Dlaczego warto uzyskać dedykowany adres IP dla swojej witryny?

dlaczego warto używać dedykowanego adresu IP dla swojej witryny


Czy posiadanie dedykowanego adresu IP daje przewagę nad wspólnym adresem IP? Jaka jest różnica między dedykowanym adresem IP a współdzielonym i jakie są sytuacje, w których lepiej jest uzyskać dedykowany adres IP? Oto kilka najczęściej zadawanych pytań dotyczących dedykowanych adresów IP.

Zasadniczo większość stron internetowych nie czerpałaby dużych korzyści z posiadania dedykowanego adresu IP, jednak w niektórych przypadkach dedykowany adres IP może być konieczny lub bardziej wskazany niż posiadanie wspólnego adresu IP.

Wspólny adres IP a dedykowany adres IP

Twój adres IP to w zasadzie Twoja prawdziwa nazwa domeny, ale biorąc pod uwagę, że trudno byłoby zapamiętać zestaw liczb, ludzie wymyślili nazwy, które podwoiłyby się jako nazwy domen. Posiadanie współdzielonego adresu IP jest ogólną zasadą w tym sensie, że hosting twojej witryny na dzielonym hostingu automatycznie przyzna ci wspólne IP. Oznacza to, że adres IP serwera jest współużytkowany przez wiele witryn hostowanych na tym samym serwerze. Natomiast dedykowany adres IP jest unikalny dla Twojej witryny i nie jest udostępniany innym stronom.

Wiele witryn hostowanych na wspólnym serwerze, które mają ten sam adres IP, może stanowić setki witryn, co oznacza, że ​​istnieje ryzyko, że Twoja witryna jest w złym towarzystwie w tym sensie, że działania innych witryn mogą mieć wpływ na reputację Twojej witryny.

Jak uzyskać dedykowany adres IP?

Istnieje kilka sposobów na uzyskanie dedykowanego adresu IP – poproś o dedykowany adres IP od swojego dostawcy hostingu, uzyskaj dedykowany serwer z dedykowanym adresem IP lub VPS, który jest również dostarczany wraz z dedykowanym adresem IP.

Z powyższych metod najbardziej kłopotliwe jest żądanie dedykowanego adresu IP bezpośrednio od dostawcy hostingu, ponieważ ARIN (Amerykański rejestr numerów internetowych) wymaga uzasadnienia potrzeby posiadania dedykowanego adresu IP. Jeśli nie możesz podać wystarczającego uzasadnienia, Twoja prośba zostanie odrzucona. Konieczne jest uzasadnienie dedykowanego adresu IP ze względu na niedobór adresów IPv4, których kombinacje ostatecznie się skończą. Dlatego ważne jest, aby upewnić się, że pozostałe bloki IPv4 są przydzielane tym, którzy mogą uzasadnić ich wystarczającą potrzebę.

Innym, prostszym sposobem na uzyskanie dedykowanego adresu IP jest uzyskanie dedykowanego hostingu lub sieci VPN. Zazwyczaj dostawcy usług hostingowych przydzielają dedykowane IP tym usługom. Nie oznacza to, że niektórzy dostawcy również nie będą pytać o uzasadnienie w tych przypadkach, jednak uzasadnienie nie jest z reguły wymagane, jak w przypadku bezpośredniego wniosku o dedykowane IP.

Kiedy uzyskać dedykowany adres IP?

Chociaż większość stron internetowych nie skorzystałaby na uzyskaniu dedykowanego adresu IP, istnieją pewne przypadki, w których uzyskanie takiego adresu miałoby sens:

 • Zabezpieczanie strony eCommerce za pomocą protokołu SSL
 • Sprawiając, że Twoja witryna będzie czarna / odporna na spam
 • Chcesz osiągnąć lepszą dostarczalność wiadomości e-mail

Jeśli prowadzisz sklep internetowy lub inną witrynę związaną z handlem elektronicznym, a obsługa płatności nie odbywa się za pośrednictwem usług stron trzecich, potrzebujesz dedykowanego adresu IP i certyfikatu SSL, aby transakcje klientów były bezpieczne. Dedykowany adres IP zapewni Ci wiarygodność i sprawi, że klienci będą czuć się bardziej swobodnie podczas dokonywania transakcji w Twojej witrynie. Chociaż technologia SNI (wskazanie nazwy serwera) umożliwia obsługę wielu certyfikatów SSL przez ten sam współużytkowany adres IP, starsze wersje niektórych przeglądarek mogą nie obsługiwać tej technologii, dlatego użytkownicy, którzy uzyskują dostęp do stron internetowych z takich przeglądarek, otrzymają wiadomość o niezaufane połączenie. Dedykowany adres IP może pomóc uniknąć takich problemów.

Innym powodem, dla którego chcesz uzyskać dedykowane IP, jest ochrona witryny przed spamem pod względem reputacji. Jeśli inne witryny, z którymi współdzielisz adres IP, wysyłają e-maile ze spamem lub angażują się w praktyki black hat i są w wyniku tego umieszczane na czarnej liście lub zbanowane, zachowanie tych witryn może mieć wpływ na Twoją witrynę. Możliwymi negatywnymi skutkami byłyby zerowe kierowanie witryny, wyzwalanie alarmów antywirusowych, ostrzeżenia „Ta witryna może wyrządzić szkody na komputerze” w linkach do witryny itp. W tym kontekście dobrym pomysłem jest monitorowanie witryny w Narzędzia Google dla webmasterów aby zobaczyć, co Google myśli o Twojej stronie.

Ponieważ nie musisz dzielić dedykowanego adresu IP z nikim innym, możesz mieć większą kontrolę nad swoją reputacją. Jeśli jednak wydaje się, że witryna znajduje się w „złej firmie”, a dostawca usług hostingowych jest zagrożony, sensowniej jest migrować do innego dostawcy usług hostingowych i uzyskać tam dedykowane IP. Dla pewności możesz nadal sprawdzić historię przydzielonego Ci adresu IP, aby sprawdzić, czy w przeszłości był używany do spamu. Możesz to zrobić za pomocą usług wyszukiwania reputacji IP.

Jeśli masz witrynę o dużym natężeniu ruchu i dużą liczbę odwiedzających, może być najwyższy czas, aby uzyskać dedykowany hosting, który zwiększy szybkość witryny, a także może poprawić ranking Twojej witryny w Google. Dedykowany hosting ma również dedykowany adres IP. Jeśli jedynym powodem, dla którego prosisz o dedykowane IP, jest poprawa SEO, na pewno Ci się nie odmówi. Jeśli masz bardzo mały ruch w swojej witrynie i nie masz problemów z obciążeniem serwera lub przestojami serwera, prawdopodobnie nie potrzebujesz dedykowanego hostingu. Po uzyskaniu tylko dedykowanego adresu IP pozycjonowanie SEO niekoniecznie ulegnie poprawie, chyba że witryna znajduje się w „złym sąsiedztwie”.

Kolejną zaletą posiadania dedykowanego adresu IP jest to, że większość firm hostingowych pozwala ustawić tak zwany rekord PTR lub Reverse DNS, co jest przydatne, jeśli planujesz wysyłać ważne e-maile lub biuletyny. Na poziomie DNS twojadomena.com ma rekord A wskazujący na twój adres IP, ale jeśli twój adres IP ma rekord PTR wskazujący z powrotem na twojadomena.com, jest to postrzegane jako pozytywny znak przez większość spamu i innych systemów filtrujących.

Wniosek

Więc powinieneś dostać dedykowane IP? Choć dla niektórych jest to konieczne, większość ludzi nie czerpie z tego znaczących korzyści. Oprócz pewnych dobrze uzasadnionych przypadków, które zostały omówione powyżej (zabezpieczanie stron za pomocą certyfikatów SSL, witryn o dużym natężeniu ruchu i ochrony przed spamem), dobrze będzie mieć wspólny adres IP.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map