Ewolucja blogowania – krótki przegląd

ewolucja blogowania


Blog jest definiowany jako strona internetowa, na której ktoś pisze o osobistych opiniach, działaniach i doświadczeniach. Mówiąc prosto, blogi są proste i osobiste, i to jest powód, dla którego pozostają popularne po tylu latach. A blogi mają trochę historii; są naszą ulubioną formą wypowiedzi od 1994 roku. Przez ponad 20 lat pisarze używali ich, by dotrzeć do świata. Ewoluowały całkiem sporo, znajdując nowe formy i nowe zastosowania, ale zawsze pozostały osobiste i zachowały wiele pierwotnej prostoty.

Różne nazwy, różne zastosowania, to samo

Na początku ludzie nie byli pewni, co to jest blog; niektórzy nazywali je dziennikami online, inni nazywali je osobistymi stronami internetowymi. Nazwa blogu jest krótka od bloga.

Nawet dziś znaczenie słowa blog zmienia się. Nie tylko dlatego, że ludzie wciąż znajdują różne zastosowania dla blogów, ale także dlatego, że obecnie blogi nawet nie korzystają z tej samej platformy.

Początkowo blogi były pisane tylko o rzeczach technicznych, ale w końcu ludzie poszerzyli swoje zastosowanie. Teraz blogi obejmują wszystkie dziedziny życia. Blogerzy mają tak duży wpływ; te najlepsze można nawet uznać za celebrytów. Dzisiaj ludzie robią blogowanie jako praca na pełen etat; robią to na życie.

Początek

Blogowanie rozpoczęło się dość wcześnie, kiedy cała sieć WWW była jeszcze zielona. Stało się to od początku do połowy lat 90.

Chociaż prawdopodobnie istniały już inne mniej znaczące blogi, które zostały utracone (ponieważ w tamtych czasach nie prowadzono internetowej dokumentacji), „oficjalny” początek blogowania przyszedł ze stroną o nazwie links.net, stworzoną przez studenta Justina Hol. Był to prosty przegląd przykładów HTML, z którymi się zetknął.

W tym samym roku Claudio Pinhanez, który jest zatrudniony w IBM dzisiaj założył blog, który nazwał „dziennikiem online”.

Ale nazwa „blog” pojawiła się później, w 1997 roku, kiedy Jorn Barger użył go do opisania swojej aktywności online, tworząc listy linków, które odwiedził, podobnie jak to zrobił Justin Hall kilka lat przed nim.

Pobieranie Steam

Pojawienie się platform stworzonych specjalnie dla blogów i blogerów przyszło pod koniec lat 90. „Otwarty dziennik” był przełomowy. Nie tylko został stworzony wyłącznie do blogowania, ale miał też coś, czego nigdy wcześniej nie widziałem; członkowie społeczności mogli wnieść swój wkład, komentując prace innych. Ta opcja pozostaje jedną z mocnych stron blogowania nawet dzisiaj, ponieważ bezpośrednio łączy doświadczenia pisarzy i czytelników.

W 1999 r. Powstała nazwa „blog” dzięki Peterowi Merholzowi, który skrócił „blog”.

W tym okresie blogowanie zaczęło rosnąć. Było coraz więcej platform i możliwości, wszystkie próbowały wprowadzić nowe funkcje i być wyjątkowe na swój sposób.

Na początku XXI wieku pojawiło się coś nowego. Profesor Adrian Miles opublikował jeden z pierwszych blogów wideo i wiedząc dokładnie, co robi, nazwał go „vlog”.

Znaczenie blogów gwałtownie wzrosło. Ludzie zdali sobie sprawę z tego nowego trendu i jego pełnego potencjału. I zaczęli znajdować sposoby na zarabianie na blogach.

Wiele ważnych rzeczy pojawiło się w 2002 roku. Na przykład powstały pierwsze wyszukiwarki blogów. Niektórzy blogerzy stracili pracę z powodu napisanych przez siebie treści (co spowodowało pytania o prywatność, które były później istotne również w mediach społecznościowych). W 2002 roku pojawili się „blogerzy mamusi”, kategoria, która jest silna nawet dzisiaj. Blogi dla mam zostały pierwotnie zaprojektowane, aby wspierać nowych rodziców, ale znacznie wzrosły, pokazując, że blogi mogą mieć większy wpływ niż tylko prowadzenie dziennika lub dziennika.

Ale prawdziwym powodem, dla którego rok 2002 jest niezbędny do blogowania, jest wprowadzenie reklam na blogach. To jest moment, kiedy blogowanie stało się lukratywne, ponieważ blogerzy mogli wykorzystać swoje wpływy i popularność do zarabiania na życie. Dobre blogi były sponsorowane przez duże marki. W zamian za recenzje i rekomendacje blogerzy otrzymają bezpłatne produkty i pieniądze. Najlepsi i najpopularniejsi blogerzy byli w stanie to wykorzystać, i właśnie to zmieniło blogowanie z hobby w główne źródło dochodów.

Zwiększający swą siłę

Tempo z 2002 r. Zmieniło się również na 2003 r. Najpopularniejsza obecnie platforma blogowa, WordPress, powstał. Ta platforma wzrosła tak bardzo, że obecnie posiada 17% wszystkich stron internetowych w całym Internecie.

Ponadto w 2003 r. Guardian wprowadził blogowanie na żywo. BBC często używało go do uprawiania sportów na żywo, nazywając go „tekstem na żywo”. W tym roku pojawiło się cyber dziennikarstwo, ponieważ wiele tradycyjnych mediów zachęcało pisarzy do prowadzenia blogów, a blogowanie polityczne stało się rzeczą. W 2003 roku bloger uzyskał referencje Białego Domu, co było zarezerwowane tylko dla najbardziej szanowanych dziennikarzy głównego nurtu. Podniosło reputację blogowania z dnia na dzień. Blogowanie polityczne zyskało tak dużą popularność, że dziś wielu blogerów politycznych ma głębszy wpływ na ogólną opinię niż wiele głównych mediów. Dzisiaj granica między blogowaniem a wiadomościami jest czasami tak cienka, że ​​nie można stwierdzić, czy bloger otrzymał informacje z wiadomości lub czy firma informacyjna otrzymała informacje z bloga.

Ale prawdziwym punktem zwrotnym było stworzenie Huffington Post. Początkowo działał jako forum polityczne, ale urósł tak bardzo, że dziś jest jednym z największych i cenionych agregatorów treści na świecie. Ta strona, wraz z BuzzFeed i kilkoma innymi, usunęła granicę między blogami a gazetami.

Wspominaliśmy wcześniej o narodzinach blogowania wideo, ale ograniczenia i dostępność technologii opóźniły popularność blogowania wideo. W połowie 2000 roku sytuacja uległa zmianie, prędkość Internetu wzrosła, a kamery stały się tańsze i powszechnie dostępne. YouTube został uruchomiony w 2005 roku, zachęcając ludzi do przesyłania własnych treści wideo. To całkowicie zmieniło świat blogów, ponieważ nie był już zarezerwowany tylko dla pisarzy.

Zenith, The Fall and The Resurrection

W 2006 roku przyszedł Twitter i narodziło się mikro blogowanie; jest to trend dzielenia się historiami, doświadczeniami i wiadomościami, ale tylko 140 znaków lub mniej. Oznaczało to, że nagle wszyscy zostali blogerami, dzieląc się przemyśleniami i doświadczeniami ze światem i robiąc to szybko i w kilku słowach. Smartfony udostępniły blogowanie zdalnie z dowolnego miejsca, ponieważ ludzie nie musieli się zastanawiać, dopóki nie wrócili do domu. W każdej chwili mogli tweetować z kieszeni. To był szczyt blogowania.

Ale ten szczyt wytworzył nowe problemy. Ponieważ coraz więcej osób zaczęło blogować, tweetować, komentować, zaczęło się z nich najgorsze. Dzięki tożsamości ukrytej pod pseudonimami i twarzom ukrytym za ekranami i klawiaturami ludzie zaczęli od obelg, rasizmu, trollingu itp..

Reakcja przyszła w postaci reguł i utworzono kod blogera. Wzywała do odpowiedzialności nie tylko za słowa blogera zapisane w rzeczywistym poście na blogu, ale także za słowa komentujących pod nim. Odradzane jest złe zachowanie, anonimowe komentarze są często wyłączane, a ludzie ponoszą odpowiedzialność za ich słowa. Porządek doszedł do pewnego stopnia, ale podobnie jak w przypadku wielu innych zasad, odebrał trochę wolności. Dzięki edycji i ograniczeniom blogowanie stało się mniej osobiste niż kiedyś.

Potem zatrzymał się. Przez kilka lat nic specjalnego się nie działo, świat blogów stał się dość przewidywalny, jeśli nie nudny. Przez kilka lat nic nowego się nie pojawiło; brak nowych rozwiązań, tylko kilka drobnych ulepszeń starych.

Ale wraz z utworzeniem programu Medium i LinkedIn Influencers, w 2012 roku blogowanie zaczęło nowe życie.

Medium pozwoliło twórcom na ponowne publikowanie treści z innych witryn na ich platformie pisarskiej. Ale w przeciwieństwie do udostępniania w mediach społecznościowych, na Medium całe artykuły są wyświetlane ze zdjęciami. Dało to twórcom więcej narzędzi do przekazywania swoich treści milionom średnich użytkowników, podnosząc ich reputację (i ich głównej firmy).

LinkedIn zrobił coś innego. Od czasu do czasu dodawali wybitne osoby ze świata biznesu do blogujących gości. Ostatecznie w 2014 roku otworzyli tę opcję dla wszystkich członków LinkedIn. Ponieważ LinkedIn służy przede wszystkim jako sieć biznesu i rekrutacji, ten sposób blogowania stał się świetnym sposobem „autopromocji” i jest wysoko ceniony wśród pracodawców.

Przyszłość

Przyszłość blogowania jest świetlana. Ugruntował swoją pozycję jako legalny sposób zarabiania pieniędzy, a aż 11% wszystkich blogerów twierdzi, że jest to przede wszystkim źródło dochodów.

Blogowanie jest również legalnym sposobem marketingu. Ponieważ blogerzy są nadal bardzo blisko swoich czytelników, ich opinie są doceniane i mają duży wpływ na decyzje podejmowane przez ich czytelników. Blogerzy budowali swoją reputację w miarę upływu czasu i chcą ją zachować, dlatego będą chcieli promować tylko najlepsze produkty. Dzisiaj nie znajdziesz lepszej reklamy niż rekomendacja szanowanego blogera.

Blogowanie stało się tak duże, że można spierać się o to, że cała społeczność społecznościowa jest zamaskowaną wersją blogowania. W porównaniu z popularnymi blogami medialnymi przerósł pierwotną definicję „treści pisanych”. Jest wplątany głęboko w każdą porę naszego współczesnego życia. Twitter, YouTube, Instagram i portale informacyjne to przejawy blogowania.

A kiedy pomyślisz o tym, jak to wszystko się zaczęło i spojrzysz, jak szybko ewoluowało blogowanie, na początku kto by pomyślał, że stanie się tak duży?

Czy lubiłeś czytać ten artykuł? Oto kilka istotnych artykułów, które mogą Cię zainteresować:

 • Ewolucja projektowania stron internetowych
 • Ewolucja mediów społecznościowych
 • Ewolucja hostingu
Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map