cPanel vs Plesk – Który panel sterowania jest najlepszy?

01.06.2020
Artykuły i więcej… 'cPanel vs Plesk – Który panel sterowania jest najlepszy?
0 17 мин.

cpanel-vs-plesk


W dzisiejszych czasach zarządzanie serwerami jest znacznie łatwiejsze dla właścicieli witryn dzięki mnogości dostępnych przydatnych funkcji. Dzisiejszym standardem jest zapewnienie paneli sterowania, które są szybkie i łatwe do zrozumienia, aby użytkownicy mogli bardziej skupić się na innych zadaniach, takich jak generowanie treści, wdrażanie planów marketingowych i zwiększanie ruchu.

Fakt, że ludzie nie muszą zajmować się wszystkimi szczegółami technicznymi, sprawia, że ​​usługi hostingowe są dostępne dla szerszego grona odbiorców.

Łatwo jest znaleźć wiarygodnego dostawcę usług hostingowych, który zawiera przyjazny dla początkującego panel sterowania w swoich planach hostingowych. Nawet jeśli zdecydujesz się na usługę, która nie zapewnia panelu sterowania, zawsze możesz kupić osobno i zainstalować go na serwerze.

Na rynku dostępne są obecnie dwa szeroko stosowane panele sterowania z mnóstwem pozytywnych recenzji: Plesk i cPanel. Porównamy je w tym artykule, aby pokazać różnice i pomóc w ustaleniu, który z nich najlepiej pasuje do twoich celów.

Oczywiście, każdy z nich jest dobrym wyborem, ale zawsze są zalety i wady, które wyjaśniają, który z nich najbardziej Ci odpowiada. Na przykład, jeśli wybierasz tańszy hosting (np. Hosting dzielony), niektórzy z nich oferują cPanel, podczas gdy inni dostawcy wolą Plesk jako panel sterowania. Po wybraniu planu nie możesz wybrać między nimi. Przeglądając je, chcemy pokazać, że panele sterowania to kolejna ważna rzecz do rozważenia przed rozpoczęciem korzystania z usługi hostingu.

Jeśli potrzebujesz bardziej zaawansowanego planu opartego na hostingu dedykowanym lub VPS, te z pewnością pozwolą Ci wybrać panel sterowania. Zobaczmy teraz, jakie są najważniejsze rzeczy, które powinieneś wiedzieć o Plesk i cPanel!

Ogólne funkcje panelu sterowania

Główną ideą panelu sterowania jest zapewnienie tyle przydatnych funkcji, ile potrzebujesz. Zapewniają one pełną kontrolę nad planem hostingowym i serwerem, który przechowuje Twoją witrynę. W tym artykule omówimy najczęstsze funkcje, które można znaleźć w panelu sterowania. Ułóżmy je w uporządkowaną listę:

 • Panel sterowania pozwala zarządzać wszystkim związanym z Twoim adresem IP i nazwą domeny
 • Możesz przesłać swoje pliki w dowolnym momencie za pośrednictwem FTP
 • Pełna kontrola nad twoimi bazami danych
 • Jest rozszerzalny, co oznacza, że ​​możesz instalować przydatne dodatki
 • Możesz uzyskać dostęp do własnego systemu plików i zarządzać nim online
 • Zarządzaj swoimi e-mailami za pomocą kilku kliknięć
 • Umożliwia tworzenie kopii zapasowych na wypadek, gdyby coś poszło nie tak

Mając to na uwadze, zamierzamy kontynuować i pokazać, jakie dodatki Plesk i cPanel mogą dodać do systemu, a także ich wady.

cPanel w pigułce

cpanel-admin-demo

Dzięki swojej popularności wielu nowych użytkowników wybiera cPanel na co dzień do tworzenia nazw domen i uruchamiania planów hostingowych. Wynika to głównie z tego, że cPanel został zaprojektowany z myślą o niedoświadczonym użytkowniku. Każdy może zainstalować i szybko zrozumieć, jak działa ten panel sterowania. Mnóstwo pozytywnych recenzji mówi samo za siebie, chwaląc jego jakość i niezawodność.

cPanel nigdy Cię nie zawiedzie. Możesz dokonać pilnych zmian w nocy lub zająć się dłuższym zadaniem po południu; panel sterowania będzie zawsze gotowy. cPanel jest zbudowany na systemie Linux, więc jeśli wolisz korzystać z systemu Windows lub innego systemu operacyjnego, ten panel sterowania nie jest dla Ciebie zalecany.

Można z niego korzystać na trzy różne sposoby, w zależności od tego, czy użytkownik jest administratorem, sprzedawcą czy właścicielem strony internetowej użytkownika końcowego. Te trzy role mogą korzystać z różnych funkcji. cPanel pozwala zrobić wszystko, co można zrobić w typowym panelu sterowania. Obejmuje to zarządzanie zasobami, kopiami zapasowymi i plikami. Jednak pozwala także instalować wiele dodatków po wyjęciu z pudełka, które mogą bardzo pomóc w zadaniach związanych z witryną.

Na przykład możesz używać WHM z cPanel. WHM to skrót od Web Hosting Manager. Jeśli masz więcej niż jedno konto cPanel, możesz użyć tego dodatku, aby łatwiej nimi zarządzać. Ludziom, którzy mają wiele stron internetowych, zawsze lepiej jest używać osobnego cPanel dla każdego z nich. W takich przypadkach użycie WHM może bardzo pomóc.

Plesk w pigułce

plesk-admin-demo

Można powiedzieć, że Plesk to wielofunkcyjny panel sterowania, który ułatwia życie tym, którzy chcą budować i utrzymywać swoje strony internetowe i aplikacje. Plesk pojawił się w 2001 roku, co czyni ten panel sterowania młodszym, jeśli porównasz go z cPanel, który istnieje od 1996 roku.

Plesk nie różni się tak bardzo od cPanel. Jeśli dodasz WHM do swojego cPanel, w zasadzie uzyskasz te same funkcje, które znajdziesz w Plesk. Dodatek nie jest potrzebny; ten panel sterowania jest w stanie obsłużyć wiele stron internetowych. Jeśli nie chcesz rozwiązania opartego na systemie Linux, zdecydowanie powinieneś wybrać Plesk zamiast cPanel. Ten działa w systemie Windows, ale możesz go również uruchomić w niektórych wersjach systemu Linux, jeśli naprawdę jesteś fanem tego panelu sterowania.

Większość dużych firm hostingowych, które preferują Windows jako system operacyjny, to Plesk jako opcję panelu sterowania. Plesk ma również podstawowe funkcje, które pozwalają odpowiednio zarządzać serwerem i planem hostingowym. Ponadto możesz wyrównać wszystkie narzędzia w panelu sterowania, które są niezbędne do zadań zarządzania witryną. Są to oprogramowanie innych firm, które będzie dostępne w Plesk, gdy tylko będziesz ich potrzebować.

Dzięki wszystkim narzędziom i funkcjom otrzymujesz wysoce wydajny interfejs, który zapewnia pełną kontrolę nad wszystkim. Został zaprojektowany z myślą o niedoświadczonym użytkowniku, więc nie wymaga dużo czasu, aby się przyzwyczaić. Podsumowując, Plesk jest najlepszym panelem sterowania, który ma wszystkie narzędzia i podstawowe funkcje na wyciągnięcie ręki.

Przełączanie między Plesk a cPanel

Korzystanie z Plesk lub cPanel jest proste, ale tylko wtedy, gdy nie masz jeszcze strony internetowej obsługiwanej przez plan hostingowy i zarządzanej na początku przez panel sterowania. Jeśli korzystasz już z jednego z nich na serwerze i chcesz migrować dane, aby przełączyć się na inny panel sterowania, jest to o wiele bardziej skomplikowany przypadek.

Z drugiej strony migracja witryny z cPanel do innego cPanel lub z Plesk do innego Plesk jest znacznie łatwiejsza. Nie twierdzimy, że pierwszy przypadek jest niemożliwy, ale z pewnością wymaga dużo wysiłku i musisz zagłębić się w szczegóły techniczne, jeśli chcesz przełączać panele sterowania. Zdecydowanie nie jest to coś, co powinieneś zrobić sam, chyba że masz duże doświadczenie.

Znaczące różnice między cPanel i Plesk

Gdy rozmawialiśmy o najważniejszych cechach każdej opcji, z pewnością zauważyłeś, że cPanel i Plesk mają wiele podobieństw. Oba wydają się być świetnym wyborem, prawda? Jak więc zdecydować, który wybrać z dwóch bardzo popularnych paneli sterowania?

Następnie omówimy główne różnice między Plesk i cPanel. Każda z nich ma własny zestaw funkcji, których nie można znaleźć w drugiej. Oczywiście interfejs administratora nie jest taki sam, a Ty też nie masz takiej samej kontroli w tych dwóch panelach sterowania. Omówimy również te różnice. Z pozostałej części tego artykułu można przeczytać o wszystkich istotnych szczegółach, które należy wziąć pod uwagę przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Obsługiwane systemy operacyjne

Ponieważ cPanel działa w systemie Linux, istnieją cztery różne wersje systemu Linux do wyboru jako główny wymóg dla panelu sterowania. Są to: Cloud, Red Hat Enterprise, CentOS i Amazon. W przeszłości istniała inna opcja, która pozwalała użytkownikom korzystać z cPanel w systemie Windows.

Nazywał się Enkompass i był dostępny przez trzy lata po wydaniu w 2011 roku. Niestety ten panel nie jest już dostępny, chyba że wcześniej utworzyłeś konto.

Zobaczmy teraz, co Plesk może zaoferować pod względem kompatybilności. Ten jest bardziej wszechstronny, obsługuje wiele systemów operacyjnych. Plesk obsługuje również trzy wcześniej wspomniane opcje, w tym CentOS, Cloud i Red Hat Enterprise Linux. Ponadto możesz go uruchomić na Ubuntu i Virtuozzo Linux, Debian i Windows Server.

Chociaż Plesk jest wieloplatformowym panelem sterowania, nie oznacza to, że można go skonfigurować na dowolnym komputerze, na którym jest zainstalowany jeden z wymienionych systemów operacyjnych. Dla każdego konkretnego systemu operacyjnego dostępna jest inna wersja Plesk. Po zakupie żądanej wersji nie będzie można jej używać w innym systemie operacyjnym.

Ale to wciąż nie była najważniejsza część. Dla większości ludzi nie ma znaczenia, czy panel sterowania może działać w systemie Windows, ponieważ Linux jest najlepszym wyborem do hostingu. Jeśli chodzi o cPanel i Plesk, będziesz mógł z nich korzystać z powodzeniem, jeśli masz jedną z obsługiwanych wersji Linux.

Najważniejszy jest zestaw funkcji, które zapewnia każda z nich. Ale nadal powinieneś upewnić się, że panel sterowania, który chcesz kupić, jest zgodny z systemem operacyjnym, który masz na swoim komputerze.

Funkcje w cPanel i Plesk

Oczywiście głównym celem każdego panelu sterowania jest umożliwienie łatwego zarządzania serwerem i witryną. Dlatego podstawowe funkcje są zawsze bardzo podobne. Różnice można znaleźć, patrząc na narzędzia innych firm oferowane przez Plesk i cPanel. Oba są rozszerzalne, ale jak potężne są ich dodatki?

Dodanie narzędzi innych firm do panelu sterowania polega na zwiększeniu kontroli nad zadaniami związanymi z serwerem, witryną i hostingiem. Git jest jednym z popularnych rozszerzeń, które możesz dodać do Plesk. Jest to szeroko stosowane narzędzie do zarządzania kodami źródłowymi, na którym opiera się wiele firm programistycznych. Git ma zaawansowane funkcje, a narzędzie obsługuje nawet wszystkie usługi inżynierii oprogramowania.

Lub istnieje inne świetne rozszerzenie dla Plesk, które nazywa się Docker, narzędzie, które pozwala uruchamiać aplikacje w kontenerach. Kontenery te są oznaczone jako obrazy dokerów i można zarządzać pełną listą obrazów w interfejsie. Możesz przypisać te kontenery do lokalnych hostów oraz zdalnych komputerów lub serwerów.

Istnieje kilka bardzo popularnych narzędzi, które działają również w Plesk i cPanel, takich jak Virtualmin i WordPress. Stały się one tak niezbędne w każdym panelu sterowania, że ​​byłby to zły wybór, gdyby nie było wsparcia dla tego pomocnego oprogramowania. WordPress to CMS, który obsługuje miliony stron internetowych, a Virtualmin pozwala kontrolować wiele kont hostingowych za pomocą jednego panelu sterowania.

Zarówno Plesk, jak i cPanel obsługują najpopularniejsze narzędzia. Jeśli nie chcesz konkretnego narzędzia od konkretnego programisty, możesz po prostu dodać żądaną funkcję do swojej witryny. Na przykład, jeśli masz witrynę eCommerce, możesz potrzebować do niej koszyka. Możesz to łatwo dodać za pomocą obu paneli sterowania.

Sprawy zaczynają się komplikować, gdy potrzebujesz konkretnego narzędzia, takiego jak Docker do swojego cPanel. Ponieważ obsługuje go tylko Plesk, dodanie go do innego panelu sterowania wymaga dużo większego wysiłku, szczególnie dla początkujących. Dlatego istnieją niewielkie różnice w cPanel i Plesk, jeśli chodzi o integracje, które możesz zainstalować.

Wszystko, co musisz zrobić, to sprawdzić App Store dla cPanel lub sekcję Rozszerzenia, jeśli korzystasz z Plesk. Sprawdzając te listy przed wybraniem panelu sterowania, możesz zdecydować, który zestaw obsługiwanych dodatków najlepiej odpowiada Twoim potrzebom.

Różnice w interfejsie i doświadczeniu użytkownika

Można powiedzieć, że zarówno cPanel, jak i Plesk mają całkowicie przyjazne interfejsy dla początkujących. Dzisiejszym standardem jest zastosowanie minimalistycznego, atrakcyjnego wyglądu oprogramowania i stron internetowych dostępnych w Internecie. Każda strona i interfejs muszą być czyste i uporządkowane, z wykorzystaniem wizualnie atrakcyjnych czcionek i zrozumiałych ikon.

Te panele sterowania absolutnie spełniają te standardy, dzięki czemu ich używanie jest nie tylko proste, ale również przyjemne. Ale wciąż istnieją niewielkie różnice, które sprawiają, że Plesk jest lepszym wyborem dla mniej doświadczonych użytkowników. Plesk w jakiś sposób ułatwia zrozumienie, jak wykonywać zadania zarządzania serwerem i właściwie korzystać z funkcji. Dla bardziej doświadczonych właścicieli stron internetowych cPanel jest prawdopodobnie lepszym wyborem.

Kluczowym czynnikiem w Plesk, który ułatwia korzystanie z niego, jest sposób rozmieszczania jego funkcji. Są one podzielone na kategorie, dzięki czemu nie musisz tracić tyle czasu, co początkujący, aby znaleźć konkretną opcję. Jeśli chcesz mieć takie same wrażenia użytkownika w cPanel, możesz zmodyfikować interfejs w podobny sposób. cPanel ma kilka opcji dostosowywania, które pozwalają na umieszczanie funkcji w kategoriach, dzięki czemu następnym razem będzie można je łatwiej znaleźć.

Ponieważ dostępna jest aplikacja mobilna dla prawie wszystkich ważnych programów online, możesz ją pobrać również dla obu tych paneli sterowania. Jest to jedna z rzeczy, które musisz regularnie logować i sprawdzać, a możliwość sprawdzania i kontrolowania go za pomocą telefonu komórkowego zawsze zapewnia użytkownikom większą swobodę. Możesz zainstalować aplikację online na platformach Android i iOS zarówno dla Plesk, jak i cPanel.

Co więcej, bez względu na to, który panel sterowania wybierzesz, oba są w pełni odpowiednie dla bardziej doświadczonych użytkowników, którzy chcą zarządzać swoim serwerem za pomocą wiersza polecenia.

Porównanie cen Plesk i cPanel

Jeśli chcesz używać cPanel, możesz wybrać jeden z trzech różnych pakietów. Istnieje plan Solo za 15 USD miesięcznie, WHM VPS za 20 USD i WHM Dedykowany plan za 45 USD każdego miesiąca. Jak zwykle, kupowanie jednego z pakietów natychmiast przez dłuższy czas zapewnia zniżki. Możesz jednak również płacić z miesiąca na miesiąc, jeśli chcesz go wypróbować lub jeśli chcesz go użyć do mniejszego projektu.

Jeśli masz pewność, że potrzebujesz cPanel przez długi czas, możesz zapewnić najniższą możliwą średnią cenę, wybierając ich trzyletnią subskrypcję. Ale są też inne zniżki. Jeśli posiadasz wiele stron internetowych, które muszą działać na osobnych instancjach cPanel, możesz również uzyskać zniżkę. Zniżki ilościowe są bardzo korzystne również dla sprzedawców hostingu.

Jeśli chcesz korzystać z Plesk, możesz wybrać jedną z trzech dostępnych edycji. Należą do nich: Administrator sieci za 10 USD miesięcznie, Web Pro za 15 USD i Web Host za 25 USD miesięcznie. Jest to tylko cena początkowa dla każdej opcji, ponieważ po wybraniu jednej z nich musisz zdecydować między trzema planami dedykowanymi lub VPS dla każdej edycji.

Dla każdej edycji dostępna jest obszerna lista funkcji, które można sprawdzić na ich stronie. Po zapoznaniu się ze szczegółami z pewnością znajdziesz plan, który najlepiej odpowiada Twoim potrzebom. Podobnie jak cPanel, Plesk oferuje również zniżki dla osób, które subskrybują na dłuższy okres. Korzyści, które odsprzedawcy i wielu właścicieli witryn uzyskują dzięki Plesk, są prawie takie same, zapewniając, że nie potrzebujesz tak dużego budżetu, aby rozpocząć.

Plany, o których wspomnieliśmy, to tylko VPS i plany dedykowane, ale co, jeśli zamiast tego chcesz mieć plan wspólny? Znalezienie wspólnego planu jest naprawdę bardzo łatwe, ale musisz poradzić sobie z faktem, że nie możesz wybrać panelu sterowania. Zamiast tego dostawca zdecyduje, którą opcję otrzymasz, Plesk lub cPanel.

Wniosek

Możemy powiedzieć, że panele kontrolne, które pozwalają ci radzić sobie ze wszystkimi zadaniami administracyjnymi serwera i strony internetowej, oparte są na tych samych podstawowych funkcjach. Niezależnie od tego, czy serwer działa w systemie Linux czy Windows, panel sterowania powinien zapewniać pełną kontrolę nad serwerem i witryną. Kiedy sprawdziliśmy cPanel i Plesk, dowiedzieliśmy się, że różnice są raczej w mniejszych szczegółach.

W tym artykule pokazaliśmy główne różnice między Plesk a cPanel. Teraz to Ty decydujesz, który najlepiej pasuje do twoich celów. Oto rzeczy, które powinieneś rozważyć najbardziej:

 • Zobacz, jak każdy panel sterowania obsługuje migrację danych
 • Którego interfejsu użytkownika wolisz używać?
 • Różnica w funkcjach i cenach pakietów
 • Z którym systemem operacyjnym jest kompatybilny?

Jeśli nie masz konkretnych potrzeb i potrzebujesz niezawodnego panelu sterowania, jedno z nich wykona świetną robotę. Jeśli czytasz ten artykuł, ponieważ już korzystasz z jednego z nich, zalecamy kontynuowanie korzystania z niego. Nie ma potrzeby przełączania się na inną, podobną opcję, chyba że naprawdę potrzebujesz małego dodatkowego, który możesz uzyskać, wybierając inny.

Dla tych, którzy nie mają żadnego doświadczenia w cPanel lub Plesk i chcą pozbawionego Linuksa rozwiązania całkowicie przyjaznego dla początkujących, wybór Plesk to zawsze świetny pomysł. Jeśli jednak chcesz uzyskać jak najwięcej funkcji, specyfikacji i dodatków za swoje pieniądze, możesz zmaksymalizować wartość, wybierając cPanel.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Оцените статью
  Понравилась статья?
  Комментарии (0)
  Комментариев нет, будьте первым кто его оставит

  Комментарии закрыты.

  Adblock
  detector