COM vs NET vs ORG – Które rozszerzenie domeny wybrać?

nazwy domen com vs net vs org


Jednym z powodów, dla których Internet jest tak szeroki i potężny, jest to, że daje prawie każdemu możliwość dzielenia się swoim głosem i wiedzą. Każdy może się rozpoznać, zakładając własną stronę internetową.

Miliony ludzi przeglądają Internet każdego dnia i wpisują nazwy domen, aby zidentyfikować witrynę, którą zamierzają przeglądać. Nazwa domeny to strukturalna etykieta używana do identyfikacji jednego lub wielu adresów IP (identyfikacja numeryczna). Ten przyjazny system nazewnictwa znacznie ułatwia odwoływanie się do określonych serwerów i przechowywanych na nich stron internetowych. Nazwy te są wpisywane na pasku adresu przeglądarki, dzięki czemu zapewniają dostęp do serwera, na którym znajduje się strona internetowa.

Zarejestruj swoją ulubioną nazwę domeny

Wyszukaj dostępne domeny, wybierz rozszerzenia nazw domen i zarejestruj swoją ulubioną domenę za pomocą kilku kliknięć za pomocą GoDaddy.

Idz już! »

Nazwy domen można znaleźć w adresie URL strony internetowej, aby zidentyfikować konkretną stronę, na przykład: https://www.facebook.com/webhostmedia.

Ten adres URL można podzielić na cztery części:

https: // – Odnosi się do protokołu przesyłania HyperText

www – Który odnosi się do sieci WWW

Facebook.com – to nazwa domeny

webhostmedia – to pojedyncza strona w witrynie

Każda nazwa domeny ma rozszerzenie (.com, .net, .gov, .mil), które pokazuje, do której domeny najwyższego poziomu należy. Istnieją tysiące rozszerzeń nazw domen, których możesz użyć, ale najbardziej zalecane to .com, .net i .org.

Po wpisaniu nazwy domeny na pasku przeglądarki jest ona szybko tłumaczona na adresy IP. Gdybyśmy nie mieli tego prostego systemu nazewnictwa, musielibyśmy zalogować się na Facebooku, wpisując 66.220.144.0. Wyobraź sobie, że!

Dlaczego wybór nazwy domeny jest ważną decyzją?

Wybór nazwy domeny jest jak wybór nazwy dla Twojej firmy. Chcesz, aby nazwa domeny informowała jednym słowem, o czym jest Twoja strona internetowa. Dlatego wymaga dużo przemyśleń.

Twoja nazwa domeny będzie reprezentować i identyfikować Twoją markę w Internecie. Będziesz musiał trzymać się go przez jakiś czas, więc najlepiej przemyśleć i zastanowić się, aby znaleźć najlepszą możliwą nazwę domeny.

Każdego dnia rejestrowanych jest około 80 000 nazw domen, więc musisz być bardzo szybki, aby zarejestrować swoją domenę, gdy znajdziesz właściwą.

Jeśli weźmiesz pod uwagę następujące wskazówki, będziesz w stanie utworzyć nazwę domeny, którą użytkownicy zapamiętują i która idealnie reprezentuje Twoją markę.

Jak wybrać idealną nazwę domeny?

Twoja nazwa domeny ma duży wpływ na Twoją markę i marketing. Wpływa na ruch w witrynie, wyniki w mediach społecznościowych, linki polecające i wszystkie działania marketingowe online. Jest to fakt, którego nie możesz i nie powinieneś ignorować, więc dlaczego nie wykorzystać tego w jak najlepszy sposób? Skorzystaj z poniższych wskazówek, aby uzyskać najlepszą możliwą nazwę domeny.

Ułatw pisanie i wymawianie

Chcesz używać najmniej złożonej nazwy domeny, aby uniknąć ryzyka błędnego wpisania nazwy użytkownika. Ma to kluczowe znaczenie dla sukcesu Twojej witryny. Nie chcesz też używać slangu, takiego jak xpand, zamiast rozwijać.

To, czego chcesz użyć, to prosta, wymowna i kompleksowa nazwa domeny. Taki, który łatwo kojarzy się z rzeczami, o których użytkownicy powinni myśleć, gdy słyszą o Twojej witrynie. Jeśli będzie im łatwo wypowiedzieć się we własnym umyśle i wypowiedzieć to na głos, prawdopodobnie zapadnie im w pamięć. W ten sposób uzyskasz także wiele informacji na temat słów do ust.

Jeśli Twoja witryna dotyczy na przykład sprzedaży noży naostrzonych lub noży niestandardowych, nie chcesz nazywać jej tak, jak Renewedknives.com, ponieważ łamiesz język, próbując go wymówić. Dlatego lepiej wybrać coś takiego jak BladeEmpire.

Jest prosty, wszechstronny i wymawialny, a użytkownik ma mniejsze szanse na błędne wpisanie go, ponieważ używamy prostych słów.

Dobre nazwy domen są pisane intuicyjnie i płynnie przez użytkowników, którzy je wpisują. Dzięki temu są markowe i znacznie łatwiejsze do wprowadzenia na rynek.

Zrób to tak krótko, jak to możliwe

Im krótsza nazwa domeny, tym lepiej.

Krótsze słowa są łatwiejsze do przetworzenia dla każdego, a także łatwiejsze do pisania. Im krótszy, tym mniej prawdopodobne jest, że zostanie skrócony w wynikach wyszukiwania lub na portalach społecznościowych. Utrzymanie krótkiej nazwy domeny w naturalny sposób umożliwi jej lepszą widoczność.

Użyj również niektórych słów kluczowych

Posiadanie słów kluczowych w nazwie domeny jest oczywiście ważne z punktu widzenia SEO, ale robi o wiele więcej. Jak wspomniałem wcześniej, użytkownik powinien mieć odpowiednie powiązanie z tym, o czym jest twoja strona. Im nazwa Twojej domeny jest bliższa tematowi twoich stron, tym lepiej będzie działać zarówno dla SEO, jak i dla twoich użytkowników. Użyj słów kluczowych, które najlepiej opisują Twoją markę, działalność oraz usługi lub produkty.

Ale nie miej obsesji na punkcie SEO. Jeśli potrafisz wymyślić kreatywną nazwę, która jest integralną częścią Twojej marki i interpretacji, użyj jej! Nazwy takie jak Twitter, Google, Amazon i Facebook nie mówią nic o ich usługach, ale stały się niezwykle potężne.

Upewnij się też, że nie używasz słów kluczowych niszowych, których nikt poza Twoją niszą nie zna.

Zrobić rozeznanie

Zanim będziesz mógł kupić „swoją” nazwę domeny, musisz się upewnić, że nie jest ona używana przez inną osobę w Internecie lub że nie jest znakiem towarowym ani prawem autorskim. Możesz użyć DomainsBot (http://www.domainsbot.com/), aby wpisać wybraną nazwę domeny i sprawdzić, czy jest ona dostępna lub czy podobne nazwy domen są dostępne. KnowEM to podobna usługa, za pomocą której możesz wpisać preferowaną nazwę użytkownika i wyszukać ją w 500 sieciach społecznościowych.

Jeśli masz trudności z utworzeniem idealnej nazwy domeny lub możesz po prostu skorzystać z pomocy, możesz wypróbować usługi takie jak NameMesh.com lub Wordroid.com które są inteligentnymi narzędziami do nazewnictwa.

Nie wahaj się go zmienić, jeśli nazwa domeny jest już zajęta

Bardzo możliwe, że wyczarujesz idealną nazwę domeny tylko po to, by przekonać się, że została już zajęta przez kogoś innego. Nie bój się przeprojektować swojego imienia, użyj innego rozszerzenia TLD lub dodaj sufiks lub prefiks.

Wybieranie rozszerzenia dla swojej domeny

Większość ludzi twierdzi, że powinieneś trzymać się .com i nie bez powodu. Jeśli myślisz o jakiejkolwiek stronie internetowej, istnieje duże prawdopodobieństwo, że ma ona rozszerzenie .com.

Nic dziwnego, 52% wszystkich witryn internetowych to strony .com. A rozszerzenie .com bardzo pomaga w marketingu, a nawet w przypadku, gdy powiesz komuś o adresie swojej witryny. Dla wielu osób .com oznacza cały Internet.

Ale jeśli wybrana domena .com jest już zajęta, nadal zmieniasz rozszerzenie na inne popularne. Możesz uruchomić bardzo udaną stronę internetową, używając dowolnej innej TLD. Pamiętaj jednak, aby unikać TLD wskaźników spamu, takich jak .cc, .ws, .info i innych, które wyglądają nietypowo, takich jak .pizza. Wiele osób wciąż nie ma zbyt dużego zaufania do Internetu i Ty też chcesz, żeby odwiedzili Twoją witrynę.

Zatem najlepszym wyborem są teraz trzy najlepsze domeny TLD, takie jak:

.com (reklama)

To rozszerzenie rządzi co drugi zarówno w ludzkich umysłach, jak i w Internecie. To oznaczało witryny komercyjne, ale dzisiaj jest używane dla wszystkich rodzajów stron internetowych.

Aby wyjaśnić to wprost, wybranie rozszerzenia .com jest dobre dla biznesu, ponieważ jest łatwiejsze do zapamiętania.

.netto (sieć)

Pierwotnie przeznaczony do użytku w witrynach sieciowych, ale obecnie jest używany do różnego rodzaju stron internetowych. To Twój drugi najlepszy wybór, jeśli Twoja nazwa domeny z rozszerzeniem .com została podjęta.

Jeśli więc musisz mieć nazwę domeny, którą wybrałeś, a wersja .com nie jest dostępna, wybierz rozszerzenie .net.

.org (organizacja)

To było przeznaczone dla różnych organizacji i firm non-profit. Nie jest to najlepszy wybór, jeśli tworzysz witrynę internetową dla swojej firmy, ponieważ wysyła ona mieszane wiadomości.

Jeśli jesteś organizacją non-profit, a szczególnie znaną organizacją, użyj .org za wszelką cenę. Dodaje dodatkową wiadomość, że jest to witryna organizacji non-profit.

Spektrum nazw domen jest ogromne. Istnieją inne popularne nazwy domen, których prawdopodobnie nie będziesz używać, na przykład:

.tysiąc – co oznacza wojsko

.gov – co oznacza rządy

.edu – co oznacza edukacyjne strony internetowe

Co z nowymi TLD?

Rozszerzenie .com jest najczęściej używanym TLD w Internecie i trudno je zmienić. Chociaż istnieją nowe domeny gTLD (ogólne domeny najwyższego poziomu), które trafiły do ​​Internetu, co może sprawić, że nazwa Twojej domeny będzie nieco myląca i nie oferuje żadnych korzyści SEO, ale może to być również naturalne dopasowanie. Na przykład rozszerzenie domeny, takie jak .sh dla strony internetowej takiej jak Whisper.sh, działa idealnie.

Ale są też inne, takie jak .bid, .bike, .academy, .cab, .camera, .training, nazywacie to! Możesz mieć rozszerzenie domeny, które może bezpośrednio powiedzieć, na czym opiera się twoja strona, dzięki czemu łatwo jest znaleźć naturalne dopasowanie wśród nowych domen gTLD.

Pomyśl także o używaniu lokalnych TLD

Możesz także użyć ccTLD, które mogą być naprawdę dobre dla Twojej firmy. Internet jest globalnym rynkiem ze względu na swój nieodłączny wygląd, dzięki czemu Twoja witryna może być widoczna dla każdego na całym świecie, bez względu na to, gdzie jest hostowana. Ale firmy takie jak restauracje i kawiarnie lub jakikolwiek lokalny biznes nie muszą docierać do globalnej publiczności i mogą skorzystać z ccTLD.

Możesz używać ccTLD specyficznych dla kraju, takich jak .ca dla Kanady, a nawet TLD specyficznych dla miasta, takich jak .NYC, .PARIS lub .LONDON. Zapewni to przewagę SEO, wykorzystując system kierowania geograficznego Google i ułatwi osobom szukającym w Twojej okolicy znalezienie Twojej witryny.

Czy rozszerzenie domeny naprawdę ma znaczenie?

To trudne pytanie. Nawet domena z rozszerzeniem takim jak .PIZZA może działać, jeśli się na to zgodzisz. Oczywiście posiadanie nazwy domeny, która jest łatwa do rozpoznania, pisania i zapamiętywania, sprawi, że Twoja witryna będzie bardziej wydajna, ale media do odkrywania treści szybko się zmieniają.

Wraz z rozpowszechnianiem się i rozwojem smartfonów ludzie spędzają więcej czasu w aplikacjach niż przeglądając Internet za pomocą komputerów stacjonarnych i przeglądarek internetowych. Zastanów się, ile artykułów, filmów i zdjęć oglądasz na co dzień, ponieważ odkryłeś je na platformie takiej jak Facebook czy Twitter. Nie musisz nawet znać adresu URL ani nazwy domeny, na której jesteś, i nadal wchodzisz w interakcję z witryną.

Sposób, w jaki odkrywamy zawartość i strony internetowe, szybko się zmienia, więc istnieje wiele sposobów, aby Twoja strona była popularna i odniosła ogromny sukces!

W poniższym filmie David z serwisu WWW Creative Pro podziela swoją opinię na temat domen .pl vs .net vs .org oraz opinie, czy rozszerzenie domeny jest ważnym czynnikiem w rankingu wyszukiwarki, czy nie. Zachęca ludzi do budowania wysokiej jakości stron internetowych z wysokiej jakości treściami, zdobywania wiarygodnych linków zamiast martwienia się o rozszerzenie nazwy domeny. Mówi również, że jeśli to możliwe, przejdź do rozszerzeń .com i spróbuj zbudować markę. W każdym razie obejrzyj jego wideo:

Rejestracja nazwy domeny

Po przejściu przez piękny kreatywny chaos związany z wyborem własnej nazwy domeny, jesteś na najlepszej drodze do następnego kroku, jakim jest rejestracja wspomnianej nazwy domeny.

Rejestracja nazwy domeny obejmuje organizację o nazwie MOGĘ (The Internet Corporation for Assigned Names and Numbers), organizacja non-profit odpowiedzialna za utrzymanie i koordynację unikalnych identyfikatorów na całym świecie.

Możesz zarejestrować swoją nazwę domeny za pośrednictwem rejestratora nazw domen. Jeśli więc wymyślisz AwesomeName.com, będziesz musiał zapłacić od 10 do 15 USD, aby zarejestrować tę nazwę. Niektóre rzadkie nazwy domen lub nazwy domen, które istnieją od ponad 5 lat, mogą kosztować tysiące dolarów. Niektóre mogą nawet wzrosnąć do milionów, takich jak sex.com, które zostały sprzedane za 13 milionów dolarów. Rejestracja domen takich jak te może przyczynić się do sukcesu Twojej witryny i być może kupujesz dużo ruchu wraz z nią, ale taka decyzja wymaga dużo więcej przemyślenia i rozważenia różnych zmiennych.

Po zakończeniu rejestracji będziesz mieć prawa do tej nazwy domeny na rok i będziesz musiał co roku odnawiać rejestrację za tę samą kwotę..

Niektóre niezawodne hosty internetowe, takie jak BlueHost i InMotion, oferują bezpłatną rejestrację nazwy domeny, co jest dość solidną opcją. Ale możesz także użyć rejestratora domen, aby zarejestrować swoją nazwę domeny bezpośrednio w usłudze takiej jak NameCheap. Jedną z rzeczy, o których zawsze powinieneś mieć absolutną pewność, jest to, że ty i tylko ty jesteś właścicielem zarejestrowanej nazwy domeny.

Jeśli ktoś zostanie nazwany właścicielem, może później obciążyć Cię dużymi opłatami za zachowanie nazwy domeny. Bądź więc ostrożny i dokładnie sprawdź, czy jesteś jedynym właścicielem nazwy domeny.

Wniosek: COM lub NET lub ORG?

Posiadanie odpowiedniej nazwy domeny może być ogromną sprawą, jeśli chodzi o sukces twoich stron internetowych zarówno z punktu widzenia ogólnego, jak i SEO. Chcesz, aby był on tak potężny, jak to możliwe, aby ludzie go zapamiętali i że będzie to pierwsza strona internetowa, która pojawi się w ich głowie, gdy pomyślą o twoim konkretnym temacie.

Gdy zdecydujesz się na nazwę swojej domeny, będziesz musiał się jej trzymać przez jakiś czas, więc pamiętaj o uwzględnieniu każdego szczegółu. Jednak prawie każda nazwa domeny może działać, jeśli masz niezbędną wiedzę i zaangażowanie.

Mam nadzieję, że ten artykuł pomógł ci znaleźć idealną nazwę domeny dla siebie i że podobało ci się jej czytanie!

Chcielibyśmy usłyszeć od ciebie! Daj nam znać w komentarzach poniżej, jakie jest Twoje zdanie na temat COM vs NET vs ORG. Czy uważasz, że rozszerzenie domeny ma znaczenie? Powinieneś zarejestrować domenę z rozszerzeniem .net, jeśli .com jest już zajęty?

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map