniej dane mogą nadal być publiczne i można je wyszukiwać za pomocą narzędzi, które przeprowadzają historyczne wyszukiwania historii własności domeny. Ponieważ publikacja danych dotyczących właściciela domeny ma na celu promowanie przejrzystości, brak wyświetlania danych w Whois może skłonić niektórych klientów do zakwestionowania Twojej reputacji – czy naprawdę jesteś tym, za kogo się podajesz? W tej sytuacji należy rozważyć zalety pełnej przejrzystości, a nie wady wykorzystania danych do nieuczciwych celów.

Jeśli prowadzisz sklep internetowy, możesz ustawić, aby dane Whois były takie same jak dane Twojej firmy, ponieważ prawdopodobnie już musisz mieć wyświetlane dane kontaktowe, takie jak nazwa firmy i oficjalny adres, numer telefonu itp. tak czy siak. Nie ma powodu, aby ukrywać informacje WHOIS, ponieważ mogą one „odstraszyć” kilku potencjalnych partnerów biznesowych. Jest bardzo mało prawdopodobne, aby klient sprawdził twoje informacje WHOIS, ale potencjalny partner biznesowy z pewnością będzie próbował zebrać jak najwięcej informacji o tobie.

Gdzie zarejestrować domenę w Private WHOIS?

Większość rejestratorów domen będzie miała możliwość wybrania usługi ochrony prywatności domeny podczas rejestracji u nich. Usługa prywatności domeny BlueHost kosztuje 11,99 USD rocznie na domenę, ale niektóre z ich wspólnych planów hostingowych (np. Prime Plan) – które również zawierają bezpłatną nazwę domeny – oferują tę usługę za darmo. InMotion to kolejny niezawodny rejestrator domen, który umożliwia włączenie ochrony prywatności domeny i kosztuje 9,99 USD rocznie na domenę. Funkcja ochrony prywatności domeny HostGator jest dostępna za 12,95 USD rocznie na domenę. Jak widać, istnieją pewne różnice w cenach, więc musisz porównać dostawców, aby zobaczyć, które oferty są najlepsze.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map