Dlaczego powinieneś stworzyć plan marketingowy dla swojej małej firmy?

stworzyć plan marketingowy dla małych firm


Rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej jest często przerażające i trudne, ale jeśli odpowiednio się przygotujesz na tę nową przygodę, możesz pokonać wszystkie przeszkody, które napotkasz, i z pewnością odniesiesz sukces. Jednym z filarów, na których należy zbudować mały biznes, jest dobry plan marketingowy.

Dlaczego warto mieć plan marketingowy?

Wiele osób, które decydują się na rozpoczęcie własnej działalności, nie docenia znaczenia solidnego planu marketingowego. Uważają, że jeśli produkt lub usługa jest wystarczająco dobra, nie ma potrzeby wprowadzania jej na rynek. Mimo że ma to dzisiaj logikę, gdy żyjemy w świecie mediów społecznościowych, w których Twoje produkty lub usługi mogą być reklamowane przez ludzi zadowolonych z oferowanych i oferowanych przez Ciebie produktów, to wciąż nie jest wystarczająco dobre. Posiadanie planu marketingowego może pomóc w opracowaniu produktów lub usług, które odpowiadają potrzebom docelowego rynku. Pomaga także Twoim klientom zrozumieć, co jest takiego wspaniałego w twoim produkcie lub usłudze, aby oddzielić je od konkurencji.

Mimo, że opracowanie dobrego planu marketingowego dla małej firmy zajmuje dużo czasu, wysiłku i badań, w dłuższej perspektywie zwróci się i przyczyni się w dużym stopniu do sukcesu firmy. Rzućmy więc okiem na niektóre z najważniejszych pytań, na które będziesz musiał odpowiedzieć w swoim planie marketingowym, dzięki czemu będzie to doskonałe narzędzie, które pomoże Twojej firmie rozwijać się i odnosić sukcesy.

Jak stworzyć plan marketingowy?

Jak już powiedzieliśmy, tworzenie planu marketingowego jest długim procesem i obejmuje wiele wysiłku i badań. Aby stworzyć świetny plan marketingowy, który będzie fantastycznym narzędziem, które pozwolą Twojej firmie dotrzeć tam, gdzie chcesz, musisz odpowiedzieć na kilka pytań i zdefiniować wiele ważnych rzeczy, które wpłyną na Twój biznes i Twój sukces..

Strategia marketingowa

Zanim zaczniesz tworzyć plan marketingowy, musisz zadać sobie pytanie, w jaki sposób plan marketingowy będzie wspierał Twoje cele biznesowe. Mając bardzo jasny pogląd na swoje cele, na tym polega strategia marketingowa.

Twoja strategia marketingowa wskazuje, co chcesz i musisz zrobić, a kiedy to wiesz, możesz kontynuować tworzenie planu marketingowego, który pomoże Ci osiągnąć te cele. Jeśli jednak nie skonfigurowałeś konkretnych celów biznesowych, musisz to zrobić jak najszybciej. Musisz także oddzielić cele długoterminowe od celów krótkoterminowych, aby móc opracować bardziej bezpośredni biznesplan dla każdego z tych celów krótkoterminowych.

Kolejną rzeczą, którą musisz uwzględnić przy określaniu celów, jest dołączenie osi czasu do każdego z celów biznesowych. W ten sposób będziesz w stanie stworzyć bardziej realistyczny i szczegółowy plan marketingowy.

Deklaracja misji

Co próbujesz zrobić i jakie są podstawowe pytania, na które powinna odpowiedzieć misja? Jeśli przygotowałeś już misję podczas planowania swojej działalności, musisz teraz dodać ją do swojego planu marketingowego.

Podstawą twojego planu marketingowego jest twoja misja i bardzo ważne jest, aby stworzyć bezpośrednią i zwięzłą misję, która pozwoli potencjalnym klientom zrozumieć, co robisz i jak to robisz.

Chociaż deklaracja misji nie odgrywa tak naprawdę bezpośredniej roli w działaniach marketingowych, pozwala skoncentrować się na celach biznesowych i pomaga zapewnić, że podejmowane działania marketingowe są zgodne z głównymi celami firmy.

Rynek docelowy

Głównym pytaniem, na które musisz znaleźć odpowiedź, jeśli chodzi o rynek docelowy, jest to, do kogo chcesz dotrzeć za pomocą planu marketingowego i działań. Tak więc rynek docelowy to konkretna grupa odbiorców, do której chcesz dotrzeć za pomocą swoich usług i produktów lub, innymi słowy, twoi idealni klienci. Uwzględnienie tylu szczegółów przy udzielaniu odpowiedzi na to pytanie pozwoli Ci uzyskać bardziej ukierunkowany i szczegółowy plan marketingowy.

Musisz zdefiniować i określić, kim jest twoja grupa docelowa i gdzie możesz ją znaleźć, co według nich jest ważne, czym się martwią, czego potrzebują w tej chwili itp. Te pytania i kilka innych, które możesz dodać, dadzą ci wyraźny obraz osób lub firm, które Twoim zdaniem są Twoim idealnym klientem. Od tego momentu możesz kontynuować tworzenie spersonalizowanego komunikatu marketingowego dla rynku docelowego i idealnych klientów.

Analiza konkurencji

Aby stworzyć inteligentny plan marketingowy, musisz także znać swoich konkurentów. Dlatego na tym etapie musisz odpowiedzieć na pytania, kim są twoi konkurenci i gdzie jesteś wśród nich.

Ustalenie, kto jest Twoją konkurencją, i ich analiza to jeden z najbardziej skutecznych sposobów przeprowadzenia badań rynku docelowego i zaplanowania działań marketingowych. Musisz spojrzeć na te firmy i firmy, które mają podobnych idealnych klientów, a następnie przeanalizować ich dobre decyzje, a także ich błędy.

Istnieje wiele sposobów przeprowadzenia badań, które pomogą poznać rynek docelowy, patrząc na konkurentów. Analiza SWOT jest jedną z tych metod. Jest to narzędzie strategiczne, które ocenia mocne i słabe strony firmy, a także ich zagrożenia i szanse. Porównanie analizy SWOT z konkurencją może być świetnym sposobem na uzyskanie właściwego obrazu swojego miejsca w branży i jak go poprawić, rozpoznając obszary, w których możesz wyprzedzić konkurencję, odpowiednio identyfikując i dostrajając swój niszowy rynek oraz upewniając się, że jesteś gotowy na wszelkie przeszkody, które może rzucić na ciebie konkurencja.

Unikalna propozycja sprzedaży

Teraz, gdy wiesz, kim są twoi konkurenci i jak możesz z nimi walczyć, musisz zadać sobie pytanie, co sprawia, że ​​Twoja firma jest wyjątkowa i jedyna w swoim rodzaju? Musisz wyróżniać się na tle innych podobnych firm, a najlepszym sposobem na to jest opracowanie strategii, która sprawi, że będziesz wyjątkowy, czyli Twoja wyjątkowa propozycja sprzedaży.

Unikalna propozycja sprzedaży to stwierdzenie, które wskazuje, w jaki sposób Twoja firma, twoje produkty i usługi różnią się od wszystkich innych. Pokazuje, dlaczego Twoja firma jest lepszym i bezpieczniejszym wyborem dla docelowych odbiorców i dlaczego powinna wybrać Twoją firmę w stosunku do konkurencji.

Polityka cenowa

Kolejny krok w opracowaniu świetnego planu marketingowego dla Twojej małej firmy tworzenie strategii cenowej. Aby to zrobić, musisz zadać sobie pytanie, co będzie pobierane i dlaczego.

Jeśli utworzyłeś już standardowy biznesplan, oznacza to, że już pomyślałeś i sprawdziłeś, jakie są najlepsze ceny za swoje produkty i usługi. Teraz nadszedł czas, aby wykorzystać te informacje i powiązać je z działaniami marketingowymi.

Oznacza to, że musisz wesprzeć swoje ceny, oferując swoim klientom wyraźne wyobrażenie o korzyściach i wartości, jakie otrzymają w zamian. W wielu przypadkach oferta o wysokiej wartości może pomóc klientom w podjęciu decyzji o zakupie produktu lub skorzystaniu z usługi.

Plan promocyjny

Plan promocyjny może pomóc Ci znaleźć właściwą odpowiedź na pytanie, w jaki sposób planujesz dotrzeć na rynek docelowy. Twój plan promocyjny jest kluczową częścią marketingu mix, ponieważ obejmuje każdą formę komunikacji, której użyjesz, aby dotrzeć do swoich klientów.

Każdy plan promocyjny to połączenie różnych działań marketingowych, takich jak reklama, public relations, pakowanie, sprzedaż bezpośrednia, marketing internetowy, materiały marketingowe, promocje sprzedaży itp. Należy jednak zachować ostrożność, aby nie wprowadzać zbyt wielu zmiennych do Twój plan promocyjny od samego początku. Właściwie powinieneś zacząć od wybrania do 5 konkretnych działań, które ułatwią Ci realizację strategii marketingowej, którą opracowałeś na początku.

Budżet marketingowy

Ten krok jest bardzo ważny i aby zrobić to poprawnie, musisz pomyśleć o tym, ile pieniędzy zamierzasz wydać i na co.

Posiadanie budżetu marketingowego jest kluczowe przy opracowywaniu planu marketingowego, ponieważ pozwala wiedzieć, ile możesz wydać na działania marketingowe bez przekraczania planu. Może także pomóc ci określić, na jakie działania możesz sobie pozwolić, a które nie, i określić ich priorytet.

Niestety, gdy chodzi o marketing, większość małych firm ma bardzo ograniczony lub nawet niewielki budżet. To kolejny powód, dla którego bardzo ważne jest stworzenie planu promocyjnego, który mieści się w limitach wydatków.

Lista czynności

Teraz, gdy masz już wszystkie inne rzeczy i starannie zaplanowane, musisz zadać sobie pytanie, co musisz zrobić, aby osiągnąć wyznaczone cele marketingowe.

Utworzenie listy działań wiąże się z nakreśleniem zadań, które należy wykonać, oraz czasem, w którym należy je wykonać, co jest bardzo ważnym elementem Twojego planu marketingowego, ponieważ prowadzi Cię przez drogę wykonywania działań marketingowych. Posiadanie tej listy pozwala robić stały i stały postęp bez konieczności zatrzymywania się na każdym kroku, aby przemyśleć lub przegrupować.

Aby utworzyć listę działań dla swojego planu marketingowego, musisz wziąć swój ostateczny cel i podzielić go na wiele mniejszych zadań, które doprowadzą do jego osiągnięcia. Jeśli chodzi o formę listy akcji, możesz wybrać dowolną formę, pod warunkiem przestrzegania tych podstawowych zasad. Pamiętaj tylko, że mniejsze kroki są łatwiejsze do wykonania i mogą pomóc w budowaniu pewności siebie i rozpędu, więc prawdopodobnie lepiej jest mieć wiele mniejszych kroków niż tylko kilka większych.

Metryka

Opracowanie planu marketingowego nie wystarczy, musisz także śledzić swoje postępy i mierzyć wyniki. Aby to zrobić, musisz zadać sobie pytanie, jakie wyniki osiągnąłeś i gdzie możesz je poprawić. Dzięki temu krokowi Twój plan marketingowy będzie mógł rozwinąć się ze statycznego dokumentu do jednorazowego użytku w stale zmieniającą się, aktywną wytyczną, która pomoże ci ulepszyć i rozwinąć firmę.

W zależności od zastosowanej taktyki marketingowej będziesz mieć różne alternatywy i opcje, jeśli chodzi o śledzenie i pomiar wyników. Na przykład, śledzenie standardowych taktyk marketingowych niezwiązane z Internetem wymagają ręcznego podejścia, podczas gdy wyniki marketingu online można mierzyć za pomocą analiz i innych wskaźników opartych na Internecie.

Wykorzystaj dobrze swój plan marketingowy

Posiadanie planu marketingowego może być kluczową rzeczą, która pomoże ci rozwinąć małą firmę i odnieść sukces. Musisz po prostu regularnie korzystać z planu marketingowego i postępować zgodnie z tym, co zaplanowałeś, projektując plan marketingowy. Nie należy jednak traktować swojego planu marketingowego jako konkretnego i niezmiennego dokumentu. W miarę rozwoju firmy i zmian, możesz i powinieneś również wprowadzić pewne zmiany w swoim planie marketingowym. W końcu niektóre rzeczy, które nakreśliłeś w swoim planie, mogą nie działać, podczas gdy inne mogą działać lepiej i musisz śledzić wyniki i stale ulepszać swój plan marketingowy.

Musisz jednak poświęcić trochę czasu na swój plan marketingowy, aby zobaczyć efekty. Nie wiadomo od razu, czy dana aktywność marketingowa odnosi sukces, czy nie. Daj mu czas i śledź wyniki, a będziesz mógł w pełni wykorzystać swój plan marketingowy. Oznacza to również, że musisz być przygotowany do uczenia się na błędach i niepowodzeniach, a nie tylko na sukcesach i osiągnięciach. W wielu przypadkach porażka może pomóc spojrzeć na działania marketingowe z innej perspektywy, co może następnie prowadzić do znalezienia lepszych sposobów realizacji swoich pomysłów i rozwinięcia małego biznesu w wielki sukces.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map